Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.10.2010, 16:59:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De sărbătoarea "Acoperâmântul Maicii Domnului "la mănăstirea Hadâmbu

Cel de-al doilea hram al acestei mănăstiri este "Acoperâmântul Maicii Domnului "care se sărbătorește la 1 octombrie.
Împreună cu nu grup de pelerini am ajuns după-amiază în mănăstire.O zi de toamnă răcoroasă,pelerini puțini .Mai fusesem odată la această mănăstire cu un an în urmă în a doua parte a lunii septembrie și am avut ca și acum senzația de măreție rece, neospitalieră, pustie.
Curățenie desăvârșită,eleganță dacă nu chiar lux,simetrie și modernitate alături de vestigii păstrate din vremuri străvechi.
Zidurile vechi minunat restaurate păstrându-și parfumul vremilor de mult trecute, tivite în partea de jos cu tufe de trandafiri tomnateci, cu caprifoi urcând îndrăzneț pe ziduri și dăruindu-le câte o floare răzleață,înflorită înmiresmat pentru a-i face bucurie soarelui zgârcit de toamnă și pelerinilor veniți de departe.
Ne-am închinat în biserica nouă.Sfinții de pe pictura murală ne priveau bânzi și primitori zâmbindu-ne parcă ,nouă celor dintâi pelerini sosiți .
Cu sfială ne-am apropiat de catapeteasma din lemn de stejar dantelată pentru a ne închina la icoanele minunate și a înghenunchia la Icoana Maicii Domnului .
Ceva mai mult am poposit la icoana cu Sfântul Acoperământ unică și odihnitoare.
În biserica veche,la Icoana Maicii Domnului ,făcătoare de minuni de la Hadâmbu îmbrăcată în aur și apărată cu geam de sticlă ne-am rugat îndelulg.Era atât de bine acolo lângă Stăpâna și lângă Pruncul Iisus încât nu-mi venea să mai plec și am rămas îndelulg .Aveam o dorință tainică și amintindu-mi că Maica Donului se supără atunci când nu-i cerem nimic i-am șoptit printre lacrimi cererea mea.
M-am rușinat puțin când am văzut șirul lung de pelerini care sosiseră între timp și așteptau să se închine la icoană .
La chilia cu icoana Sfântului Ioan Botezătorul care urma să fie sfințită a doua zi se făceau ultimile retușuri.Ne-am închinat și aici și am mers în bisereică pentru vecernie.

Va urma

Last edited by dorinastoica14; 02.10.2010 at 17:03:23.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.10.2010, 17:47:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit putin off topic

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cel de-al doilea hram al acestei mănăstiri este "Acoperâmântul Maicii Domnului "
oare de ce "se poarta" acum sa se puna 2 hramuri la biserici si manastiri? unul nu este de ajuns? sa ne aducem aminte ce spunea parintele Cleopa despre obiceiul de a pune 2 nume la copii, si anume ca aceia nu au 2 capete, deci un singur nume este suficient. asa si cu hramul, cred.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.10.2010, 21:09:17
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
oare de ce "se poarta" acum sa se puna 2 hramuri la biserici si manastiri? unul nu este de ajuns? sa ne aducem aminte ce spunea parintele Cleopa despre obiceiul de a pune 2 nume la copii, si anume ca aceia nu au 2 capete, deci un singur nume este suficient. asa si cu hramul, cred.
Multe mânăstiri aveau inițial o biserică foarte veche sau un paraclis. Odată cu mărirea obștii sau datorită unei donații substanțiale s-a construit sau este în curs de construcție o nouă biserică.Aceasta primește la sfințirea locului și hramul(al doilea)
În cazul de față(măn Hadâmbu)este vorba în postarea mea despre hramul bisericii noi,care are și o minunată icoană cu Acoperământul Maicii Domnului, așa cum se cuvine unei biserici care se respectă.

La bisericile de mir al doilea hram este cel al capelei mortuare pe care ar trebui să o aibă orice biserică.

Aceastea sunt cele știute de mine.
Dacă cineva cunoaște mai multe lucruri despre aceasta...așteptăm să ni le spună.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.10.2010, 21:39:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
La bisericile de mir al doilea hram este cel al capelei mortuare pe care ar trebui să o aibă orice biserică.
sunt care n-au capela mortuara, dar au totusi 2 hramuri.
cred ca motivul este ceva mai lumesc: inca un prilej de 'bucurie', petrecere si... strangere de fonduri.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.10.2010, 22:19:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa e poate acolo la voi.

continuare
Deși anul acesta numărul pelerinilor nu a fost atât de mare am remarcat marea dragoste a celor câțiva viețuitori ai obștii acestei mărețe mănăstiri,a părintelui stareț(pe care acum l-am văzut prima oară) și pe 1 octombrie de sărbătoarea Sfântului Acoperâmânt a celor doi arhierei(Calinic Botoșeneanul și Ioachim Băcăoanul)
Condițiile de cazare sunt foarte bune.Dormitoare mari luminoase cu paturi confortabile și lenjerii noi toate la fel,cald și foarte curat iar,grupurile sanitare moderne .
Bucătăria unde împreună cu câteva sătence vrednice și cu alte pelerine am ajutat la pregătitul mâncării pentru a doua zi, modernă și igienică.
Am fost impresionată de trapeza în aer liber acoperită și modernă amenajată pentru câteva sute de pelerini , vesela toată la fel.
Mi-am pus atunci firesc întrebarea : oare banuții(cu pomelnicul) pe care i-am lăsat eu sau altcineva cu o pensie modestă au acoperit costul cazării și mesei aș putea spune copiase din ziua praznicului?
Răspunsul este categoric NU.
Și toate minunățiile pe care le-am văzut în acest loc istoric restaurat cu multă migală oare nu tot pentru noi sunt.
Cine se îmbogățește?


La sfârșitul Sfintei Liturghii după predica ținută de presfințitul Ioachim Băcăoanul ,preasfințitul Calinic Botoșeneanul a coborât în mulțimea de mireni și a făcut dezlegări arhierești.Nu am mai participat nicodată la astfel de dezlegări deși am fost prezentă la multe slujbe arhierești și sfințiri.
În felul acesta dorința mea tainică pe care o spusesem Maicii Domnului când am îngenunchiat cu o seară înainte s-a materializat, drept pentru care la plecare am mai trecut odată pe la minunata icoană a Maicii Domnului de la Hadâmbu căci m-am convins că este făcătoare de minuni și că mi-a ascultat cererea (în programul afișat era trecut Sfântul Maslu și nu dezlegări).

Last edited by dorinastoica14; 03.10.2010 at 22:26:07.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.10.2010, 22:22:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

La ce se refera aceste dezlegari arhieresti?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.10.2010, 22:44:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
La ce se refera aceste dezlegari arhieresti?
Cred că sunt rugăciuni de dezlegare din Moliftelnic pe care le poate citi doar arhiereul.
Ele dezleagă păcatele mari făcute de către credincioși.afurisanii,blesteme.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2014, 19:07:19
DANUTZA DANUTZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2013
Mesaje: 2
Implicit Manastirea Hadambu

Buna seara! Va rog mult sa-mi spuneti cu ce mijloace de transport pot ajunge la MANASTIREA HADAMBU, eu fiind din Campina.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2014, 19:32:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici ai două varinate: ori pe la Vaslui, ori pe la Iași.
Mănăstirea e la 23 de km de Iași: https://maps.google.ro/maps?ie=UTF-8...&ved=0CIsBEPwS
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2017, 19:09:59
ANDY88 ANDY88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 1
Implicit Minunea la Manastirea Hadambu

Buna seara,
Vreau sa va povestesc si eu o minune.
In anul 2015 mi-am dat definitivatul in invatamant,nota trebuia sa fie 8,dar am luat 7,20.
iN 2016 am mers la manastirile:Prislop,Hadambu,Agapia,Varatec,la SF Parascheva de la IASI,Petru Voda,Sihla,Sihastria si m-am rugat foarte mult la Sf Efrem,Sf Ioan Rusu,Sf Spiridon,Maica Domnului,Sf Nicolae,Sf Mina,Sf Fanurie,Parintele SErafim de Sarov,Sf Varvara,Sf Parascheva,Sf Stelian,Sf Pantelimon,Parintele Iustin Parvu si Parintele Arsenie Boca si am promovat definitivatul cu 8,35,chiar nu ma asteptam,dar am avut o incredere mare in Sfinti...mi-a dat ceva destul de greut,nu stiam ce sa fac,sa stau sau sa ies din examen,le-am cerut ajutorul sfintilor si am decis sa raman. A fost cel mai greu examen care l-am dat,dar pana la urma a fost bine.Cred in minuni si de fiecare data cand am o problema merg si ma rog la Sfinti si ma ajuta!!! Cel mai important este sa va rugati si sa credeti cu tarie si intr-adevar sunt minuni!!!! O seara buna!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Hadambu nela61 Intrebari utilizatori 0 28.04.2011 11:04:30
Manastirea Stavnic iconar bizantin Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 22:47:05
Manastirea Predeal Anjelik Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 01:10:13
Manastirea Robaia me_simonik17 Intrebari utilizatori 0 02.08.2010 14:08:06
Manastirea Caraiman Daniela87 Pelerinaje la locuri Sfinte 10 28.07.2010 14:49:12