Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2008, 23:44:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ZIUA A CINCEA
MUNTELE MASLINILOR
MANASTIREA TATAL NOSTRU
Dupa ce urcam in serpentine pe munte ,ne oprim la aceasta manastire carmelitana ,aflata pe ruinele unei manastiri orotodoxe,biserica ELEON,construita de SF.ELENA.Intr-o pestera aflata aici IISUS HRISTOS i-a invatat pe apostoli sa se roage ,i-a invatat rugaciunea TATAL NOSTRU ,de unde vine si numele acestei manastiri.Intram in curtea cu copaci grosi si umbrosi si admiram peretii de jur imprejur atit in curte cit si inauntru in manastire ,pe care scrie rugaciunea Tatal Nostru in 62 de limbi.In lb.romana scrie in partea dreapta a altarului.Dar nu imi amintesc sa fi vazut grota in care Mintuitorul a spus aceasta frumoasa rugaciune apostolilor.PACAT MARE ca nu ni s-a aratat! Si nici manastirea DOMINUS FLAVIT ,care nu e prea departe de ea si care era in program .Chiar ca nu inteleg nici acuma de ce!!??

CAPELA INALTAREA DOMNULUI
Este o constructie rotunda si are o cupola cu mici ferestre.Aci am admirat si privit urma TALPEI MINTUITORULUI cind s-a inaltat la cer!.Ne-am inchinat si am sarutat acest loc deosebit sfintit de pasii Mintuitorului.Locul este incadrat de o ladita de lemn,iar alaturi se poate aprinde luminari cumparate de la intrare,si sa le punem intr-o ladita cu nisip ,aflata linga urma talpei .Curtea capelei este inconjurata de ziduri inalte.Acest loc este cinstit nu numai de crestini ci si de musulmani
Mai urcam pina la manastirea ruseasca de calugarite cu hramul Inaltarii , de pe ELEONcare este inchisa fiind in renovare .Intram intr-o curte mare cu alee cu pomi umbrosi si ajungem la locul care marcheaza piatra pe care a stat Maica Domnului ,cind s-a inaltat la cer Fiul EI,in partea de sud-est a bisericii,avind deasupra o icoana a MAICII DOMNULUI.Ne inchinam aci si apoi trecem prin curtea cu pomi umbrosi si admiram Ierusalemul de sus si o priveliste minunata a imprejurimilor ,despre care nu stiu nimic pt ca nimeni nu ne explica ce se vede jos ,ce sate ,localitati .Am inteles ca din turn se vede pustiul Iudeii pina la Marea moarta.Lasam in dreapta acest peisaj si intram in paraclisul construit pe locul unde s-a aflat CAPUL SF. IOAN BOTEZATORUL ,unde se mai vede groapa in care a fost gasit si partial din frumosul pavaj original.Ne inchinam si sarutam acest loc sfintit unde a stat ingropat capul SF.IOAN BOTEZATORUL ,ne inchinam si la icoana sfintului,admiram celelalte icoane din paraclis ,aprindem lumainari si dam pomelnice ,caci aici ,pe linga maicile rusoaice sint si maici romince.Plecam spre iesire cind tocmai intrau in acest paraclis un alt grup, straini.La poarta ne luam icoane cu Inaltarea Domnului si mir cu o frunza in el ,verde ,cu mir imbatator ,care cuprinde si uleiuri de la icoane mari facatoare de minuni ,cum este si aceea din aceasta manastire rusa.La poarta le vinde un paznic roman.Intru si la pangar dupa ce imi iau apa de drum de la un robinet aflat linga poarta,dar nu cumpar nimic preturile la rusi fiind cam saltate.
Plecam de aici la
MUNELE SION
,la biserica unde a adormit Maica Domnului ,dar urcam putin cu autocarul si ne oprim la ZIDUL PLINGERII .Era simbata ,sarbatoarea evreilor si aici la intrare am stat la coada si am fost controlati ca la vama ,doar ca nu aveam decit bagaje minime.Pentru noi crestinii zidul plingerii are doar semnificatia unui vestigiu al templului lui SOLOMON ,ruine ce le privim in dreapta noastra ,asteptind la coada la intrare.Acest zid mare la care se roaga evreii si pun biletele in el ,de o parte femeile ,de o parte barbati ,ma face sa ma intreb daca Dumnezeu le mai asculta rugaciunile ,caci ei se roaga la un Dumnezeu UNIC ,NU TREIMIC .Asa ca la zidul plingerii evreilor eu am pus miinile pe zid si m-m rugat pentru ...EVREI:DA-LE DOAMNE SA TE CUNOASCA PE TINE DUMNEZEUL CEL ADEVARAT IN 3 PERSOANE ,sa isi foloseasca inteligenta urmind cele 10 porunci ale tale spuse de FIUL TAU, lor,pe muntele fericirilor,si nu sa faca rau omenirii in speranta desarta a unei imparatii din lumea aceasta.Plecam si urcam pe jos pe linga zidurile inalte le Ierusalimului pe SION la biserica impunatoare catolica unde la demisol se afla locul adormirii MAICII DOMNULUI ,cu un mulaj al EI din lemn de abanos, pe un pat mortuar cu o cupola pictata cu Domnul IISUS si femei din Vechiul Testament .Parca nu mi-a placut ,desi stiu ca om fiind si EA a fost muritoare.Aci a fost casa SFINTULUI IOAN EVANGHELISTUL ,caruia DOMNUL i-a dat-o spre ingrijire.Tot aci s-a pogorit si Duhul Sfint asupra apostolilor.Aci sint 9 altare ,iar sus in biserica aflata deasupra sint 7 altare .Iesim si trecem pe linga memorialul holocaustului.Mergem tot prin aceeasi zona si vedem casa si locul unde a avut loc CINA CEA DE TAINA ,un spatiu gol,camera cu citeva coloane la care urcam citeva trepte; inconjurat de niste coloane se afla un maslin pe o masa ,unde a fost CINA;apoi foarte aproape intram la mormintul regelui DAVID ,aflat pe un piedestal inalt si acoperit cu o cuvertura albastra.Se intra separat femeile pe o parte si barbtii pe alta parte ,dar un zid fals de pinza ne impiedica sa vedem bine si clar pina la mormint.Camera este ingradita cu o usa de fier care nu permite intrarea pina la mormint,cel putin la acea ora si dinspre partea femeilor.Mormintul se afla sub cina cea de taina ,adica sub acest foisor de foc,unde si Duhul Sfint s-a pogorit asupra apostolilor.Locul unde odihneste scriitorul PSALTIRII,prorocul lui Israel si stramosul lui HRISTOS este venerat de iudei ,crestini si musulmani. Iesind din aceste locuri coborim spre autocar admirind de sus de pe SION biserica SF.PETRU GALICANTU ,aflata si ea in program...dar...e locul in care PETRU S-A LEPADAT DE HRISTOS si am aflat ca este biserica catolica.Admiram de sus gradina Ghetimani cu Biserica Natiunilor ,biserica SF. STEFAN ,primul martir ,biserica Maicii Domnului si a Mariei Magdalena ,svelta si cu cupole de aur ...aflate si ele pe lista de vizitare...dar....mai erau si altele pe muntele de vizavi ,numit si muntele sfatului rau ,unde s-au sfatuit evreii sa-l vinda pe HRISTOS ,dar care nu erau in program .In Ierusalem sint foarte multe biserici acestea enumerate sint mai aproape una de alta si totusi ..nu le-am vazut decit de departe ,caci a trebuit sa plecam in patria sfintului IOAN BOTEZATORUL
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2008, 23:45:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

AIN –KAREM
Vizitam biserica catolica zidita pe locul casei in care s-a nascut sfintul Ioan Botezatorul,Dupa ce admiram icoanele din biserica ,coborim in pestera unde s-a nascut SF.IOAN BOTEZATORUL,aflata pe locul casei unde au locuit parintii Lui ,Zaharia si Elisaveta,ne inchinam in acest important loc ,unde s-a nascut “cel mai mare om nascut din femeie”.Din pacate din nou am fost privati de a vizita BISERICA VIZITARII ,unde Elisaveta se intilneste cu Maica Domnului ,care vine la ea sa o ajute ,dupa ce a aflat de la ingerul Gavriil ca si ea este insarcinata,asa ca nu am vazut cele 3 fresce impresionante din acesta biserica ,motivatia fiind sa prindem deschisa biserica franciscana din

PUSTIA SF.IOAN BOTEZATORUL SI
PESTERA SF. IOAN BOTEZATORUL
Coborim dupa un drum nu prea lung ,din autocar si mergem pe jos coborind si admirind o vale adinca ,un peisaj frumos in care apar si destui copaci ,spre deosebire de pustia Iudeii.Ajungem la o manastire benedictina ,intram pe o poarta de piatra ,strabatem un culoar pietruit si strajuit de copaci,pina la manastire ,unde se afla izvorul ce curge din pestera sf. IOAN BOTEZATORUL,numit si izvorul pustnicului, in stinga ,iar in fata intram print-un coridor lunguiet in manastire. .Apa din acest izvor curge intr-un bazin mic ,unde femeile ce vor sa nasca copii se scalda . Coborim niste scari si ocolim bazinul maricel cu pesti rosii ornamentali in el ,inconjurat de un gardulet de fier ,incadrat de o terasa rotunda.Apoi urcam niste scari pina la pestera unde a trait singur de la virsta de doi ani si jumatate,SF.IOAN ,hranit de ingeri ,caci mama lui a murit cind el avea aceasta virsta.Admiram superbul peisaj spre Valea lui IOSAFAT unde se afla si multe pesteri si nu departe originea izvorului SILOAM, si urcam sa luam apa de la izvor ,care este o apa binecuvintata ,foarte buna de baut si rece .Ea curge prinr-un jgheab natural de piatra deasupra caruia se afla o candela . Corespunzator cu acest izvor la care se coboara 3 trepte ,in dreapta, inainte de intrarea in manastire se afla o terasa cu o pictura bizantina a SFINTULUI IOAN ,mare,pe perete,care parca ne priveste pe noi cei care venim inchinatori la aceasta manastire.In sfirsit intru si in biserica ,strabat coridorul lung si ajung int-un hol pardosit cu pietre naturale ,iar in dreapta se afla usa de intrare in manastirea propriuzisa ,care este lunguiata ,cu scaune si icoane tablouri pe pereti pina la altar. Totusi imediat linga intrare se afla o icoana mare bizantina a Sf. IOAN Botezatorul cu o candela aprinsa si linga ea un disc cu nisip si luminari.Am prins 3 luminari ,apoi inca una rugindu-ma putin la acest mare sfint pe care eu il pretuiesc in mod deodebit. ESTE PRIMA MANSTIRE CATOLICA CE IMI PLACE ,poate pentru faptul ca se afla in aceasta frumoasa pustie cu icoane bizantine ale Sfintului ,cu o apa f. buna si rece de baut si cu un peisaj splendid in jur la care se adauga o liniste deosebita,Imi place f.f.mult si il rog pe SF.IOAN sa ma invredniceasca sa mai ajung cindva in aceasta pustie care ii poarta numele si sa ma mai rog la icoanele Sale frumoase de aici ,mai mult decit am facut-o acuma ,cind am fost ocupata si cu filmatul si cu luatul apei si cu...luatul de ulei de la candela SA din biserica ...cu seringa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2008, 01:02:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ASEZAMINTUL ROMANESC DE LA IERIHON
Azi este Duminica si participam la Sfinta Liturghie la biserica romaneasca din IERIHON ,cel mai vechi oras din lume de1000ani vechime si situat la 400m sub nivelul marii.
Terenul a fost donat de de o familie de romani ,familia SAMOILA ,care faceau prescuri pentru diferite manastiri ortodoxe.Alaturi de acest teren ,insuficient pentru costructia manastirii s-a mai cumparat un teren limitrof de catre Patriarhia romana.In octombrie 1999 s-a pus temelia acestui lacas.Azi vedem o manastire gata pe dinauntru si pe dinafara numai din piatra si marmora cu gust asamblate ,cu o pictura frumoasa ,atit in paraclis ,cit si in manastire.Daca in paraclis exista iconostas ,manastirea are in loc de iconostas ,doua coloane de o parte si de alta a a altarului ,noi putind sa admiram si picturile din altar ,de unde ne priveau IISUS HRISTOS si MAICA DOMNULUI.Dam pomeniri ,aprindem luminari si ne rugam ,fiecare dupa puterile sale ,dupa terminare unii isi mai iau cite ceva amintiri pentru acasa.In curte ne privesc niste flori din glastrele puse pe balcoanele cladirii ce inconjoara manastirea,unde sint 80 locuri de cazare in camere de 2-3 persoane cu aer conditionat ,terasa ,baie.Intrarea nu este terminata ,se lucreaza la sala de primire si protocol ,precum si la anticamera de la paraclis.Nu sint terminate nici terasele ,cea de la sala de mese si cea de la etajul intii.Aici pe scari marmora roz este la ea acasa ,ca si pe pereti pina la un nivel oarecare si pe unele terase de la etajul unu.Cred ca nici chiar toate camerele nu sint terminate .Sus pe acoperis ,care este in stil arab ,tip terasa ,se afla panourile solare ce incalzesc apa.Este bine a veni in TARA SFINTA prin firme ca asigura cazarea aici ,pentru ca beneficiati de ghizi foare buni si cu multe cunostinte religioase ,fiind calugari ,dar si istorice,chiar agronomice un pic si ajutati cu o parte din acesti bani la terminarea lucrarilor .Aici mai au un teren linga asezmint unde se preconizeaza a se face o BAZA DE TRATAMENT PENTRU BOLI DE PIELE ,REUMATICE SI GINECOLOGICE ,fiind aproape de Marea Moarta.Daca doriti sa ajutati asezamintul romanesc de la Ierihon puteti trimite ajutor prin orice fililala a BCR DIN TARA:
-CONT LEI:2511.31-25.106ROL cod IBAN RO 92-RNCB-5040-0000-0025-0106
CONT USD:2511.31-25.108,cod IBAN:RO38-RNCB-5040-0000-0025-0108
-CONT EURO:2511.31-25.107,cod IBAN:2511.31-25.107 cod IBAN:RO65-RNCB-5040-0000-0025-0107
DIN STRAINATATE se pot folosi urmatoarele coordonate:ROMANIAN ORTHODOX PATRIARCHATE-ROMANIAN CHURCH,46 SHIVTEI ISRAEL STR95105,JERUSALEM,ISRAEL la banca:”LEUMI LE ISRAEL”-KING GEORGE BRANCH,22KINGGEORGE STR94262,JERUSALEM,ISRAEL:cont:302632/16[tip-070/3]CODiban:lumii il it tlv
Nr.oficial de contal clientului in moneda tarii este:902-330-302629/85 .
Dupa Sfinta Liturghie am luat masa si al plecat in PUSTIA IORDANULUI la


MANASTIREA SFINTUL GHERASIM
Aflata la 3 km de riul Iordan si de Marea Moarta,are inauntru icoana facatoare de minuni acestui sfint care a trait in secolul 5.Intram de la o parcare medie ,printr-o poarta intr-un parc cu copaci exotici si apoi printr-o intrare de piatra intram in curtea interioara in care se afla in mijloc o cruce mare de lemn ,la care ne inchinam .Remarc pe partea stinga pe perete la intrare, o icoana mai deosebita care il reprezinta pe Mintuitorul in genunchi si rugindu-se ,avind in mina citiva avortoni din care curge singe prelingindu-se pe mina LUI pina jos la pamint.Vai de noi care avem milioane de astfel de copii avortati!! pentru care IISUS se roaga TATALUI si vai de ce raspuns vom da noi ,care ii ucidem si nu ne mai rugam pentru ei ,uitind ca i-am lipsit de mintuirea sufletului!.Ne inchinam la crucea din curte ,privim la standurile din curte ,vreo 4 cu obiecte de cumparat ,icoane ,mir ,ulei de la candelele icoanelor facatoare de minuni,pe care le abordam la iesire.Urcam niste trepte pina la manastire si aci ne inchinam la icoane si mai ales la icoana facatoare de minuni a SFINTULUI GHERASIM,care are imprejur ca si icoana de pe muntele TABOR a Maicii Domnului ,multe tablite agatate ,dar si multe poze ale vizitatorilor.Eu nu am stiut de acest fapt si nu am avut nici o poza la mine!Apoi coborim si intram in paraclisul aflat in pestera Aci s-a ascuns sfinta familie ,cind treceau spre Egipt.Ne inchinam la sfintele moaste din dreapta aflate in doua racle ,apoi ne inchinam si ne rugam ,dupa ce admiram pe un perete mare o icoana foarte frumoasa a MAICII DOMNULUI,numita HRANITOAREA CU LAPTE.Alaturi pe peretele lateral din stinga se afla icoana Sfintului GHERASIM CU LEUL ,caci pe el l-a ajutat si l-a ascultat un leu pe care la pansat la o laba .Acesta ,recunoscator a venit si l-a slujit pe calugar ,misiunea lui fiind de a avea grija de magarul ce era folosit la carausie.Dar acesta a fost rapit se arabi ,in trecerea lor pe acolo ,iar Sfintul ,crezind ca leul l-a mincat ,l-a pus pe el sa faca acea carausie in locul magarului! Si leul a facut ascultare .Dupa ceva timp oamenii care au furat magarul se reintorc pe acolo ,iar leul il recunoaste pe magar si il duce de capastru la sfintul Gherasim.Acesta isi da seama ca leul nu era vinovat si i-a dat drumul in libertate .Dupa moartea Sfintului ,leul a venit ,l-a jellit la mormint si ..a murit pe mormintul lui .Nu vi se pare ca aceasta poveste adevarata este o pregustare a raiului??!!eu asa cred!Cei care au iesit ceva mai repede au fost serviti de calugarul grec de acolo cu mincare de orez ,si curmale ,apa de baut ,intr-o trapeza aflata pe fundalul din spate al curtii si care era foarte frumos pictata.Am luat in graba citeva curmale ,apoi apa ca erau foarte dulci si m-am grabit sa mai apuc si sa-mi cumpar ceva de la pangar ,ulei de la icoana SF. GHERASIM ,si inelul cu semnul Sfintului Mormint.De aci am plecat cu mare regret ca nu am mai stat putin pentru reculegere ,ratind mai totdeauna acest important moment de introspectie ,penrtu ca trebuia sa mergem la

Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2008, 01:03:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

MAREA MOARTA
PENTRU A FACE O BAIE IN APA FOARTE SARATA.Aproape de manastire se afla statiunea sotiei lui SADAM HUSSEIN al Iordaniei ,draguta ,de 10 euro intrare izolat si 5 euro in grup.In stinga cum intram se afla magazine si terasa cu servire cu de toate ,de unde se poate admira marea moarta ,pina la care trebuia sa coborim mai multe trepte .In dreapta se aflau cabinele de schimb si un mgazin mare cu CREME cu minerale si cu aloe vera ,creme renumite ,dar nu prea ieftine ,dar cred ca totusi ieftine daca ne gindim ca la noi nu se gasesc ,sau daca se gasesc la ce pret saltat ar putea fi aceste creme cu alge si minerale si sare din marea aceasta hipersarata si ...unsa.Pe fundul ei scafandri au gasit urme si obiecte ale celor care au trait in cetatile SODOMA SI GOMORA.Si mai zic unii cu tupeu ca homosexualitarea nu e pacat ci normalitate!!Pai sa se duca la marea moarta si sa se convinga !!Cumpar si eu doua sapunuri ,au albe si negre ,alea albe miros placut si sint si cu glicerina si doua creme ,caci se dau doua creme la pret de una...zic ei ,sau doua pungi cu creme la un pret .In sfirsit cobor si ajung pe malul apei ,intru si fac gresala sa inot putin ..si vai de ochii mei ,caci a trebuit sa ies ca sa mi-i clatesc .In apa nu trebuie sa faci nimic decit sa plutesti, apa calda,fiind cu o concentratie de sare foarte mare si unsa.Nivelul ei este cu 396m sub nivelul marii Mediterane si la 1154 sub nivelul Ierusalimului,avind o suprafata mare de 17/77 km cu o adincime maxima de 400 metri si deci 800 m sub nivelul mediteranei.Admiram pe partea dinspre IORDANIA muntele Galaadului .Nu ne aflam in partea in care se afla stilpul de sare ce o reprezinta pe femeia lui LOT ,careia i-a parut rau dupa localitatea ce trebuia sa o paraseasca !!.Aceasta intimplare este un aviz si pentru noi sa nu ne atasam prea mult de aceasta lume desarta!Aci se gaseste in apa si mult namol negru pe care l-am aplicat pe partile durerose ale oaselor ce sufereau din cauza reumatismului.Ne-am facut poze si dupa baie am mai stat sus pe spatiul verde amenajat cu scaune ,la povesti .S-a inserat si pe malul celalalt se vedeau foarte frumos luminile ce se aprindeau in noapte.Am plecat spre Ierihon pe la ora 20 si dupa luarea mesei am facut o plimbare prin orasul
IERIHON
,CEA MAI VECHE CETETE DIN LUME ,EA FIIND LOCUITA DE CANAANITI CU 7000ANI INAINTE DE HRISTOS.Aici este locul lui ZAHEU ,vamesul ,aci a fost vindecat orbul Bartimeu si alti doi orbi PIRIUL PROFETULUII ELISEI si piriul HORAT din care a baut si SF. ILIE in pustie ,adapa cei 10000 locuitori ,dar si iriga gradinile de banai ,portocali,lamii,curmali ,vie.Pe la periferie este cam intuneric ca si la noi in localitatile mai mici ,dar centrul este foarte luminat si plin cu magazine ce au afara acelasi stil de bazar ;sint deschise pina la ora 24.Intram in citeva ,dar mai mult ma impresioneaza bogatia si diversitatea fructelor,....dar si mizeria din centru ,unde nu am vazut ..nici macar un cos de gunoi.!!Era ca si la noi in pietele murdare.!!Plecam acasa ,adica la manasire ,trecind pe linga biserica lui ZAHEU,cu dudul ,pe care o vom vizita a doua zi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2008, 06:13:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit multumiri!

multumim mult de tot sofia, pentru impartasirea acestor impresii.

poate ne pui si niste poze aici, sau si mai bine, poate iti faci niste mici albume atasate la user profile-ul tau.

asa o sa calatorim si noi pe urmele tale!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2008, 22:03:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PUSTIUL HOZEVA
MANASTIREA SFINTUL GHEORGHE
Plecam in ultima zi de pelerinaj la pustiul Hozeva,de la un anumit loc din IERIHON UL vechi,unde se afla un shop cu de toate si cu o taraba cu multe si diverse fructe exotice,admiram taraba dar si spatiul cu gust aranjat ,cu doua fintini arteziene si copaci ,finici .Plecam cu minibusele arabilor pentru care ni s-a perceput o taxa de 6 dolari ,desi la plecare din tara noi stiam ca intrarile si transporturile sint asigurate in pret.!!Admirind ciudatul peisaj din jur cu munti golasi ,m-am gindit la frumoasele noastre paduri din muntii nostri.Ajungem intr-un loc mai inalt unde minibusele se opresc ,noi urmind sa coborim print-o poarta de piatra curbata in partea de sus ,dupa care apare o cruce mare ;cam in dreptul ei se afla pestera in care s-a nevoit SFINTUL ROMAN ,IOAN IACOB HOZEVITUL.In coborirea noastra vor sa ne ajute doi beduini cu cite un magarus fiecare .Avem printre noi un amator ,pe ION ,care e slabut ca si magarusii ,care circula contra 10 euro pe magarus .Admiram stincile golase si multele guri de pesteri unde au pustnicit sihastrii ,iar aproape de manastire se vede o pestera cu cu o scara plonjanta de lemn ,fapt ce indica prezenta sihastrilor in aceasta pestera .Vedem in jos piriul HORAT,secat acuma,dar foarte adinc ;incep sa apara si citiva copaci .Linga manastire nu mai coborim ,ci urcam pina la poarta ,intram intr-o curte ,urcam niste trepte din piatra in alta curte ,unde se afla doua morminte ,unul din ele apatine lui Ioanichie Piriiala ,ucenicul SF.IOAN IACOB ROMANUL.Intram in manastire dupa ce mai urcam citeva trepte ,admirind peisajul grandios de sus si cu multe guri de pesteri ;intr-una din acestea a trait si Sf.GHEORGHE HOZEVITUL;pesterile poarta numele se schitul Sf.ANA ,pentru ca aici Sfinta ANA s-a retras cu 12 fecioare in rugaciune multumind lui Dumnezeu pentru implinirea rugaciunii ei.De aceea locul se numeste pina azi Der-benat ,adica manastirea fecioarelor.Sintem intimpinati cu apa rece si cu un suc bun de catre ...un calugar ..roman!Admiram holul spatios din piatra si icoanele de pe pereti ,apoi intram in manastire lasind in stinga noastra pangarul unde ne oprim la iesire;intram pe un coridor lung ,unde imediat in dreapta se afla o icoana cu SFINUL ILIE ,intram in stinga ,unde ne inchinam la moastele mai multor sfinti si admiram icoanele de pe iconostas ,apoi trecem in paraclisul din capatul coridorului unde se afla intregi, moastele SFINTULUI IOAN IACOB ROMANUL ,plecat in Tara Sfinta de la manastirea Neamtului.Ne inchinam la icoane,admirind aceste icoane foarte frumoase si la racla sfintului ,unde fiecare se roaga dupa puterile proprii.Eu am ingenunchiat ceva mai tirziu pentru ca nu terminasem cu filmatul ,dupa ce s-a inceput citirea acatistului Sf.IOAN IACOB,fapt care se pare ca nu i-a placut Sfintului ,ca dupa aceea ,voind sa definitivez filmarea, NU MI S-A MAI PORNIT APARATUL ,desi cind am ajuns la Ierihon ,AM CONSTATAT CA MAI AVEAM BATERIA INCARCATA LA 240 MINUTE!Asa ca dupa plecare la pestera sfintului ILIE ,aflata deasupra paraclisului ,m-am inchinat la icoane ,am admirat prea putin timp icoanele aflate in pestera si m-am multumit doar cu niste poze ,caci aparatul de filmat nu mai mergea.De altfel am auzit ca SFINTUL I-AR FI SPUS CUIVA ca nu il respecta romanii si de atunci toti ii citesc acatistul cind ajung la inchinare la sfintele sale moaste .IL rog pe SFINTUL NOSTRU ROMAN SA MA IERTE CA IN DORINTA MEA DE A RAMINE SI PE PELICULA CEEA CE AM VAZUT IN PARACLIS AM INTIRZIAT UN PIC CU FILMAREA SI DUPA INCEPEREA ACATISTULUI.Venind la pangar am intilnit un grup de romani din Bucuresti,care tocmai se racoreau cu apa rece si suc .Apoi au intrat in paraclis si au inceput sa cinte Acatistul Sfintului IOAN IACOB,cu voci atit de frumoase ca nu ma mai dadeam plecata si tot i-as fi ascultat ...dar a trebuit totusi sa plec si eu sa urc la pestera sus deasupra dupa ce am cumparat o sticluta cu ulei de la sfinti din manastire si am aprins luminari dind si pomeniri la acatistul Sfintului.
Ma gindesc ca si noi am fi putut cinta acest acatist caci proful de teologie de la Timisoara are o voce superba si se ocupa tocmai cu muzica la facultate ,si mai avea si citeva coriste cu el cu voce buna .Dar sfintia sa nu a urcat ,avind 65 ani si fiind a treia oara pe la Locurile Sfinte de aici.PACAT !,ar fi fost o multumire foarte mare din partea noastra ,mai ales ca aveam cu noi si o maicua tinara si un preot de la manasirea BISTRITA VILCEA.Am plecat penultima de la aceasta manastire la care simt ca trebuie sa mai revin ,recuperind intirzierea si ajungindu-i pe ceilalti inainte de a ajuge sus la minibuse.Plecam la frumosul shop unde admir niste esarfe foarte frumoase si scumpe 12 dolari una,ma mai uit la multimea de fructe exotice care se fac in aceasta parte a tarii,unii se racoresc cu suc ,altii la umbra finicilor ,unii ne facem poze in aceasta ambianta foarte placuta.Plecam la manastire,cu oprire la manastirea lui ZAHEU ,aflata pe locul casei lui ZAHEU VAMESUL.Intram intr-o curte spatioasa cu copaci grosi ,iar in centru se afla DUDUL LUI ZAHEU ,uscat cu radacina in pamint ,cu o inaltime de aproape 2 m,si avind linga sticla ce il inconjoara o icoana cu Mintuitorul ,la care ne inchinam.Intram in biserica si ne inchinam la icoana lui ZAHEU ,aflat in dud ,icoana pictata mare pe perete ,dar si pe iconostas.Tot pe iconostas se afla icoana facatoare de minuni a profetului ELISEI.,la care ne inchinam .Admiram icoanele din biserica in care se arata si vindecarea orbilor din Ierihon.Parabola cu ZAHEU ,care este o intimplare adevarata ma duce cu gindul la fiecare om care doreste sa IL cunoasca mai bine pe Dumnezeu.Azi nu trebuie sa urcam in dud pentru asta ,ci sa citim BIBLIA si sa apelam la oamenii lasati pentru aceasta,adica la preoti.Iar daca am facut pacate si nedreptati sa luam pilda de la ZAHEU ,care a spus :”daca am nedreptatit pe cineva voi da impatrit inapoi”..si numai dupa aceea a spus Mintuitorul ca “s-a facut mintuira casei acesteia”Adica nu e chiar asa de simplu pentru cei care fac nedreptati altora ,mai ales ca in zilele noastre unora care mereu nedreptatesc nici nu se sinchisesc de faptul ca o fac ci cred ca lor li se cuvine totul si ceea ce nu este a lor!VAI DE EI!!Chiar daca dau milostenii pe la biserici si manastiri ,daca nu isi indreapta faptele lor rele asa cum spune aceasta pilda ,ba mai mult fac nedreptati in continuare dau milostenie din nedreptatile lor ,motiv pentru care devin uriciune in fata lui Dumnezeu.Plecam apoi la manastire ,sa luam masa de seara la prinz ;ni se da un sandvici de drum,apoi mai avem o ora la dispozitie pentru definitivarea bagajelor ,pe care unii le-am cintarit ,avind grija sa nu depaseasca 25 kg.Al meu avea 24,5 la vama ,caci mi-am pus hainele in alta plasa ca sa le duc in avion .Peste 25 kg se plateste o taxa ,iar bagajele erau grele nu atit din cauza cumaparaturilor cit a sticlelor cu apa bineuvinatata de la NAZARET ,IORDAN ,IZVORUL din pustia Sf. Ioan Botezatorul. Eu am folosit acest moment sa merg pentru a filma manastirea de pe locul casei lui Zaheu,unde m-am intilnit cu grupul de romani din Bucuresti care au cintat asa frumos la HOZEVA. Am plecat apoi la IERUSALEM si ne-am
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2008, 22:04:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Am plecat apoi la IERUSALEM si ne-am oprit din nou ,tot dupa amiaza sa ne inchinam la Sfintul Mormint.Ne-am inchinat la GOLGOTA ,LA MORMINT ,UNDE AM STAT LA COADA CA SI DATA TRECUTA VREO JUMATATE DE ORA Acum cel care era de serviciu m-a lasat sa filmez ,dar ...repede!...a zis el.,ne-am inchinat la piatra ungerii ,unde am rugat sa mi se faca si poze.Am avut din nou o nemultumire in suflet ,ca fiind dupa masa din nou am gasit usa de la TEZAURUL SFINTULUI MORMINT incuiata ,acolo unde se afla o multime de sfinte moaste si o parte din crucea originala a rastignirii pe o cruce de metal mai mare, la care evident ca nu ne-am inchinat ,dar nimanui ,adica organizatorilor NU LE-A PASAT DE ACEST AMANUNT ,PENTRU EI CARE VIN MEREU CU INCHINATORI ,nu turisti la locurile sfinte.Cred ca firma dl. LUPU a uitat ca noi nu sintem turisti ci inchinatori ca un pelerinaj in TARA SFINTA este cel mai scump ca si pret dintre toate si ca inchinatori se cuvenea sa ni se rinduie o zi asa fel ca sa ajungem la sfintul mormint si ziua ,caci nici icoanele nu le-am putut bine vedea si filma ,fiind intuneric in paraclisele prezentate!Apoi am iesit afara si ne-am mai uitat cam o ora pe la bazare pentru ultimele cumparturi ,pentru cei care mai aveau bani de cheltuiala Mi-am luat si eu o bratara cu piatra svarovski ,ce se gaseste doar in Israel cu 10 dolari ,de la o dugheana ,dupa ce nu am gasit pe la altele ,dar pe care am pierdut-o dupa 3 zile de la sosire acasa ! fara sa stiu cind a cazut de pe mina!Asta e!!am ramas fara bratara amintire!Dar ATENTIE MARE ,la Sfintul Mormint nu au grupuri sanitare ...desi circula pe acolo lume din toata lumea!!.Am revenit in curtea Sfintului Mormint si tocmai se inserase !era foarte multa lume si un grup toti cu celularele sus sa filmeze ,caci la acea ora nu li se mai dadea voie inauntru1caci la ora 19 s-a inchis poarta mare a Sfintului Mormint.Am admirat Sfintul Mormint noaptea cu luminile aprinse si avea o tainica atractie ,iar curtea era plina de lume din diferite tari ,dar si politia era pe acolo prezenta.Am plecat spre poarta noua ,unde am lasat autocarul ,am mai stat putin acolo cu ghidul care nu a mai venit cu noi pina la TELAVIV,la aeroport ,am admirat zidurile luminate ale Ierusalemului si multiplele lumini de pe o colina a orasului ,aflata vizavi de locul unde ne aflam si noi,ne-am luat ramas bun de la ghid si soferul ne-a dus la aeroport

PLECAREA
.Aci cineva care stia engleza a fost chemata sa spuna despre grup ,unde am fost ,ce avem cumparaturi ,se face control la vama in bagaje ,ei cautind bombe ,nu altceva.Ni se atrage atentia ca ele ,bombele pot fi in jucarii primite de la anumite persoane sau in sticlute cu diverse ..lichide.Am plecat cu avionul spre tara si admirind de sus Telavivul in noapte ca si strimtoarea Bosfor si orasul Istanbul ,puternic luminat,ajungem la Bucuresti la ora 4 dimineata.Aci avem surpriza sa stam pina la ora 9 in hol ,sala de asteptare pe niste scaune cu bare care nu se pot ridica ,fiind fixe ,ca sa te intinzi putin !Ce nenorocire ..la care nu se gindesc cei de la aeroport ,si nici nu au legaturi bune spre Timisoara TAROMUL ,dar nici sali de asteptare dotate cu citeva paturi de campanie ..sau macar scaune cu brat mobil .Sint anume facute acele scaune ca sa nu se poata odihni calatorii care vin de departe si au legaturi proaste!spre alte zari din tara.Asa ca noua vesticilor ne cam piere cheful de a mai merge cu taromul ,mai bine de la BUDAPESTA ca pt. noi e mai aproape!.In sfirsit plecam la Timisoara pe ziua ,caci spre Bucuresti am mers pe noapte.Admiram peisajul ,cimpiile ,muntii ,vaile ,lacurile ,orasele ,este f.frumos si mai atenueza din disconfortul creat de nepasarea celor din aeroportul bucurestean.Luam fiecare ce poate ,masini ,taxiuri si ne imprastiem fiecare la casele noastre,eu ..la caminul fiicei mele sa-i aduc cadourile din TARA SFINTA ,iar a doua zi ajung si eu la domiciliu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2008, 22:05:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

CONCLUZIILE PELERINAJULUI

BENEFICII.Pentru un suflet crestin un pelerinaj in Tara Sfinta este benefic ,caci imaginile vazute ramin vii ,ele intarindu-ne credinta .Sufletul devine mai imun la necazurile vietii de zi cu zi si la relele pe care cauta sa ni le faca altii,reusim mai usor sa ne lasm in grija lui Dumnezeu si a Maicii Domnului!Povestim si altora ceea ce am vazut ,eventual si simtit ,beneficiind si ei indirect de pelerinajul nostru si intarindu-si dorinta DE A MERGE CINDVA SI EI .Nu stiu daca Dumnezeu imi va rindui sa mai merg acolo ,dar din dorintele mele de a vedea GRECIA .RUSIA,UCRAINA a rams o dorinta de a reveni in tara Sfinta si de revedea unele locuri importante si de a vedea pe cele omise ,aceste tari enumerate fiind pe loc secund.!Dorinta noastra de a ne schimba in bine este mai puternica.
REGRETE.Stiam ca nu se poate vedea totul in cele7 zile ,acest fapt fiind un regret.Alt regret este cind l-am auzit pe dl.LUPU zicind ca NU SE POATE VEDEA TOTUL INSCRIS PE LISTA LOR PE CARE AM PRIMIT-O CU PROGRAMUL !Alt regret este ca eu stiu ca am pierdut obiective din cauza ca se pleca foarte tirziu,inadmisibil de tirziu pentru un pelerinaj incarcat ca acesta,intre orele 8,30 -9 dimineata ,cind plecarea ar fi trebuit sa fie la ora 7,30 cel tirziu ,sa ajungi pe la 8 cind se deschid obiectivele ,bisericile ,ca sa poti vedea tot ce e inscris in program .Vina este a organizatorilor !!,care trebuiau sa-si respecte programul scris pe hirtie ,inclusiv zilele!si sa aiba grija de ora de plecare ,ca sa fie mai de dimineata si sa fie respectata!!!.Ghidul ,chiar daca este f.bun ,nu inseamna ca e si bun organizator ,caci un bun organizator nu pleaca intr-un punct indepartat important cum este BETLEEM ,cind plecarea este la ora 10 in prima zi din cauza ca am ajuns la ora 2,30 noaptea si s-a dormit mai mult ,poate unii.Erau locuri multe foarte apropiate de IERIHON!CE PUTEAU FI VIZITATE IN ACEA ZI .Asa ca am ajuns la ora 11.30 la Betleem si am stat 2 ore la coada ,si daca eram de dimineta nu se pierdea nici un obiectiv scris pe lista ,chiar si cu aceasta asteptare ..si stateam si noi un pic mai mult in acest oras important biblic.
PROPUNERE.In general daca sintem satui dimineata nu putem sa ne rugam cu stomacul plin asa ca ar fi bine in loc de masa de dimineata sa se dea 2 sandviciuri ,o jumatate de litru de ceai gata preparat si un pahar de unica folosinta cu cafea ca sa-l bem pe drum in autocar ,ascultind ghidul. O sa ziceti ca fiecare este liber sa faca ce vrea ,dar daca tot trebuie sa astepti pe altii si vezi masa imbietoare,asta este o ispita.In plus se face economie si de timp ,care este pretios.Si la hoteluri cu mesele lor stil bufet de dimineata,este la fel , ba mai rau ca nu te lasa sa iei sandvici de drum daca tu nu vrei sa maninci dimineata.
Pentru Ierusalem sint necesare 2 zile de dimineata pina seara sau macar o zi si jumatate ,nu este acelasi lucru cu 2 jumatati de zile si o seara!
Este bine sa fim informati ,sa ne informam in legatura cu locurile si evenimentele religioase pe care le vom vedea caci este alta perceperea cind stii ce vezi sau cind nu stii aproape de loc .Daca ghidul este bun ,cum a fost al nostru ,parintele ierodiacon ROMAN,cei citiva care si-au notat ce au auzit s-au folosit mai mult ca ceilalti ,caci la multitudinea de date oferite ,este imposibil sa nu uiti din datele expuse.VA RECOMAND IN ACEST SENS INAINTE DE A PLECA IN TARA SFINTA SA CITITI cartea recent scoasa de EDITURA PELERINUL ROMAN ,ORADEA,de diaconul GHEORGHE BABUT ,care a stat o luna acolo pentru vizitare si documentare ,intitulata:VINO SI VEZI,tara unde locuieste IISUS HRISTOS.Adresa editurii pentru a o procura cine doreste este:EDITURA PELERINUL ROMAN ,str.IULIU MANIUnr.22,ORADEA,cod410104,judetul BIHOR.
RECOMANDARE:informativa pe cit puteti despre seriozitatea firmelor de la cei care au mai fost ,caci am impresia ca se mizeaza pe faptul ca omul ajungind la locurile sfinte este multumit oricum si daca se pierd obiective pentru care am dat o gramaduta de bani.Eheiiiiii!! nu e chiar asa!!

SLAVA TIE DOAMNE ,SLAVA TIE!
RECUNOSTINTA [fata de EL]ESTE[inscrisa in]MEMORIA INIMII ,caci INIMA ARE RATIUNI PE CARE RATIUNEA NU LE CUNOASTE!
SOFIA IUGA
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.10.2008, 00:08:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Felicitari din suflet !




Bunul Dumnezeu sa-ti rasplatesca stradania cu care ne-ai coplesit, postand toate aceste lucruri minunate, pe care oricine le va citi va putea simti puterea Duhului Sfant ce ne-a insotit pe aceste frumoase meleaguri sfinte !

Multumesc draga Sofia , esti minunata si ma bucur ca te cunosc !
DOAMNE AJUTA ! Cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.10.2008, 19:45:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

MA BUCUR CA TI-AU PLACUT SI SPER SA LE FIE DE FOLOS SI ALTORA .doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IMPRESII DIN PELERINAJE sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 92 25.10.2020 19:35:30
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 13:04:33
Bauturi tari si animale necurate NeInocentiu Secte si culte 0 12.05.2012 21:44:58
Impresii din pelerinaje -anul 2009 sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 4 31.08.2009 22:23:06
Despre religiozitate in diferite tari BogdanF Generalitati 0 04.07.2008 10:51:37