Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2008, 00:45:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Smile Impresii din pelerinaje-tari straine

ISRAEL
Dupa 4 ani de pelerinaje in tara ,in care timp am vazut Romania pitoreasca si Romania spirituala ,am considerat ca e bine sa vad si tarile straine,precum ISRAEL ,GRECIA ,RUSIA ,UCRAINA ,dar ca ar fi bine sa incep cu TARA SFINTA..si Dumnezeu mi-a rinduit sa pierd un pelerinaj in Grecia ,ca sa-mi implineasca prima dorinta ,aceea de a merge in ISRAEL la locurile sfintite de pasii Mintuitorului.Iata-ma asadar intr-o conjunctura mai favorabila , care imi permite sa nu ajung foarte obosita in TARA SFINTA.Plecam 7 persoane din aeroportul de la TIMISOARA ,cu TAROMUL ,pina la Bucuresti unde ne intilnim cu alte 10 de la Bucuresti ,Constanta ,Botosani,Suceava si cu un preot dela manastirea BISTRITA –VILCEA ,parintele GRIGORE ,si dumnealui moldovean de origine si o maica ,calugarita, tot de la aceeasi manastire ,Ecaterina ,venita cu mama ei impreuna ,la care se adauga unul din fratii LUPU,organizatori de pelerinaje numai in Israel,acesta din urma adunindu-ne cu mare graba caci aveam deja legatura spre Tel Aviv.Ajungem acolo la ora 24 ,dupa ceasul nostru si 23 dupa ceasul lor ca tocmai si l-au dat dupa ora de iarna. Am observat ca acolo ziua apare mai repede ,si noaptea tot asa ,mai repede decit la noi.Ne asteapta ghidul nostru ,un calugar de la biserica romaneasca din Ierusalem ,parintele ROMAN, care s-a dovedit a fi un excelent ghid ,asa incit si cei care pleaca cu mai putine cunostinte la locurile sfinte ,se pun la punct ,aflind multe lucruri interesante in legatura cu locurile vizitate ,istorice si teologice,dar pe parcursul drumurilor noastre ,presarate cu niste cunostinte despre tara pe care o parcurgem.Plecam cu autocarul spre IERIHON ,la biserica romaneasca de maici unde vom fi cazati in conditii foarte bune cite doua persoane in camere cu aer conditionat ,cu terasa si dotate cu baie si ap calda si rece non stop.Dupa cazare reusim sa inchidem becul ca ne culcam la ora 3 noaptea ,dupa ora lor.La ora 4 incepe o banda pusa cu vocea muezinului ,care se aude foarte bine de la moscheea de linga manastire ,care ne trezeste si pe noi ,cei mai multi spre fericirea lor reusesc sa adoarma ,lucru care mie mi s-a intimplat doar in ultimele doua nopti dormite acolo.Ma gindeam daca tinerii musulmani se mai scoala sa se roage de cite ori cinta banda cu muezinul,adica de 7 ori pe 24 ore .Ei invoca pe ALLAH sa le dea ploaie ,caci pamintul Iudeii este fertil daca ar avea apa.Nu stiu daca ei se mai roaga toti si cit timp ,dar daca au apoi insomnie ca mine ,poate, ce sa faca??!?...copii probabil .Asa imi exprimam eu necazul ca nu mai pot adormi dupa asemenea trimbita de desteptare!
PRIMA ZI DE PELERINAJ IN TARA SFINTA
Incepe la mine dupa o ora de somn ,de la 3 la 4.Temperatura de dimineata fiind de 30 grade! Simt un aer cald care vine de afara inauntru,in camera.Luam masa de dimineata intr-o sala de mese capitonata cu marmura si gresie ,foarte moderna.Aici ,la manasitrea romaneasca de la IERIHON,vom dormi si vom minca dimineata si seara timp de 7 zile,minus una..
BETLEEM
[SIZE=3]Inseamna CASA PIINII[/SIZE],si este situat la 8 km de Ierusalem.La intrare trecem pe linga cimpul mazarii verzi,un cimp cu pietricele,care seamana cu mazarea verde ,din cauza unei vorbe in raspar a unui om care la intrebarea ce seamana a zis ca pietricele ,cind de fapt,el semana mazare;asa ca a gasit precum a zis ,la recoltare....lasam la dreapta mormintul Rahilei ,pe care nu il vedem din cauza unei cladiri Raminem un pic sa admiram biserica nasterii de afara din curte ,aceasta impunatoare constructie din piatra ,construita de imparateasa Elena in anul 323.Vizavi se afla manastirea armeana ,iar in stiga cum intram cea catolica.Ascultm explicatiile ghidului nostru si apoi intram aplecindu-ne pe o usa mica ,facuta astfel ca sa nu intre turcii cu camilele ,in perioada de ocupatie turca.Biserica e foarte mare cu 44 coloane de marmura cite doua rinduri pe o parte si doua pe cealalta,avind pe fiecare coloana zugravit cite un sfint pe el .In biserica pe jos se mai vad urme de la mozaicurile primei biserici.La fel pe pereti se vad portiuni din vechile picturi .In fata ne apare altarul ortodox grec, care este construit deasupra pesterii unde s-a nascut Mintuitorul,si se urca pina la el 4 trepte.Ne asezam la coadacare era deloc neglijabile ,timpul pina am ajuns la grota nastreii a fost de cam o ora si jumatate daca nu mai mult!am avut o carte de rugciuni primita de la preotul nostru insotitor ,si m-am apucat sa citesc capitolul - rugaciuni de folos.Niciodata nu am simtit frumusetea acestor rugciuni ca atunci asteptind sa intram spre a ne inchina la locul unde s-a nascut Mintuitorul omenirii.Dar pe masura ce ne apropiam de locul unde se intra in partea dreapta a altarului ,situatia devenea tot mai critica ,caci ne aflam dupa un grup de rusi si din spate ne presa un grup de italieni,fiecare aveam steagul tarii ,dar in biserica era strins ca nu era voie cu steaguri desfasurate acolo.In ciuda acestei situatii de stat ca in presa ,am cumparat citva luminari si le-am aprins in acel loc unde se afla si icoana facatorea de minuni si protectoare a BETLEEMULUI ,numita BETLEEMITA.,imbracata in aur si care avea un zimbet superb!!Nu ma saturam sa privesc aceasta deosebita icoana si sa admir zimbetul linistit al MAICII DOMNULUI ,care parca ne spunea:vedeti ce v-am adus pe lume?!,pe Minutitorul .Presa devenea tot mai puternica pe masura ce ne apropiam de usa de coborire in pestera.In sfirsit ajungem si noi grupul de romani la momentul mult asteptat.la inchinare!Sarutam steaua de argint care are 14 raze,dupa nr.neamurilor de la Avraam la David,stea daruita de un domnitor roman,imi scapa pe moment numele lui.Apoi admiram icoanele toate cu Maica Domnului,Bunavestire,Nasterea,Botezul Rastignirea ,luarea de pe cruce si inaltarea.Ascultam ce ne spune ghidul ;marturisesc ca nu am reusit sa aud fiind ocupata cu meditatia la umilinta Mintuitorului ,care asa a vrut sa se faca cunoscut oamenilor.Acest moment ,meditatia la semnificatia celor vazute de noi cred ca este cel mai important si in cazul de fata nu se poate sa nu curga macar o lacrima din ochii fiecaruia dintre noi ...sau mai multe.Dar nu asa meditatie cum a vazut o colega dintre noi ,pe niste indivizi care stateau acolo in grota intr-o anumita pozitie ,nemiscati si cu miinile intr-o anumita pozitie,ca aia cu yoga!Dar culmea ca astia nu erau grabiti de calugar sa paraseasca grota pt, a o elibera de aglomeratie,asa ca acea colega ,care a intrat mai repede ,in grupul rusilor ,intru-cit i s-a spus sa plece ,iar ea trebuia sa ne astepte pe noi ,ceilalti a stat si ea asa ca aceia si nu a mai fost apostrofata sa mai plece de acolo.ha,ha,ha,Asa a observat ca nemtii nu stateau la coada ci au intrat pe partea dinspre iesire. Iaca deci ca unii triseaza si cind se inchina la locurile sfinte! De..ce sa mai zicem!!??!Acolo ne-am inchinat si la staulul unde a fost pus Mintuitorul ,unde era o icoana frumoasa cu sfinta familie,acesta fiind tapetat cu marmora alba.Cintam grupul nostru doua colinde inainte de a pleca.
Am plecat alaturi ,la biserica catolica pentru a cobori in pestera unde se afla mormintul lui IERONIM,care a tradus BIBLIA din aramaica veche in latina ;tot aci se mai afla si un paraclis a ldreptului IOSIF pe locul unde ingerul i-a vestit sa fuga in EGIPT cu pruncul si mama lui.
Din pacate nu mai prindem deschisa GROTA LAPTELUI,inchisa intre orele 12-14,caci fiind importanta biserica nasterii, ,ghidul nostru nu a mai socotit sa mergem prima data acolo ,si apoi sa ne asezam la coada caci programul era pina la ora 17 ,asa ca nu am vazut nici magazinele de cumparaturi de la grota la biserica ,eu raminind fara icoana BETLEEMITA ,pe care voiam sa o cumpar.Coborind de la biserica am trecut pe linga multe magazine cu sculpturi ,portelanuri si margele,dar nu cu icoane.!Mi-am luat in graba in trecere o cana cu Betleemul si o farfurioara cele 4 orase importante –Beteleem,Nazaret,Ierusalem si Ierihon ,care se agata de perete. Cu regrete nu mici ca nu am vazut nici mormintele pruncilor ucisi la Betleem ,nici fintina magilor ,am intrat mai jos putin la biserica greceasca din satul PASTORIOR.BEIT SAHOUR ,construita pe locul unde au primit pastorii vestea cea buna de la inger.Dupa inchinare in biserica vizitam ruinele unei vechi biserici bizantine sec,3-4aflate in curte, ,admiram si doi maslini seculari la care unii dintre noi ne facem poze,dar admiram si frumoasa curte cu alei strajuite de flori ,eu luindu-mi si apa de baut de la fintina cu robinet din curte.Plecam mai departe in
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2008, 00:50:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PUSTIUL IUDEII

la manastirile SFINTUL SAVA SI SFINTUL TEODOSIE.Parcurgem un drum cu foarte multe curbe ,cu minibusurile arabilor ,pe sosele foarte bune si fara nici o gaura in ele ,chiar si in pustie ,ele sint impecabile.Trecem prin localitati care au in constructie blocuri asa de tip comunist,dreptunghiulare ,cu geamuri mici ,fara nici un gust.,multe din ele fiind in constructie.In fata si pe lateral ne apare pustia in toata maretia ei ,adica dealuri si munti golasi fara nici un fir de iarba sau de copaci nici vorba sa fie asa ceva ..doar munti de culoarea pamintului .In sfirsit ne apare jos in vale un turn ce apartine manastirii SFINTUL SAVA.Coborim din minibus si dupa un drum curbat pe care il parcurgem pe jos si in panta descendenta ,ne apar in fata zidurile de piatra ale manastirii SF.SAVA.Admiram si grotele ,gurile de pesteri care se vad ,unde au pusnicit sihastrii.Aici femeile nu au voie sa intre ,dar rugaciunea lor este auzita de sfint ,caci cineva avind cancer [medic fiind] dupa rugaciune s-a vindecat.Putinii barbati care erau cu noi, au intrat in manastire ,iar noua ni s-au adus moaste afara la poarta sa ne inchinam la ele ,am fost servite cu bomboane de ciocolata de catre un calugar romin pe nume ZOSIMA ,de loc de la Buzau.,care ne-a mai servit si cu apa de la izvorul sfintului SAVA,care a aparut prin rugaciunea calugarilor care trebuiau sa aduca apa de la mari distante.Sfintul i-a ascultat si a izvorit apa din piatra.La acest izvor aveau voie pe din afara sa ajunga si femeile ,dar pt ca izvorul este acum prea subtire ,apa nu ar ajunge pt toata lumea si pt calugari ,si de aceea ni se da apa la poarta .Am mai primit si o carte in lb.romana cu viata sfintului SAVA si manastirea.Ne ruam linga zidul manastirii ,simtim sfintenia din jurul nostru .Ni se spune ca in curte exista un finic care ajuta la nasterea de prunci pe femeile care nu pot face copii.Se dau frunze din acest finic ,din care se face ceai pe care il beau ambii soti ,dar dupa ceva zile de post si rugaciune.Dupa ce sosesc barbatii ,care desi au stat mult inauntru ,noi nu am simtit cum a trecut timpul si chiar daca nu am intrat am simtit o parere de rau ca trebuie sa plec de acolo. Ajungem pe drumul de intoarcere la manatirea Sfintul TEODOSIE ,care este intemeietorul vietii de obste,la moartea sa avind 700 de calugari de toate nationalitatile,.unde ne deschide o maica calugarita romanca,Intram si ne inchinam in manastire la icoane ,mai ales la icoana facatoare de minuni a SF.TEODOSIE ,aflata in stinga pe iconostas. Apoi intram si in pestera unde si magii s-au odihnit in drumul lor de intoarcere de la Beteem ,ascultind de porunca ingerului care le-a spus sa mearga pe alt drum spre a nu se mai intilni cu irod cel rau si ucigas de prunci.Aci in pestera se afla mormintul sfintului TEODOSIE ,dar el este gol ,moastele fiind luate de catolici.Tot aci se mai afla mai multe morminte:ELODI A,mama sf.Teodosie, SOFIA ,mAma sf.SAVA,SF .Teodora ,mama sf.COSMA si DAMIAN ,SF. Ioan MOSHOS,care a scris Limonariul, sf MARIA ,mama sf.ANATOLIE si IOAN. Iesim din nou in curtea manastirii ,admir frumoasele coloane ,cele 4 mari de la intrarea in manastire,dar si via din curte.Sintem serviti cu curmale si apa de baut.Aci sint 4 maici romince,la aceasta manastire.
Am incheiat aceasta prima zi cu puternice impresii de neuitat ,impresii care ma fac sa mai doresc sa ajung prin aceste locuri ..cindva,chiar daca este vorba de pustiul Iudeii.Acesta apare mult mai bogat decit marile si modernele noastre orase ,care offffff.sint atit de sarace de cele mai multe ori in a ne oferi noua ,calatorilor de pe acest pamint seva de viata.!Plecam spre IERIHON ,dar inainte oprindu-ne pe la un magazin al unor arabi crestini ,care are de toate cele de la aur la casete video,mici obiecte religoiase.Admiram multiplele lumini ale oraselor de pe coline ,caci Iudeea este o tara a colinelor.Admiram in stinga noastra IERUSALIMUL in noapte,plin de lumini ,caci evreii se pare ca stau extrem de bine cu curentul electric si cu sosele,au sosele de invidiat,fata de sarmana Romanie!! Ne asteapta o masa gustoasa la Ierihon cu doua feluri de mincare.Ma grabesc la culcare ca a doua zi sa nu fiu obosita.In ciuda unei singure ore de somn cu o noapte inainte,nici nu am simtit in timpul acestei prime zile nici o oboseala.,caci nu am avut timp de asa ceva.








Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2008, 21:41:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ZIUA A DOUA
MUNTELE CARANTANIEI
Dupa servirea mesei de dimineata plecam la muntele Carantaniei ,unde ,de la poalele muntelui urcam pe jos pe drum serpuit ,nu prea mult ,admirind superbul peisaj de sus,cu gradinile ce rodesc de 4 ori pe an ,cu diverse culturi.Lasam in stinga noastra drumeagul ce duce spre pestera unde a pusnicit o vreme si SF.ILIE.Aci e un paraclis unde se slujeste o data pe an de sf.Ilie ,pe 20 iulie.Dar noi urcam mai sus si ajungem la o manastire in stinca unde asteptam putin sa ni se deschida.Este o constructie lunguiata ca un coridor ,unde in dreapta apare o pestera.Sintem asteptati cu apa rece de la frigider ;dupa ca ne racorim ,intram intr-o biserica ortodoxa greceasca ,unde se afla un singur calugar tinar,grec,celaalt ,mai in virsta care era inainte este plecat.Ne-a deschis un arab localnic se pare.Ne inchinam pe la icoane ,aprindem luminari ,urcam citeva trepte spre un paraclis unde se afla un altar deasupra unei pietre pe care a stat HRISTOS cind a fost ispitit de diavol ,dupa 40 de zile de post ,ca sa faca din pietre piini ;atunci Mintuitorul i-a raspuns ca nu numai cu piine traieste omul ci si cu tot cuvintul ce iese de la Dumnezeu.Minunat sa ajungi sa te rogi lui Dumnezeu ,sub acest altar tocmai pe piatra sfintita de picioarele lui Dumnezeu ,piatra pe care a stat cind a avut aceasta ispita f.puternica ,tinind cont ca eu nu ii prea fac fata de cele mai multe ori.Adica prin aceasta ispita Domnul ne-a aratat ca pentru a trece multe ispite ale lumii noi trebuie sa rezistam in primul rind ISPITEI TRUPULUI ,adica poftei trupesti cu diversitatea alimentara din zilele noastre ,caci cum vom rezista cind va veni foametea ,daca nu ne exersam de pe acuma!!Am intrat pe un balcon care da spre o prapastie foarte mare ,de unde ni se dezvaluie un peisaj superb!Luam pietre aflate intr-o ladita ,luate de pe munte de calugar si puse acolo pt a ne lua mai usor aceste pietre care sa le privim cind suntem ispititi de pofta alimentara si sa ne amintim sa rezistam si noi tentatiilor diverse culinare din aceasta lume ...cam greu ..dar daca ne rugem cu staruinta..o de am putea macar asta sa facem ...tot ar fi bine. De altfel ca sa trecem prin moarte la inviere ,asa cum HRISTOS A INVIAT si noi trebuie sa trecem prin carantania acestei vieti ,sa rezistam ispitelor din pustiul acestei vieti,asa cum el a rezistat ,pilda pentru noi ,oamenii ,la ispitele de pe muntele Carantaniei .Astfel am inteles eu mesajul de la aceasta minunata manastire :CONDITIA INVIERII TRECE PRIN REUSITA DIN PUSTIUL CARANTANIEI!Muntele se mai numeste si SARANDARION ,dupa numele celor 40 zile cit a postit Mintuitorul aici.La plecare am cumparat si cele 3 icoane care arata ispitirea Mintuitorului,una cu altarul si piatra de sub el,caci intotdeauna mi s-au parut MAGISTRALE aceste icoane ;si am mai primit una cadou de la calugar cu Maica Domnului ,o icoana f. veche ,de fapt sub forma de vederi .Cum sa nu dai si niste pomeniri pe acest important munte al ispitirii??!!! Ca Domnul sa ne ajute sa rezistam ispitelor de tot felul ale acestei lumi desarte.Asa cum spune ecleziastul –desertaciune sint toate ,ale acestei lumi,idee care mi s-a intarit prin vizitarea acestei minunate manastiri.

GHETIMANI
Plecam la Ierusalem de aici si intram inainte de a se inchide la ora 12, gradina Ghetimani,care tradus inseamna presa de ulei sau depozit de ulei.De la intrare admiram maslinii f.f.vechi care sint imprejmuiti cu gard.Este foarte multa lume ,unii au toti berete galbene pe cap ,pt a se recunoaste in caz de pierdere,nu stiu din ce tara erau ;noi aveam steagul tarii,altii erau ca berete albe pe care scria ceva in germana Stam un pic la coada pentru a intra in BISERICA NATIUNILOR ,care este catolica ,dar are 12 cupole ,si la care au contribuit toate natiunile .Se mai cheama si BISERICA AGONIEI ,caci inauntru se afla piatra pe care IISUS HRISTOS a plins cu lacrimi de singe ,inainte de patima sa ,rugindu-se ,ca om ,sa treaca acest pahar amar de la EL ,daca este cu putinta!Aci MINTUITORUL SI-A CALCAT VOIA PROPRIE A SIMTURILOR OMENESTI ,fiind pentru omenire o pilda vie, caci numai astfel putem si noi trece la viata vesnica prin rabdarea supararilor de tot felul ce ne vin in aceasta lume .Aceasta piatra o admiram deja de afara .In biserica tocmai se desfasura o slujba catolica.Am iesit din nou in pridvorul sustinut de coloane f.inalte de marmora si am privit in fata VALEA LUI IOSAFAT ,vale in care Dumnezeu va judeca lumea la a doua SA venire.Si arabii si evreii stiu asta ,caci toti au locuri de veci in cavouri suprapuse pentru a fi primii la judecata!Vizavi privim zidul cetatii Ierusalimului ,si tocmai la aceasta pozitie ,vizavi de biserica natiunilor ,se afla POARTA DE AUR ,SINGURA INCHISA PINA LA A DOUA VENIRE A MINTUITORULUI.Privid aceasta poara am avut SIGURANTA ca asa se va intimpla ,asta nu e poveste ci o realitate care se va intimpla ..si m-am gindit ca Dumnezeu nu poate fi cumparat ,nici cu donatii pentru manastiri sau fapte de milostenie DACA NOI NU NE INDREPTAM VIATA ,daca continuam sa rivnim ceea ce apartine aproapelui ,daca ii creem greutati in aceasta viata in loc sa il ajutam!Vai de noi ,cum vom da raspuns si cum ne vom prezenta cu mintea si sufletul imbicsite de atitea ispite pe care nu le putem trece cei mai multi.!!Sa ne ajute DOMNULsa putem sa le biruim ,sa biruim rautatea si indiferenta si mai ales ,unii ,satisfactia de a face rau altuia ,sau de a dori razbunare pt ceva nedreptate facuta noua!De aici ne indreptam spre

MORMINTUL MAICII DOMNULUI IN GHETIMANI
Construita de imparateasa Elena in anii323-333
Ajungem repede caci este foarte aproape ,stam putin la intrare caci un grup tocmai iesea,asa ca am scapat de coada pe care am vazut-o la intrare cind am intrat in gradina Ghetimani la bis.Natiunilor sau a agoniei.Coborim mai multe trepte ,45,.In dreapta cum intram apare altarul parintilor Maicii Domnului Ioachim si Ana,iar in stinga ,altarul SF.Iosif.Ne inchinam in ambele parti si coborim in continuare ,iar in dreapta apare locul de piatra in care a fost depus trupul MAICII DOMNULUI,inconjurat de o sticla ;intram aplecindu-ne ,ingenunchem ne rugam ,lasam pomelnice pt acatist inauntru sa cada pe piatra ,cu dolari depusi acolo ,caci ele sint luate apoi si citite.Admiram icoanele cu adormirea MAICII DOMNULUI .Lespedea are dimensiunile de 2m/1,2m.Mormintul serveste ca masa de altar pt.ortodocsi.In spatele acestui mormint se afla ,dupa ce iesim prin partea stinga pe o alta usa spre altarul armean,iar altarul coptilor este vizavi.,se afla deci in spatele mormintului ICOANA FACTOARE DE MINUNI A MAICII DOMNULUI IERUSALIMITISA ,PROTECTOAREA IERUSALIMULUI,icoana care s-a pictat singura,caci maica la care s-a aratat in vis DE 3 ORI,nu a vrut sa o picteze spunind ca este prea frumoasa ca ea sa o poata picta,asa ca intr-o dimineata a gasit-o gata pictata si a chemat tot soborul sa o vada.Maica Domnului a zis sa o puna in Ghetimani la mormintul ei ..INTR-ADEVAR ESTE CEA MAI FRUMOASA ICOANA A MAICII DOMNULUI!Ne-am inchinat si ne-am rugat la aceasta faimoasa icoana si am sarutat-o ,considerind acest fapt ca pe o mare cinste de care ne-a invrednicit Maica Domnului noua oamenilor care ajungem in TARA SFINTA!Daca cerem ceva de folos pentru sufletul nostru se implineste .In anul 1989 ,cind a fost inundatie singura icoana care nu a fost atinsa de apa a fost aceasta,iar in anul 1947 ,cind au fost mari inundatii cind a intrat apa pe geamul din spatele icoanei,singura s-a ridicat si a inchis geamul si a coborit numai dupa ce a fost scoasa apa.Cind a fost dusa in Bulgaria 4 paralitici care s-au atins de EA s-au vindecat!Nu am vazut din pacate si grota apostolilor care era inchisa intre orele 12-14.Ce program rau au si ei sa le inchida in amiaza mare ,cind sint vizitatori din toata lumea!

CALEA CRUCII
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2008, 00:40:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Intram prin poarta leilor spre pretoriu si in drept cu un arc, in dreapta la locul unde se afla pretoriul ,unde Domnul fost judecat,in dreapta se afla biserica flagelarii ,catolica CU VITRALII UNDE Iisus este legat la miini,,iar vizavi de ea alta tot catolica ,unde IISUS APARE IN doua statui ce reprezinta ECCE HOMO ,dupa ce a fost batut ,iar alta cu crucea pe umar ;se mai vad si azi urme din vechiul LITOSTRATOS-GABATA,PE ALOCURI!
Intram in inchisoarea pretoriului ,unde IISUS a fost tinut cu picioarele in butuci .Este aci manastire ortodoxa greaca .Intram intr-o camera logitudinala in care ne apare o cruce si apoi imediat linga ea ,icoana MINTUITORULUI CU PICIOARELE IN BUTUCI .Impresionanta aceasta icoana pe care o vad pentru prima oara in viata!.Pe peretele din stinga ,acela pe care se afla si usa de la intrare ,sint icoane pictate cu drumul crucii pe care le fotografiez,impresionant de bine pictate! Vizitez si inchisoarea ,care are multe compartimente ,in care au stat si cei doi tilhari si barabas.Ma inchin la altarul grec unde admir niste icoane deosebite cu MAICA DOMNULUI pe care nu le-am vazut nicaieri altundeva,decit aici ,f.vechi..Aceasta manastire greceasca mi-a facut cea mai puternica impresie dupa CARANTANIA si mormintul MAICII DOMNULUI!
De aci incepe drumul crucii sau via dolorosa cu 14 opriri ,primele doua pe teritoriul pretoriului ,urmatoarele 7 pe drumul ce urca spre Golgota de-a lungul strazilor ,iar celelalte sint in interiorul bisericii invierii.La a 3-a oprire IISUS cade prima oara sub greutatea crucii .Aci se afla urma unui palme a LUI ce se-a sprijinit de perete ,la care ne inchinam si o sarutam ,apoi intram intr-o biserica unde ne impresioneaza o mare icoana ce reprezinta magistral acest eveniment ,cind Iisus cazut sub cruce este privit cu mirare si mihnire de mai multi ingeri care nu sint vazuti de oameni ,asa ca apar ca pe un fundal usor transparent.La statia a 4-a IISUS se intilneste cu mama Lui.Statia a 5-a este aceea care marcheaza locul unde crucea este dusa de Simon Cirineul.Statia a 6-a este locul in care Sfinta VERONICA face mila cu Mintuitorul stergindu-l cu o naframa;aci este o icoana cu sf.Veronica ,tinind in miini naframa cu chipul lui HRISTOS imprimat pe ea.Statia a 7-a cu inscriptia POARTA JUDECATII,prin care DOMNUL a parasit cetatea ,indreptindu-se spre locul rastignirii,aci EL cazind a doua oara sub greutatea crucii.Statia a 8-a este statia unde IISUS a intilnit femeile care il plingeau si este marcata de o cruce in piatra pe care scrie NIKA,in peretele unei biserici grecesti.Statia a 9-a,cu a 3-a cadere, este marcata de un STILP ,intre doua porti,aflat in stinga nostra cum urcam pe o straduta curba.

BISERICA INVIERII
Intram pe o poarta ce ne conduce in curtea bisericii INVIERII.De aci admiram aceasta mareata si mare biserica,in care se intra printr-o poarta inalta strajuita de mai multi stilpi ,dintre care unul din stiga cum privim spre intrare este crapat de la minunea venirii sfintei lumini cind ortodocsii au facut SFINTA LITURGHIE DE PASTE in curte pentru ca nu au fost lasati sa tina slujba inauntru la mormint .Dar SFINTA LUMINA nu a venit la armeni ,care slujeau inauntru ci tot la ortodocsi ..si in fiecare an vine la ortodocsi .Acest fapt ar putea sa puna pe ginduri celelalte confesiuni ce isi zic crestine ,dar ...minune !!......nu se intimpla acest lucru ,ele persistind in modul lor de manifestare si de a crede .Ne facem cruce si sarutam acest stilp marturie a credintei adevarate ,ortodoxe si intram in marea biserica.In fata noastra apare PIATRA UNGERII ,cu foarte multe candele deasupra ei ,iar pe peretele din fata noastra se desfasoara un mozaic cu luarea de pe cruce si ungerea cu miresme pe piatra ungerii.In centrul bisericii invierii se afla mormintul de unde DOMNUL a inviat .Ne asezam la coada ,care nu e foarte mare ,fiind deja dupa,masa,si rugindu-ne, asteptam sa ne vina rindul la intrare in mormintul gol pentru a ne inchina si ruga.Candele multe deasupra intrarii in capela ingerului ,unde acesta s-a aratat femeilor mironosite;ne-am inchinat in fata pietrei pe care a stat ingerul si am asteptat sa ne vina rindul sa intram in mormint.Am stat in genunchi si cu capul pe piatra rugindu-ma cit mai simplu si nesofisticat ,am privit icoanele cele 3 cu invierea ,pe care mi s-a dat voie sa le fotografiez,de fapt o singura poza mi s-a spus..dar eu nu m-am conformat ci am facut 3 poze;.ies si dintr-o incapere situata intre piatra ungerii si mormint cumpar niste luminari si le aprind.Urcam citeva trepte spre Golgota ,la altarul catolic ,unde ne apare in dreapta o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului cu o sageata in inima , Maica durerii,dupa cum a proorocit dreptul Simeon,ca o sabie va trece prin sufletul Ei.Este o statuie facuta de un spaniol.Ajungem si la locul rastignirii cu mintuitorul rastignit pe Golgota si avind pe sf.Apostol IOAN si pe Mama Sa de o parte si de alta .Ne inchinam si ingenunchem sub altar unde se afla un disc ce marcheaza locul unde a fost infipta crucea lui HRISTOS.Sub altar ,dupa ce coborim treptele vedem stinca Golgotei care s-a crapat in momentul mortii DOMNULUI si cineva, care a facut o poza ii apare in poza piatra rotunda ca un cap de om.Se spune ca aici ar fi ingropat ADAM,iar singele mintuitorului ,cazind pe el i-a spalat pacatul neascultarii.Dupa paraclisul lui ADAM ,ne sint prezentate de catre ghidul nostru si celelalte paraclise.in total fiind 17 paraclise.
PARACLISUL CUNUNII DE SPINI,capela biciuirii ,unde sub masa de altar se vede o parte dintr-o coloana de stilp pe care a fost DOMNUL ASEZAT CIND I S-A PUS CUNUNA DE SPINI.
Paraclisul aflarii sfintei cruci,la care coborim mai multe trepte pe linga capela frumoasa a armenilor,cu picturi deosebite si foarte vechi,in care se afla o statuie cu sfinta ELENA putind sfinta CRUCE.
Paraclisul Impatit-au hainele mele lorusi,locul unde Domnul a fost dezbracat de hainele sale,si pentru camasa au aruncat sorti ,adica nu au sfisiat-o ,ea fiind biserica ortodoxa a lui Hristos.
Paraclisul Sfintului LONGIN sutasul,unde am vazut doua icoane cu sf. Longin
Paraclisul butucilor ,unde sub sfinta masa se afla o placa cu doua orificii in care au fost puse picioarele domnului.
Paraclisul inchisorii lui Hristos SI ,IAR IN SPATELE PARACLISULUI BUTUCILOR SE AFLA ICOANA UN PARACLIS MIC CU ICOANA Maicii Domnului plingind.Acum aceasta icoana nu se afla acolo ,caci era la renovare
Paraclisul latinilor unde se afla stilpul biciuirii,oparte din el ,inchis intr-un acoperamint de fier.
ParaclisulNU MA ATINGE,locul unde s-a aratat Mariei Magdalena si un altar inchinat Mariei Magdalena,cu o icoana a DOMNULUI .
Paraclisul coptilor se afla in spatele mormintului si trecem pe linga el stind la coada pentru a intra la sfintul mormint pt inchinare.
Biserica ortodoxa a sfintei invieri.ACI se afla un suport de piatra ca si o cupa asemenea unei flori ,ce are un glob deasupra impartit de 4 linii ce se unesc la nivelul unui buton negru,la nivelul acestuia fiind CENTRUL UNIVERSULUI.,mijlocul pamintului.
Desi nu doream sa plecam de aici din aceasta biserica ..totusi am plecat putin la bazrele din preajma ca sa ne mai cumparam niste lucruri precum icoane ,samirna ,tamiie ,amintiri pt cei de acasa,esarfe..suc natural de rodii,facut pe loc sub ochii nostri.Inainte de a cobori din nou de la Ierusalem la Ierihon,am vizitat si

Biserica ortodoxa romana de la Ierusalem
Situat mascat de o pompa de benzina ,intram intr-o curte cu alei ce ne conduce la intrarea in biserica ,urcam citeva trepte ,trecem pe linga locul de aprins luminari si intram in holul bisericii unde ne inchinam la o cruce apoi intram sa ne inchinam in biserica frumos pictata,cumparam mir ,icoane ...s.a.,apoi plecam spre Ierihon unde luam masa si sintem cazati.Ni se spune ca aici nu prea sint locuri de cazare si nu au conditii ca la Ierihon ,dar eu am citit undeva ca ar avea 60 locuri de cazare.!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2008, 06:52:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit de ce fonturile astea

sofia, mi-ar place sa citesc tot ce ai scris, dar de ce ai ales caracterele astea obositoare, care fac citirea aproape imposibila?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2008, 17:24:54
siana siana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2008
Mesaje: 4
Smile Intradevar impresinant

Scumpa mea!Din tot sufletul iti spun ca ai reusit sa redai viata acelei calatorii,prin puterea stiloului(a tastaturii aici).Iti spun ca am citit cu sulfetul la gura si lacrimi in ochi.
Acum ma rog ca Dumnezeu sa-mi daruiasaca si mie acea bucurie de a avea posibilitatea si sanatatea de a avizita Locurile Sfinte.
Doamne Ajuta!
Daca ai mai vizitat ceva de curand te rog multa sa scrii.Ai un dar de a scrie prin care redai viata acelor momente traite .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2008, 21:06:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit


ZIUA A TREIA
MUNTELE TABOR
Pe muntele Tabor a avut loc evenimentul schimbarii la fata a Mintuitorului nostru.Situat la doar 562 m deasupra vailor inconjuratoare ,el apre maiestuos din mijlocul cimpiei.Urcam de la un anumit nivel ,unde se afla un bazar pentru cumparaturi,cu minibusurile arabilor.Sus ni se dezvaluie o panorama splendida a imprejurimilor.Ne apare in fata biserica din piatra ,zidita de un pustnic roman arhimandritul IRINARH ROSET ,UNUL DIN MARII CALUGARI ROMANI,a carui mormint se afla in partea dreapta a bisericii ,dar nu imi amintesc ca ghidul nostru sa ne fi spus unde este ingropat ca mergem si la mormint ,fiind in curtea manastirii.Aci ne-a deschis o maica rominca.Am avut norocul sa nu mai fie nimeni decit grupul nostru.Am intrat in curte,admirind copacii grosi si florile, si apoi in manastire .Aci in stinga cum intram se afla o icoana a Maicii Domnului ,mare vindecatoare,unde lumea cumpara cu 10 dolari placute cu ochi ,miini sau picioare ,placute pe care scrie in lb.greaca EUHARISTIA,de multumire ,pt cununie...etc..sau alta parte a corpului de care sufera fiecare aflat in cauza, si se roaga acolo la icoana apoi le leaga linga icoana de suport.Erau f.f.multe astfel de placute legate acolo.Am legat si eu 4 ,apoi m-am inchinat la icoanele celelalte si am admirat picturile .Am iesit in curte ,trecind prin pangar ,dupa ce am cumparat luminari si am dat pomeniri la sf.Liturghie,am privit la arborele de piper si la gradina de maslini ,si in acest timp a venit un NOR PE TABOR SI AM FOST BINECUVINTATI CU O PLOAIE SCURTA DE VARA ,TOCMAI CIND EU AM INGENUNCHIAT IN FATA CELOR 3 COLIBE DIN SPATELE MANASTIRII . ca sa ma rog,deci m-am rugat pe acea ploaie minitorentiala.Apoi ploaia a trecut asa cum a venit si a aparut iar soarele .Pina la venirea minibuselor am simtit o pace in suflete si imprejur ,deosebita,dar nu numai eu ci si altii au simtit aceasta INVALUIRE A PACII IN SUFLET SI IMPREJURUL ,EXTERIORUL NOSTRU.Am profitat de acest rastimp de aprox.20 minute ca sa admiram nu numai peisajul de sus ci si gradina cu flori multicolore din dreapta manastirii ,inainte de intrare.Aci ne-am facut toti mai multe poze.Am plecat cu regret ca trebuie sa parasim aceasta minunata zona care raspindea atita pace in jur.!

RIUL IORDAN

Plecam mai departe si ajungem la riul Iordan .Cu doua zile inainte ne-am cumparat cu 5 $fiecare o camasa cu botezul Domnului pictat pe ea.Dupa ca am admirat locul amenajat pentru scalda ,am luat camasa peste costumul de baie ,caci ea devine f. transparenta dupa ce se uda.Preotul nostru insotitor si cu diaconul ghid au facut intr-un vas adus de la Ierihon SFINTIREA APEI ,apoi am sarutat crucea si ne-a stropit cu apa proaspat sfintita si apoi am intrat in apa la scalda zicind si niste rugaciuni in gind ,de multumire ca ne-a invrednicit Dumnezeu sa ajungem aici sa ne scaldam in apa binecuvintata de botezul Mintuitorului,apoi psalmul de umilinta 50 a lui David.Am primit fiecare din vasul cu apa sfintita si am luat apa in sticle pe care sa o ducem acasa ,ca sa ne stropim cu ea casele,dupa ce punem in apa de la Iordan din riu si putina aghiasma din aceea primita.Baia ne-a inviorat pe moment ,dar seara am simtit parca mai puternic oboseala zilei ;dar in zilele ce au urmat am fost revigorati de aceasta baie.Plecam mai departe admirind in drumul nostru MAREA TIBERIADEI,lac cu apa dulce ,unde s-a gasit in anul1986 o barca veche din lemn ,ingropata in namol,care se presupune ca era de pe vremea apostolilor.Trecem prin orasul TIBERIAS ,lasam in stinga localitatea MAGDALA ,unde a trait Maria Magdalena ,inconjuram lacul acesta numit si MAREA GALILEII ,in jurul caruia Mintuitorul a propovaduit si ajungem la o biserica catolica TAGBA,in localitatea cu acelasi nume.,aflata pe locul unde Mintuitorul a inmultit pestii si piinile.Sub altar se afla piatra pe care Mintuitorul a stat cind a facut aceasta minune.In fata se afla un mozaic cu pesti si piine.Desi aproape se afla si biserica celor 9 fericiri nu pot sa inteleg cauza pentru care nu am fost dusi acolo si sa ni se citeasca ,dupa obicei ,cele 9 fericiri ,ca sa ni le reamintim.Cu regret ..am tacut ..pt ca eu mereu ceream ceva ce trebuia sa vedem si nu voiam ca acest fapt sa devina un leit motiv.Vizitam biserica franciscana din piatra neagra,ce contine inauntru piatra pe care HRISTOS s-a aratat ucenicilor dupa inviere ,asteptindu-i cu peste si piine .Aci a avut loc a doua pescuire minunata!Piatra se cheama MENSA CRISTI .Afara intr-un parcdin curtea manastirii se afla o statuie neagra, care ne reaminteste de repunerea in drepturi de apostol a lui PETRU.Admiram peisajul frumos spre MAREA GALILEII ,UNDE INTRAM IN APA CU PICIOARELE.Apa este calda ,placuta imbiindu-ne la o baie ,dar penrtu care nu mai era timp!.Am vazut aproape de biserica 6 discuri mari de piatra ,ce reprezinta urme ale unei biserici mai vechi numita cele 12 tronuri,ridicata in amintirea promisiunii facuta apostolilor.Plecam mai departe de-a lungul lacului la CAPERNAUM,ORASUL CARE A DEVENIT RUINE ,ASA CUM A SPUS Mintuitorul ,din cauza necredintei locuitorilor ei ,in ciuda atitor minuni facute in acest oras.Iata o prevestire a ceea ce se va alege de frumoasele noastre orase ,daca in ele va persista necredinta oamenilor ,dar si a politicienilor si a conducatorilor acestor orase.Ei ar trebui adunati aici ,toti politicienii si magnatii lumii ca sa vada unde duce NECREDINTA !!!.Ar trebui adunati aici asa cum a spus EMINESCU despre oamenii ,care sint”niste rai si niste fameni.”Aici se afla o biserica catolica pe locul casei lui PETRU ,apostolul ,ruine care se mai vad si astazi!S-a pastrat f. bine si templul cu ziduri si citeva coloane albe,iar la intrare intr-un parc este o statuie a lui apostolul PETRU.Dupa admirare ruinelor si cainarea[plingerea] in gindul meu a acestor locuitori necrediciosi ,plecam in apropiere la o biserica ortodoxa greceasca ,aflata pe locul vindecarii slabanogului.,foarte interesanta ca si constructie cu cupole rotunde rosii.Azi am fost in mai multe biserici catolice decit ortodoxe ,doar in doua aci si pe Tabor si va marturisesc ca am avut ,in ciuda evenimentelor importante din viata Mintuitorului care au avut loc pe locurile unde se aflau bisericile catolice ,o senzatie de neimplinire ,de disconfort.Deee..sufletului nu poti sa-i comanzi sa simta si aici in bisericile catolice ca si cind intru in bisericile ortodoxe,ci el simte asa cum ..trebuie ,zic eu ,in functie de locul in care se afla si trupul.Mergem spre Nazaret ,unde sintem cazati la etajul 4 de unde ni se ofera o panorama splendida de noapte a orasului cosmopolit NAZARET.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2008, 21:10:46
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de siana Vezi mesajul
Scumpa mea!Din tot sufletul iti spun ca ai reusit sa redai viata acelei calatorii,prin puterea stiloului(a tastaturii aici).Iti spun ca am citit cu sulfetul la gura si lacrimi in ochi.
Acum ma rog ca Dumnezeu sa-mi daruiasaca si mie acea bucurie de a avea posibilitatea si sanatatea de a avizita Locurile Sfinte.
Doamne Ajuta!
Daca ai mai vizitat ceva de curand te rog multa sa scrii.Ai un dar de a scrie prin care redai viata acelor momente traite .
mai m de scris zilele 4,5,6,si 7,dar pe rind caci e destul de obositor sa ma concentrez .Eu le scriu si pt mine in word ca sa-mi ramina si asa a aparut scrisul dupa copypaste,dar acuma am modificat scrisul in word si cred ca se vede mai bine .Nici eu nu vad fara ochelari
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2008, 21:51:52
siana siana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2008
Mesaje: 4
Smile Abia astept

Sincer abia astept si povestea zilelor urmatoare.
Eu deocamdata nu am avut probleme cu cititul,nu m-au durut ochii.
Poate am fost entuziasmata de ceea ce citeam :).
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2008, 22:36:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Smile

ZIUA A PATRA
NAZARET
BISERICA BUNEIVESTIRI

Dimineata dupa ce luam micul dejun la restaurantul hotelului,plecam la obiectivele din NAZARET.prima biserica este catolica si e impunatoare .Intram in curte si admiram pe un coridor ,un fel de prispa lata ,icoane mari ale Maicii Domnului din toate tarile crestine ale lumii,iar icoana ce reprezinta pe Maica Domnuluidin Romania, este in dreapta ,nu departe de intrare si are pe Fiul la pieptul ei ,adica ininima ei ,vrea sa ne spuna icoana.Intram in biserica latina ,facuta pe ruinele casei lui Iosif ,pe care le privim de la exterior.Inauntru pe pereti apare in stiga amvonului o icoana mare de 3/1,5 m cu bunavestire ,iar de jur imprejur ,biserica este tapetata cu icoane ale Maicii Domnului din intreaga lume ,adica imbracata in costumul specific tarii respective,chinez ,japonez,spaniol ,tailandez,brazilian....etc,in mozaic

BISERICA DE LA FINTINA MARIEI
Aci este o biserica greceasca cu o pictura facuta de romani ,de fratii MOROSANU ,din MARAMURES.Ne inchinam pe la icoane ,admiram frumoasele picturi ,in care domina mult culoarea alba,apoi lasam in dreapta altarul si mergem citiva metri spre izvorul ce susura de jos.ACI se afla o icoana mare a BUNEIVESTIRI ,in care in momentul acceptarii vestii de la inger ,se vede tatal deasupra si in pintecele fecioarei cum s-a intrupat Dumnezeu Fiul!Este o icoana UNICA IN LUME si are cam2/1m.Admiram aceasta frumoasa si foare sugestiva icoana a intruparii Mintuitorului ,ne rugam la ea ,ne facem poze si ne grabim sa luam apa, caci in urma noastra tocmai au intrat un grup de nemti care aveau si ei sticle de luat apa.Apa o luam dintr-un vas inox aflat in stinga izvorului ,mai sus ,caci izvorul este jos si apa este adusa prin teava in acest vas dotat si cu un robinet.Aprindem si ceva luminari ,si plecam caci tocmai au intrat un grup de rusi ,care s-au apropiat sa cinte in fata iconostasului. Ce frumos sa vezi aici ,in Tara Sfinta toate natiile inchinindu-se la locurile cele mai sfinte ale crestinatatii! La poarta in dreapta ,un arab crestin ,care si stie romaneste ne face reduceri daca luam mai multe obiecte.Am luat una in lb.romana cu binecuvintarea casei ,breloc cu crucea ierusalimiteana ,unul cu icoana buneivestiri descrisa,unul cu crucea de la Beteeem si 3 cu icoana buneivestiri cu magnet.

CANA GALILEII
Aici Mintuitorul a facut prima minune,desi nu ii venise ceasul inca ,dar a facut-o la rugamintea mamei sale,ascultind de ea.Cit de rataciti sint cei care se mai indoiesc ca Domnul nu asculta rugaciunile Fecioarei mame!Dar fericiti cei care se roaga ei sa ii ajute in lupta cu ispitele ,caci EA este cea care a zdrobit capul sarpelui!,deci are aceasta putere sa ne ajute in luptele noastre cu fortele raului!Intram in curte si vedem o biserica din piatra ,caci aici piatra este din abundenta ,iar inauntru sint doua din cele 6 vase de piatra in care Domnul a preschimbat apa in vin,de o parte si de alta a altarului,avind fiecare o icoana mare cu Mintuitorul ,iar celalalt vas ,din stinga ,icoana cu Maica Domnului.Biserica este ortodoxa greceasca,pe locul unde a fost situata casa mirelui ,SIMON,ale carui moaste se afla in partea dreapta la intrare.Hramul bisericii este Sfintul apostol TOMA.Ne inchinam la icoane ,dar mai ales la icoana facatoare de minuni a lui Simon cu sf.Bartolomeu ,acel Natanail despre care spune in Biblie;la ea este bine sa se roage tinerii pentru o casatorie reusita.La iesire am cumparat un litru de vin in 2 sau 4 sticlute ,dupa cum a voit fiecare.Apoi am trecut si pe la citeva magazine din Cana ,unde am fost serviti cu vin in pahare mici si ni s-a oferit vin negru si galben in sticle de forme foare interesante dotate unele si cu robinet .Preturile dupa marimea sticlei,nu prea ieftin.

HAIFA
Oras situat la poalele muntelui CARMEL ,statiune si port la Marea MEDITERANA ,ne-a oferit o imagine superba ,panoramica de sus ,unde am admirat si niste gradini ce imprejmuiau templul BAHAI Aci am facut multe poze si nu ne mai saturam de priveliste!Dar inainte de admirare am vizitat manastirea catolica STELA MARIS ,care are sub altar o grota in care a stat profetul ILIE ;in curte se afla o statuie cu sfintul ILIE cu sabia ridicata,iar pe o terasa in stinga intrarii se ajunge la pangar,unde este f.f.multa lume.Plecam spre

CEZAREEA PALESTINEI
Alaturi de ruinele vechiului oras,intinse ,care ar necesita ,ni se spune 2 ore de vizitare, se afla un oras nou ,modern cu vile frumoase ,cu spatii verzi ,vile situate pe malul marii Mediterane,unde si noi oprim jumatate de ora sa admiram APEDUCTELE ROMANE si sa intram macar cu picioarele in marea Mediterana ,care era foarte limpede si calda cu un nisip extrem de fin,incit nu ne mai dadeam dusi de acolo.Dar am plecat spre

IOPPE SAU IAFFA de azi,
la manastirea ortodoxa greaca ,aflata chiar pe malul marii Mediterane,pe locul unde sfintul apostol PETRU a inviat-o pe Tavita,in casa lui Simon tabacarul.Alaturi de altarul grec,cu hramul sfintii Arhangheli, in stinga se afla un altar romanesc chiar pe locul unei coloane ,stilp de piatra pe care s-a rugat sfintul apostol PETRU pentru invierea Tavitei,cu hramul Sfintii apostoli PETRU SI PAVEL.De pe terasa am admirat marea si alaturi am vazut si biserica rusa SF. PETRU ,unde era multa lume ,caci se pregateau de o cununie religioasa.Am urcat niste trepte marginite de balustri albi pina la o sala de mese ,unde un calugar roman de acolo ne-a servit cu ceai si cafea.Acesta manastire s-a construit in mai putin de un an ,caci altfel ar fi trebuit retrocedat evreilor locul.Deci iaca si o minune ca o biserica sa se faca asa repede ,intr-un termen greu de atins!Nu ma mai saturam sa privesc peisajul marin ;batea un vint caldut dinspre mare.Tot din portul IAFFA proorocul IONA a calatorit pe mare spre Tarsis si a fost inghitit de un peste mare.Mi-ar placea foarte mult sa revin la Ioppe,IAFFA de azi!plecam mai departe si trecem prin orasul modern ,situat pe malul marii TELAVIV,admirind marea ,dar si hotelurile internationale moderne de pe malul marii.Ne indreptam spre

LYDDA
PATRIA SFINTULUI MARE MUCENIC GHEORGHE.Biserica e ortodoxa, este construita pe locul unde a fost casa mamei sfintului si este locul unde a fost ingropat SF.GHEORGHE,LA SUBSOL.,in cripta.Aci nu se mai afla trupul lui ,el a fost luat de catolici si dus nu retin unde,in ce localitate,si a ramas doar mormintul ce are deasupra pe capac un mulaj al sfintului .E seara si intuneric cind intram in biserica ,unde se afla o maica rominca.Ne inchinam la o icoana argintata cu sfintul GHEORGHE ,dar si la aceea de pe iconostas ,facatoare de minuni ,precum si la moastele aflate intr-o mica ladita,tot acolo.Altarul din stinga are hramul Nasterea Maicii Domnului ,iar altarul mare desigur hramul SF.MARE MC.GHEORGHE.In partea dreapta a altarului mare,se afla LANTULcu care a fost legat sf.GHE.inainte de a fi omorit!Trecem si il sarutam ,apoi ne facem cite unii poza cu el pe gitul nostru.Apoi ne cumparam luminari si mir ,ulei de la candela sfintului ,agheasma,aprind o luminare ,apoi mai admir icoanele pina la plecare dupa ce urc de la cripta aflata la subsol.Pe intuneric ,plecam spre Ierihon ,admirind in drumul nostru multiplele lumini de pe coline ce indica localitatile aflate pe traseu .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IMPRESII DIN PELERINAJE sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 92 25.10.2020 19:35:30
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 13:04:33
Bauturi tari si animale necurate NeInocentiu Secte si culte 0 12.05.2012 21:44:58
Impresii din pelerinaje -anul 2009 sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 4 31.08.2009 22:23:06
Despre religiozitate in diferite tari BogdanF Generalitati 0 04.07.2008 10:51:37