Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 16.03.2015, 02:18:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daniele, Isvane sau cine o fi, nu m-ai smintit cu tu te-ai prezentat ca atare.

Si de ce? Ca sa te fudulesti cu niscai virtuti, chipurile nu te intereseaza banul dar probabil te intretin altii, nu te intereseaza femeia, dar esti combinat cu una, chit ca nu adera la principiile tale si ii intretii sperante ca ai putea-o lua de sotie ba mai mult, ai si fixat data casatoriei desi de fapt asa cum ai spus-o, nu o vrei.

Si pe langa atata minciuna in care te zbati facand rau si tie si persoanei de langa tine, te gasesti vrednic de mare virtute ca n-ai vrea chipurile muzica la nunta.

Si ti-ai gasit sa faci pe apologetul pe un forum destul de obscur si cu profil mai degraba de socializare si cancan decat de teologie profunda, cu nici macar o jumatate de duzina de oameni care sa te citeasca si nici macar unul care sa ia de bun ceea ce scrii tu.

Pana si cei cu circul cipusoarelor au o clientela mai de soi ca tine desi spre rusina lor nu se obosesc sa argumenteze nici macar la un sfert din osteneala ta.

Tu ai ajuns atat de dependent si disperat de chestia asta incat ai ajun sa si minti la modul cel mai penibil vizavi de identitatea ta doar ca sa mai poti posta aici si sa nu ajungi la a nu stiu cata banare - lucru care o sa se intample fara doar si poate dar nu pentru ca adminul n-ar sti deja cine esti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.03.2015 at 02:20:39.
  #212  
Vechi 16.03.2015, 02:59:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne... dacă asta se poate scrie aici... întrun loc chiar și virtual al Bisericii, atunci ne merităm soarta... război, foamete, boli, ne merităm soarta... Nu mai avem nici un strop de iubire în inimile noastre... Vai și-amar de tine, Alin B., vai și-amar de tine. nu eram de acord cu sintagma "get a life", dar acum simt cum simt cum e să trăiești hrănit de plăcerea loviturilor date altora. E îngrozitor. Nu mai pierde timpul pe forum, Alin., "get a life".

Dar totuși, pentru cei câțiva buni, pentru că sunt și mereu vor fi, Dumnezeu nu permite acele atrocități să vină... nu știu pentru cât timp...

Repet, viața mea personală, privată, nu vă interesează pe voi, pe nici unul. puteți să faceți tumbe și să vă dați peste cap, că tot niște sucuri agitate rămâneți. Și pentru asta mi-e milă de voi, cei care trăiți din... studiul altora... Ca să nu formulez altfel...

Fiecare cu ce ochi citește și cu ce inimă simte și primește, așa acceptă și trăiește și așa se mântuiește. Sau nu...

Sunteți caractere slabe, voi toți care vă acuzați și vă atacați unul pe altul. Personalități înguste. Sunteți demni de milă, că nu știți să vă expuneți punctul de vedere, decât cu agitație și gălăgie, pe suferința celuilalt, pe umilirea lui, pe ridicare cu superioritate desupra lui, sunteți demni de milă și nu meritați să fiți băgați în seamă.

Și cu asta atât de spus.

Și ca să nu fiu off-topic, Mihai.: BC, nu e B, și nici C, e F-L, și e E. Adică ești în erezie. Iar eu nu te acuz, ci arăt ereziile apusului, asta mi-e datoria, poate să zică orice ar zice. Nu sunt curios.
Nu Dumnezeu te-a chemat să fi catolic, ci dracu te-a chemat să fi catolic. Și tu l-ai crezut de bun.

Da, Biserica e infailibilă.

Și da, cred că și Sfinții sunt infailibili. Nu am găsit erezia "infailibilității Sfinților", în nici unu din Sfintele Sinoade Ecumenice. Pentru că prin ei alcătuiesc Biserica. Ei alcătuiesc Biblia, Sfinții Părinți alcătuiesc Sfintele Canoane, la Sfintele Sinoade Ecumenice, și "Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui," - Psalmii 67, 36. Sfinții nu pot greși, de aceea sunt Sfinți, că prin ei a vorbit și vorbește Sfântul Duh Dumnezeu. Amin.
Jignind autoritatea Sfinților, facem păcate împotriva Duhului Sfânt, care locuiește în ei, păcat care nu se iartă, de neiertat, conform Bibliei.

Dar sunt deschis la dialog, la descoperirea tipurilor de gândire, pentru a înțelege, evenatul a se dovedi, înspre pro sau contra infailibilității Sfinților.

Să fi-ți sănătoși.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 16.03.2015 at 03:04:22.
  #213  
Vechi 16.03.2015, 03:43:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Din cate inteleg eu prin acest post, si dupa parerea multora din biserica noastra, nici un catolic nu se mantuieste. Dar ce vina are el prin faptul ca Il cinsteste pe Hristos intr-o forma catolica, se uita Hristos la ritualuri? Poti fi un betiv, un violent si etc, dar daca esti ortodox esti gata in ceruri, dar o batrana catolica fidela bisericii care nu pierde nimic si ii aproape de Dumnezeu? Nu putem generaliza, erezii tot sunt si au fost, da, dar cine stie de ele? Doar noi acestia care mai invatam si ne interesam de religia noastra, si bineinteles oamenii bisericii, dar nu stiu babele de pe sate de erezii, chiar daca se afla sau nu in ele.

Iarasi am vazut un post cum ca pe vremea lui Maxim Marturisitorul el singur era crestin pe pamant, eu cred ca e putin cam exagerat. Bineinteles ca el a propovaduit adevarul, dar nu cred ca Hristos le-ar fi negar mantuirea oamenilor ignoranti din acea vreme care nu stiau ca ce credeau era erezie si pur si simplu credeau in El...
Ca și cum spui: ce vină are musulmanul că e musulman? Sau budistul că e budist? Păi să cerceteze, să vadă celelalte credințe ce spun, unde-i Adevărul? Că nu pot fi 15.000 de adevăruri, doar UN ADEVĂR, restul de 14.999 sunt minciuni.

Ce vină are el că îl cinstește pe hristos întro formă catolică? hristos cu h mic. Pentru că dacă orice cinstire ar fi bună, și Simon Magul în Biblie, primul eretic, putea să aibe har la cerere, plătindu-l cu bani și era bine, nu? Păi nu, normal.

Da, o bătrână catolică, pierde cerurile, oricât de absurd pare.
Și un bețivan ortodox, câștigă cerurile, oricât de absurd pare, ăsta-i Adevărul.

Dacă spunem că o bătrână catolică câștigă cerurile, doar pentru că e fidelă bisericii și nu pierde nimic, la fel putem face și cu un musulman, care e fidel moscheii, sau un evreu, ce e fidel sinagogii, sau un budist bătrân ce e fidel templului, sau un hindus bătrân ce e fidel statuetelor cu zeitățile lui, și toți sunt fideli crezului lor, dar asta nu înseamnă că se mântuie, înțelegi, Wry? NU VIAȚA MORALĂ TE MÂNTUIE.

Dacă te-ar fi mântuit viața morală, Hristos ar însemna că a venit degeaba, în zadar. Și crede-mă, n-a venit în zadar. Și când a venit a spus că nu oricine îi spune Doamne, Doamne, va intra în Împărăția Cerurilor, și a mai spus că vor veni hristoși mincinoși, ce vor pierde și pe cei aleși. Cei aleși fiind creștinii.

Da, erezii tot sunt, dar față de eretici avem o datorie:

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te," - Tit 3, 10.

Și mai știm ceva important despre eretici:

"Căci trebuie să fie între voi și eresuri, ca să se învedereze între voi cei încercați." - I Corinteni 11, 19.
Deci fără erezii, nu am știi unde dogma mântuitoare și unde-i drumu spre iad.

Dar mai ales, avem versetul care spune:
"Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." - I Ioan 2, 19.

Atunci când vorbim, doar de dragul de a vorbi, fără să gândim la Biblie, vorbim degeaba, ne pierdem timpul și nu numai că ne osândim noi, dar tragem și pe alții după noi.

Nu au nevoie babele să știe de erezii, ele nu vorbesc dogmatică, nu citesc dogmatică, patristică, ele nu citesc scrierile Sfinților Părinți, și sunt persoane minunate în simplitatea lor.

Iar oamenii care respectau dogmele mântuitoare de până înaintea Sfântului Maxim Mărturisitorul, se mântuiau. Ignoranții, nu se pot mântuii, fie ei și ortodocși. Pe timpul Sfântului Maxim, se știa bine ce este erezia. Erau deja trecute primele 5 Sfinte Sinoade Ecumenice, deci se știa bine ce este erezia, era Biblia prezentă de peste 500 de ani, erau secolele de aur, de descoperiri patristice. Nu aveai voie să fi ignorant, dacă vroiai să te mântuiești, defapt, la fel ca și astăzi.

Spor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #214  
Vechi 16.03.2015, 08:05:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Nu, nu este o pierdere, dar...

Atat timp cat acestui individ, care a mai fost o data banat, i se va permite sa isi manifeste frustrarile, ura si intoleranta aici eu nu am sa mai postez. Inca o data, nu este nici o pierdere asta.
In acelasi timp individul, sub masca ortodoxiei isi permite sa jigneasca sfinti si sa solicite ca unii sfinti sa fie scosi din calendar.
Isi promoveaza ideile eretice precum:
- infailibilitatea sfintilor;
- infiintarea Bisericii in veci;
- aparitia dogmelor la diferite momente, contrar invataturii Bisericii care sustine ca acestea au existat de la infiintarea ei.
etc.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #215  
Vechi 16.03.2015, 08:34:16
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Lucian008, tu ce parere ai, vor merge toti catolicii si protestantii in iad doar pentru ca nu sunt ortodocsi si avem sansa la mantuire doar cei 300 de milioane de ortodocsi de pe glob?
  #216  
Vechi 16.03.2015, 09:11:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Lucian008, tu ce parere ai, vor merge toti catolicii si protestantii in iad doar pentru ca nu sunt ortodocsi si avem sansa la mantuire doar cei 300 de milioane de ortodocsi de pe glob?
300 milioane botezati, dar cati din ei fac lucrurile considerate necesare dpdv ortodox ca sa ajunga in rai? Ma iau pe mine ca exemplu, sunt declarat crestin ortodox, dar in gandire as putea spune ca sunt orice, numai ortodox nu.
  #217  
Vechi 16.03.2015, 10:09:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

:) Pe individul Lucian 008, și pe alți "indivizi", vă invit la comuniunea dialogului și să nu mai fiți în individualitate și să vorbim cu calm și răbdare despre:

1. În care carte și/sau manual de dogmatică, patristică, istorie, etc, la care Sfânt Sinod Ecumenic din cele 9, se vorbește despre "erezia infailibilității sfinților"? Sunt foarte curios să citesc acea carte, sau acea poziție a Bisericii față de infailibilitatea sfinților.

2. Din nou, ca la întrebarea 1, și despre înființarea Bisericii în veci, și de asemenea erezia apariției dogmelor la diferite momente. Sincer, personal, nu-mi amintesc să fi citit vreodată astfel de dogme.

Ca să știu, să văd erezia și să știu să mă feresc și eu de erezie.

Wry și Aba, cine s-a spovedit și s-a împărtășit măcar odată, respectiv la botez, și e ortodox, se mântuiește. Afară de faptul că blestemă pe Dumnezeu și pe patul de moarte, atunci, nu știu, mă îndoiesc că se mântuiește.

Dar cine nu e ortodox, spun clar și categoric că NU se mântuiește.

Da, la nivel global, aproximativ 400 de milioane de ortodocși, se vor mântui.

Pentru că știm deja:

1. "Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă împărăția." - Luca 12, 32.
Deci turma e mică, fiindcă sunt aproximativ 400 de milioane la nivel global de ortodocși.

2. "Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află." - Matei 7, 14.
Deci puțini află calea strâmtă și îngustă, nu mulți, puțini. Din 7,2 miliarde, doar ortodocșii sunt pe acea cale.

3. "Și fericit este acela care nu se va sminti întru Mine. Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea." - Matei 11, 6, 12.
E limpede? Deci nu prin relaxare, prin "lasă că mă mântuie Dumnezeu și pe mine", ci cu străduință și silire. Spre ce? Uite spre ce:

4. "Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă." - Matei 6, 33.

5. "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." - Matei 7, 21.

Ce fac celelalte religii?

6. "Iar cine va sminti pe unul dintr-aceștia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară și să fie afundat în adâncul mării." - Matei 18, 6.

Și mai sunt versete, pasaje, care arată că sunt puțini care se vor mântui, puțini vor fi...

Și repet, DOAR ORTODOCȘII SE MÂNTUIESC. AVEȚI GRIJĂ. AMIN.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #218  
Vechi 16.03.2015, 13:47:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si vrei sa sustii ca cei care nu sunt ortodocsi au fost predestinati la Iad?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #219  
Vechi 16.03.2015, 13:57:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Doamne... dacă asta se poate scrie aici... întrun loc chiar și virtual al Bisericii, atunci ne merităm soarta... război, foamete, boli, ne merităm soarta... Nu mai avem nici un strop de iubire în inimile noastre... Vai și-amar de tine, Alin B., vai și-amar de tine. nu eram de acord cu sintagma "get a life", dar acum simt cum simt cum e să trăiești hrănit de plăcerea loviturilor date altora. E îngrozitor. Nu mai pierde timpul pe forum, Alin., "get a life".
Mai nene, este exact sfatul care ar trebui sa ti-l dai tie, tu te uiti putin cu ce iti pierzi vremea si unde iti pierzi vremea mai ales?

Hai sa zicem ca daca ai fi prezent in fiecare zi in centrul orasului cu un megafon, debitand diverse chestii, efortul tau avea totusi sens.

Dar aici, unde nu te citeste baga in seama mai nimeni, este exact pierdere de tip si defulare pentru celelate rateuri si pacate din viata de zi cu zi.

Citat:
Repet, viața mea personală, privată, nu vă interesează pe voi, pe nici unul. puteți să faceți tumbe și să vă dați peste cap, că tot niște sucuri agitate rămâneți. Și pentru asta mi-e milă de voi, cei care trăiți din... studiul altora... Ca să nu formulez altfel...
Caz in care poate nu trebuia sa o pui pe tava, nu-i asa?
Si mai ales sa te falesti cu pacatele tale care doar usoare nu sunt.

Sa-ti bati joc de o fata mintind-o ca ai sa o iei de sotie in loc sa-i spui verde in fata ca nu este ceea ce vrei, ca nu te intereseaza de fapt casatoria ca n-ai facut nici o pregatire in acest sens, ti se pare pe deasupra si motiv de lauda pentru ca, nu vrei chipurile nunta cu chef la o nunta care nici macar nu este in planurile tale.

Iti dai seama cat de confuz si ridicol esti?

Citat:
Sunteți caractere slabe, voi toți care vă acuzați și vă atacați unul pe altul.
Personalități înguste.
In general idei, dar sunt unii a caror personalitate se ridica deasupra oricaror idei si le marcheaza cu un fel de imbecilism stoic.

In cazul asta, nu prea poti ajunge la idee te izbesti de personalitate.

Citat:
Sunteți demni de milă, că nu știți să vă expuneți punctul de vedere, decât cu agitație și gălăgie, pe suferința celuilalt, pe umilirea lui, pe ridicare cu superioritate desupra lui, sunteți demni de milă și nu meritați să fiți băgați în seamă.
Oho, si inca cum stim, dar nu de la tine cerem aprobare/rating/ascultare, stiai asta?

Si tu stii f. bine sa ti-l expui, de te faci de tot rasul, te intreaba unii daca ai citit cutare tu spui ca ai studiat copertile si numarat paginile in concluzie esti cel mai documentat pe subiect respectiv.

De tot rasul. Curcilor mai.

Ca si lamentarile tale ca esti umilit cand tu singur te umilesti prin penibil la (prea) multe din ce scrii, de la ideeile tale "teologice" in care te simti un fel de sfant/martir pana la cele care tin de viata personala - de care nu te-a intrebat nimeni dar ai tinut musai sa o expui, glorios, pe forum, crezand ca e pilda de virtute cand de fapt e cam opusul.

Citat:
Dar sunt deschis la dialog, la descoperirea tipurilor de gândire, pentru a înțelege, evenatul a se dovedi, înspre pro sau contra infailibilității Sfinților.
Să fi-ți sănătoși.
Tu? Deschis la dialog. Si cu un surd/orb sunt sanse mai bune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #220  
Vechi 16.03.2015, 14:16:27
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Stiu ca noi ortodocsii avem adevarul pentru ca l-am pastrat de a lungul timpului. Dar si baptistii spre exemplu au aceleasi dogme ca si noi, cred in treime, in Hristos, si chiar multi sunt mai dedicati bisericii decat suntem noi. Deci da, putem spune ca noi, daca urmam Biserica si invataturile ei, avem o cale spre mantuire sigura, dar asta nu inseamna ca nici ceilalti nu se mantuiesc. Gandeste ca sunt comunitati unde nici nu s-a auzit de ortodocsi, sau de existenta lor, dar ei cred ca credinta lor baptista, sau luterana, sau calvinista, sau catolica e cea corecta, si poate ca ii duce spre mantuire. Daca doar noi ortodocsii avem mantuirea si Dumnezeu ar considera acest lucru, atunci nu crezi ca Dumnezeu ar fi facut ceva pentru ca Ortodoxia sa se raspandeasca mult mai mult pe tot globul, si nu sa ramanem aici in Europa de Est?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare