Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.03.2010, 22:50:30
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
"Toți aceștia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Iisus ..."
De ce Luca separa pe Maria de femei...era o femeie ca ele...
Ma refeream la faptul ca Luca pune o mentioneaza pe MD si o scoate in evidenta...
Desigur o cunostea cel mai bine pe Maria si tot asa sunt sigur ca era cea mai indragita de ei/ele. La fel cei apropiati din viata Lui Isus sunt amintiti tot timpul.
Dar cel mai important si de scos in evidenta este ca se ruga cu ei, ceea ce inseamna ca si ea era crestina si continua invatatura Lui Isus, care deja se stia ca era Fiul Lui D-zeu Cel Inviat. Sunt sigur ca toti o priveau cu mare cinste si dragoste si era o bucurie ptr. ei de a o avea intre ei...

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu vreau sa spun ca si o concluzie la toate, ca MD a reprezentat ceva pt BISERICA PRIMARA, pt apostoli si pt toti crestinii...
- prin faptul ca la nunta din Cana ea a mijlocit pt miri in fata lui Iisus, ma face sa cred ca si acolo sus ea mijloceste pt noi
- prin cuvintele rostite pe cruce, Iisus incredinteaza tuturor crestinilor pe mama Sa, ca mama: o mama arata iubire si ingrijire fata de fiii ei=> mijlocitoare pt noi in fata LUI.
- distingerea ei de celelalte femei (cf. Fapte) prin rostirea numelui ma face sa cred ca ea a reprezentat ceva pt crestini...+...II Tes. 2,15 (s.a)...ma duce cu gandul la faptul ca ea se ruga lui Iisus pt cei care i-o cerea, iar rugaciunile aveau raspuns.
Geony, oricine poate mijlocii cat timp traieste. Eu nu stiu cum este in Cer si poti crede,... desigur este mama a crestinilor, dar nu imputernicita ptr. acest rol de mijlocitor,...
Dar eu nu am vazut in Biblie altul decat Isus si in Vechiul T. ingerii care aveau datoria de a se lupta cu ingerii lui satan si erau un fel de mijlocitori, protectorii,... trimisi de D-zeu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.03.2010, 23:11:52
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Geony, oricine poate mijlocii cat timp traieste. Eu nu stiu cum este in Cer si poti crede,... desigur este mama a crestinilor, dar nu imputernicita ptr. acest rol de mijlocitor,...
Dar eu nu am vazut in Biblie altul decat Isus si in Vechiul T. ingerii care aveau datoria de a se lupta cu ingerii lui satan si erau un fel de mijlocitori, protectorii,... trimisi de D-zeu.
Nu as vrea sa ma repet:
Oare Iisus nu doreste binele Maicii Sale?
Oare o trateaza EL ca pe un prieten sau crestin oarecare?
Oare nu se cuvine sa-i dea o cinste mai mare?
Oare daca este ea in Imparatia lui D-zeu, chiar nu are cuvant in fata Fiului ei?

Cred ca relatia MAMA-FIU este si in cer sus; prin ceea ce am experimentat eu in viata asta, spun drept: rugaciunile mele inaltate catre Maica Domnului au fost ascultate si implinite,

As dori sa ne oprim cu discutia legata de Maica Domnului aici.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.03.2010, 15:53:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Întrebare pentru adventiști

Am următoarea întrebare pentru adventiști:

Toate comunitățile ecleziale care s-au desprins din protestantism au la bază același principiu "Sola Scriptura". Cum se face că, bazându-se toți pe aceeași Biblie și pe nimic în afară de Biblie, protestanții ajung la concluzii foarte diferite ? Cum se face că adventiștii și numai ei sărbătoresc sâmbăta ca fiind ziua Domnului ? Ceea ce numesc ei "argumente biblice", nu sunt aceleași cu argumentele biblice ale celorlalți desprinși din mantaua lui Luther ? Ale baptiștilor de toate felurile, ale penticostalilor, ale evanghelicilor, ale metodiștilor, etc ? Cum se explică aceste diferențe ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.03.2010, 20:18:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am următoarea întrebare pentru adventiști:

Toate comunitățile ecleziale care s-au desprins din protestantism au la bază același principiu "Sola Scriptura". Cum se face că, bazându-se toți pe aceeași Biblie și pe nimic în afară de Biblie, protestanții ajung la concluzii foarte diferite ? Cum se face că adventiștii și numai ei sărbătoresc sâmbăta ca fiind ziua Domnului ? Ceea ce numesc ei "argumente biblice", nu sunt aceleași cu argumentele biblice ale celorlalți desprinși din mantaua lui Luther ? Ale baptiștilor de toate felurile, ale penticostalilor, ale evanghelicilor, ale metodiștilor, etc ? Cum se explică aceste diferențe ?
Bună întrebare, doar că ar trebui pusă celor ce nu păzesc sâmbăta. Dacă Scriptura ar porunci păzirea duminicii, atunci într-adevăr ar trebui trași la răspundere adventiștii "Cum se face că adventiștii și numai ei sărbătoresc sâmbăta ca fiind ziua Domnului ?"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 08.03.2010, 21:51:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Bună întrebare, doar că ar trebui pusă celor ce nu păzesc sâmbăta.
Credeți sincer că aceia citesc Biblia cu rea credință ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #46  
Vechi 08.03.2010, 21:56:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Credeți sincer că aceia citesc Biblia cu rea credință ?
Deloc. Dar nu se poate face abstracție de mediul religios din care provin, de tradiții, de teama de schimbare (una din cele mai mari temeri ale omului contemporan), etc.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 08.03.2010, 22:24:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Deloc. Dar nu se poate face abstracție de mediul religios din care provin, de tradiții, de teama de schimbare (una din cele mai mari temeri ale omului contemporan), etc.

Păi, să le luăm pe rând:
-mediul religios din care vin neoprotestanții ceilalți (sau evanghelicii ceilalți, dacă termenul de "neoprotestant" vă irită) este exact același mediu religios din care provin adventiștii.
-tradițiile ? Hai să fim serioși. "Protestant" înseamnă "antitradițional". Cu ce sunt mai tradiționali penticostalii care tremură la slujbe față de adventiștii care au mutat ziua Domnului ? Ceea ce vreau să spun, este că ceilalți nu au vreo aderență la vreo tradiție mai mare decât adventiștii.
-teama de schimbare ? Să fim serioși ! Vorbim de un mediu în care schimbarea face parte din viața de zic cu zi. Cred că deja sunt peste o sută de feluri de baptiști în lume, între care se conturează deja deosebiri de detalii ale credinței. E adevărat, ei sunt un pic mai vechi. Dar și adventiștii aud că sunt de două feluri numai în țara noastră !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.03.2010, 23:39:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Două precizări:
- E adevărat că întrebarea dvs inițială era cu privire la protestanți. Eu m-am referit deci și la protestanți nu numai la neoprotestanți, dar am avut în vedere și bisericile istorice, căci de la ele s-a moștenit ținerea duminicii.
- Când am spus că nu se poate face abstracție de mediul religios, tradiție și teama de schimbare; am încercat să-i înțeleg nu să-i scuz. Așa că fiți vă rog îngăduitor cu mine, cum la rându-mi am fost

[quote=Mihnea Dragomir;222120]Păi, să le luăm pe rând:
-mediul religios din care vin neoprotestanții ceilalți (sau evanghelicii ceilalți, dacă termenul de "neoprotestant" vă irită) este exact același mediu religios din care provin adventiștii.
De acord. Din această pricină, adventiștii la început au fost păzitori ai duminicii.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-tradițiile ? Hai să fim serioși. "Protestant" înseamnă "antitradițional". Cu ce sunt mai tradiționali penticostalii care tremură la slujbe față de adventiștii care au mutat ziua Domnului ? Ceea ce vreau să spun, este că ceilalți nu au vreo aderență la vreo tradiție mai mare decât adventiștii.
Protestanții în cinci secole de existență și-au format deja suficiente tradiții. Însăși anchilozarea, refuzul de a duce mai departe Reforma începută de Luther s-a constituit într-o "sfântă" tradiție. La fel neoprotestanții dintre care adventiștii nu fac excepție. Credeți că la mine în biserică nu observ asemenea tendințe? De aceea, din când în când se fac apeluri la "reformă și redeșteptare" expresie ce a devenit deja limbaj de lemn (credeți-mă că știu ce vorbesc).

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-teama de schimbare ? Să fim serioși ! Vorbim de un mediu în care schimbarea face parte din viața de zic cu zi. Cred că deja sunt peste o sută de feluri de baptiști în lume, între care se conturează deja deosebiri de detalii ale credinței. E adevărat, ei sunt un pic mai vechi. Dar și adventiștii aud că sunt de două feluri numai în țara noastră !
E adevărat trăim într-o lume a schimbării, însă din nefericire în cele spirituale contemporanul și mai ales românul nu este dispus să facă schimbări (calitative).

P.S. Am o mică nelămurire, ce ați vrut să ziceți prin "adventiștii care au mutat ziua Domnului". Au mutat-o în raport cu ce?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.03.2010, 08:38:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

P.S. Am o mică nelămurire, ce ați vrut să ziceți prin "adventiștii care au mutat ziua Domnului". Au mutat-o în raport cu ce?
În raport cu ce au găsit. Adventiștii sunt singurii (neo)protestanți care consideră Ziua Domnului ca fiind sâmbăta. Toți ceilalți, luterani, calvini, penticostali, baptiști și câte feluri mai sunt consideră că ziua Domnului este acolo unde au găsit-o: Duminica.

Să zicem că asta e o diferență mai mult cultică decât de credință. Ce ne facem, însă, cu diferențele care sunt 100 % de domeniul credinței ? Trăim după trai, ori murim după moarte ? Deloc nu răspund la fel adventiștii și baptiștii. Cu toate că toți se bazează pe Biblie și numai pe Biblie, având, din câte am înțeles, aceleași Biblii și toți se presupune că le citesc cu aceeași bună credință și sete de adevăr.

Părerea mea este că aceste diferențe nu se pot explica prin "background" diferit, prin "citirea cu ochi anteformați". Backgorund-ul diferit poate explica de ce noi, catolicii răsăriteni, preferăm să cântăm Domnului numai din voce, pe când frații apuseni preferă să Îl laude și cu orga. Poate explica pentru ce rugăciunile noastre au un anumit stil bizantin, pe când ale lor o altă amprentă cultural-spirituală.
Dar atunci când mai multe confesiuni (între care nici nu sunt diferențe așa de mari de background ca între greci și romani) ajung la rezultate atât de diferite bazându-se pe același ceva (Biblia) și numai pe acel ceva, explicația este în altă parte. Mie îmi pare că lipsește o autoritate exterioară Bibliei și care are competența să o interpreteze în mod referențial. Este exact acea autoritate pe care noi o considerăm a fi instituția Bisericii, și pe care protestanții o resping (ca idee de instituție). Cu înțelepciunea Lui, Dumnezeu nu ne-a lăsat un "manual de religie", ci cărți deschise mereu mai multor interpretări posibile, cred că tocmai în ideea de a ne arăta câtă nevoie avem de autoritate în interpretare, ca să nu înțelegem fiecare după capul nostru. Pulverizarea (neo)protestanților în atâtea "bisericuțe", despărțite de ceva mai mult decât de practici de cult, despărțite de credințe deosebite, nu face decât să-mi confirme teoria. Avem nevoie de Biserică și avem nevoie să credem că, prin asistență supranaturală, ea și numai ea este ferită de greșeală atunci când se pronunță asupra unui aspect de credință. Este exact ceea ce noi numim infailibilitatea sau negreșelnicia dogmatică și morală a Bisericii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.03.2010, 09:45:13
ra_luca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti.
1.Ce parere aveti despre faptul ca ati pierdut descendenta apostolica si nu mai sunteti o,,Biserica apostolica si soborniceasca''?
2.Pierzand descendenta apostolica ati pierdut harul sau taina preotiei(chiar daca voi nu o considerati taina),caci a acesta a fost data de Iisus apostolilor,iar acestia au transmis-o epicopilor si preotilor care au dat-o mai departe.Si stim ca fara preot nu este Biserica.
3.Voi nu recunoasteti sfintele Taine,chiar si Sf.Impartasanie ati coborat-o la nivel de simbol i-ati dat valoare simbolica.De ce aceasta?
4.De ce ati reformat adevarul de credinta,nerecunoscand sinoadele ecumenice,operele sfintilor parintii,si implicit sfanta traditie,acesta avandu-si originile in invatatura Mesianica?
5.De ce ati simplificat cultul,si slujbele religioase iarasi socotindu-le cu valoare simbolica,pe cand dumnezeirea este plina de mister,trebuie patrunsa in profunzimea ei ,nu reducand-o ca simpla formalitate.
6.Voi nu cinstiti Crucea,Maica Domnului si Sfintii.Iata ce zice Sf.Pavel,,Crucea este nebunie pentru cei ce pier,iar pentru noi este puterea lui Dumnezeu''.Sau,,Mie sa nu-mi fie a ma lauda decat in Crucea lui Iisus''.Cat despre sfintii ce zice psalmistul,,Sfant este Domnul intru sfintii sai''si iar,,Nu stiti voi oare ca sfintii vor judeca lumea''.Si sa completez ,sfant nu este cel ce nu a pacatuit ci cel ce a ajuns la,,masura desavarsiri in Hristos''.Cat despre Maica Domnului cea ce a purtat pe fiinta,entitatea ,insusi universul TOTUL chiar nu poata sa fie cea mai sfanta fiinta umana.Si chioar Domnul zicea despre Sf Ioan Botezatorul ca este cel mai mare nascut din femeie.

citind ma intreb ce-ti veni acum sa arti cu degetul in alta parte...nu spune oare Domnul nostru Isus lui Petru cand acesta il intreaba despre apostolul mult iubit ca nu e pt el sa stie..Ioan 21-21
atata vreme cat in biserica noastra se intampla atat de multe nelegiuiri de ce crezi ca aratand cu degetul in alta parte o sa te ajute cu ceva...numai mantuirea ta si calea ta trebuie sa te preocupe...si daca poti face ceva sa cladesti o persoana atunci fa-o, dar daca nu tine minte ca nu e pt tine sa stii.
citesc de mult timp discutille voatre si ma mir de fiecare data pt bucuria vostra de a fi ortodocsi...eu nu sunt atat de binecuvatata.
preotia de care vorbesti tu dragul meu frate care pt noi e atat de importanta a ajuns de vanzare stii?ca si multe din biserica noastra...imi zicea un batran mai zilele trecute ca nimic nu se misca in biserica fara bani...
si e trist dar asa e...
asa ca haideti sa ne uitam mai mult la paiul nostru si nu la barna altora...
Domnul Dumnezeul nostru sa te calauzeasca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
O intrebare pentru neoprotestanti si nu numai. gabriel 30 Generalitati 34 23.06.2010 15:35:35
Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 21.02.2010 15:06:08