Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.12.2009, 14:11:44
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Este adevarat ce spuneti, masinile trebuie sa circule, drumurile trebuiesc dezapezite...dar mie mi-a fost dor de zapada.In ultimii ani din cauuza poluarii si a incalzirii globale aproape ca nu am mai putut cunoaste anotimpurile cu adevarat ca in copilaria noastra cand...inghetam de buna voie pe derdelus, uzi pana la piele, ma aruncam pe spate in zapada si priveam cerul, faceam oameni de zapada, ne bateam cu bulgari de zapada...mergeam cu colndul, cu colindele toate ...ne bucuram din suflet ca vin sarbatorile....acum ne-am modernizat parca prea...prea...unde esti copilarie?!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.12.2009, 14:17:27
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Dar putea sa astepte inca 2 zile, sa iau si eu vacanta?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.12.2009, 14:18:42
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce bine ca ninge!
aduce noroc....sa le blocheze masinile....ce m-as bucura....s-a anuntat ca ninge, dar toti scot masinile in loc sa mearga cu transportul in comun...romanul tot indisciplinat, incapatanat si batut in cap ramane...cand s-or destepta....masinistii....plus ca ne polueaza cu masinile lor fitoase...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.12.2009, 14:20:13
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Dar putea sa astepte inca 2 zile, sa iau si eu vacanta?
Am inteles ca 2 zile dureaza...dar parca poti sa stii. Oricum, se pare ca si trenurile au intarziere, asta asa, ca sa te sperii...(am glumit, sper sa fie bine, ce sa mai zic si eu?)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.12.2009, 15:33:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu voi calatori sambata spre Romania. Sper ca nu voi ramane inzapezita pe undeva pe drum...Si sper ca CFR-ul sa nu care cumva sa nu dea caldura in tren, cum mai are prostul obicei cateodata, fiindca 7 ore intr-un tren neincalzit in toiul iernii sunt chiar de groaza, am patit-o de cateva ori. Sau sa nu dea exagerat de multa caldura, fiindca si asta e chinuitoare. Plus ca nu am cu mine haine si incaltari de -12 grade cate se preconizeaza sa fie prin Moldova sambata dupa amiaza/seara/noaptea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.12.2009, 16:00:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Drum bun, Noesis, si te sfatuiesc sa iei vagon de dormit cl 1, ca e f curat si se calatoreste in conditii f bune, existand chiar si un mic dus. Se merita la un drum atat de lung ... De la Timisora la Iasi am facut f multe ore: am plecat la ora 17 si am ajuns in Iasi a doua zi la ora 10, avand si putina intarziere. Peisajele frumoase fac, ca timpul sa para mult mai scurt.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.12.2009, 16:42:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Drum bun, Noesis, si te sfatuiesc sa iei vagon de dormit cl 1, ca e f curat si se calatoreste in conditii f bune, existand chiar si un mic dus. Se merita la un drum atat de lung ... De la Timisora la Iasi am facut f multe ore: am plecat la ora 17 si am ajuns in Iasi a doua zi la ora 10, avand si putina intarziere. Peisajele frumoase fac, ca timpul sa para mult mai scurt.
Daca tot tinjim dupa clasa I, cum ramine cu mintuirea prin suferinta, sau asta se aplica doar in caz cind nu ai incotro si trebuie sa mergi cu clasa II? Poate Noesissa chiar vrea sa traiasca Ortodoxia si sa puna in aplicare ceea ce citeste, mai stii?

Suntem asa de intoleranti cu calugarii si preotii care circula in vagoane de lux asteptind si insistind sa se nevoiasca si sa se roage pentru noi prin suferinta lor nu sa circule in lux, ci cu personalul, in timp ce noi ne uitam pe geam la peisaje, bem suc de ananas(de post) si ne lafaim cu o carticica de la Pangar in cuseta personala de lux clasa I

Last edited by andreicozia; 15.12.2009 at 16:52:52.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.12.2009, 16:53:27
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Multuemsc Ancah -- voi calatori cu trenul in timpul zilei ajungand pe la aproape de miezul noptii, deci nu vor fi vagoane de dormit. Pe de alta parte tocmai am vazut pe mersul trenurilor ca cel mai convenabil tren din punct de vedere al timpului este un Intercity. Ceea ce e bine din punct de vedere al confortului. Drumul de la Bucuresti la Suceava nu dureaza "decat" 6 ore si ceva aproape 7, in nici un caz cat cel de la Timisoara la Iasi care e ridicol de lung. 17 ore??? :D Adevarul este ca, asa cum spui, peisajele fac drumul mult mai scurt. Acum doi ani am mers cu trenul de la Cluj la Suceava, tot in jur de 20 decembrie, si nu cred ca am vazut peisaje de iarna mai frumoase decat la pasul prin care se trece din Ardeal in Bucovina. Desi eram franta de oboseala dupa un drum lung cu avionul, nu mi-am putut dezlipi ochii de geam. :)

Plus ca deocamndata sunt tanara si inca studenta, deci clasa intai, vagon de dormit mi se pare in continuare un lucru pe care nu ar trebui sa cheltuiesc bani. In mod normal nu as lua nici intercity-ul, desi acum vad ca diferenta de pret intre rapid si intercity e de mai putin de 2 euro, iar la intercity ai si priza pentru laptop :D, iar clasa 1 nu iau decat in cazuri extreme, gen nu mai sunt locuri la clasa a II-a.

Last edited by Noesisaa; 15.12.2009 at 16:59:19.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.12.2009, 16:57:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu voi calatori sambata spre Romania. Sper ca nu voi ramane inzapezita pe undeva pe drum...Si sper ca CFR-ul sa nu care cumva sa nu dea caldura in tren, cum mai are prostul obicei cateodata, fiindca 7 ore intr-un tren neincalzit in toiul iernii sunt chiar de groaza, am patit-o de cateva ori. Sau sa nu dea exagerat de multa caldura, fiindca si asta e chinuitoare. Plus ca nu am cu mine haine si incaltari de -12 grade cate se preconizeaza sa fie prin Moldova sambata dupa amiaza/seara/noaptea.
Si eu la feeel dar cu masina spre Iasi....ma bucur ca ninge dar ma si ingrijoreaza totusi acest fapt!

Nici eu nu am haine de -10...dar asta e, ma voi descurca eu cumva!

Drum bun si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2009, 17:30:48
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Un mic sfat daca imi permite-ti sanatos

Din propia experinta,aplic de peste 21 de ani un sfat primit si el de la un om bun caruia ii multumesc cat traiesc,
Merge-ti cu pasi mici si desi ,nu veti cadea nici pe poleiuu in care iti poti oglindi chipu.
Am primit acest sfat intr-o noapte de martie cand de seara pana dim la 5 era oglinda pe jos si eu insarcinata in luna a 9-a,am ajuns cu bine acasa necazand deloc,nici atunci si in nici o iarna indiferent cu ce am fost incaltata.
Dumnezeu sa-i dea sanatate celui ce mi-a dat acest sfat.
Incerca-tio si nu veti regreta.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
Răspunde