Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 16.02.2016, 09:46:18
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dreapta credinta in Dumnezeu in loc de credinta in puterile malefice si nelimitate ale tehnologiei pe care cu ipocrizie o folosesc in viata de zi cu zi :)

dreapta credinta : ortodoxia :D
puterile malefice ale cipului,intr adevar..diavolul se foloseste de el
  #122  
Vechi 16.02.2016, 10:00:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
puterile malefice ale cipului,intr adevar..diavolul se foloseste de el
Serios? Are si el smartphone si calculator conectat la Internet?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #123  
Vechi 16.02.2016, 10:02:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

Nu râdeți...că-i di plâns. :)
Oricum, facand abstractie de context are si niste afirmatii valide :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.02.2016 at 16:32:24.
  #124  
Vechi 16.02.2016, 10:27:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bineînțeles, totuși eu mă minunez cum cineva poate avea asemenea discipoli.
Cred că mai potrivit era să postez pe topicul "să ne amuzăm oleacă". :)
  #125  
Vechi 16.02.2016, 10:32:07
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cu cata siguranta afirma unii ca nu e nicio problema daca iei cip implantat! Stiam eu ca o sa traiesc sa vad scris si asa ceva!
nu toate cipurile sunt nocive. Unele dintre ele sunt folosite in medicina si salveaza vieti. Nu cred ca este sanatos sa vedem peceti 666 peste tot. Trebuie sa intelegi ca NU poate exista pecetea 666 (oricare ar fi forma ei) FARA PECETLUITOR, iar despre o pre pecete, Apocalipsa NU spune despre asa ceva
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #126  
Vechi 16.02.2016, 10:58:32
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Are si el smartphone si calculator conectat la Internet?
Da.serios.
el,oamenii lui ..ne influenteaza prin dispozitivele astea ..are tot ce ii ingaduie Dumnezeu sa aiba..uite pe mine ma tot atrage sa intru pe forum si sa mai scriu ce cred de cuviinta ca e bine :) imi place sa intru pe forum :D
  #127  
Vechi 16.02.2016, 11:02:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aha, și de vină e tehnologia, bat-o s-o bată.... Noi nu avem nici o vină.
  #128  
Vechi 16.02.2016, 11:10:07
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Red face

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aha, și de vină e tehnologia, bat-o s-o bată.... Noi nu avem nici o vină.

noi avem vina pt ca ne lasam influentati,nu? :)
  #129  
Vechi 16.02.2016, 14:35:04
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Colegul-care-zboara, hai sa luam logica ca la institutia post-doctorala, inalt elitista, numita gradinita. Acel semn mentionat in Revelatie are o functie de inchinare si o functie economica. Fara amindoua functionale, NU este ACEA pecete.
Da,logica.Cu cateva comentarii mai devreme am spus asta:
Citat:
În prealabil postat de flying
Cipul implantat pur si simplu in mana sau pe frunte nu este semnul Fiarei ,dar cipul implantat pe mana sau frunte ,cu declaratia in cunostinta de cauza ca renunti la Hristos contra serviciilor cipului...asta da ,e semnul Fiarei. Cred ca Paisie Aghioritul,Arsenie Papacioc,Iustin Parvu vedeau "ceva" mai departe decat AlinB sau altii de pe forum care vad doar partea utilitarista si corectitudinea celor ce vor controla acest sistem.E ca si intrarea soarecelui in capcana ,la inceput are impresia ca se da o petrecere in capcana,dar apoi afla...adevarul nesimbolic.
Foarte tare ,asta cred ca e o premiera in logica: sa contrazici cu aceeasi idee pe care o contrazici.Eroarea asta logica noua poate fi numita "vagonu' fallacy" dupa numele fondatorului ei.


Ideea era(cu totul )alta ,parintii care au vorbit despre pecete si pericolele elementelor precursoare pecetii,nu vorbeau ca tine si ca mine ...ca sa se afle in treaba,ci la indemnurile Duhului.Daca tu "vezi" tot la fel de bine realitatea ca si un parinte Paisie,Arsenie,Iustin care mai e rolul induhovnicirii,luptelor ascetice?? Daca unii care beau si ei o bere acolo si stau la jocuri pe calculator vad mai bine decat parintii induhovniciti,viata duhovniceasca nu mai are sens . Oricum ,am o banuiala,ca unii 'telectuali care comenteaza pe aci' au aceasta credinta.

Unii invata dogma ortodoxa cu mintea si se cred teologi (ei cred ca sa stai 24/24 pe forum si sa comentezi inseamna viata duhovniceasca un substitut la post ,rugaciune,milostenie; ei vorbesc plini de infatuare impotriva unor parinti duhovnici ,musteste mandria din ei ...cu logica lor omeneasca ,care (cred ei)e mai buna decat discernamantul unor parinti care vorbeau cu Dumnezeu ,mai des decat comenteaza ei pe forum.

Adevarul trist e ca ,daca acum la elementele precursoare pecetii ,atat de putini crestini au reactionat va fi infinit mai greu la introducerea efectiva.E mai usor sa lupti cu cancerul in fazele initiale ,decat in momentul in care a facut metastaze si s-a raspandit in tot organismul.

'telectualii care se cred mai destepti decat parintii duhovnici...stiu ei mai bine.Ei se cred in stare sa lupte cu cancerul in metastaze,decat in stadiul incipient...si ii indeamna si pe altii sa faca asa.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
  #130  
Vechi 16.02.2016, 15:38:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Și uite așa se conturează dogma infailibilității duhovnicilor. O fi ortodoxie ? O fi altceva ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare