Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 18.01.2013, 14:47:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prefer să nu mai zic nimic, că iărăși deraiezi. Uită ce am zis.

Spune-mi tu ești în înregistrărille care au trimitere de la "deșertex"?
Reply With Quote
  #232  
Vechi 18.01.2013, 14:59:41
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Prefer să nu mai zic nimic, că iărăși deraiezi. Uită ce am zis.

Spune-mi tu ești în înregistrărille care au trimitere de la "deșertex"?
Ok, uit, dar iar m-ai acuzat... că am deraiat și că iar o să deraiez deci iată că te temi de ditamai năravul meu evident, și atunci adică ce crezi tu că înseamnă asta? Specula asta pe care o practici? Mai bine nu-mi răspunde că e retoric.

Nu eu din păcate, ci acolo e înregistrat fratele meu... măgărușul.

Last edited by vsovivivi; 18.01.2013 at 15:02:13.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 18.01.2013, 15:35:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu eu din păcate, ci acolo e înregistrat fratele meu... măgărușul.
Să răspunzi serios la o întrebare, poți?

Last edited by ovidiu b.; 19.01.2013 at 00:26:07.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 30.01.2013, 12:08:04
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Ok, uit, dar iar m-ai acuzat... că am deraiat și că iar o să deraiez deci iată că te temi de ditamai năravul meu evident, și atunci adică ce crezi tu că înseamnă asta? Specula asta pe care o practici? Mai bine nu-mi răspunde că e retoric.

Nu eu din păcate, ci acolo e înregistrat fratele meu... măgărușul.
Dragul meu!
Mandrindu-ma cu smerenia mea nu voi dobandi vreodata SMERENIA [lui Hristos]. Ce zici, o fi adevarat?
Reply With Quote
  #235  
Vechi 01.07.2013, 12:40:18
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Cine nu iubește pe Dumnezeu să fie anatemă!

Păi cum să iubești pe Dumnezeu dacă-L negi, Îl renegi, iei în gura ta Cuvântul Lui și-L împrăștii cu credulitatea naivă că așa vei împlini și tu dacă or să facă alții ceea ce ar fi trebuit să faci tu, și răspândești cu tupeu Cuvântul Credinței în timp ce tu ești o neghină văruită care abea așteaptă să rânchezească... fiindcă vrea mereu să i se scoale din trădare, ca să-și umfle vorbele și să-și îngâmfe inima în timp ce i se ridică smințenia lui până deasupra iubirii și deasupra capului său ca să asculte mai mult pe frați, pe tata sau mama, pe fiice, pe copii, pe nevastă, pe soț, decât pe Iisus...
...și pe cine asculți mai mult pe ăla îl iubești mai mult, iar cine face așa să fie anatemă fiindcă nu împrăștie grâu ci neghină vopsită, ca să facă el mulți copii-balaure, așa mari și nesățioși ca atunci când au jurat fiii lui Dumnezeu să se încurce cu fiicele cele 'frumoase' ale oamenilor de au ieșit 'oameni' ce nu se mai săturau de rău ca beroii!

Și dacă în însuși templul tău, în mintea, inima, sufletul, închipuirea ta îți place să pipăi ceea ce nu îți este îngăduit și nu ți se cuvine ție, ca să te hrănești ca o muscă și ca un gândac de cămară sau ca un șarpe iscoditor de pustie, pentru ca să dobândești cunoașterea păcatului și să te mândrești apoi ca un câine negru al pământului ce apără fățărnicia sau ca un câine alb ce apără științele născocitorilor deșerți, cu înțelepciunea lor sau a ta, atunci crezând că ai dobândit pacea fiindcă ești mulțumit că știi... descoperi că defapt tu nu faci altceva decât că descoperi la nesfârșit goliciuni care ți s-au poruncit să nu le descoperi și nici să te distrezi batjocurindu-le cu necredință... și atunci deci dejabba rinchezești ca un rinchezașașaș... și te ascunzi în scăpări mituitoare cu suptul ca să scapi sau pupatul jos ca să faci pe plac și dejabba te crezi creștin fiindcă tu nu ești creștin decât cu numele sau cu hainele sau vorbele lingușitoare când defapt tu ești anatemă și eres, adică un mestec toxic de lucrător acoperit cu credința în timp ce tăgădui puterea credinței, iar iubirea ta nu-și face temele de la Învățătorul Iisus ci de la satana... și astfel copiii tăi vor fi niște uriași blestemați pe fața pământului din pricina ta... așa ca în vechime.

Deci păzește-ți rădăcinile și antenele gândacului ca nu cumva să vadă și să audă și să pipăie ca să ți se ridice... din necredință și trădare... pofta cea mare, lăcomia de a ispiti... pe Dumnezeu... cu smințenia ta ca să te dai mare, tot mai mare, dându-te până și exemplu și lăudându-te în nebunie... că cică ți-a înflorit țarina ori că ți-a rodit și că de-acuma poți să te mulțumești cu iubirea de sine și să te lauzi cu lucrul tău!

Fii mai degrabă atent de ce ți se ridică mărturie mincinoasă împotriva aproapelui tău ca să pretindă datorii și sarcini grele de care tu nici cu degetul nu te atingi, de ce ceri tu de la alții tot felul de jertfe pustii, jertfele vorbelor în deșert care nu împrăștie înțelepciunea fiindcă tu nu ești înțelept ci neghina vopsită fiindcă ești un spurcăcios!

Atât a cerut Domnul: Să-i iubești pe toți casnicii tăi, pe toți vrăjmașii tăi, dar pe El să-l iubești mai mult căci pe cine iubești mai mult pe acela-L și auzi mai bine!

Last edited by vsovivivi; 01.07.2013 at 12:59:56.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 01.07.2013, 13:45:16
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Pe scurt:

Pe casnicool tău: cum l-ai alintat cum o rânchezat, cum l-ai mângâiat cum ți-o dat pa... cu călcâiul, iar dacă l-ai mustrat sau l-ai certat, nu pe el ci pe păcat, gata, te ține minte toată viața că ești de neîncredere fiindcă i-ai făcut rău și l-ai rănit în nevinovăția și autovictimizarea lui cea de bibelou, i-ai luat smalțul, l-ai julit, l-ai jignit... chiar când el săracool te iubea cel mai mult și era și cel mai deștept pentzru ca să-ți aducă slavă în lume cică ție... gata l-ai nenorocit.

E vorba deci să nu pierdeți Calea și mai ales sensul pe ea, că dacă te-ai oprit pe stâncă trebuie să iei aminte să nu fii bolovan 'rotund' ca nu cumva să te rostogolești nu numai până jos ci până la fundul... mării, acolo unde satana te calcă pe cap și putrezești exact ca cingătoarea de in nemuiată și băgată de Ieremia proorocul în crăpătura din stâncă și închisă cu pământ lutos.

Last edited by vsovivivi; 01.07.2013 at 13:48:25.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 01.07.2013, 15:50:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Păi cum să iubești pe Dumnezeu dacă-L negi, Îl renegi, iei în gura ta Cuvântul Lui și-L împrăștii cu credulitatea naivă că așa vei împlini și tu dacă or să facă alții ceea ce ar fi trebuit să faci tu, și răspândești cu tupeu Cuvântul Credinței în timp ce tu ești o neghină văruită care abea așteaptă să rânchezească... fiindcă vrea mereu să i se scoale din trădare, ca să-și umfle vorbele și să-și îngâmfe inima în timp ce i se ridică smințenia lui până deasupra iubirii și deasupra capului său ca să asculte mai mult pe frați, pe tata sau mama, pe fiice, pe copii, pe nevastă, pe soț, decât pe Iisus...
...și pe cine asculți mai mult pe ăla îl iubești mai mult, iar cine face așa să fie anatemă fiindcă nu împrăștie grâu ci neghină vopsită, ca să facă el mulți copii-balaure, așa mari și nesățioși ca atunci când au jurat fiii lui Dumnezeu să se încurce cu fiicele cele 'frumoase' ale oamenilor de au ieșit 'oameni' ce nu se mai săturau de rău ca beroii!

Și dacă în însuși templul tău, în mintea, inima, sufletul, închipuirea ta îți place să pipăi ceea ce nu îți este îngăduit și nu ți se cuvine ție, ca să te hrănești ca o muscă și ca un gândac de cămară sau ca un șarpe iscoditor de pustie, pentru ca să dobândești cunoașterea păcatului și să te mândrești apoi ca un câine negru al pământului ce apără fățărnicia sau ca un câine alb ce apără științele născocitorilor deșerți, cu înțelepciunea lor sau a ta, atunci crezând că ai dobândit pacea fiindcă ești mulțumit că știi... descoperi că defapt tu nu faci altceva decât că descoperi la nesfârșit goliciuni care ți s-au poruncit să nu le descoperi și nici să te distrezi batjocurindu-le cu necredință... și atunci deci dejabba rinchezești ca un rinchezașașaș... și te ascunzi în scăpări mituitoare cu suptul ca să scapi sau pupatul jos ca să faci pe plac și dejabba te crezi creștin fiindcă tu nu ești creștin decât cu numele sau cu hainele sau vorbele lingușitoare când defapt tu ești anatemă și eres, adică un mestec toxic de lucrător acoperit cu credința în timp ce tăgădui puterea credinței, iar iubirea ta nu-și face temele de la Învățătorul Iisus ci de la satana... și astfel copiii tăi vor fi niște uriași blestemați pe fața pământului din pricina ta... așa ca în vechime.

Deci păzește-ți rădăcinile și antenele gândacului ca nu cumva să vadă și să audă și să pipăie ca să ți se ridice... din necredință și trădare... pofta cea mare, lăcomia de a ispiti... pe Dumnezeu... cu smințenia ta ca să te dai mare, tot mai mare, dându-te până și exemplu și lăudându-te în nebunie... că cică ți-a înflorit țarina ori că ți-a rodit și că de-acuma poți să te mulțumești cu iubirea de sine și să te lauzi cu lucrul tău!

Fii mai degrabă atent de ce ți se ridică mărturie mincinoasă împotriva aproapelui tău ca să pretindă datorii și sarcini grele de care tu nici cu degetul nu te atingi, de ce ceri tu de la alții tot felul de jertfe pustii, jertfele vorbelor în deșert care nu împrăștie înțelepciunea fiindcă tu nu ești înțelept ci neghina vopsită fiindcă ești un spurcăcios!

Atât a cerut Domnul: Să-i iubești pe toți casnicii tăi, pe toți vrăjmașii tăi, dar pe El să-l iubești mai mult căci pe cine iubești mai mult pe acela-L și auzi mai bine!
aici e scris adanc!
Reply With Quote
  #238  
Vechi 02.07.2013, 12:40:07
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Nu e meritul meu decât păcatool.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
aici e scris adanc!
Adînci sunt rădăcinile înțelepciunii, nicidecum scrisul..meu, că nu de la mine am scris adînc ci de la Cel de sus... pe care părinții și frații voștrii L-au părăsit, ca să rinchezească și ei împreună cu duhul gLumii... pentru voi cică și pentru urmași... ca să-i depășiți și voi în rânchezeală și sățietate până o să vi se despice rasele și o să vi se vadă călcâile așa cum s-a întâmplat cu cei din vechime care au fost duși în ispită, au fost duși în Babilon, spre mărturie tuturor că este adevărat ce este scris în cărțile ce se vor deschide... despre cei curați care vor fi găsiți scriși acolo în cartea vieții Mielului, a Mireului cel Veșnic, spre deosebire de cei ce s-au potrivit pururea cu păcatul, potrivind și sulimenind cerbicea la învârtoșarea inimii ca să se potrivească tot mai bine, și care vor fi găsiți scriși cu viața lor în cărțile cele necurate aflate sub stăpânirea celui rău și ascuns și fățarnic și distrugător de ispititor cu îngerii lui spurcați cu tot și împreună cu toți cei ce le urmează interesele viclene, amarnice și grozav de cump-lite, plite pe care își ard toată iubirea curată... de la Dumnezeu.

Last edited by vsovivivi; 02.07.2013 at 14:18:23.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 06.08.2014, 15:53:52
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Iată că vine...

''Iată că vine Domnul pe un căluț alb, curat și frumos...

Dracii ortodocși se încruntă. Nu toți creștinii ortodocși sunt creștini și din ei nu toți sunt ortodocși ci mulți, foarte mulți sunt pe invers pe undeva... unii la cale, alții la sensul pe ea, alții la inimă, alții la sex, alții la pofte, alții la milă, alții la știință, alții la iubire.... și toți ăștia pe invers fac în general 'legea' ca cel mai tare din parcare și așa toate rânduielile lor văzute și ținute de oameni sunt în general pe invers... căci toate lucrările lor slujesc lucrarea fățărniciei și prefăcătoriei, arătându-se cu maximă cuviință de fațadă și dând impresia că nu se prefac deloc exact așa ca cerul și pământul brut, ăla de la Facere, pământ tâmp și nelucrat și nerânduit cu dragoste și înțelepciune.

Ortodoxia și noua ortodoxie sunt o minune de la Dumnezeu, o binecuvântare și o fericire... însă din păcate nu prea mai este om să facă binele, toți netrebnici s-au făcut și toți se laudă și se dau mari și se cred mai buni ca Domnul dacă deschid satanei și țapului roșu învârtoșat, dacă sunt buni foarte și miloși cu stana și cu dracii îndreptățindui, iată așa se cred ei mai buni ca Dumnezeu făcând bine cică prin aia că se corcesc și se amestecă deși cum oare poți fi mai bun dacă tu în loc să fii mai credincios și mai bun cu Dumnezeu și cu fiii și copiii Lui ca să simți și să te împărtășești de o mai mare bunătate ca a ta, tu ca 'deșteptul', ca smințișorul lepădând grija, paza, porunca, tu ești mai bun cu viciul și cu viciosul ce te trage spre viciu și osp-piciu?

Păi poți fi mai bun dacă tu ești mai bun cu răul și ispita ca să stai așa căzut în ea lucrându-ți viciul cu fățărnicie și prefăcătorie vicleană ca să te lauzi? Îți poate veni binele și ceva mai bun de la o mai mare răutate ca tine? Cum atunci te crezi tu mai bun și cum de te vezi mai bun?

Simplu: ai fost văzut, te-ai văzut și te vezi, ai mâncat aluatul fățarnicilor cărora le place să fie văzuți și atunci vrei mereu să fii văzut fiindcă-i crezi buni și dovezile lor văzute le iei de bune și apoi iar mai vrei să fii văzut... ca un mare creator, născocitor, bonom, frumos, tânăr, bun de tot, capabil, competent, puternic foarte care poate orice, limbut, atractiv și toate celelalte vrăjitorii științifice, moderne, trendy, exact așa cum e pe placul gLumii... și de aia rânjești fiindcă te în crezi... sperând ca prin minune să fii văzut tot mai bine.

Deci te-ai văzut bine și mai vrei... sperând că... te vei vedea iarăși bine și realizat, așa cum te-au păcălit fariseii gLumii căci lor le place să fie văzuți de oameni și să primească plecăciuni și închinăciuni, să ia locurile dintâi la mese și ospețe și să li se acorde multă cuviință și competență, să fie temuți și să le fie sorbite vorbele și cuvântările și să fie respectați pentru ceea ce par ei a fi... pentru vrăjeala cu care vă păcălesc ca pe proști când defapt ei toți sunt niște draci ortodocși, fără milă, fără har și plini de prostie căci ei slujesc toată ziua fățărnicia și lucrarea ei plină de prefăcătorie și pismă ucigașe.

Nu este suficient să te crezi creștin sau ortodox ci trebuie să fii cu adevărat un ortodox tainic căci cel ce se laudă și își arată meritele crezându-se sursa binelui și mai are și pretenții foarte înalte de la alții pentru ca alții să le aprecieze toate cele ce le arată ei și le etalează cu importanță de sine spre a fi văzute, toți ăștia nu sunt altceva decât niște satane ce au furat haine de sfinți ca să ia ochii prostimii căci prostime este gloata care crede și urmează fățărnicia lor, fățărnicia gLumii, pisma și viclenia satanei cu care ei se încântă ajunși la putere: puterea de a ucide duhovnicește sau trupește fără milă și fără cruțare pe orice adevărat creștin și pe orice adevărat ortodox... nou ortodox, creștin universal.

Răbdați-i da' nu le mâncați aluatul căci mâncarea lor e pe invers și nu-i urmați căci ei cad fie deadreapta fie deastînga fie în centrul poftei rele, nu-i mai urmați pe ei ci credeți Domnului căci El este mai ortodox decât toți ortodocșii la un loc și iată-L că vine pe un căluț alb, curat și frumos.. foarte, un căluț blând și umilit.

Last edited by vsovivivi; 06.08.2014 at 17:09:15.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 07.08.2014, 10:32:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
un căluț blând și umilit.
există căluți umiliți?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57