Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.06.2016, 23:43:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
E foarte urat ceea ce ai scris. Am fost in pelerinaj in Israel, in mai multe locuri.
Am facut parte dintr-un grup de pelerini si am fost insotiti si ghidati de doi preoti minunati,
nicidecum neispraviti. Pur si simplu am simtit ca la Ierusalim as fi vrut sa stau mai mult si sa am timp sa zabovesc, iar ghidul local mi-a spus ca multi pelerini revin pe cont propriu, dupa pelerinaje de grup.

Eu nu mai stiu ce sa mai inteleg, dar pe forumul asta daca zic ca azi e joi, iese scandal, de zici ca orice vorba e scrisa ca sa raneasca.

Ideea este ca intre timp am rezervat bilet de avion si un pat la cazare pentru o saptamana, am luat legatura cu o doamna care merge de 1-2 ori/an singura, asa ca va multumesc pentru tot si consider ca nu mai am intrebari pe aceasta tema..
Eu nu am experienta pt aceasta destinatie,insa personal mi-ar fi de folos daca ne impartasesti din experienta ta.
Eu planuiesc sa merg cu mama dar cantaresc posibilitatile(pe cont propriu sau in grup).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2016, 00:09:08
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu nu am experienta pt aceasta destinatie,insa personal mi-ar fi de folos
Approximate travel time from Los Angeles, California to Jerusalem, Israel is: 15 hrs, 45 mins
Moah tu faci cu avionul pana la Ierusalim cat face romanul de la Bucuresti la Satu-Mare =))
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2016, 00:13:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Approximate travel time from Los Angeles, California to Jerusalem, Israel is: 15 hrs, 45 mins
Moah tu faci cu avionul pana la Ierusalim cat face romanul de la Bucuresti la Satu-Mare =))
Daca este destinatie directa fara escale :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2016, 01:05:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Daca este destinatie directa fara escale :)
Pai poti asa:
Los Angeles-New York
New York-Tel Aviv
sau
LosAngeles - Frankfurt (United Airlines)
Frankfurt-Tel Aviv (Lufthansa)
Vei sta la Frankfurt cam 6-7 ore pt zborul de TelAviv.

sau LosAngeles-Chicago-Frankfurt-TelAviv

Last edited by Copacel; 04.06.2016 at 01:10:33.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2016, 10:04:20
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow un grup e de preferat

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu planuiesc sa merg cu mama dar cantaresc posibilitatile(pe cont propriu sau in grup).
Am fost si recomand pelerinajul în grup, organizat de parohie/ mitropolie românească si cu ghizi preoti. Deci nu cu agentii de turism.

Vă alipiti si voi la un grup care se face din România si are plecare de pe Otopeni. De multe ori escala în RO (Bucuresti) iese mai ieftin decât zborul direct la Tel Aviv, din State. Grupurile au discount-uri importante. Si la cazare, masă etc.

Atentie că cei de la El Al - compania de zbor israeliană - sunt foarte minutiosi în chestionarea si verificarea celor care vor să intre în Israel. Un grup religios poate fi un avantaj, dar nu exclude focul incrucisat (al întrebărilor). Btw, dacă insistă să vă vorbească în româneste (chiar dacă un pic mai stricat), nu încercati să o dati pe engleză, ca să nu le treziti suspiciuni. :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.06.2016, 03:27:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Am fost si recomand pelerinajul în grup, organizat de parohie/ mitropolie românească si cu ghizi preoti. Deci nu cu agentii de turism.

Vă alipiti si voi la un grup care se face din România si are plecare de pe Otopeni. De multe ori escala în RO (Bucuresti) iese mai ieftin decât zborul direct la Tel Aviv, din State. Grupurile au discount-uri importante. Si la cazare, masă etc.

Atentie că cei de la El Al - compania de zbor israeliană - sunt foarte minutiosi în chestionarea si verificarea celor care vor să intre în Israel. Un grup religios poate fi un avantaj, dar nu exclude focul incrucisat (al întrebărilor). Btw, dacă insistă să vă vorbească în româneste (chiar dacă un pic mai stricat), nu încercati să o dati pe engleză, ca să nu le treziti suspiciuni. :)
Multumesc ,cate detalii nebanuite...
Oricum am ratat Pastile anul asta,asa ca mai este pana la anul...de om fi sanatosi si intregi...
Mai intreb cand se apropie :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.06.2016, 18:10:20
Nicolae12345 Nicolae12345 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2016
Mesaje: 1
Implicit Va inteleg

In urma unui pelerinaj organizat cu preot insotitor,datorita a cantitatii mari de obiective de inchinare,mi am dorit sa ma reintorc ca sa pot in particular sa poposesc mai mult,rugandu-ma,la fiesce loc de inchinare.pot sa va dau detalii de organizare,cazare ,itinerarii si altele..puteti sa imi trimeteti mesaj va salut,Doamne ajuta
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.06.2016, 16:44:34
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae12345 Vezi mesajul
In urma unui pelerinaj organizat cu preot insotitor,datorita a cantitatii mari de obiective de inchinare,mi am dorit sa ma reintorc ca sa pot in particular sa poposesc mai mult,rugandu-ma,la fiesce loc de inchinare.pot sa va dau detalii de organizare,cazare ,itinerarii si altele..puteti sa imi trimeteti mesaj va salut,Doamne ajuta
Multumesc frumos, la fel mi s-a intamplat si mie ca in urma unui
pelerinaj de grup sa-mi doresc sa merg singura si sa stau numai in Ierusalim.
Va scris mesaj.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2016, 10:13:35
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae12345 Vezi mesajul
In urma unui pelerinaj organizat cu preot insotitor,datorita a cantitatii mari de obiective de inchinare,mi am dorit sa ma reintorc ca sa pot in particular sa poposesc mai mult,rugandu-ma,la fiesce loc de inchinare.pot sa va dau detalii de organizare,cazare ,itinerarii si altele..puteti sa imi trimeteti mesaj va salut,Doamne ajuta
Mii de multumiri !
Abia astept sa calc din nou pietrele Ierusalimului, de data asta fara graba.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2016, 11:56:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
daca zic ca azi e joi, iese scandal
Normal. Azi e vineri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare