Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2007, 00:43:32
Xist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa-mi fie iertata indrazneala sau cutezanta,de a-mi exprima curiozitatea si nu indignarea,dar observ de ceva timp ca in Pangare,totul e litografiat;imprimat prin stantare(lemn,plastic si tabla) sau iconitele plastifiate,cu rugaciunile aferente...de origine slavona!Oare,nu mai fac nici albinele,ceara,ci,doar parafina???Nu mai zic de Sfintele vase,Potire ,candele,catui,de o calitate indoielnica,dar ieftina!Se face rabat la calitate si se accepta tot ce ne invadeaza din Rusia,India si China(ca pina si acestea,n-au scapat de xerox-ul lor)???De dragul incasarii,se induce enoriasului educatia prostului gust,fara ca acesta sa aiba macar din ce alege...un sistem de referinta,ceva de calitate...orice,macar un site cu licitatii de Arta Sacra Ortodoxa,sub tutela Palatului Patriarhal...un concurs de promovare a celor ce inca,nu au fugit la capsuni...sau santuri si muncesc in obscuritate,doar din credinta in Dumnezeu,ca Capii B.O.R.,vor dori in sfirsit,ca hrana sufletului si a ochilor sa capete gust si consistenta!...Sa ma ietati,pe mine ciulinele intre flori,dar anii trec...si noi odata cu ei,iar pt cei ce vin,Kitsch-ul va fi...pelin!!!Har si Pace de la Domnul,sa fie in sufletele voastre!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2007, 06:12:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Ce rost are sa ne consumam energia pe ceva ce nu putem schimba, adica invazia de kitch-uri. Sa lasam lumea sa-si vada de treburile ei iar noi sa ne vedem de trairea crestina. Sa ne gindim ca unii sarmani crestini nu au de nici unele si stau si se roaga cu o luminarica aprinsa in fata unei icoane decupate dintr-o revista dar o fac in pace, linistiti si blinzi, cu lacrimi in ochi.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2007, 05:14:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xist
...orice,macar un site cu licitatii de Arta Sacra Ortodoxa,sub tutela Palatului Patriarhal...
asta cred c-ai zis-o in gluma, nu-i asa ?!

nu sunt de acord cu kitsch-ul in nici un caz, dar cred ca este indicat sa se poata procura obiecte cu caracter religios si de catre cei cu buzunare mai modeste, care sunt de fapt mare majoritate a credinciosilor romani. pentru ceilalti, n-avea grija ca se gaseste si arta sacra ortodoxa autentica, si nu neaparat la case de licitatii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2007, 05:21:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) completare, apropo de albine : f. multe biserici si manastiri din Romania, dar si din strainatate, au la pangare lumanari din ceara curata, pe langa celelalte, si nici macar nu sunt f. scumpe, deci pana la urma este o chestiune de organizare si de cat de buni gospodari sunt cei care se ocupa de asta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.05.2007, 14:29:13
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Xist
...orice,macar un site cu licitatii de Arta Sacra Ortodoxa,sub tutela Palatului Patriarhal...
asta cred c-ai zis-o in gluma, nu-i asa ?!

nu sunt de acord cu kitsch-ul in nici un caz, dar cred ca este indicat sa se poata procura obiecte cu caracter religios si de catre cei cu buzunare mai modeste, care sunt de fapt mare majoritate a credinciosilor romani. pentru ceilalti, n-avea grija ca se gaseste si arta sacra ortodoxa autentica, si nu neaparat la case de licitatii.
Nu este vorba, neaparat, de preturi. Icoanele bizantine, pictate pe lemn, au o simbolistica aparte, se picteaza dupa anumite reguli (Erminie) si fac parte din identitatea BO. Inlocuirea lor cu chinezarii, plastic, etc.

Cat despre "arta sacra autentica", cred ca locul ei este, in primul rand, in Biserica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2007, 08:07:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Mirean, ai si tu dreptate ... ar fi minunat ca tot romanul sa aiba in casa o icoana bizantina clasica, pe lemn. Insa cand multi isi duc traiul de pe o zi pe alta, cred ca ajungem si la factorul pret, care nu este neglijabil.

Una peste alta, este insa tot o chestiune de gospodarire/ organizare a pangarelor, ca nu cred ca cineva le baga pe gat ceea ce trebuie sa puna in vanzare. Iar daca ajungem sa vorbim de educatie, probabil ca ar trebui insistat ce langa cei care contracteaza aceste articole la producatori, sa nu mai comande/ contracteze chiar orice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2007, 11:57:21
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

casa plina de icoane nu este un exemplu de sfintenie. Din pacate ai dreptate Mirean, au iesit pe piata tot felul de produse cu icoane pe ele (ex candele acelea de unica folosinta) oamenii le folosesc apoi le arunca uitand ca au chipul Maicii Domnului sau a Lui Hristos pe ele. Ba mai mult acum cateva saptamani am vazut perne brodate cu chipul Maicii Domnului. Oripilat ma intreb unde se va folosi acea perna??? cand sfantul Spiridon nu aseza nici macar cartea de rugaciune pe pat, din evlavie. Din dorinta de scoate bani comerciantii uita regulele de bun simt fata de cele sfinte.
Mirelat, nu trebuie musai icoana originala. Trebuie doar sa fie sfintita de un preot.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2007, 21:44:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Mirelat, nu trebuie musai icoana originala. Trebuie doar sa fie sfintita de un preot.
:dozingoff: ?? mersi de indicatie, dar nu vad de ce mi te adresezi mie ... (apropo, sunt de aceeasi parere)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2007, 19:15:42
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

fiind barbat am simti nevoia sa ocrotesc femeia:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2007, 01:50:39
Xist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Așa după cum un ghid ne invita sa călătorim intr-o tara minunata, icoana trebuie sa reprezinte o invitație pentru o călătorie la cer. Prin icoana suntem mai aproape de Dumnezeu si prin icoana Dumnezeu este mai prezent in casa si inima noastră. Sfinții sunt luptători pe arena vieții duhovnicești, care au luat de la Domnul cununa Dreptății, cununa cea neveștejita a Slavei. Ei au moștenit Împaratita gătita lor de la facerea lumii. ( Matei 25,34 ). Icoanele sfinților sunt oglinda îndumnezeirii omului prin Harul Sfântului Duh. Fie ca noi toți sa urmam exemplul lui Iisus Hristos si al sfinților. Fie ca prin mila Lui Dumnezeu sa ne întâlnim cu toții in Rai "Acolo unde toți drepții se odihnesc"...Asta-i o definitie corecta a unei sfinte icoane!!!...La ce se gaseste astazi,in comert si pangare,asa va imaginati voi,ca sint invitatiile spre cer,spre sfintenie,spre frumusetea iubirii...spre Dumnezeu?!?...Era un manifest,cu durere spre cei indreptatiti sa faca ceva...din domeniu!!!...Stiu ce este ERMINIA,canoanele...,etc!!!Vorbesc in cunostinta de cauza,chiar din interiorul sistemului...din Atelierele Patriarhiei!!!(asta pt cei ce se mangaie singuri pe umeri,ca-s prea saraci sa priveasca in sus si prin altceva decit prin cioburi de sticla..afumate,cei ce fac semantica,ce vad doar forma,dar nu fondul...)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arta predicii Nicolae Preotul 30 25.01.2013 12:42:25
Arta bisericii... Man Teo Arta bisericeasca in general 0 01.09.2011 03:13:50
Oare crestinismul autentic va supravietui? grecu Preotul 18 30.12.2007 20:19:25
Arta in lemn, catapeteasma cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 15.10.2007 14:29:54