Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.06.2016, 23:13:21
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Mi se pare foarte indreptatita dorinta ta de a vedea si de una singura unele locuri; asta nu inseamna ca ar fi ceva rau in a merge cu un grup- sunt doua lucruri diferite, dar amandoua sunt ziditoare. Iti urez succes, impartaseste-ne si noua la intoarcere modul in care te-ai organizat. Nu te supara pe cele cele le citesti pe aici... e un forum, multi isi dau cu parerea!

In alta ordine de idei, stie cineva daca este deschis Mormantul Domnului? Ca am vazut la TV ca intra in renovare si nu stiu exact ce inseamna aceasta: schele pe dinafara, sau inchis complet si nu poate fi vizitat?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.07.2016, 16:25:57
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
In alta ordine de idei, stie cineva daca este deschis Mormantul Domnului? Ca am vazut la TV ca intra in renovare si nu stiu exact ce inseamna aceasta: schele pe dinafara, sau inchis complet si nu poate fi vizitat?
Da, Sfantul Mormant este deschis cu program obisnuit, doar ca e inconjurat de schele si panouri, insa asta nu impiedica pelerinii, ci ii protejeaza.
Lucrarile de renovare se fac si pe timpul noptii, ca sa fie cat mai accesibil pentru pelerini.
Liturghiile ortodoxe de noapte se tin tot dupa programul obisnuit, la Biserica Invierii sau pe Golgota (asa am prins eu doua dintre ele), iar cu acordul episcopului grec se poate ramane inchis in biserica de la ora 21 si pana la ora 24 cand se redeschide pentru Liturghie.
Totul este gandit de asa maniera incat programul de inchinare sa nu fie afectat de lucrari.

Pentru mine saptamana petrecuta in Ierusalim si ziua din Betlehem a fost o experienta deosebita si sper sa pastrez pacea primita.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.08.2016, 13:28:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Alia28aa, doar parerea mea subiectiva: cand intrebi pe un forum ceva despre orice, trebuie sa te astepti in mod instinctiv si la glumele rasuflate ale trolilor cu aere de mari caterinciosi.
Nu are nici o relevanta ca aici este un forum crestin-ortodox, dupa cum ai observat.
De data asta a fost ca o surpriza, dar ai luat notite. Data viitoare vei sti sa dai cu flit bagatorilor de seama.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2016, 17:07:55
AlexandruCR AlexandruCR is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2016
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Daca tot te duci singura mergi pe jos :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare