Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.11.2009, 10:24:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Ai dreptate, s-ar putea sa fie asa.
A uitat sa-l intrebe pana la ce ora sa nu manance nimic. Care este regula in aceasta privinta?
Unii nu mananca pana la apusul soarelui, altii pana a doua zi. Depinde acum si de cand incepi sa tii postul - una e sa tii din ziua precedenta, de la apusul soarelui si pana la apusul soarelui, una e sa tii de din dimineata zilei respective pana a doua zi dimineata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.11.2009, 10:24:48
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Si eu stiam ca fara ulei...dar poate ma insel.Oricum trebuie avuta grija caci daca mancam 5 kilograme de mancare de post,numa` post nu mai e.La fel cu "tin post sa ard calorii"

stiu ca 50% am fost offtopic,dar trebuia s-o spun:)
Este foarte adevarat - duhovnicul intreaba si daca facem excese alimentare. Iar dieta nu e totuna cu postul, asta e clar. Deci fara ulei!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.11.2009, 10:28:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si... inca ceva... nici o zi de post fara milostenie, cat de mica! Dupa cum se spunea putin mai sus, sa nu mancam 5 kg de mancare... sa mancam mai putin decat de obicei si restul sa dam la saraci (in zilele de post sa dam de pomana tot mancare de post). Asa m-a invatat pe mine bunica.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.11.2009, 10:30:52
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si... inca ceva... nici o zi de post fara milostenie, cat de mica! Dupa cum se spunea putin mai sus, sa nu mancam 5 kg de mancare... sa mancam mai putin decat de obicei si restul sa dam la saraci (in zilele de post sa dam de pomana tot mancare de post). Asa m-a invatat pe mine bunica.
Foarte bun raspuns, cred ca asta este esenta postului - sa mancam mai putin ca sa dam si la altii. Multumesc!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.11.2009, 11:00:35
sashio sashio is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2009
Mesaje: 6
Implicit

vineri si miercuri se ajuneaza pana la ceasul al IX-lea (adica ora trei), dar mai bine intrebati pe duhovnici
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.11.2009, 11:13:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Postul alimentar are trepte.Postești după putința ta.Întrebi duhovnicul despre aceasta.
Poți ajuna(mânca după ora 15),poți ține post negru 24 ore sau poți mânca mâncare de post cu sau fără ulei(depinde în ce perioadă ești sau ce canon ai).
Pentru posturi speciale sunt cărțile scrise de Părintele Ilarion Argatu.
Când nu este perioada posturilor sau o zi specială (ziua Crucii sau tăierea Capului Sf.Ioan Botezătorul sau intenționezi să te împărtășești și duhovnicul ți-a spus să postești fără ulei) se mânâncă moderat mâncare de post.
Mai importante sunt faptele de milostenie,să punem"pază gurii" de la vorbirea în deșert,să ne împăcăm cu cei învrâjbiți să nu judecăm pe fratele nostru căci dacă ne vom chinui trupul cu postul alimentar sever și nu vom face acestea nici un folos nu vom avea.Așa să ne ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.11.2009, 11:16:34
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Postul alimentar are trepte.Postești după putința ta.Întrebi duhovnicul despre aceasta.
Poți ajuna(mânca după ora 15),poți ține post negru 24 ore sau poți mânca mâncare de post cu sau fără ulei(depinde în ce perioadă ești sau ce canon ai).
Pentru posturi speciale sunt cărțile scrise de Părintele Ilarion Argatu.
Când nu este perioada posturilor sau o zi specială (ziua Crucii sau tăierea Capului Sf.Ioan Botezătorul sau intenționezi să te împărtășești și duhovnicul ți-a spus să postești fără ulei) se mânâncă moderat mâncare de post.
Mai importante sunt faptele de milostenie,să punem"pază gurii" de la vorbirea în deșert,să ne împăcăm cu cei învrâjbiți să nu judecăm pe fratele nostru căci dacă ne vom chinui trupul cu postul alimentar sever și nu vom face acestea nici un folos nu vom avea.Așa să ne ajute Dumnezeu.
E corect ce spui!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.11.2009, 11:25:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Un parinte imi spunea cum ca este o nevointa buna a tine post fara ulei vreme de o saptamana, la inceputul Postului Pastilor. Fiind un post greu, de pocainta si nevointa, prima saptamana este o aruncare cu mare ravna in lupta.

Sunt nevointe bune, insa crestinul trebuie sa le inteleaga rostul.
Daca un incepator face acestea de capul lui, risca mai mult sa piarda decat sa castige.

Nevointele nu au scop in sine, ci ultimul lor scop este despatimirea, dragostea nemarginita.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2009, 11:29:15
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Un parinte imi spunea cum ca este o nevointa buna a tine post fara ulei vreme de o saptamana, la inceputul Postului Pastilor. Fiind un post greu, de pocainta si nevointa, prima saptamana este o aruncare cu mare ravna in lupta.

Sunt nevointe bune, insa crestinul trebuie sa le inteleaga rostul.
Daca un incepator face acestea de capul lui, risca mai mult sa piarda decat sa castige.

Nevointele nu au scop in sine, ci ultimul lor scop este despatimirea, dragostea nemarginita.
Cu alte cuvinte postul este un catalizator, nu? Adica prin post trebuie sa ajungem la despatimire, am inteles corect?
Ce se intampla daca exageram, nu cumva riscam sa ne imbolnavim si, deci, sa pacatuim impotriva poruncii "sa nu ucizi". Cum stim cand sa ne oprim?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2009, 11:57:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Cu alte cuvinte postul este un catalizator, nu? Adica prin post trebuie sa ajungem la despatimire, am inteles corect?
Ce se intampla daca exageram, nu cumva riscam sa ne imbolnavim si, deci, sa pacatuim impotriva poruncii "sa nu ucizi". Cum stim cand sa ne oprim?
Da, ai inteles bine. Postul este o unealta, o cale spre dobandirea a ceea ce cautam.

Da, orice exagerare este o lipsa de discernamant.
Totul se face cu ascultare de duhovnic (fiecare dupa puterile lui) si cu smerenie.
Nu numarul sau greutatea o cauta Dumnezeu, ci dispozitia inimii si vointa spre despatimire.

Multi dintre sfinti insa au avut perioade in care au intins la extrem nevointele, motiv pentru care au capatat anumite slabiciuni sufletesti, pentru toata viata. Cred ca Domnul le'a ingaduit spre a nu se mandri.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ulei din candela Sf Nectarie? lacrimi Mirungerea(Ungerea cu Mir) 96 10.11.2019 17:33:50
Miercurea Cenușii Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 13 03.02.2013 11:35:14
se poate gatit (coace) prajituri vinerea ciuciu mariana Generalitati 12 06.04.2012 01:46:32
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29
fara ulei MANUELA Postul 27 03.08.2011 13:31:13