Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.04.2015, 23:57:27
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

Hristos a inviat! Adevarat a inviat! Sarbatori binecuvantate tuturor!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.04.2015, 12:11:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow

Hristos a inviat ! Va doresc tuturor ceea imi doresc si mie (si mi s-a dat) : Paste cu Lumina Sfanta in suflet si multe bucurii. :)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.04.2015, 13:04:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Adevărat a înviat!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.04.2015, 18:09:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluelight Vezi mesajul
Hristos a inviat! Adevarat a inviat! Sarbatori binecuvantate tuturor!
Adevarat a Inviat !
Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Hristos a inviat ! Va doresc tuturor ceea imi doresc si mie (si mi s-a dat) : Paste cu Lumina Sfanta in suflet si multe bucurii. :)
Adevarat a Inviat !
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.04.2015, 18:04:44
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Si a fost seara si a fost dimineata... Ziua a 8-a! Ziua altfel! Ziua Invierii!
Sa zicem fratilor și celor ce ne urăsc pe noi, să iertăm toate pentru Înviere și așa să strigăm: Hristos a înviat din morți!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.03.2016, 01:03:12
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Sfintele Paști 2016

Tuturor ce serbează mîine Sfintele Paști: Cristos a înviat și La mulți ani!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.04.2016, 15:18:11
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neagu Andrei Vezi mesajul
1. După ce a trecut sâmbăta, când se lumina de ziua întâi a săptămânii (Duminică), au venit Maria Magdalena și cealaltă Marie, ca să vadă mormântul.
2. Și iată s-a făcut cutremur mare, că îngerul Domnului, coborând din cer și venind, a prăvălit piatra și ședea deasupra ei.
3. Și înfățișarea lui era ca fulgerul și îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.
4. Și de frica lui s-au cutremurat cei ce păzeau și s-au făcut ca morți.
5. Iar îngerul, răspunzând, a zis femeilor: Nu vă temeți, că știu că pe Iisus cel răstignit Îl căutați.
6. Nu este aici; căci S-a sculat precum a zis; veniți de vedeți locul unde a zăcut.
7. Și degrabă mergând, spuneți ucenicilor Lui că S-a sculat din morți și iată va merge înaintea voastră în Galileea; acolo Îl veți vedea. Iată v-am spus vouă.
8. Iar plecând ele în grabă de la mormânt, cu frică și cu bucurie mare au alergat să vestească ucenicilor Lui.
9. Dar când mergeau ele să vestească ucenicilor, iată Iisus le-a întâmpinat, zicând: Bucurați-vă! Iar ele, apropiindu-se, au cuprins picioarele Lui și I s-au închinat.
10. Atunci Iisus le-a zis: Nu vă temeți. Duceți-vă și vestiți fraților Mei, ca să meargă în Galileea, și acolo Mă vor vedea.
11. Și plecând ele, iată unii din strajă, venind în cetate, au vestit arhiereilor toate cele întâmplate.

(Matei 28.1-11)
In cartea ,,Studii de Etnografie romaneasca,, vol 1 Pamfil Biltiu se spun urmatoarele,,: Desi venerarea mortilor se practica intens la romani , nu putem sustine cu certitudine ca ea ar fii in exclusivitate o mostenire romana. Mosii de Craciun sau de Pasti sant intalniti la o seama de popoare slave. G.Popa.Lisseanu arata si el ca pana si filozofii epicurieni aveau convingerea ca zeii erau in parte ,,suflete,, ale mortilor, erau ,,manes,, de aici cuvantul ,,pomana,, pentru morti. Prin insusi faptul despartirii lor de corpuri , spiritele capatau adica un fel de divinitate , care se interesa mai departe de soarta urmasilor lor de pe pamant. Aceasta a facut ca ,,cultul mortilor,, sa fie la mare cinste la antici. Elementele etnografice , terminologia , stravechile practici ritualico-magice , conservate in obicei , ne certifica pregnant originea lui precrestina. Statornicirea obiceiului la marile sarbatori religioase , nu trebuie sa ne conduca nicidecum catre esenta s-a crestina . Daca pana azi mosii se mai practica la aceste sarbatori , se datoreaza unor suprapuneri peste ere ale unor sarbatori stravechi , antecrestine. Despre sarbatoarea ,,Rusaliilor,, ,Vasile Parvan , mentiona ca desi praznicele ei erau pagane , cand a venit crestinismul , au fost cald imbratisate de localnicii de la Dunare , asa incat Biserica a trebuit sa consimta pastrarea lor pe mai departe .Asa se face , spune el , ca ,,Rusaliile,, taranilor nostrii ,sant serbate ca si acum o mie noua sute de ani, de stramosii nostrii , cand nici vorba nu era de crestini prin partile astea.Aici se arata ca numirea de ,,Rusalii,, provine din anticul ,,Rosalia,, , aceasta fiind o sarbatoare pagano-crestina , dar care nu a putut fii inlocuita de crestinism.Practicarea Mosilor la sarbatoarea Pastilor , nu poate fii pusa nici ea pe seama provenientei crestine. Am scris aceste lucruri deoarece vad ca sant adevarate si Etnografia , este stiinta care se ocupa tocmai cu evaluarea practicilor si obiceiurilor din Traditia Bisericii.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.05.2016, 12:02:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Hristos a înviat, fraților și surorilor! Să ne ajute, cu harul Lui, să înviem și noi, cu fiecare zi de Înviere.

Am, tototdată, și o întrebare pentru cei ce cunosc: La ce anume se referă „sfintele paști” din slujba Învierii:
„Paștile cele sfințite astăzi nouă S-au arătat. Paștile cele nouă și sfinte. Paștile cele de taină. Paștile cele preacinstite. Paștile Hristos-Izbăvitorul; Paștile cele fără prihană, Paștile cele mari, Paștile credincioșilor, Paștile care au deschis nouă ușile raiului, Paștile cele ce sfințesc pe toți credincioșii.”?

Ce sunt/erau paștile? Este, evident, vorba despre Hristos. De ce este numit, însă, Paști? Probabil este o legătură cu jertfa de Paști pe care o aduceau iudeii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.05.2016, 12:40:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Adevarat, a inviat!

Sa va dea Dumnezeu numai bine, sanatate si pace.

Legat de intrebarea ta si eu cred ca se refera la Iisus ca jertfa.
Mai fac legatura si cu painea inmuiata in vin care se imparte in loc de anafura obisnuita. Tot Pasti se numeste, deci trupul si sangele Lui.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.05.2016, 13:12:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Hristos a inviat ,parintilor,fratilor si surorilor! Dumnezeu sa ne dea intelepciunea sa ne iubim mai mult ,sa ne rabdam mai mult si sa ne intelegem mai bine!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 15:16:30
Hristos a inviat! bmd Biserici Protestante 8 28.05.2009 16:22:39
Hristos a Inviat! amatyyy Generalitati 2 10.05.2009 21:20:53
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35