Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2009, 22:31:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Traducerile eretice de la Editura Deisis

Mi-am luat si eu de acolo trei vieti bizantine ale Maicii Domnului si sunt inca uimit cat de eretic poate sa fie tradusa aceasta carte.
Prima si cea mai grava erezie:
Un subtitlu de la cuvantul "Despre genealogia dupa trup a Domnului nostru Iisus Hristos si a Pururea Fecioarei".
Subtitlul:
"Sensul genealogiilor - alegerea Fecioarei predestinate din veci".
A zice ca Dumnezeu predestineaza e erezie pura.

Alta mare erezie tot de prin aceasta carte si de la acelasi capitol:
Omului i-a fost dat Duhul Sfant prin suflarea lui Dumnezeu.
"ci si un fiu al Sau in Duhul care i-a fost dat atunci prin suflarea de viata facatoare odata cu sufletul"
Aceasta erezie e si mai cumplita.
Omul nu a primit deloc pe Duhul Sfant ci primeste lucrarea de ii tine in existenta sufletul a Sfintei Treimi.
Lucrarea aceasta o primeste in permanenta cum e aratat in cartea "Viata si invatatura Sfantului Grigorie Palama" de parintele profesor Dumitru Staniloae.
Sfantul Ioan Damaschinul iar zice ca sufletul a primit nemurirea "prin har".

Aceasta invatatura mentionata in cartea de la editura Deisis nu e deloc crestin ortodoxa ci e gnostica sustinuta de gnosticii iudaisti si de hinduisti.
Ereticii iudaisti vad pe Duhul Sfant ca suflarea gurii lui Dumnezeu si nu il vad ca persoana libera.
Pentru mai multe detalii consultati scrierea Sfantului Vasile cel Mare "Despre Duhul Sfant".

Daca cititi mai jos se intelege destul de clar caci arhidiaconul I Ica Jr a tradus in mod eretic neintelegand deloc ce a tradus.
Mai jos se zice:
"Dar pentru ca acela, luand aminte la raul sfat al razbunatorului,a calcat porunca si s-a aratat nevrednic, a cazut din arvuna si a intrerupt scopul dumnezeiesc, dar harul lui Dumnezeu e lipsit de regrete si propunerea lui ramane nemincinoasa..."

Trebuia scris "duh" cu litera mica trebuia explicat la subsol despre ce e vorba.
Este foarte probabil ca trebuia scris de Maica Domnului ca a fost prestiuta iar nu predestinata.
E o mare diferenta.
Mai incolo se continua erezia traducerii cu Duhul Sfant in loc de duh.
Cat despre predestinare iar se zice ca Dumnezeu alege pe Set sa fie stramos al Maicii Domnului...da il alege in timpul vietii.Atunci cum e predestinare...nu e traducere eretica?
Oricum tot nu sunt sigur daca chiar este scrisa de Sfantul Grigorie Palama aceasta.


In alta carte iesita tot la Deisis am citit alta erezie de mi-a stat mintea in loc si anume ca Domnul nostru Iisus Hristos a fost parasit de Tatal caci altfel nu putea sa moara.
Cum dom-le nu se aude ca si Domnul nostru Iisus Hristos este Viata si Vesnic prin sine fiind nascut din Tatal dintotdeauna?
Nu se aude cum se zice "in mormantul cu trupul,in iad cu sufletul,in rai cu talharul,pe scaun cu Tatal"?
In rai era cu harul impreuna cu Tatal si Duhul Sfant de care se bucura talharul.
Domnul nostru Iisus Hristos a murit pentru ca a respectat cu sufletul si trupul sau legea firii.
Asa a vrut.
A inviat nu a fost inviat de Tatal.
Dealtfel credinciosii si zic "Hristos a inviat" nu zic "Hristos a fost inviat".
Cartea se zice e teza de doctorat a lui Nicolas Saharov.


A nu uitati arhidiaconul I Ica Jr e printre marii ecumenisti ai BOR impreuna cu IPS Andrei Andreicut care ii sprijina activitatea si care a fost cel de a sprijinit foarte multa vreme activitatea ereticei edituri Deisis.
Mai sunt scrise pe la aceasta editura si alte multe erezii daca ar avea cineva rabdare sa citeasca toate cartile de acolo.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2009, 22:17:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iata aci o mostra din modul gresit in care poate sa fie tradusa omilia la Adormirea Maicii Domnului:
(un mic fragment)
Traducerea gresita a arhidiaconului I Ica jr:
"Desi cele mai presus de cuvant nu pot fi spuse, nu este cu putinta sa inaltam imne iubirii de oameni a celor laudati in imne, ne este cu putinta si sa nu ne atingem nicidecum de cele de neatins si sa ne platim datoria prin cuvant si sa ne consacram dorul fata de Mama lui Dumnezeu (in loc de formula consacrata si corecta Maica Domnului) prin imnele inaltate ei dupa datorie."
O traducere din engleza facuta dupa prostia mea cea multa si intunecarea mintiii mele si din sufletul meu cel rau si urator:
(traducerea e luata dupa un link dat pe orthodoxwiki; ar fi interesanta scrierea cea din greaca veche originala a Sfantului Grigorie Palama.
Aci tot articolul:
http://www.ocf.org/OrthodoxPage/reading/dormition.html; acelasi link poate fi gasit si pe pagina de internet a institului teologic de la Balamand.
)
"Desi lucrurile mai presus de cuvinte nu pot fi rostite,totusi putem prin dragostea de oameni a celor laudati (observati diferenta fata de partea subliniata mai sus),sa alcatuim o cantare de lauda lasand in acelasi timp neatinse cele de neatins (probabil mai corect ar fi lasand nerostite cele de nerostit) sa implinim datoria (in engleza e satisfy the debt dar debt negresit ca e ca datoria morala) cu cuvinte si sa oferim ca jertfa primele roade ale dragostei noastre pentru Maica Domnului in imne alcatuite dupa puterile noastre."

Exista publicate in engleza omiliile Sfantului Grigorie Palama traduse dupa Panagiotes Chrestou il mai gasiti si numit ca Panagiotis Christou sau Panayiotis Christou sau Panagiotes Christou.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.03.2009, 04:22:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, mare grija cu traducerile astea ca nu sunt la indemana oricui, desi poate multora li se pare ca ar fi floare la ureche.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2009, 20:59:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cand am zis anatema m-am referit la ecumenism care a fost condamnat ca erezie la Sfantul Sinod Panortodox de la Moscova tinut intre 8 si 18 iulie 1848.
A fost condamnata dorinta de a uni toate bisericile intr-o singura biserica pe considerente nedogmatice.
Deasemenea a fost condamnat Vaticanul si dorinta celor care doresc unirea BO cu BC fara ca BC sa isi schimbe erorile dogmatice sustinute.
Mai exact a fost condamnat unionismul catolic si ecumenismul protestant.

La Sfantul Sinod Panortodox de la Moscova tinut intre 8 si 18 iulie 1948 au luat parte:
patriarhul BO Ruse,patriarhul BOR,patriarhul BO Sarbe,patriarhul BO a Georgiei,reprezentanti ai:
BO Bulgare,BO a Antiohiei,BO a Alexandriei,BO a Poloniei,BO a Albaniei,BO a Cehoslovaciei.
Patriarhia ecumenica a refuzat sa participe.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2009, 21:25:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Iata aci o mostra din modul gresit in care poate sa fie tradusa omilia la Adormirea Maicii Domnului:
(un mic fragment)
Traducerea gresita a arhidiaconului I Ica jr:
"Desi cele mai presus de cuvant nu pot fi spuse, nu este cu putinta sa inaltam imne iubirii de oameni a celor laudati in imne, ne este cu putinta si sa nu ne atingem nicidecum de cele de neatins si sa ne platim datoria prin cuvant si sa ne consacram dorul fata de Mama lui Dumnezeu (in loc de formula consacrata si corecta Maica Domnului) prin imnele inaltate ei dupa datorie."
O traducere din engleza facuta dupa prostia mea cea multa si intunecarea mintiii mele si din sufletul meu cel rau si urator:
(traducerea e luata dupa un link dat pe orthodoxwiki; ar fi interesanta scrierea cea din greaca veche originala a Sfantului Grigorie Palama.
Aci tot articolul:
http://www.ocf.org/OrthodoxPage/reading/dormition.html; acelasi link poate fi gasit si pe pagina de internet a institului teologic de la Balamand.
)
"Desi lucrurile mai presus de cuvinte nu pot fi rostite,totusi putem prin dragostea de oameni a celor laudati (observati diferenta fata de partea subliniata mai sus),sa alcatuim o cantare de lauda lasand in acelasi timp neatinse cele de neatins (probabil mai corect ar fi lasand nerostite cele de nerostit) sa implinim datoria (in engleza e satisfy the debt dar debt negresit ca e ca datoria morala) cu cuvinte si sa oferim ca jertfa primele roade ale dragostei noastre pentru Maica Domnului in imne alcatuite dupa puterile noastre."

Exista publicate in engleza omiliile Sfantului Grigorie Palama traduse dupa Panagiotes Chrestou il mai gasiti si numit ca Panagiotis Christou sau Panayiotis Christou sau Panagiotes Christou.
Chiar mi se pare o indrazneala prea mare. Te rog Mihai sa critici mai intai traducerile tale. Chiar mi se pare o exagerare. Ptr mine Ioan Ica jr este de referinta dupa parintele Staniloae.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2009, 16:18:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le eu am vazut la editura Deisis cartea scrieri 2 atribuita "Sfantului Simeon Noul Teolog" tradusa dupa ieromonahul Alexander Golitzin.
Acolo exista o predica la Facere in care intreaga creatie se prezinta personalizata adica si soarele si luna si apa si focul etc.
Eu ma indoiesc caci Sfantul Simeon Noul Teolog a scris asa ceva.

Pentru ca vederea slavei lui Dumnezeu nu are cum sa faca pe cineva sa se mandreasca si sa inceapa sa afirme invataturi contrare invataturilor afirmate de Sfintii Parintii.
De exemplu Sfintii Trei Ierarhi si Sfantul Ioan Damaschinul si Sfantul Grigorie Palama nu zic caci creatia ar fi toata fapturi.

Iata aci un citat din dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul:

"Nimeni sa nu socoteasca ca cerurile sau luminatorii lui sunt insufletiti, caci sunt neinsufletiti si nesimtitori. Pentru aceea cand dumnezeiasca Scriptura spune: "Sa se veseleasca cerurile si sa se bucure pamantul"( Psalmi XCV, 11.), atunci cheama la veselie pe ingerii din cer si pe oamenii de pe pamant. Scriptura obisnuieste sa personifice si sa vorbeasca de cele neinsufletite ca de cele insufletite, cum sunt urmatoarele texte: "Marea a vazut si a fugit; Iordanul s-a tras indarat"( Psalmi CXIII, 3.); si "Ce-ti este tie mare ca fugi si tie Iordane ca te tragi indarat?"( Psalmi CXIII, 5.). Si muntii si dealurile se intreaba care sunt motivele saltarii lor (Psalmi CXIII, 6.). Tot astfel obisnuim si noi sa spunem: S-a adunat orasul. Prin aceste cuvinte nu voim sa indicam cladirile, ci pe locuitorii orasului. "Si cerurile vor povesti slava lui Dumnezeu"( Psalmi XVIII, 1.); prin aceste cuvinte nu vrea sa arate ca cerurile slobozesc glas, care sa se auda de urechi sensibile, ci ca ele, prin maretia lor, ne prezinta puterea creatorului, iar noi, observand frumusetea lor, laudam pe creator ca pe artistul cel mai desavarsit."

Sfantul Grigorie Palama zice caci fapturi din zidirea vazuta sunt numai oamenii,animalele si plantele.
Suflet care este nemuritor prin har au numai oamenii.
Normal ca si ingerii tot nemuritori prin har sunt.

Oricum noi trebuie sa ne rugam pentru parintele arhidiacon I Ica Jr si pentru a sa sotia de traduce si ea carti la editura Deisis Maria Ica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.03.2009, 16:21:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cand am zis fapturi m-am referit la cele care au suflete.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.03.2009, 16:46:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Exista deja la editura Anastasia publicate omiliile Sfantului Grigorie Palama.
http://www.anastasia.ro/colectie.asp?id=24
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2009, 19:43:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le eu am vazut la editura Deisis cartea scrieri 2 atribuita "Sfantului Simeon Noul Teolog" tradusa dupa ieromonahul Alexander Golitzin.
Acolo exista o predica la Facere in care intreaga creatie se prezinta personalizata adica si soarele si luna si apa si focul etc.
Eu ma indoiesc caci Sfantul Simeon Noul Teolog a scris asa ceva.

Pentru ca vederea slavei lui Dumnezeu nu are cum sa faca pe cineva sa se mandreasca si sa inceapa sa afirme invataturi contrare invataturilor afirmate de Sfintii Parintii.
De exemplu Sfintii Trei Ierarhi si Sfantul Ioan Damaschinul si Sfantul Grigorie Palama nu zic caci creatia ar fi toata fapturi.

Iata aci un citat din dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul:

"Nimeni sa nu socoteasca ca cerurile sau luminatorii lui sunt insufletiti, caci sunt neinsufletiti si nesimtitori. Pentru aceea cand dumnezeiasca Scriptura spune: "Sa se veseleasca cerurile si sa se bucure pamantul"( Psalmi XCV, 11.), atunci cheama la veselie pe ingerii din cer si pe oamenii de pe pamant. Scriptura obisnuieste sa personifice si sa vorbeasca de cele neinsufletite ca de cele insufletite, cum sunt urmatoarele texte: "Marea a vazut si a fugit; Iordanul s-a tras indarat"( Psalmi CXIII, 3.); si "Ce-ti este tie mare ca fugi si tie Iordane ca te tragi indarat?"( Psalmi CXIII, 5.). Si muntii si dealurile se intreaba care sunt motivele saltarii lor (Psalmi CXIII, 6.). Tot astfel obisnuim si noi sa spunem: S-a adunat orasul. Prin aceste cuvinte nu voim sa indicam cladirile, ci pe locuitorii orasului. "Si cerurile vor povesti slava lui Dumnezeu"( Psalmi XVIII, 1.); prin aceste cuvinte nu vrea sa arate ca cerurile slobozesc glas, care sa se auda de urechi sensibile, ci ca ele, prin maretia lor, ne prezinta puterea creatorului, iar noi, observand frumusetea lor, laudam pe creator ca pe artistul cel mai desavarsit."

Sfantul Grigorie Palama zice caci fapturi din zidirea vazuta sunt numai oamenii,animalele si plantele.
Suflet care este nemuritor prin har au numai oamenii.
Normal ca si ingerii tot nemuritori prin har sunt.

Oricum noi trebuie sa ne rugam pentru parintele arhidiacon I Ica Jr si pentru a sa sotia de traduce si ea carti la editura Deisis Maria Ica.
Mihai, iti recomanda comentariile Parintelui Staniloae la textele Sfantului Simeon Noul Teolog, unde chiar subliniaza ca lumina este personalizata- ptr a se accentua relatia personala cu Hristos a carui lumina necreata este o manifestare personala. Mai multe amanunte in lucrarea Iisus Hristos lumina lumii si indumnezeitorul omului.- Pr Staniloae.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.03.2009, 19:58:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu eu ziceam despre faptul ca se sustine in acea predica ca luna , soarele, muntii,apa vantul ca ar fi persoane.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Carti eretice Stefan500 Generalitati 16 03.12.2019 21:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse colaps Generalitati 329 31.01.2011 16:59:44
Editura Bizantină cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.10.2009 21:46:38