Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2015, 23:22:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin79 Vezi mesajul
As vrea sa va intreb daca nu va suparati, voi cand ati avut sau poate aveti, simtimti cateodata ca scanteie de egoism vrea sa iasa din voi, ce faceti ca sa il eliminati, cum procedati, cum il alungati?
Multumesc mult.
Cine isi cunoaste egoismul ,chiar si retroactiv,dupa ce a faptuit, deja este pe calea desavarsirii .
E foarte greu sa iti cunosti pacatele .
Cati oare de pe forum ni le stim,ca sa ne pui aceasta intrebare ?
Am dovedit asa multi ca ne cunoastem starea de adanc egocentrism si infatuare care ceilalti ne o vad cu usurinta ?
Toti avem o parere mult mai buna decat e cazul,despre noi.
Daca am reusi sa ne dedublam si sa cunoastem realitatea ,ne am ingrozi de noi.
Ca sa invingi raul trfebuie sa fii constient de el ,sa fii pregatit oricand pentru ca sufletul sa iti fie sfasiat de propria neputinta .
Sa ai puterea sa te uiti in oglinda cand iti terfelesti haina cea ingereasca in noroi .
Egoismul este absenta iubirii
Intreaba pe altul de sanatate,fi preocupat de ce zice, la fel ca si de problem tale,si ai scapat de egoism
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2015, 23:35:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin79 Vezi mesajul
Problema este ca eu sunt singur la parinti si inca de mic am fost rasfatat de ei si de bunici mei primind tot felul de lucruri, cateodata le primeam si fara sa le merit si acum le primesc la fel (adica fara rezultate bune la scoala), si chiar am senzatia asta ciudata ca merit mai mult, de exemplu acum am primit un telefon de la unchiul meu si nu mi-a placut pentru ca nu era mai ''performant'' asa ca am luat altul mai scump si am intrat in starea aceasta de confort si deaia imi este, pentru ca eu sunt o persoana slaba duhovniceste, foarte slaba si incet incet incept sa ma gandesc ca atunci cand cresc mi-as putea lua o vila cu multe camere, mai multe masini si eu nu vreau asta delooc, si de asta ma feresc eu, asta este egoismul cu care ma lupt. Eu vreau din ce in ce mai mult.
Ia legatura cu un duhovnic si cauta sa te intaresti duhovniceste. Poti sa postesti, si sa te rogi, poti sa mai faci si milostenie, poti sa faci fapte bune. Toate acestea sunt daruri ale tale pe care nu ti le va lua nimeni in afara de pacatul mandriei. Daca te mandresti, le pierzi pe toate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare