Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2011, 16:19:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
si eu un frate mai mare care a divortat si sincer mi se rupe inima sa-l vad singur, cu bautura in nas, fara servici, toata lumea ocolindu-l (inclusiv eu......pacatosul nu prea il mai sun si nici sustin) si judecandu-l.

Acum celalalt frate al meu, cel mijlociu imi spune sa-l las in pace, ca tot timpul bea si nu poti sa te intelegi cu el dar......... eu cred ca mai are o sansa de scapare.

Eu am sotie si ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca o sa nasca peste 2 luni, dar parca tot nu sunt fericit complet cand stiu ca fratele meu este in necaz.

Va rog din suflet sa nu divortati, ve-ti ramane singuri si va va fi greu. Sper sa va intelegeti asa cum eu si sotia mea ma inteleg.
Acesta nu-i un indemn sanatos! Mai bine sa ramai singur si sa-ti duci crucea linistit, decat in doi si sa nu ai timp nici sa te rogi, de scandaluri si batai, de exemplu! Decat sa traiesti in compromis de frica singuratatii, mai bine ramai singur si mergi cu Dumnezeu inainte! Desigur ca exista oameni si oameni.Unii mai slabi, altii mai puternici.Unii trec cu usurinta peste un divort, altii raman cu sechele toata viata, depinde si de structura emotionala a fiecaruia.
Dar e foarte important sa ai curajul sa spui STOP, atunci cand incercand toate posibilitatile de a salva o casnicie, iti dai seama ca nu se mai poate face nimic, cand nu te mai regasesti in acea casnicie, cand statutul tau de sot sau de sotie, nu mai este respectat,apreciat,dorit, fiind terfelit in cele mai variate moduri.


Cat despre fratele cel mare care este divortat si isi ascunde amarul in alcool, parerea mea este ca ar trebui urgent ajutat, mai ales de fratii lui de sange. Acum sunteti bine, fericit, viitor tatic, dar niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul. Am vazut oameni care au luat lectii de viata,pe aceiasi tema pe care n-au stiut sa intinda o mana de ajutor la momentul potrivit!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.05.2011, 19:18:48
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonard78 Vezi mesajul
Hristos a Inviat! Ma numesc Leonard am 31 de ani si de un 1 de zile m-am despartit de sotia mea ,motivele sunt multe si complexe .M-as bucura sa dicutam mai pe larg acesta problema des intalnita in zile noastre ,implicatile divortului in viata noastra, cosecintele divortului asupra vieti duhovnicesti si a vieti pamantesti , cum priveste Biserica din punct de vedere spiritual sfarsitul unei famili cestine si nu in ultimul rand ajutorul sau sprijinul divortatului cum poate fi el inteles, povatuit si ajutat sa treaca peste aceasta incercare...
Eu cred ca tu inca o mai iubesti in ciuda tuturor motivelor care spui ca au fost diverse si complexe.
Divortul a fost, este si va fi mereu un subiect controversat . Niciodata nu vei gasi o parere comuna in privinta asta. Indiferent cum priveste biserica acest subiect ceea ce este in sufletul tau doar tu stii. In fata greutatilor fiecare e cam singur ....fiecare incearca sa-si duca crucea cum poate.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.05.2011, 14:06:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
o singura cauza mare si lata : - alegerea proasta si fara cap a partenerului !!!
deci atentie aia care incepeti sa va legati la cap,cu cine o faceti !
Nu pune totul pe seama omului.
Dumnezeu lucreaza, in chip tainic, prin oameni, spre mantuirea tuturor.
Cat despre diavol, nici el nu sta, ci intuneca mintea, facandu'l pe om sa nu vada adevarata fata a lucrurilor.

Esential este sa alegem potrivit unei vieti crestine: Pot trai crestineste cu acest om ?!
Daca vom cauta cu adevarat asa, Domnul ne va pazi de greutati mai mari decat puterile noastre.
Cat despre greutati, este imposibila o "unire intr'un trup" fara incercari... care sunt rindeluiri benefice sufletului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.05.2011, 16:54:18
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Dumnezeu nu pedepseste frate, dreptatea lui e impacarea si iertarea. Eu nu consider a fi destul de bune orice motive pentru divort decat cele canonice. Sfatul meu e sa incerci sa discuti cu ea, nimic nu e imposibil intru Hristos!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.05.2011, 17:46:10
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
o singura cauza mare si lata :

-alegerea proasta si fara cap a partenerului !!!

deci atentie aia care incepeti sa va legati la cap,cu cine o faceti !
Ai grija sa nu cazi din cauza mandriei tale, in aceeasi suferinta!
Trezvie, iti doresc, ca sa-ti dea Dumnezeu, intelepciune. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.05.2011, 18:20:56
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragoste cu sila nu se poate! Decat o viata chinuita in 2 mai bine o iei de la capat. Intotdeauna exista cineva care are nevoie de iubire! Marea drama e ca se divorteaza din motive materiale, lipsurile si neajunsurile isi pun amprenta. Saracia ucide si cele mai frumoase sentimente. Mai sunt si degenerati care divorteaza din desfranare, se satura de sotii (soti) si cauta placerile in alta parte.
Un om cu capul pe umeri depaseste si astfel de momente si ia viata de la capat.
Parintii mei au avut o casnicie de toata jena. Cand eram student au divortat. Am intrebat-o pe mama de ce a suportat o casnicie oribila atatia ani? Raspunsul a fost:teama de a fi singura si pentru ca eu sa am o familie. Halal familie! Si tot singura e cum singura a fost si cand era casatorita!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.05.2011, 23:44:23
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu pune totul pe seama omului.
Dumnezeu lucreaza, in chip tainic, prin oameni, spre mantuirea tuturor.
Cat despre diavol, nici el nu sta, ci intuneca mintea, facandu'l pe om sa nu vada adevarata fata a lucrurilor.

Esential este sa alegem potrivit unei vieti crestine: Pot trai crestineste cu acest om ?!
Daca vom cauta cu adevarat asa, Domnul ne va pazi de greutati mai mari decat puterile noastre.
Cat despre greutati, este imposibila o "unire intr'un trup" fara incercari... care sunt rindeluiri benefice sufletului.
Da, si tu subliniezi cat de importanta e alegerea personala, cu atat mai bine daca e ghidata de Domnul !
Decat sa ti-l bagi pe dracul in casa ,mai bine ai zici sa circule pe strada !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.05.2011, 12:46:18
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Ai grija sa nu cazi din cauza mandriei tale, in aceeasi suferinta!
Trezvie, iti doresc, ca sa-ti dea Dumnezeu, intelepciune. Doamne ajuta!
hai mai lasa-ma, ce mandrie ?!
e mandrie sa nu fii prost ca bota,si sa deschizi ochii bine pe cine-ti bagi in casa si in familie ???
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2011, 13:22:11
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
o singura cauza mare si lata :

-alegerea proasta si fara cap a partenerului !!!

deci atentie aia care incepeti sa va legati la cap,cu cine o faceti !
Dumneavoastra sunteti casatorit?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.05.2011, 13:28:09
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dumneavoastra sunteti casatorit?
nu sunt, dar am avut ocazia sa fiu cu cine nu trebuia !!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 17.12.2011 00:50:40
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 09.10.2011 00:10:57
Sub ce forma se poate arata Dumnezeu? florin.oltean75 Generalitati 27 03.05.2011 21:43:55
Bisexualitatea poate fi considerat un pacat? Sekhmet Homosexualitatea 63 16.08.2010 15:25:32
Cutremurele sunt pedeapsa lui Dumnezeu? sophia Generalitati 30 08.06.2010 23:32:25