Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2014, 09:57:50
ioanmuntean ioanmuntean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2014
Mesaje: 2
Question Pelerinaje la mănăstiri neortodoxe (franciscane, catolice, etc.)

Întrebare: este un păcat a participa, alături de persoane din altă confesiune, la pelerinaje la mănăstiri franciscane, de ex. Șumuleu Ciuc? Nu s-a pus în nici un fel problema de a mă ruga în stil catolic sau de a participa la slujba din biserică (oricum nu aveam ce să înțeleg din ea pentru că era în limba maghiară), ci doar am vizitat locurile ce țineau de acea mănăstire, am parcurs Drumul Crucii - în primul rând ca pe un exercițiu de rezistență. Nici unul din ritualurile specifice companionilor mei, nici o rugăciune sau nici măcar cumpărarea de obiecte religioase specifice lor nu mi-au fost impuse, ba mai mult, la intrarea în biserică mi-am făcut crucea în stil ortodox și am rostit în gând o rugăciune ortodoxă.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2014, 16:13:12
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanmuntean Vezi mesajul
Întrebare: este un păcat a participa, alături de persoane din altă confesiune, la pelerinaje la mănăstiri franciscane, de ex. Șumuleu Ciuc? Nu s-a pus în nici un fel problema de a mă ruga în stil catolic sau de a participa la slujba din biserică (oricum nu aveam ce să înțeleg din ea pentru că era în limba maghiară), ci doar am vizitat locurile ce țineau de acea mănăstire, am parcurs Drumul Crucii - în primul rând ca pe un exercițiu de rezistență. Nici unul din ritualurile specifice companionilor mei, nici o rugăciune sau nici măcar cumpărarea de obiecte religioase specifice lor nu mi-au fost impuse, ba mai mult, la intrarea în biserică mi-am făcut crucea în stil ortodox și am rostit în gând o rugăciune ortodoxă.
Dar manastirile noastre nu mai sunt bune?

Incercati sa va intrebati duhovnicul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2014, 17:35:39
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanmuntean Vezi mesajul
Întrebare: este un păcat a participa, alături de persoane din altă confesiune, la pelerinaje la mănăstiri franciscane, de ex. Șumuleu Ciuc?
Nu s-a pus în nici un fel problema de a mă ruga în stil catolic sau de a participa la slujba din biserică (oricum nu aveam ce să înțeleg din ea pentru că era în limba maghiară), ci doar am vizitat locurile ce țineau de acea mănăstire, am parcurs Drumul Crucii - în primul rând ca pe un exercițiu de rezistență. Nici unul din ritualurile specifice companionilor mei, nici o rugăciune sau nici măcar cumpărarea de obiecte religioase specifice lor nu mi-au fost impuse, ba mai mult, la intrarea în biserică mi-am făcut crucea în stil ortodox și am rostit în gând o rugăciune ortodoxă.
Atunci cu siguranta stii, ce spun Sfintele Canoane cu privire la eretici.
Vezi tu, aceste canoane sunt facute cu scopul de a te proteja pe tine
fata de altii.Pentru ca prin mintea omului intra dracul, iar omul este
vesnic supus pacatului, tu facand chestiile astea, te expui inutil la ispite
marii.(adica in limbaj popular, "ti-o cam cauti cu lumanarea").
Asa face tatal intunericului, intai te atrage din curiozitate si apoi odata
atras , iti trimite o ispita mare de tot care te da peste cap.
Astfel tu nu constientizezi ca te indepartezi de Dumnezeu, iar atunci
cand iti dai seama (intr-un final) lupta devine foarte grea.

Eu iti recomand sa sistezi imediat astfel de vizite pe la ereticii.Ori esti
in Biserica lui Hristos, ori nu.Nu merge sa fii si intr-o parte si in alta.
Nu poti sluji la doi stapani.

PS: stiu ca imi vei spune ca intentia ta nu a fost deloc, cea rezultata din
spusele mele, insa eu merg preventiv "mai departe" si te previn sa nu
te indrepti spre o directie gresita , pe care tu la acest timp nu-ti dai
seama ca pasesti.Nu subestima viclenia diavolului, ca daca i se ingaduie
te joaca pe degete de nu te vezi.
Mai bine sa fim in trezvie si sa ne dam seama de pericol la timp decat
sa tratam dupa.
Intotdeauna preventia este mult mai eftina si mult mai putin "dureroasa"
decat un tratament in caz in care nu esti atent si "te arzi" cu "focul" ereticilor.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
franciscan, manastiri, ortodox, pacat, pelerinaj

Thread Tools
Moduri de afișare