Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.10.2007, 22:10:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PELERINAJ LA IASI DE SINTA CUVIOASA PARASCHEVA
Am plecat de la 60 km de Arad 10 persoane care ne-am dat intilnire la gara ARADUL NOU pt a lua trenul de Iasi spre praznicul sfintei Parascheva.La Arad am ajuns unii cu trenul,altii cu masina cu colegi navetisti ,altii cu autobuzul .La gara ,surpriza :nu mai erau locuri de clasa intia si a trebuit sa ne luam la cl. a 2-a ,asa ca la ora 15 si 45 min. am plecat si am ajuns a doua zi dimineata la ora 6 si 20 min. Am coborit dintr-un tren aglomerat in care unii au stat in picioare pe culoare ,neavind loc in compartimente.Intru-cit afara ploua am luat tramvaiul doua statii si am intrat la ora 7 dimineata pe poarta mitropoliei.Am trecut rapid pe linga setrele cu vinzari de tot felul si am admirat podiumul foarte frumos aranjat la dreapta intrarii in biserica .Lumea se scurgea in flux continuu la sfintele moaste.Nu am urmat gindul cel bun de a intra in catedrala ca sa ma inchin si sa o vad ,caci in vara era in renovare,crezind ca voi intra dupa ce ma inchin la moaste sau a doua zi,fara sa-mi dau seama ca nu voi mai avea alta sansa sa intru.De aci am invatat sa nu amin o sansa care mi se ofera pt. un scop bun pe alta data,caci nu se stie ce va fi si planul nu se potriveste totdeauna.Am fost directionata la coada,dar pt. ca ocolul era foarte mare si vremea foarte urit ,frig si ploaie,am intrat totusi sa ma inchin in biserica SFINTII TREI IERARHI ,caci pe acolo a trebuit sa trec pt. a ajunge la coada.Scopul meu era sa CER AJUTOR SFINTILOR din biserica sa ma ajute sa ajung sa ma inchin la Sfintele moaste ,caci am inceput sa intuiesc ca va lung drumul si eu mai voiam sa am timp sa vad copoul si sa vizitez palatul culturii,dupa inchinare.am iesit de la biserica si drumul pt a ajuge la coada a durat inca 15 minute de mers relativ rapid.Si am ajuns pe o sraduta ,care era cam a 7-a de la mitropolie,noi trebuind sa parcurgem toate cele 7 strazi pina sa ajungem in curtea mitropoliei .O dimineata rece si ploioasa,dar ,spre deosebire de pelerinii din timpul noptii precedente ,care au avut parte de ploaie toata seara si toata noaptea,noi cei de pe ziua,am avut norocul sa inceteze ploaia aia rece si marunta,mocaneasca,si am fost invaluiti de un vint rece ,care cred ca era CRIVATUL,care ne-a insotit in permanenta pe tot traseul spre moaste. Desi se anuntase scaderea drastica a temperaturii parca nu mi-a venit sa trec de la o tinuta de toamna timpurie la o tinuta de iarna, asa ca eu eram intr-o tinuta de toamna tirzie,spre deosebire altii care aveau si cisme si paltoane .bunde sau haine de vint groase,pe nume geaca. O batinica din grupul nostru era cardiaca si avea 74 ani ea voind sa mearga la puncul sanitar sa spuna asta ca sa o intoduca mai repede la rind. Dar nu a facut ce a zis si cind am intrebat-o de ce mi-a raspuns:nu o sa-i placa la Cuvioasa sa trisez.Asa ca a ramas cu noi,dar si-a luat un scaunel din cele care se vindeau pe traseu cu 10 lei,dar a vb. cu gardianul sa-i trimita pe unul care vinde scaune tapitate.
Traseul intortocheat se derula foarte lent pt ca erau multi din cei care tratau cu gardienii sa-i lase sa intre pe sub cordonul de pe margine ,fara a se gindi ca aceasta mica viclenie ar putea sa o supere pe SFINTA PARASCHEVA si inchinarea sa nu le aduca nici un folos daca si aici ei folosesc mijloace necinstite si incorecte.Pe traseu au venit un grup organizat care ne-a servit cu ceaiuri fierbinti,o adevarata mana cereasca pe frigul de afara cind inaintarea se facea cu viteza melcului.Pe latreal pe linga wc-uri ecologice si tomberoane ,mai erau magazine alimentere de unde lumea isi mai lua ceva de mincare ,apa, cafea calda.Seara dupa ora 20 au venit mai multe grupuri cu ceaiuri fierbinti ,caserole cu mincare-sarmale,ardei umpluti,friptura de pui,sanvici-uri si chiar si vin ,am auzit. Am luat si eu doua sanviciuri ,caci mi-am luat adio de la programul de vizitare al Iasului in timpul liber ,caci acest timp nu mai exista.Pe margine se vindeau batiste,maieuri,sosete,scaunele si mai tirziu caciuli.Asa ca mi-au devenit o urgenta cumpararea unor sosete si tirziu in noapte a unei caciuli groase caci esarfa mea de pe cap era mult prea insuficienta pt a rezista pina la capat. Mi-am epuizat toate posibilitatile de imbracare ,caci tot ce aveam in geanta dus de acasa era pe mine.Dar s-au vindut si carti mici cu acatistul Sfinei PARASCHEVA si AL SF. IOAN GURA DE AUR,ale carui moaste se aflau aduse de la METEORA din Grecia.vintul imi strabatea tot corpul si mi-am zis cu voce tare ca daca nu ma imbolnavesc acuma ,nu ma mai imbolnavesc niciodatadar in acelasi timp gindeam ca n-o sa ma imbolnavesc si am auzit pe cineva din apropiere mea zicindu-mi ca nu ma voi imbolnavi,adica imi reproducea gindul meu.Batrinica mea,de 74 ani,o cunostinta.cea care nu voia sa o supere pe Cuvioasa trisind si-a dat seama de riscul de a nu mai rezista pina la capat si s-a rugat la Sfinta sa o ierte ca se va duce mai repede cu inaintatul decit noi ca sa ajunga mai repede caci altfel ea nu va rezista sa se inchine.Dar pe parcurs a revenit sa vada cum stam noi si a dus la centrul sanitar de la mitopolie pe o alta de 80 ani care se simtea foarte rau ,unde a ramas cu ea 45 min caci vea tensiunea 240mmm,deci f.f.mare cu risc de accident vascular cerebral,si era f.f.rosie si se simtea rau.Deci si-a rascumparat neputinta facind o fapta buna .Poate ca a vrut prea CUVIOASAsa o testeze inainte de a o ierta,cine mai stie asta decit SFINTA.nOI A TREBUIT SA FACEM EFORT PE TRASEU SI SA NU NE SUPARAM PE CEI CARE TRISAU CACI UNII,DAR NU TOTI,ERAU CU COPII SAU BARINI.altii erau grupuri mari ,organizate ,cu preot,care trebuiau sa mearga la centrul de cazare cu buletinul pt a fi cazati la o biserica si precis ca au intrat mai repede la inchinare.Pe traseu am stat PE LOC intre orele 19,30-21 pt ca tot asa ,am auzit ca pe strada din spatele mitropoliei au intrat in rind cu gramada inainte de poarta din spate.In general gardienii isi faceau datoria si nu lasau sa intre lumea in fata,dar la insistente ,mai ales la schimbarea strazilor se indurau cam de prea multi care erau fara motive temeinice de a inainta pe lateral si mai repede.Urcind spre mitropolie au aparut si tarabele cu vinzari caci cu inaintarea melcului aveam timp berechet si de cumparaturi!Frigul imi patruse-se de mult in oase si tremuram din tot corpul,ultima solutie fizica fiind de a-mi pune geanta in spate pt protectie.IN MOD SIGUR NU AS FI REUSIT SA PARCURG PINA LA CAPAT ACEST TRASEU,FARA RUGACIUNE!Cind citeam acatistul SFINEI PARASCHEVA SAU AL SFINTULUI IOAN,am observat ca nu imi mai era asa de frig,dar si daca spuneam alte rugaciunimai scurte.Am ajuns sa ma inchin si eu ,moment mult asteptat ,dar rugaciunile catre prea Cuvioasa si catre Sf Ioan hRISOSTOMUL le-am facut pe parcurs,caci acolo nu trebuia sa stam decit pt inchinare.Cind am trecut de pe podium tocmai batea gongul in noapte de trei ori. Eu sint convinsa ca daca nu ma rugam la biserica SF. TREI IERARHI SPRE AJUTOR SI FARA RUGACIUNILE DE PE TRASEU ,ORICIT DE SLABE AR FI FOST ELE nu as fi reusit.Mi-am amintit pe traseu de cei 40 mucenici din SEVASTA si de ce a patit cel care nu a rezistat frigului din apa .Portile catedralei tocmai s-u inchis pt. pelerini caci trebuia sa se faca curatenie si aranjament pt personalitatile de a doua zi ,care au avut fericirea sa fie in auntru ,in biserica de acest mare praznic. oAMENII CARE AU TERMINAT CU INCHINAREA S-AU ACIUAT SUB UN COPAC DIN CURTE CACI LA ACEA ORA DIN NOAPTE NU SE MAI FACEAU CAZARI CACI NU MAI ERAU LOCURI DACIT POATE LA CORTURI,linga TEATRU.
ZIUA PRAZNICULUI
A doua zi era tot asa de frig ca si cu o zi inainte.Noi ,pelerinii ,am ascultat Sfinta liturghie afara,iar in acest timp oamenii se scurgeau de la lungul traseu la inchinare la SFINTELE MOASTE,PINA tirziu si dupa terminarea slujbei.Timpul fiind limitat ,caci la ora 15 aveam trenul de intoarcere,nu am pierdut prilejul de a vizita standurile diverse si f. numeroase[nu am vazut la nici un alt praznic atitea standuri prezente] cu icoane ,carti,candele, mir, de la ATHOS SI IERUSALEM,iconite cu petic din haina sfintilor.Crestinul si-a putut satisface toate necesitatile de cumparaturi adiacente in scopul vieturii in spirit crestin,la domiciliu.
Dupa aceea am ascultat cu atentie predica patriarhuluiDANIEL si am aflat ca reporterilor credinciosii nu au vrut sa spuna cite ore au stat la rind si nici sa-si faca un titlu de glorie din asta.Au venit mai multe confesiuni crestine la praznic,din strainatate si de citiva ani un grup de REFORMATI din Finlanda ,ceea ce arata ca DUHUL SFINT lucreaza,spunea patriarhul.A vorbit in lb.greaca mitropolitul de STAGON ,AL METEORELOR ,care a adus moastele SFINTULUI IOAN.A relatat ca a fost impresionat de primirea facuta ,dar si de rabdarea credinciosilor romani de a sta la coada atitea ore.A spus ca va spune asta monahilor de la Meteore SI DE LA M.Athos ,dar si credinciosilor greci.Dupa ora 13,cind s-a terminat totul .mi-am mai facut ceva cumparaturi pe la standurile din fata de pe aleea centrala,dar pt ca la ora 14 nu se deschise biserica, unde astepta o multime de lume,eu a trebuit sa plec ,caci la ora 15 aveam trenul IASI-TIMISOARA,de data asta la clasa 1-a,deci situatie mai fericita!A doua zi am ajuns direct la serviciu iar seara am pus celularul sa sune pt marti ,adica astazi dimineata.El cind este in priza pt.incarcare,suna doar o data ,dar in asta dimineata a SUNAT NORMAL ca si cind nu e pus la incarcat.CE ZICETI DE ASTA!??!
CONCLUZIILE PELERINAJULUI
1.Pelerinajul este o incercare duhovniceasca a rabdarii ,dar si fizica
2.este o incercare de a nu supara pe Sfinti ,o incercare de a fi corecti fata de semenii nostri si de a nu trisa
3. o incercare si un efort de a nu judeca pe semenii nostri care ne gresesc chiar si atunci cind se duc sa se inchine la locuri sfinte pt spor duhovnicesc.
4.un prilej de umilinta stiind ca nici acest lucru aceasta inchinare nu o putem face fara ajutor de la ei,caci surpize pot aparea pe drum si neplacute
5.un exercitiu de a nu devia de la scopul principal nici de a-l amina ,caci nu se stie daca mai poti sa-l atigi[ex,eu dc vedeam prima data copoul,palatul culturii nu mai ajungeam ca timp fizic sa ma inchin caci as fi pierdut trenul,iar noaptea frigul era si mai patrunzator].CEI CARE AU STAT TOATA NOAPTEA SI PE PLOAIE AU SUFERIT MAI MULTE ,CACI NOAPTEA E SI MULT MAI FRIG.
SI TOTUSI CONCLUZIA ESTE CA A FOST frumos SI MERITA SA MAI MERGEM SI ALTA DATA CIND MAI PUTEM
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2007, 02:14:12
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Draga Sofiajuga, iti multumesc din suflet pentru frumoasele expuneri a pelerinajelor pe care le-ai facut. Sunt locuri pe care le-am retrait prin relatarile tale, dar altele mi-au fost noi. Ce mult mi-as fi dorit sa ajung si eu la Cuvioasa Paraschiva!
Am o mare rugaminte, daca sti cumva adresa de la Manastirea Cocos din Dobrogea, mai bine zis, cum il cheama pe staretul sau stareta manastirii, ca sunt datoare niste bani, am trimis pomelnice si banii s-au intors inapoi, ca parintele staret ce era trecut in cartea cu " Asezaminte monahale " nu mai era la aceasta manastire. Daca ai cumva un numar de telefon sau daca ai sti numele, m-as bucura enorm. Imi cer scuze, Admin, pentru postarea Off topic. DOAMNE AJUTA! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.10.2007, 04:00:54
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
a SUNAT NORMAL ca si cind nu e pus la incarcat.CE ZICETI DE ASTA!??!
Sofia , e clar mina necuratului. Sfintii spun sa punem mereu raul in fata, sa nu credem in asa numitele "semne divine"

multumesc de povestire...foarte intensa
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.10.2007, 18:49:47
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
a SUNAT NORMAL ca si cind nu e pus la incarcat.CE ZICETI DE ASTA!??!
Sofia , e clar mina necuratului. Sfintii spun sa punem mereu raul in fata, sa nu credem in asa numitele "semne divine"

multumesc de povestire...foarte intensa
EU NU AM COSIDERAT CA AR FI CEVA SEMNN DIVIN,CEL MULT ,pt ca eram f.f.obosita ma gindeam ca poate o fi fost o grija a ingerului meu pazitor ,eu in general ma feresc a crede in fel de fel de semne pe care sa le numesc divine ,dar cam obisnuiesc sa gindesc ca poate in anumite imprejurari ingerul meu pazitor ma ajuta ,caci de multe ori imi da inspiratii bune dar eu nu-l ascult pe el ,urmind un alt gind ,al doilea care imi vine in minte si apoi constat ca de fapt asta al doilea nu era gindul cel bun ci cel ce ma incurca. De aceea imi place sa gindesc ca ingerul meu pazitor imi e aproape si atunci cind sint obosita dupa un astfel de pelerinaj.Dar niciodata nu fac caz in sinea mea de astfel de intimplari ,adica nu le dau o importanta deosebita.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.10.2007, 06:20:14
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Hartford,ma bucur ca ti-au placut descrierile mele.Eu nu am fost la SCH.STRAJA,dar intimplarea a facut ca intr-un an de SF. MARIA MARE SA MA SPOVEDESC LA PAR.DANIEL DELA Straja ,EL FIIND LA MAN. BODROG,SI POT SA-TI SPUN CA ESTE UN DUHOVNIC F. BUN ,DESI TINAR, CARE NU PRIVESTE CU SUPERFICIALITATE PROBLEMELE SUFLETESTI ALE PENITENTULUI[cel ce se spovedeste]si nici nu se grabeste cind face o spovedanie.Se pare ca era lume care stia acest lucru ,caci foarte multi stateau la sfintia sa la coada pt spovedanie. Deci dc mai aj la el sa stii ca eu cred ca poti sa ceri cu toata increderea sfaturi de la el DOAMNE AJUTA sa aj sa vizitezi manastirile noastre ca sint situate in cele mai frumoase locuri din tara.
Sofia nu stiu daca o sa mai ajung la Straja dar la Bodrog sigur o sa mai merg.Pr Daniel a fost calugarit la Bodrog si trimis la Straja.Am auzit ca sa facut mai frumos acolo sa mai construit cite ceva, un tunel cred de la strada pina la biserica nu stiu exact.
Pr Daniel este din Humulesti si intradevar este duhovnic de nadejde.
Mi-a placut slujba de Pasti acolo parintele cinta f frumos. Sper sa vin in Romania de Sf Pasti in 2008.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.10.2007, 13:51:19
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

sunt curioasa daca a fost cineva la Ierusalim la Mormantul Sfant sau chiar de Sf Inviere sa ne povesteasca
chiar mi-as dori mult
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.10.2007, 06:49:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi doresc tare mult sa ajung si eu la Ierusalim si la Locurile Sfinte - mi-a povestit cineva ca sotul ei cand era in misiune in Israel (ca militar) si au mers sa viziteze Sfantul Mormant a simtit ceva cu totul extraordinar, imposibil de descris in cuvinte -sfintenia plutea in aer, daca imi dati voie sa ma exprim asa.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.10.2007, 23:20:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

tocmai am vizionat zilele astea o caseta cu locurile sfinte vazute in liniste si de altii in saptamina mare si eu zic ca e mai bine de mers cind e liniste ca am vazut pe caseta ca e multa lume,galagie de paste.Si mai comnteaza f mult ghidul preot care tre sa spuna caci asa ar fi bine ,rugaciunile sau citirea din evangheliile adecvate momentului pe care le viziteaza. eu am vazut pe casete ca e mare deosebire intre un simplu ghid turistic si personalitati monahicesti de ex.Sa ne ajute DUMNEZEU la toti sa ne bucuram de vizitarea acelor locuri.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.10.2007, 23:27:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cine doreste sa doneze bani pt pictura sau pomelnice pt MANASTIREA COCOSAM AFLAT DE LA STARETUL MANASTIRII CONTUL IN CARE SE POT TRIMITE BANII:BRD RO14BRDE370SV01775353700,cod fiscal 5887800,iar scrisoari pe adresa:coca stefan[stelian ,ca nume de calugar],comuna NICULITEL,JUDET TULCEA COD postal827165.
In aceasta frumoasa manastire unde sint moastele celor 4 sfinti de la Niculitel nu exista inca pereti pictati si e mare pacat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.07.2008, 17:41:46
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

MANASTIRI DIN BANAT
MANASTIREA TIMISENI
Este situata la 14 km de Timisoara,intr-o padure ,manastire de maici cu hramul TAIEREA CAPULUI SFINTULUI IOAN BOTEZATORUL.Este ctitorie a mitropolitului Vasile Lazarescu din anul 1944.Find foarte de dimineata ,ora 6,30 min ,nu ni s-a deschis manastirea pe motiv ca s-a savirsit priveghere pina la ora 4 dimineata ,iar tinara maicuta a spus ca ar trebui sa trezeasca pe maica cu cheile,dar nu s-a dus, probabil pacatele noastre au impiedicat-o! Preotul nostru ,organizator de pelerinaj s-a mirat si i-a spus ca asa ceva NU I S-A MAI INTIMPLAT NICIODATA ,sa nu i se deschida la credinciosi o manastire pentru inchinare!Tot aici la aceasta manastire o f.apropiata persoana s-a dus dupa orele de serviciu ca sa-i fie sfintita masina noua ,cumparata cu o zi inainte de Inaltarea Domnului .Dar pe motiv ca este sarbatore i s-a refuzat zicindu-i-se sa vina a doua zi.Preotul nostru ,caruia i-am relatat acest fapt s-a mirat si a zis ca asa ceva nu a mai auzit!De altfel si mie mi s-a sfintit cu doi ani in urma masina la o sarbatoare SFINTA CUVIOASA PARASCHIVA ,MANASTIREA DE CALUGARITE AVIND CHIAR ACEST HRAM .[injudetul Arad].Dar pentru preotul de acolo nu a fost nimic contraindicat ca sa mi se sfinteasca masina dupa Sfinta Liturghie si inchinare la vesmintul cuvioasei,aflat in racla.Asa ca ne-am multumit cu admirarea florilor ,a muscatelor curgatoare de diverse culori ,care erau frumoase ,ne-am inchinat in fata usii inchise si am plecat mai departe caci drumul era lung prin Banat pina la Tismana.
MANASTIREA SARACA
Aci slujba de dimineata era in plina desfasurare la ora 8 dimineata ,cind noi am ajuns.Manastire f. veche din sec 13cu hramul SCHIMBAREA LA FATA,avind 4 calugari si 4 frati.Aiesit din altar unul dintre preoti sa ne intrebe daca raminem pina la sfirsitul slujbei ca sa faca mai multa anafora .Cita amabilitate !I-am raspuns ca nu putem ramine drumul fiind lung pina la manastirea Tismana.
MANASTIREA VASIOVA
Srabatem banatul si ne orpm si la manastirea Vasiova cu hramul sfintul ILIE ;manastire de maici,situata linga orasul BOCSA.Are ziduri de cetate care o inconjura de jurimprejur,iar la intrare se afla unIZVOR VINDECATOR,facator de minuni,la care in anul 1850 s-a vindecat de orbire un muncitor de la ocna de fier ,care a orbit dupa un accidentIn anul 1898 s-a inaltat o troita ,iar in anul1905 s-a construit manastirea.Exisa o constructie pe terasamente cu staretia si chiliile intr-un corp situat mai sus de manastire ,in curte,care are in fata parcuri cu trandafiri si fintina arteziana ornamentala.Un peisaj frumos al muntilor caraseni ni se dezvaluie de sus.
MANASTIRE PIATRA SCRISA
Situata la 24 km de Caransebes ,este o manastire noua la care se urca o coasta de deal .Manastirea este situata intr-o zona de agrement intre dealuri carasene care ofera posibilitati de a lua masa ,dar si un magazin cu impletituri artizanale.
Vechea manasire este tot acolo aproape ,o minimanastire intr-o stinca ,avind chiar si un perete de stinca ,Se urca niste trepte pina la ea ,marginite de aceeasi mare stinca pe care este pictata Sfinta Treime si apoi pe alta piatra scrie numele manastirii.Coborind treptele trecem spre un mic pangar ,pe linga clopotnita si zona de aprins luminari ,si cumparam o icoana cu hramul manastirii ,care este DUMINICA TUTUROR SFINTILOR,pomelnicele fiind date deja la manastirea noua.
MANASTIREA TEIUS
Situata linga Caransebes aceasta manastire mai noua de la anul 1999 ,cu hramul ADORMIREA MAICII DOMNULUI,are 3 calugari tineri si foatre gospodari.Deja biserica si altarul de vare ca si staretia sint gata si pe dinauntru si pe dinafara ,chiliile sint in constructie si zidul imprejmuitor e inca nefinisat .Cu toate acestea domneste o curatenie desavirsita caci nici nu se vede nici un deraj din cele datorate constructiilor aflate in lucru.Staretul ne-a spus ca sint ajutati de barbati la exterior si de femei in interior.La SFINTELE PASTI ,catapeteasma este impodobita ,ca si icoanele cu garofe albe.Aci in manastire se afla o icoana f, vehe a MAICII DOMNULUI ,de al 1600 numita ELEUSA [MINGIETOREA],care la SF.LITURGHIE DE PASTI DIN ANUL 2004 a facut o minune prin care s-a aratat ca aceasta icoana este facatore de mini.Toate garoafele albe au devenit rosii in timpul SF;LITURGHII de PASTE ,iar aceste au vazut prima data credinciosii ,preotii fiind in altar ,abia la sfirsit s-au bucurat admitind ceasta transformare de la icoana MAICII DOMNULUI.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impresii din pelerinaje-tari straine sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 194 13.11.2013 16:36:28
Impresii din pelerinaje -anul 2009 sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 4 31.08.2009 22:23:06
Impresii de la mitingul de protest contra statului politienesc! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 7 02.02.2009 17:04:58
Impresii din pelerinajul unei minivacante sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 3 09.12.2008 03:12:10
impresii crestine eea Generalitati 8 08.03.2008 12:33:58