Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.10.2015, 00:12:56
bogdan.mx bogdan.mx is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2015
Mesaje: 52
Question Mănăstirea Caraiman

Bună.

Ați fost careva la Mănăstirea Caraiman? Aș vrea să merg și eu un weekend să particip la Liturghie, la Maslu, la Miezonoptică... M-am uitat pe site iar prețurile și condițiile de cazare mi se par foarte bune. Doar că am o mică neclaritate... la unele mănăstiri din țară dacă mergi trebuie să faci treabă pe acolo, să îi ajuți pe călugări. Cu chestia asta nu prea sunt de acord.. eu sunt băiat de oraș, mai comod, mai cu fițe din punctul ăsta de vedere și nu aș afce treabă decât la mine acasă. Însă vreau să merg să stau un weekend la mănăstire să particip la slujbe, să îmi iau cărți pe care nu le am, să citesc în timpul liber când nu sunt slujbe și să mă bucur de natură. Știe cineva să îmi dea niște referințe și ceva păreri despre acestă mănăstire?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2015, 19:57:09
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan.mx Vezi mesajul
Bună.

Ați fost careva la Mănăstirea Caraiman? Aș vrea să merg și eu un weekend să particip la Liturghie, la Maslu, la Miezonoptică... M-am uitat pe site iar prețurile și condițiile de cazare mi se par foarte bune. Doar că am o mică neclaritate... la unele mănăstiri din țară dacă mergi trebuie să faci treabă pe acolo, să îi ajuți pe călugări. Cu chestia asta nu prea sunt de acord.. eu sunt băiat de oraș, mai comod, mai cu fițe din punctul ăsta de vedere și nu aș afce treabă decât la mine acasă. Însă vreau să merg să stau un weekend la mănăstire să particip la slujbe, să îmi iau cărți pe care nu le am, să citesc în timpul liber când nu sunt slujbe și să mă bucur de natură. Știe cineva să îmi dea niște referințe și ceva păreri despre acestă mănăstire?
Am fost nu demult acolo.E o manastire foarte frumoasa(ca toate de altfel), inconjurata de padure si stanci.Si e si foarte accesibil drumul( pentru ca se urca un pic pana la ea), nu dureaza mai mult de 10 minute din Busteni.Daca ajungi acolo, poti face o mica excursi si la Sinaia, la manastire, daca prinzi vreme buna( sunt microbuze destul de dese Busteni-Sinaia).

Referitor la partea legata de munca...nu am auzit vreodata ca ar fi o conditie, pentru a fi cazat intr-o manastire.Desi nu cred ca ar strica deloc un pic de munca, alaturi de calugari.Din punctul meu de vedere, pe langa alte binefaceri, e chiar terapeutica.Dar oricum, nu cred sa fie obligatorie.

Last edited by alex190; 02.10.2015 at 20:00:54.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2015, 18:49:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu cred ca va pune nimeni la munca acolo, e un locas destul de modern, in oras, nu e intr-o zona mai rustica. Au cateva animalute, dar cred ca mai mult asa, de frumusete.
Daca vreti la sf maslu era vinerea la ora 16.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare