Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 29.08.2016, 23:58:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ia uite ce debordează de dragoste creștină topicul ăsta...
Mai-mai să vă căsăpiți precum militarii huliți-iubiți în egală măsură.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #632  
Vechi 30.08.2016, 00:06:03
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cred ca v-a scapat o nuanta: criminali, conform preopinentului, sunt numai militarii catolici.

Sau, poate, iehovisti ?
Mihai, cata vreme esti avocat, cum numesti un om care omoara alti oameni? Eu il numesc ucigas de oameni sau criminal. S-o fi numind si altfel, e posibil.
Soldatii ce fac? Vor, nu vor, ei omoara oameni. Asta le e datoria, slujba iar la unii o fi si pasiunea, treaba lor.
Printre soldatii lumii asteia sunt credinciosi de toate felurile. Fara exceptie, evident. Dar asta nu inseamna ca pot sa stimez sau sa simpatizez pe soldati. Nu pot face asta, indiferent cat este el de jertfelnic (poftim, zicea Mihnea despre eroii neamului), deoarece ma impiedica fapta omorului la care participa orice soldat activ.
De aceea am si amintit trecutul BC, asa cum il gasesc astazi prin carti (ba chiar prin cuvantarile Papei, mai nou, precum am auzit la stiri). E stiut ce orori au avut loc in istorie si stim si de ce si cum s-au facut. Altfel, nu-i asa, Suveranul Pontif nici nu si-ar fi cerut iertare, public, pentru crimele din trecut.

L-ai vazut zilele trecute pe copilul sirian? Acel baiat de cativa anisori, insangerat, speriat, care fusese scos de sub daramaturile produse de bombardament. Cine il adusese acolo, in starea aceea? Soldatii! Cine i-a sfartecat pe fratii si pe parintii lui? Soldatii! Cine arde cu foc, cine sfarteca, cine zdrobeste, cine ingrozeste? Soldatii.
Fii bun, nu-mi cere sa ii stimez. As vrea s-o fac dar nu pot, sa fiu iertat.
Reply With Quote
  #633  
Vechi 30.08.2016, 00:10:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Si pe proorocul David, stii tu, ala care a scris Psalmii si l-a omorat pe filistean, tot criminal il numesti ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 30.08.2016 at 00:12:34.
Reply With Quote
  #634  
Vechi 30.08.2016, 00:14:22
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iar ai recidivat in aberatiile tale periodice, din pricina ortodoxismului de care suferi. Aceeasi stima fata de corpul militarilor care e intalnita in Biserica Catolica e intalnita si in Biserica Ortodoxa. Nu ti-e rusine obrazului sa jignesti haina militara, asimiland atatia eroi care au innobilat cu sangele lor pamantul tarii cu ucigasii platiti ? Ai recazut in nenorocita ta patima, sau ce e cu tine ? Valter Maracineanu era ucigas platit, mai nesimtitule ? Ecaterina Teodoroiu era criminala ? Du-te la mormantul ostasului necunoscut, ingenuncheaza si cere-ti iertare!
Oricat de mult pretuiesc pe cei care si-au dat viata pentru apararea tarii/patriei etc., nu pot uita ca soldatul este omul care isi omoara semenul. Ajuns in acest punct, stima mea se opreste si traiesc mahnire.
Fiecare om care ucide pe semenul sau, nu importa din ce motiv, aduce moartea asupra tuturor. Si a lui, mai intai. Cand moare un om ucis de semenul sau, mor toti oamenii impreuna cu el.
Razboiul este o nenorocire imposibil de calculat, inteles, masurat.
Soladtul, orice elogii i-am putea aduce, nu poate fi o figura luminoasa pana la capat.
Soldatii care au omorat pruncii din Rama nu sunt cu nimic mai rai decat orice alt soldat. In orice caz, nu sunt mai rai decat soldatii Apusului care jefuiau Constantinopolul si Ierusalimul, in numele Crucii.

Razboiul placut Domnului este cel duhovnicesc. Din pacate putini viteji pe aici si putini se mai inroleaza.
Reply With Quote
  #635  
Vechi 30.08.2016, 00:15:15
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si pe proorocul David, stii tu, ala care a scris Psalmii si l-a omorat pe filistean, tot criminal il numesti ?
Pai, Mihai, tu cum numesti un om care ucide un alt om? Cum se zice asta in limba romana?
Reply With Quote
  #636  
Vechi 30.08.2016, 00:26:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iar ai recidivat in aberatiile tale periodice, din pricina ortodoxismului de care suferi.
Mihnea, stiu ca te-am suparat, am inteles bine asta si mi-am exprimat deja regretul pe un alt topic. Inteleg, imi pare rau, nu am vrut sa-ti ranesc simtamintele si valorile desi, se pare, era inevitabil.
As vrea totusi sa intelegi ca atunci cand m-am referit la ororile trecutului, dind exemplu Cruciadele si alte maceluri, nu-mi statea gandul la BC sau BOR, nu de polemici intre culte imi ardea mie... Am dat exemplele acelea pentru ca le aveam la indemana, tocmai citesc o carte legat de asta si m-am ingrozit zilele astea realizind ce se intampla sub soare intre asazisii urmasi ai Domnului. Care suntem noi, crestinii, mai intai.

Este o incompatibilitate strigatoare la Cer intre Porunca Iubirii, intre sfintele slujbe, intre cantarile si sarbatorile naostre, pe de o parte, si faptele ucigase ale oamenilor care se razboiesc si se chinuiesc reciproc. Ororile razboiului sunt de neingaduit. Cel putin pentru inima mea, sa fiu iertat.

Inteleg ca oamenii fac ce fac, inteleg ca suntem cu totii supusi uneori instinctelor criminale sau unor situatii fara iesire in care ne ucidem intre noi. Inteleg, inteleg... Dar cum poate fi asta impacat cu Porunca Iubirii? Cu demnitatea omului? Cu Mila lui Dumnezeu?

Mihnea, Dumnezeu este Iubire!... Raiul este Iubire!....
Iarta-ma ca te-am suparat, fiind purtat de propria suparare pe nenorocita conditie a omului. Imi pare rau.
Reply With Quote
  #637  
Vechi 30.08.2016, 01:37:42
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Apostol Bologa, educat ca soldat aparator al neamului sau, incepe prin a-l spanzura pe cehul Svoboda. Tradatorul, dezertorul.
Apoi, Bologa se indragosteste de Ilona...
La urma, sfarseste spanzurat ca dezertor. Tradator.

In ultimele clipe de viata ale lui Apostol, prin ochii lui navalise tot Cerul...

*
In cu totul alt plan, desi tot sub soare, un copil este luat intr-o zi de langa mama lui, de langa tatal lui, din familia si satul lui.
Este legat cu funii groase si, in ciuda urletelor salbatice ale maicii lui care se taraste in urma convoiului ca o fiara injunghiata, este dus de catre soldati, impreuna cu alti copii culesi de prin sate, in noua lor patrie.
Multi mor pe drum, cei rezistenti supravietuiesc.
Ajunsi la destinatie sunt invatati sa lupte. Ei sunt viitorii soldati. Zi dupa zi, an dupa an, invata toate tainele uciderii.
Mai tarziu, fostul copil revine in satul lui. De data asta ca soldat. El nu mai merge sa ii ajute pe parinti la muncile campului, nu mai duce mieii pe imas, nu se aduna cu fetele la hora, nu isi pregateste tolba pentru bunatatile colindului, nici hainutele curate pentru Impartasanie. Nu. Acum vine pentru a raspandi porunca si, dupa caz, pentru a ucide.
Cei care se impotrivesc ordinelor sunt taiati cu sabia sau impuscati. Uneori sunt spanzurati, trasi in teapa, arsi de vii. Eventual despicati in patru de caii naravasi ai cavaleriei.
Nu isi recunoaste parintii, fratii, rudele, consatenii... Pentru el, soldatul, acestia sunt acum salbaticii, ghiaurii, pacatosii... Ii omoara fara ezitare si, la sfarsit, asteapta mandru o recompensa.

Ca el au fost mii si mii in istorie; au fost sute de mii, poate...
Ca el mai sunt si azi o multime.

Last edited by ioan67; 30.08.2016 at 01:51:45.
Reply With Quote
  #638  
Vechi 30.08.2016, 08:16:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pai, Mihai, tu cum numesti un om care ucide un alt om? Cum se zice asta in limba romana?
Depinde de situatie:
http://www.crestinortodox.ro/calenda...ul-119062.html
Reply With Quote
  #639  
Vechi 30.08.2016, 10:54:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt anumite situatii in care oamenii aflati in ele vad lucrurile doar in alb si negru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.08.2016 at 10:56:29.
Reply With Quote
  #640  
Vechi 30.08.2016, 10:56:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?! Demonstreaza acest lucru
Nu mă refer la tine ci la cei care le-au lansat și întreținut (bîrfele, dezinformările, calomniile, răutățile...) ca strategie. Chiar crezi că mai trebuie ceva demonstrat din moment ce tu ai ajuns să le scrii aici ca pe niște adevăruri? Păi dacă pe tine au reușit să te păcălească ''băieții buni'', care ești un creștin cinstit și bun și deștept, darmite atunci pe cei ușor de păcălit?

Citat:
pai cum ramane cu ceea ce a spus Regele regilor Iisus Hristos, amice, cum ca:''Ați auzit că s-a zis celor de demult: 'Să nu săvârșești adulterâ'. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui." Pai daca doar cu mintea doresti o femeie, savarsesti adulter, cu fapta (asa cum a facut Carol 2) cum se mai numeste acest pacat? Amice, ar fi bine sa nu mai umblii cu cioara vopsita, pentru ca niciodata o vrabie nu va ajunge păun
Păi de ce ceri tu unui rege să fie atît de sfînt ca un călugăr ce nu-și părăsește chilia și-și păzește privirea ca să nu-și rănească inima cu frumuseți străine? Oare nu pentru ca să-ți îndreptățești bîrfele (desfrînîrii) vrei tu să duci la extrem ''obligațiile'' matrimoniale ale prințului și ale regelui? Sau poate uiți că era un prinț și un rege ortodox uns care avea rang de patriarh? Deci să înțeleg că îți permiți să judeci patriarhul României din perioada interbelică? Nu cred că umblu cu cioara la vopsit, ți-am spus, a avut trei femei pe care le-a iubit, 3 soții, 2 copii și a lăsat un singur urmaș pe tron. Ștefan cel mare și sfînt cîte soții a avut? Regele David cîte? Oare nu le-a iubit pe toate? Oare nu s-a căsătorit cu toate? A lăsat vre-una fără să fie obligat de cerințe mai presus de sine? Păi pe Zizi a lăsat-o pentru că a cerut-o regele și țara. Pe regina Elena a lăsat-o ca să nu o facă să sufere, nici pe ea și nici pe Mihai, pentru că nu erau compatibili sufletește căci căsătoria lor a fost mai mult impusă de părinți și regi și pentru țară și iubirile lor nu erau compatibile iar cum sufletul și iubirea lui erau mai compatibile cu Elena Lupescu, a rămas cu ea și apoi s-a căsătorit cu ea și au trăit împreună pînă la moarte. Unde vezi tu în derularea vieții lui că ar fi avut o soție frumoasă și cu care se potrivea și pe care s-o iubească și pe care să o lase pentru că ar fi poftit pe alta? Oare în anii cît ar fi fost cu Elena Lupescu nu ar fi putut s-o lase pe ea aleasa sa și să-și ia alte fete tinere și mult mai frumoase? Putea bineînțeles s-o înșele ca ea să nu-l mai iubească dacă era un rege desfrînat, dar nu s-a întîmplat asta, așa că a rămas cu ea pînă a murit. Deci nu există o dovadă concludentă de desfrînare, de adulter, de curvie față de iubirea lui ci el a iubit sincer pe Zizi și pe Elena Lupescu și s-a supus voinței țării și a casei regale și așa a iubit-o pe regina Elena dar în timp și-au dat seama că defapt nu sunt compatibili în iubire așa cum a fost mai tîrziu regele Mihai cu regina Ana. Că a mai avut cîte o escapadă pe la bordel sau că a admirat cîte o curtezană sau o tînără fată asta nu înseamnă că era desfrînat fiindcă nu am auzit să fi violat pe vreuna sau să abuzeze de vreuna deși era rege și nu om de rînd și mergînd poate la unele femei ca la bordel se pare că a fost foarte discret și nu a batjocurit pe niciuna din moment ce niciuna nu i-a cerut daune și nici aparținătorii sau urmașii lor. Oare patriarhul Iuda nu a mers și el la o femeie ce se prefăcea ca fiind o prostituată? Deci iată că nu poți judeca cu aceiași măsură un rege și un monah, un călugăr care-și face un ideal din respectarea poruncilor Domnului. Așa că în opinia mea, Carol Caraiman rămîne un rege necurvar și nedesfrînat care a murit pînă la urmă în Hristos împlinidu-și iubirea sinceră și adevărată ori de cîte ori a avut ocazia fără să abuzeze și fără să batjocurească pe nimeni și asta se vede din fidelitatea lui pînă la moarte față de Dumnezeu, față de dreptate, față de credință și față de femeia iubită.

Oare tu cîte fete ai iubit, ai avut drăguțe și dintre ele cu cîte ai făcut sex sau măcar ți-ai închipiut scene erotice din dorința omului îndrăgostit? Eu îți mărturisesc că am avut pînă să mă căsătoresc cel puțin 7-8 fete de care m-am îndrăgostit și pe care le-am iubit (n-am făcut sex cu ele dar eram îndrăgostit de fiecare din ele pînă peste cap și le iubeam platonic și foarte intens) Deci aș putea susține în fața oricui că am fost mult mai desfrînat decît Carol-Caraiman din moment ce eu am iubit cel puțin 8-9 (cu soția) în timp ce el a iubit cu adevărat abea 3 femei.


Citat:
tot Regele regilor a spus: "Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter". Faptul ca regele Carol 2 si-a alungat nevasta, pe regina Elena, si a trait ani buni cu Elena Lupescu, dupa care s-a casatorit cu ea, nu se numeste ADULTER? Ce exemplu bun a mai fost!
Nu se numește adulter și lăsare din pricină de desfrînare ci se numește despărțire și divorț de comun acord din cauza incompatibilității iubirii lor căci căsătoria lor a fost una impusă de părinți și de țară și chiar dacă se iubeau la început cînd l-a avut pe prințul Mihail, în timp și-au dat seama că defapt nu se pot iubi cu adevărat așa că regele Carol-Caraiman, decît să o țină legată de el și să stea legați unul cu altul într-o căsătorie fățarnică de paradă în care tocmai esența și sensul ei lipsesc atunci a preferat să-i redea libertatea ca să-și găsească și unul și altul iubirea... și cum el nu mai era la prima căsătorie, nici nu a căutat o fată tînără și fecioară ca să o strice ci s-a mulțumit cu Elena Lupescu, o femeie frumoasă și bună cu care a rămas pînă la sfîrșit, căsătorindu-se pînă la urmă cu ea, deci nu s-a legat cu ea decît la final pentru ca să fie ea cît mai liberă și relația lor de iubire să n-o oblige la nimic... vrînd și să nu batjocurească prin căsătoria lor prea grabnică pe fosta soție regina Maria sau pe fiul său regele Mihai, regele Romîniei.

Citat:
gravitatia pamantului plat te afecteaza intr-un mod cu totul neplacut amice!
Așa spun toți cînd vor să-și îndreptățească bîrfele care i-au înghițit, apelînd la atacuri la persoană prin care neagă adevărul de Credință despre pămînt.

Citat:
Dezertare inseamna si parasirea fara invoire a unitatii militare fie si pe timp de pace. Cine a facut serviciu militar stie acest lucru. Ceea ce a facut Carol 2, in termeni militari, se numeste DEZERTARE!
Eu cred că el a dezertat din războiul lumesc al regilor plini de interese pămîntești și păgîne ca să se înroleze în același timp în războiul Dreptei Credințe și al mărturisirii Adevărului... dar dacă pe tine te-a afectat gravitația pămîntului sferic... ești liber să interpretezi cum vrei faptele sale. Eu ți-am arătat cum le-am interpretat... fiindcă în Adevăr, pe drept, mie așa îmi iese ca rezultat la socoteala informațională.

Citat:
pai mai inainte spuneai ca era timp de pace, acum spui ca soldatii luptau pe front. Te incurci in propriile afirmatii!
Spui și tu acuma ca să auto-îndreptățești bîrfele și răutățile că sunt confuz și că mă contrazic. Păi nu era cu atît mai rău dacă pe timp de pace un soldat luat la oaste cu forța și silit cu pistolul la tîmplă, dîndu-și seama că nu vrea să fie criminal pentru interesele regelui ci că vrea să facă altceva în viață decît să lustruiască bocancii și pușca nu ar mai putea ieși din armată decît cu picioarele înainte? Deci nu putea pleca niciodată pentru că era considerat dezertor și era imediat prins și executat. Dar iată că după ce prințul Carol Caraiman a devenit un exemplu pentru dreptul la liberă alegere, soldații care au rămas să apere țara sub comanda regelui nu mai erau ținuți acolo cu de-a sila de frica execuției și a morții pentru că oricînd puteau invoca precedentul cazi al prințului și deci dacă totuși rămîneau în armată atunci unii o făceau din iubire de meserie, alții din iubire de țară și de Dumnezeu, alții din iubire de soldă și alții din iubire de camarazi de arme și așa au rămas la iubirea de datorie în oștirile României... Rezultă practic că prin gestul său ce pare neînsemnat, defat prințul Carol-Caraiman a făcut un bine chiar armatei căci altfel lupți într-o armată dreaptă și cinstită în care vrei să lupți ca un om liber și altfel lupți ca sclav sub frica execuției așa cum au fost și sunt armatele în regimurile păgîne sau comuniste care te iau obligator la oaste și din care ieși la vatră numai cînd vor ei, dacă mai apuci ținîndu-te în permanență sub amenințarea execuției sau a torturilor și chinuirilor ca să execuți toate ordinele cele mai absurde și nedrepte care calcă în picioare dreptul la viață și la mîntuire al oricărei ființe.


continuarea mai jos

Last edited by vsovi; 30.08.2016 at 12:08:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57