Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.05.2015, 01:49:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de A_M Vezi mesajul
Ma simt slabita, insa - ghici ce- si Mantuitorul a avut perioada de ispitire, cand se ruga in Gradina Ghetsimani si s-a rugat sa treaca de la El paharul acesta. Nici El nu a dorit sa treaca prin ce a trecut, temporar, e adevarat, desi stia pentru ce venise pe pamant. Ultimele Sale cuvinte au fost "Eli Eli lama sabachthani" (Se intreba de ce L-a parasit Dumnezeu).
Deci, da, poti fi crestin si sa ai perioade de incercari,de indoiala, de intrebari. Daca Iisus le-a avut, de ce ne-am considera noi mai tari. Nu suntem infailibili, puternici, de otel. Suntem oameni, deci suntem si fragili, si vulnerabili, iar randurile astea au ramas in Biblie pentru a le arata oamenilor ca aceste stari sunt normale, daca le-a trait si Mantuitorul.


Ma bucur ca ffflorina a inteles ce voia sa spuna Agabriela si mi-a inteles si punctul de vedere. E usor sa arunci cu pietre cand nu intelegi despre ce e vorba.

Cum fac barbatii astia ca intotdeauna vad doar lipsurile,gata s-a gasit fisura dogmatica nu e multumita cu relatia ei divina nu e fericita singura deci nici casatorita nu va fi multumita de parca,crestinul trebuie sa topaie de fericire ca doar e cu Dumnezeu in sufletul lui.....
Asta e rolul barbatului de aceea e cap al femeii
Daca un barbat iti spune ca poate fi si bine ,ca poti birui deznadejdea si singuratatea,care si el barbatul le simte din belsug ,dar numai prin intoarcerea la credinta simpla din suflet , daca iti da acest curaj,oare face el un lucru rau ?
Oare nu toti duhovnici au fost barbati ?Preotia , nu apartine barbatului ?
E un rol pozitiv acesta ,de a da speranta,chiar daca uneori se vede doar mustrarea .
Eu am trecut prin acele depresii ale dragostei si singuratatii si inteleg cel mai bine un suflet deznadajduit. Dar acum imi rad de acele stari,care ma duceau sa am idoli pamantesti , fara sa fiu atent la frumusetea nesfarsita care era chiar in inima mea ,prin prezenta lui Dumnezeu .
E ok sa mergi la slujbe si sa te rogi ca sa atenuezi tristetea. Dar daca nu vezi o bucurie nesfarsita in credinta ,insemana ca inca nu ai gasit calea singuratatii.

Si daca nu stii sa fii singur ,cum vei sti sa pretuiesti un om?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.05.2015, 08:46:50
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de A_M Vezi mesajul
Unii au trait numai in durere si prin asta si-au castigat sfintenia (martirii, nebunii pentru Hristos). Credinta nu e numai bucurie.
Eu cred că în suflet aveau bucurie. Credința ar trebui să fie bucurie.
Ne întristăm când cădem în păcat, dar nădejdea în Dumnezeu (cel bun și iubitor de oameni) este un motiv de bucurie.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.05.2015, 08:56:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In primul rand, incercati sa va bucurati de ceea ce aveti- sanatate, serviciul (nu stiu daca lucrati intr-un domeniu care va place ), un cerc de prieteni sau activitati sociale (un anumit sport, hobby sau activitati culturale- teatru, film, lectura, etc).

In privinta vietii personale, aici din cate stiu un om poate alege doua variante. Ori calugaria (dar asa cum ati spus nu simtiti o atractie in acest sens), ori viata in lume si a gasi pe cineva. Aici trebuie multa rabdare, si mai ales sa nu deznadajduiti, iar Dumnezeu va va ajuta sa cunoasteti o persoana potrivita pentru dumneavoastra.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.05.2015, 08:59:04
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Iustin, poate citești link-ul dat de Alin, e util :-)
Selecții din Scriptură despre desăvârșire, ca scop al oricăui creștin.

Totuși, nici pe mine nu mă deranjase replica din film, am luat-o așa cum e. Oare în cât timp, cu câte eforturi și după câte căderi am putea să ne apropiem de desăvârșire?

Citeam într-o carte despre cele trei trepte ale vieții duhovnicești: curățirea inimii, luminarea minții și desăvârșirea sau îndumnezeirea, și nu pot spune că într-un număr de ani scris cu două cifre am depășit-o pe prima (sau am urcat-o).
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.05.2015, 13:18:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de A_M Vezi mesajul
Daca Iisus nu era sigur pe credinta Lui....
Mă iertați, puteți reformula? Nu fie cu supărare dar nu înțeleg ce vreți să spuneți.
Mulțumesc frumos!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.05.2015, 13:25:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Eu cred că în suflet aveau bucurie. Credința ar trebui să fie bucurie.
Ne întristăm când cădem în păcat, dar nădejdea în Dumnezeu (cel bun și iubitor de oameni) este un motiv de bucurie.
Da, da, creștinul trăiește multă bucurie: prin nădejde, prin primirea harului, prin întâlnirile cu fratele creștin, prin înțelegerea cuvântului lui Dumnezeu din Scriptură și alte scrieri ziditoare de suflet, prin orice faptă bineplăcută Domnului. Și mai ales prin lucrarea rugăciunii, după lacrimi și suspine, când coboară pacea...
Dar cea mai mare bucurie, relativ la despătimire/curățire, este atunci când, scăpați fie și parțial de o patimă, simțim libertatea sufletului și Pronia Domnului. Atunci primim semn, în gând și în inimă, tocmai prin bucurie, prin pace sufletească. Vine ca o adiere, ca o mângâiere ușoară foarte, iar sufletul se înviorează și plânge de bucurie...
După fiecare înfrângere de sine, după fiecare dezlipire de deșertăciunea care ne era dragă în vreun plan, primim deîndată mângâiere. Mare bucurie!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.05.2015, 14:37:59
iliesorinniculae iliesorinniculae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Nu stiu nici ce sa fac, nici cum sa fac. Ce sa fac cu viata mea: la manastire nu am dor de duca, spre casnicie nu se leaga nimic. Nu stiu cum sa fac sa aflu ce drum pot alege, spre ce sa ma duc, incotro? M-am rugat cat am putut, rugaciunea sistematica nu o mai pot face, nu mai cred in mine, timpul trece si nu se mai intoarce, singura/batrana ma simt, departe de casa si de prieteni sunt.
Intrebarea este cum sa ma rog sa fiu indreptata pe un drum care sa fiu sigura ca trebuie urmat, sa simt ca traiesc si ca ma bucur de viata, ca nu fac doar umbra pamantului si atat?

P.S: am parinte duhovnic, stie framantarile mele, tin posturile cat pot, incerc sa mai citesc pe ici pe colo...insa toate acestea nu ma ajuta prea mult
Multumesc
Doamna, dar la un psihiatru ati incercat? Nu o spun cu rautate.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.05.2015, 14:48:09
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Asta e rolul barbatului de aceea e cap al femeii
Înțeleg asta în contextul Tainei Cununiei, nu mi-a trecut prin "cap" să văd în orice bărbat capul meu...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.05.2015, 21:27:50
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Subscriu la ceea ce ai scris A.M si adaug totusi ca deja s-a ajuns la indemnuri de a merge la psiholog ceea ce nu e rau pt oricare dintre noi insa nu in mod zeflemitor.
Parerea mea este ca aceasta problema a singuratatii este si ea o alta cruce de dus,
trebuie sa existe si oameni singuri ca daca am fi toti casatoriti ........Problema ar fi in modul in care se gestioneaza chestiunea de catre familie,duhovnici,colegi etc

As recomanda parerile Sf.Porfirie despre depresie,tristete.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.05.2015, 22:42:26
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliesorinniculae Vezi mesajul
Doamna, dar la un psihiatru ati incercat? Nu o spun cu rautate.
Poate voiati sa spuneti psiholog, nu psihiatru. La psihiatru nu am ce cauta iar la psiholog am fost, atat cat am putut, cand am putut. Este ok, te face sa intelegi lucrurile altfel, dar problemele nu prea le rezolva.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare