Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 04.10.2018, 13:19:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Referendumul nu este al PSD sau al lui Dragnea, el este organizat de Guvern ... Referendumul este a 3 milioane de români, iar Guvernul este obligat să desfășoare acest rerferendum, fiind un demers civic și democratic ... 3 milioane de cetățeni români au cerut acest acest lucru! Tu ai semnat când s-au strâns semnăturile?
Ce mai faci Ovidiu ? Vad ca i-ai luat painea de la gura lui Cristian ca el era cu informarea si cu scurt pe doi. :)
Ai investit si tu mult timp in referendumul asta. Eu am mai scris pe fb pentru prieteni dar nu m-am mai obosit sa ma cert cu altii pentru ca am inteles ca suntem un popor sub orice critica.
Sper sa treaca referendumul dar adevarul este ca daca era prag de 50%, nu aveam nici o sansa cu poporul ultraortodox roman. Pentru cei mai multi a devenit mult mai important ce spune vazatorul cu duhul Moise Guran sau popa cu har Mandruta, decat ce spun parintii Bisericii. Si o sa fie si mai rau de acum inainte.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #242  
Vechi 04.10.2018, 13:33:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Salutare Iuliu! Cât mă bucur că ai revenit! Zilele trecute mă gândeam oare ce mai faci și cât de potrivit ai fi pe acest subiect. :)
Fac și eu ce pot ... scriu la greu ... :)) Sunt curios ce ar fi spus susținătorii vechi ai USR de pe forum... :))
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #243  
Vechi 04.10.2018, 13:50:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

https://www.facebook.com/Matei.Dobro...70037399837832

Il injura pe singurul crestin care a mai ramas pe acolo si care a demisionat acum, ce sa zica ? Nu stau pe forum ca daca sunt persoane care nu-s convinse pana acum e mai bine sa le lasam in plata Domnului. Am mai intrat si am mai citit ce s-a postat pe aici dar fara sa ma loghez, era altfel cand era mai multa lume si puteam face si eu doua trei glume, acum nu prea mai e audienta. :)
Reply With Quote
  #244  
Vechi 04.10.2018, 14:09:32
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Uite că mai si băieți cu capul pe umeri. Bravo lui! Dacă toți ca el ar face așa, sunt sigur că s-ar închega un partid. Păcat că nu sunt hotărâți.

DEMISIE de răsunet în USR: un deputat pleacă din partid pentru că susține referendumul pentru familie

https://www.stiripesurse.ro/demisie-...e_1293739.html
Reply With Quote
  #245  
Vechi 04.10.2018, 16:37:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nicușor Dan: Merg la Referendum, dar nu voi spune public ce voi vota / USR a devenit un partid care se adresează numai progresiștilor

https://www.activenews.ro/stiri-poli...istilor-152931
Reply With Quote
  #246  
Vechi 04.10.2018, 22:57:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Teologul și scriitorul Mihail Neamțu a fost prezent miercuri, 3 octombrie, la Caravana „Hai la Referendum!” din fața Catedralei Reîntregirii în Alba Iulia, unde a adresat un îndemn publicului de a participa la vot în zilele de 6 și 7 octombrie.
Mihail Neamțu a subliniat faptul că „prezența noastră la vot se datorează idealului familiei tradiționale, binecuvântate de Dumnezeu”.
„Vrednicia noastră față de jertfa înaintașilor este condiționată de asumarea credinței dreptmăritoare”, a spus teologul Mihail Neamțu.
La finalul întâlnirii, domnul Gheorghe Beleiu, reprezentant al Coaliției pentru Familie din Alba Iulia, a adresat un îndemn de a participa la Referendum, „act care constituie o mărturie comună a credinței poporului român”.
Caravana „Hai la Referendum!” a fost prezentă în ultimele zile și la Timișoara, Arad, Deva și Sibiu pentru a informa cetățenii românii cu privire la Referendumul din 6 și 7 octombrie, informează Arhiepiscopia Alba Iuliei pe site-ul oficial.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #247  
Vechi 04.10.2018, 23:05:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Într-un mesaj semnat de Arhiepiscopul Pimen și de Episcopul vicar Damaschin, publicat pe Doxologia cu ocazia organizării Referendumului din 6-7 octombrie, credincioșii sunt îndemnați să meargă să-L mărturisească pe Hristos, votând pentru „familia întemeiată de Dumnezeu”.
„Dacă astăzi este atâta tulburare, aceasta este cauzată de faptul că, o parte din oameni L-au părăsit pe Dumnezeu prin păcatele lor” au subliniat ierarhii.
Înaltpreasfințitul Părinte Pimen și Preasfințitul Părinte Damaschin au îndemnat credincioșii să ia „osteneala aducătoare de mântuire în ziua referendumului” și să voteze pentru familia întemeiată de Dumnezeu. „Aceasta să o faceți ca o mărturisire că sunteți trăitori cu adevărat ai poruncilor lui Dumnezeu”.
Iubiți credincioși,
Cum bine știm, familia este alcătuită din tată, mamă și copiii lor. Ea este întemeiată de Însuși Dumnezeu în Rai: „Și-a făcut Dumnezeu pe om, după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți” (Facere 1, 27-28).
Când spunem „familie” alcătuită din tată, mamă și copiii lor trebuie să precizăm (să reținem) că ea a fost întemeiată de Însuși Dumnezeu în Rai, cum am menționat mai sus.
Cei care nu recunosc faptul că „familia” a fost întemeiată de Dumnezeu vor să trăiască, să formeze o familie alcătuită din două persoane, de același gen (din doi bărbați sau două femei); într-o astfel de familie se înțelege că nu mai are loc nașterea de copii rânduită de Dumnezeu pentru dăinuirea neamului omenesc.
Relațiile lor intime, trupești sunt nefirești, împotriva firii, împotriva rânduielii lui Dumnezeu; aceste relații păcătoase se numesc „sodomie”, de la cetatea Sodoma unde oamenii stăpâniți de acest păcat au fost pedepsiți cu „ploaie de pucioasă și foc” (Facere 19,24).
Sfântul Apostol Pavel spune că pe cei stăpâniți de păcatul sodomiei Dumnezeu „i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvin. Plini fiind de toată nedreptatea…”(Romani 1, 28-29).
Tot Sfântul Apostol ne spune: „Înfricoșător lucru este să cădem în mâinile Dumnezeului celui viu” (Evrei 10,31) avertizând și prin cuvintele: „Nu știți oare, oare că nedrepții nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: nici desfrânații…, nici sodomiții… nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu”(I Corinteni 6,9-10).
Dacă astăzi, cum vedem, este atâta tulburare, aceasta este cauzată de faptul că, o parte din oameni L-au părăsit pe Dumnezeu prin păcatele lor, îndeosebi păcatul sodomiei, prin care se urmărește desființarea familiei întemeiate de Dumnezeu: bărbat și femeie căsătoriți prin Taina Cununiei, născând copii, potrivit darului lui Dumnezeu: rodnicia nașterii de copii.
În încheierea acestor rânduri, vă îndemnăm părintește, iubiți credincioși, să luați osteneala aducătoare de mântuire în ziua referendumului (6-7 octombrie a.c.) și să votați pentru familia întemeiată de Dumnezeu.
Aceasta să o faceți ca o mărturisire că sunteți trăitori cu adevărat ai poruncilor lui Dumnezeu, împlinind cuvintele Mântuitorului nostru Iisus Hristos: „Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri” (Matei 10,32-33).
Să mergem cu toții în ziua referendumului să-L mărturisim pe Hristos, adică să votăm pentru familia întemeiată de Dumnezeu în Rai: bărbat și femeie, soț și soție, tată și mamă împreună cu copii născuți prin binecuvântarea lui Dumnezeu.
Cu binecuvântări părintești,
† PIMEN ARHIEPISCOP AL SUCEVEI ȘI RĂDĂUȚILOR
† DAMASCHIN EPISCOP VICAR AL ARHIEPISCOPIEI SUCEVEI ȘI RĂDĂUȚILOR
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #248  
Vechi 04.10.2018, 23:12:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cedry2k, Vlad Miriță, Dragonu AKA 47, Virgiliu Gheorghe și Mihai Făgădaru,
mesaj comun pro Referendum: Instigare la Iubire


https://www.youtube.com/watch?v=Yxhl...ature=youtu.be
Reply With Quote
  #249  
Vechi 05.10.2018, 10:49:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Referendumul nu este al PSD sau al lui Dragnea, el este organizat de Guvern ... Referendumul este a 3 milioane de români, iar Guvernul este obligat să desfășoare acest rerferendum, fiind un demers civic și democratic ... 3 milioane de cetățeni români au cerut acest acest lucru! Tu ai semnat când s-au strâns semnăturile?
o fi el organizat de guvern, numai ca la Dragnea se aplica formula: EU SUNT guvernul!
Citat:
Eu zic să nu mai pui botul la tot ce se vehiculează în media...multă dezimformare, de prostie nu mai vorbim. Și faptul există o asemenea împotrivire, este semn clar că referendumul este foarte important...dacă tot nu contează, dacă tot nu se schimbă nimic de ce atâta interes din partea impotrivitorilor.
amice, nu pun botul la orice, numai ca apele sunt tulburi si e normal sa fii precaut. Si nu uita ca acest referendum costa, iar tovarasul Tariceanu a declarat ca dupa referendum v-a reglementa in Parlament printr-o lege sau ordonanta, parteneriatul civil intre persoanele de acelasi sex.Nici Italia, cu Vaticanul in centrul ei, desi s-a opus din toate puterile (ca si noi acum) nu a putut opri casatoriile homosexuale.Marxismul cultural, promovat de anumite forte oculte, isi face bine treaba.
ps: eu am sa merg la referendum si am sa votez DA
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #250  
Vechi 05.10.2018, 11:21:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Democrația costă! Oricum, este mai ieftin comparativ cu cât ar costa schimbarea legislației casătoriiei între persoane de același sex...formare cadru didactic, părinți, tratamente și operații schimbare de sex etc ... MEN a planificase un un buget de 70 milioane de euro / an intr-un proiect pe 4 ani ... iar referednumul costa in jur de 40 de milioane euro. Fă un simplu calcul .

Până în prezent au fost 6 încercări de a se legifera căsătoria între persoane de același sex, deci reacția este firească, nu că s-au trezit unii să modifice un cuvânt din Constituție.

Referendumul este mai mult decât necesar, în condițiile în care se preconizează legifererea parteneriatului civil. Plătim pentru a ne proteja de tăvălugul ideologiei indentății de gen.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare