Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2016, 23:35:47
AlexandruCR AlexandruCR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2016
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Sihastria Raraului

As vrea sa plec spre Manastirea Sihastria Raraului pe ruta Craiova-Cluj-Campulung. Ce impresii aveti despre manastire?

Stiti pe cineva care organizeaza pelerinaje? Vreau sa merg luna aceasta, dar nu singur. Daca este cineva din Craiova care doreste sa mearga sa-mi dea mesaj.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2016, 01:20:47
gabitzusv gabitzusv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2012
Locație: undeva, in creatie
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit da, e un loc aparte

Eu pot sa dau doar niste impresii personale, fiind din Suceava

Este o manastire linistita, are pana in zece vietuitori, iar pelerinii apar mai razlet in zilele saptamanii, mai numerosi duminica pentru Sfanta Liturghie. Mi-a placut cadrul mai restrans, mai ales in anotimpul rece, slujbele se fac in paraclis, nu in biserica mare. Parintele Ioan cu fata blanda si senina si ochii smeriti.

Parintele are mereu un cuvant de folos pentru cine trece pragul manastirii pastorite de sfintia sa. Ultima data am fost in februarie, nu mai stiu care este starea de sanatate a sfintiei sale la momentul de fata, el avand probleme de deplasare din cauza varstei si nu doar.
Atunci,in februarie, se deplasa destul de greu, ajutandu-se de doua bastoane.

Daca sfintia lui nu se simte obosit, va poate primi la chilie,daca doriti sa-i vorbiti personal. Pentru asta ar fi ideal sa sositi mai devreme in cursul zilei sau sa ramaneti peste noapte pentru a doua zi, undeva in zona. Din cate stiu eu, exista posibilitati restranse de cazare(in jur de 5 locuri) in manastire si doar daca vorbiti inainte

Pentru a ajunge, puteti alege fie drumul prin Pojorata, pana a ajunge in Campulung Moldovenesc, aveti indicator la dreapta, pe soseaua TransRarau, se urca pana aproape de cabana Rarau, sau prin Campulung spre directia Suceava, prima strada la dreapta dupa gara Campulung Est. Aveti de parcurs aprox. 10 km pana la manastire pe acest drum.
TransRaraul este inchis incepand cu venirea ierniii, dar vara se poate ajunge mai usor daca veniti dinspre Cluj pana sus la cabana si de acolo la manastire.

In ambele cazuri veti avea de parcurs o portiune de drum forestier, cam impracticabil chiar si vara (aproximativ 5-6 km). Totusi se poate urca si cu masina mica vara, deci se poate ajunge, cu ajutorul lui Dumnezeu.

Bucurii! Doamne ajuta!

Last edited by gabitzusv; 15.09.2016 at 09:13:51.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
craiova, manastire, rarau, sihastria, sihastria raraului

Thread Tools
Moduri de afișare