Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.05.2012, 17:32:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Eu vin si zic - "Este scris!..." si ei imbraca Cuvantul cu filozofii pompoase sau cu imbrobodeli babesti.
Este scris, dar si ceea ce este scris trebuie inteles si explicat pentru a fi insusit, doar nu memoram texte fara a le intelege. E bine ca v-ati dat arama pe fata, domnule ucenic.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.05.2012, 17:42:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Este scris, dar si ceea ce este scris trebuie inteles si explicat pentru a fi insusit, doar nu memoram texte fara a le intelege. E bine ca v-ati dat arama pe fata, domnule ucenic.
Eu am mai spus că ucenic e lupul cu blană de oaie...la început a avut parte de o primire caldă și frățească pe forum (el fiind cel pacificator). Coada însă nu a putut-o ascunde.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.05.2012, 17:55:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Eu iau Cuvantul asa cum mi L-a dat Domnul - azima, nu paine dospita.
De ce a mai fost nevoie de întruparea Domnului Iisus Hristos, dacă te limitezi doar la cuvânt? Ți-am pus la dispoziți un text pe care te-am rugat să-l citești, dar se pare că nu vrei să iei aminte. Ai fi înțeles mai bine erezia în care te afli. Și dacă tot vrei să pozezi într-un "ucenic" de ce ne tot citezi din Biblie? Sau ne crezi căzuți din bananier și acum cu ajutorul tău am ajuns să studiem Biblia?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.05.2012, 18:50:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu am mai spus că ucenic e lupul cu blană de oaie...la început a avut parte de o primire caldă și frățească pe forum (el fiind cel pacificator). Coada însă nu a putut-o ascunde.
Sa nu exageram; cred ca nu-si da seama cand ne jigneste, cu toate ca o face tot mai des in ultima perioada, insa se mira de riposta. Nimeni nu e facut in fel si chip, daca el nu-i face pe altii in fel si chip. Si acum ma minunez cum a starnit toata polemica asta, cand eu i-am spus din prima ca acele cuvinte sunt o expresie, deci nu trebuie luata ad litteram si am dat si link in care se explica despre ce e vorba.

@ucenic: Exista multe zicale, vorbe si expresii despre Iad si Rai, nu doar in literatura crestina, cat si cultura populara romaneasca. Daca pe d-voastra nu va intereseaza sa aflati semnificatia lor, ce a dorit sa spuna autorul lor, va rog sa nu mai interveniti in discutii, doar pentru a starni polemici inutile si a ne arata ca expresia respectiva nu apare ca forma in Scriptura. Normal ca nu apare, e “o vorba” ce nu poate fi luata ad litteram, semnificatie ei conteaza si care ascunde o intreaga teologie. Ati catalogat literatura crestina drept “praf” de care va scuturati. Foarte bine, asta inseamna sa nu va bagati in discutii ce au ca tema literatura crestina. Daca unii doresc sa dezbata tratate ascetice sau experientele Sfantului Siluan, cel care a folosit expresia “a fi cu mintea in iad” pot sa o faca linistiti, sa filosofeze pe seama ei cat vor, descoperindu-i noi valente. Chiar nu e nevoie sa repetati versete biblice, sa ni-l aruncati cu predilectie pe acela “va rataciti, nu cunoasteti scripturile”, fiti bucuros ca sunteti d-voastra mai luminat si ca Dumnezeu v-a dat putere de intelegere mai mare decat lumii de aici de pe forum, care doar filosofeaza. Iar daca filosofeala si imbrobodelile sunt deranjante, exista oricand posibilitatea sa accesati forumul penticostal, unde probabil discutiile sunt purtate dupa sablonul pe care-l agreati, neexistand riscul sa va umpleti de praf.

p.s As prefera sa nu va mai ascundeti dupa versete biblice pentru a judeca oamenii, ci pentru onestitatea dialogului sa-i spuneti ce ganditi despre el sau ceea ce spune. Ce facil spuneti "eu nu va judec", iar dupa aruncati:
"Voi prapadi intelepciunea celor intelepti si voi nimici priceperea celor priceputi." (1Cor.1:19)
Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Mat.22:29) s.a.m.d

Last edited by ioanna; 22.05.2012 at 19:53:37.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 22.05.2012, 19:51:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa nu exageram; cred ca nu-si da seama cand ne jigneste, cu toate ca o face tot mai des in ultima perioada. Si acum ma minunez cum a starnit toata polemica asta, cand eu i-am spus din prima ca acele cuvinte sunt o expresie, deci nu trebuie luata ad litteram si am dat si link in care se explica despre ce e vorba.
Nu-și dă seama că jignește? Sau nu vrea să-și dea seama? Tocmai ai constat că și-a dat arama de pe față. Era evident că asta se va întâmpla (l-am mirosit de când a intrat pe forum). A fost doar o chestiune de timp. Odată ce a prins rădăcini pe aici este normal să devină din ce în ce mai agresiv. Pe un alt topic mi-a atras atenția să fiu mai atent în exprimare. Mâine o să mă întrebe ce caut pe aici.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 22.05.2012, 20:05:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu-și dă seama că jignește? Sau nu vrea să-și dea seama?
Nu stiu, nu ma mai intereseaza, m-a dezamagit atitudinea sa, nu o sa mai am discutii cu dansul, ca parca am vorbi doua limbi diferite si am avem nevoie de translator :) Mi se pare superficial sa reduci Biblia la sensul de suprafata, sa alegi invataturile pentru sau despre minte, doar din acele versete in care apare scris explicit cuvantul “minte”. Reductia asta biblica ma depaseste, de aceea prefer sa nu mai am discutii.

Last edited by ioanna; 22.05.2012 at 20:19:36.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 23.05.2012, 15:25:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

"Tine mintea in Iad si nu deznadajdui" am inteles ca i-a fost spus sf. Siluan chiar de Iisus intr-o viziune, deci nu e de la oameni. In interpretarea mea se refera la amintirea ca dupa viata urmeaza judecata si frica Iadului ne determina sa ne indreptam. Daca vrem sa facem un pacat si ne gandim ca plata va fi Iadul nu il mai facem, iar pana la sfarsit sa nu dezandajduim, orice am fi facut.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.06.2012, 20:18:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Thumbs up Well said

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Dupa parerea mea Biblia este greu de inteles pentru ca oamenii incearca sa o citeasca nepregatiti. Si in primul rand fara credinta. Pentru ca sunt fara credinta si au mintea intunecata de pacat si mandrie, vrajmasul le inchide ochii mintii sa nu poata sa vada Adevarul. Aceasta este unica explicatie plauzibila dupa mine.
Noul Testament este scris intr-un mod absolut fascinant. Si unul fara nici o pregatire si cu o minte fara predispozitie pt gandire poate citi din Noul Testament si sa inteleaga ceva la nivelul sau. Partea fascinanta e ca aceleasi randuri pot fi citite si de catre un versat carturar si sa gaseasca si ala foarte multe lucruri noi.
Indiferent ca e carturar sau aproape analfabet, ca e credincios de mult timp sau e novice, cu totii vor gasi ceva de care sa ramana impresionati.
Aceste lucruri si multe altele fac Biblia cea mai fascinanta carte a existentei umane.
Un mesaj excelent. Speram sa ne mai onorezi cu prezenta, din cand in cand. :)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 08.06.2012, 01:05:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa citim Sfanta Scriptura

PARTEA I

,,La inceput un capitol pe zi din Evanghelie este absolut necesar si pentru sfintirea noastra, deoarece alunga toate cele rele. De asemenea, carti patristice, prin care sa poti intelege Evanghelia, deoarece toate cele patristice sunt rauri ce izvorasc din Evanghelie.Sa citesti, pe cat poti, vietile sfintilor care accentueaza pocainta, ca sa te folosesti."( Cuviosul Paisie Aghioritul)

,,Cu rugaciune si evlavie, caci in fiecare cuvant de acolo se gaseste cate un strop din adevarul vesnic, si toate cuvintele impreuna alcatuiesc marea cea nemarginita a Adevarului celui Vesnic.Biblia nu este o carte, ci viata; deoarece cuvintele sale „duh sunt, si viata sunt” (Ioan 6,63). Prin urmare, cuvintele sale pot fi intelese daca le cercetam in duhul Duhului lor, si cu viata vietii lor. Este o carte care trebuie citita cu viata- punandu-o in practica. Ar trebui mai intai traita, si apoi inteleasa. Aici se potrivesc cuvintele Mantuitorului: "De va voi cineva sa faca voia lui, va cunoaste pentru invatatura aceasta, ca de la Dumnezeu este” (Ioan 7,17).Fa-o,ca sa o poti intelege.Aceasta este regula fundamentala a exegezei ortodoxe.

Duhul Sfânt este autorul Bibliei, iar cel ce vrea s-o înțeleagă trebuie să dobândească mai întâi roadele Duhului: „dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea” (Gal. 5, 22-23).Când răsare soarele se aprind de lumină mai întâi piscurile cele înalte ale munților; tot astfel, Soarele Dreptății, care răsare din cuvintele Bibliei, luminează mai întâi de toate mințile curate ale sfinților. „Aceasta știind mai dinainte de toate trebuie să știți că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuiește după socotința fiecăruia; pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinți ai lui Dumnezeu au grăit, purtați fiind de Duhul Sfânt” (II Petru l, 20-21).

Etalonul valorilor este aurul; al spațiului este metrul dar etalonul adevărului este Iisus Hristos. „Eu sunt lumina lumii” (In. 8, 12); „Fără Mine nu puteți face nimic” (In. 15, 5). Fără lumina lui Iisus noi nu putem înțelege nici lumea înconjurătoare, nu ne putem înțelege nici pe noi înșine, precum nu putem înțelege nici Sfânta Scriptură.Prin urmare, pentru ca să putem înțelege Cartea Cărților trebuie, mai întâi, să ne rugăm neîncetat, căci numai rugându-ne ziua și noaptea Tatăl nostru cel din ceruri „va da Duhul Sfânt celor care îl cer” (Lc. 2, 13). Și numai când ne vom umple de roadele Duhului Sfânt, care este autorul Bibliei, vom putea înțelege Scriptura, căci - zice înțeleptul Solomon - „înțelepciunea nu pătrunde în sufletul viclean și nu sălășluiește în trupul supus păcatului. Duhul cel Sfânt, povățuitorul oamenilor, fuge de vicleșug, Se depărtează de mințile fără de pricepere și Se dă în lături când se apropie fărădelegea” (Înțel. l, 4-5).În al doilea rând, trebuie să ne smerim nu numai în fața lui Dumnezeu, ci și în fața sfinților lui Dumnezeu care, „purtați fiind de Duhul Sfânt”, ne-au lămurit în chip minunat toată Scriptura cea de Dumnezeu insuflată.

La inceput, de obicei cineva citeste Biblia repede, iar apoi tot mai incet, pana ce va ajunge sa citeasca cuvant cu cuvant, si nici macar, intrucat in fiecare cuvant descopera un adevar nepieritor si o taina negraita. In fiecare zi sa citesti cel putin un capitol din Vechiul si din Noul Legamant; dar, in acelasi timp, sa asterni intru lucrare si cate o virtute. Lucreaz-o pana cand devine o obisnuinta.Sa spunem, de pilda, ca cea dintai virtute este iertarea vorbirii de rau. Aceasta sa fie indatorirea ta de zi cu zi. Si, pe langa ea, roaga-te Domnului: „O, milostive Doamne, invredniceste-ma sa am dragoste pentru cei ce ma vorbesc de rau!”.Iar cand ai facut din aceasta virtute o obisnuinta, fiecare din celelalte virtuti ce-i urmeaza iti vor fi mai usoare, si tot asa, pana la cea din urma. Lucrul de capatai este sa citesti Biblia pe cat de mult cu putinta.

Cand mintea nu intelege, va simti inima; si daca nici mintea nu intelege, nici inima nu simte, citeste din nou, caci prin citire semeni in suflet cuvintele lui Dumnezeu.Si acolo nu vor pieri, ci treptat si pe nesimtite vor trece in firea sufletului tau; si se ti va petrece ceea ce a grait Mantuitorul despre omul care „arunca samanta in pamant, si doarme, si se scoala noaptea si ziua, si samanta rasare si creste, cand nu stie el” (Marcu 4,26-27).Lucrul de capatai este: seamana, si Dumnezeu este cel ce pricinuieste si ingaduie ca ceea ce s-a semanat, sa creasca (1 Cor. 3,6).Dar nu zori izbanda, ca nu cumva sa ajungi ca omul care seamana astazi, si maine vrea deja sa culeaga.

Prin citirea Bibliei, adaugi dospeala la aluatul sufletului si trupului, care creste treptat si umple sufletul pana ce l-a patruns pe de-a-ntregul si il face sa se inalte cu adevarul si dreptatea Evangheliei.In fiecare caz, poate fi aplicata fiecaruia dintre noi pilda Mantuitorului despre semanator si samanta. Samanta Adevarului Dumnezeiesc ne este data in Biblie.Citindu-o, aruncam acele seminte in suflet. Multe cad in pamantul pietros si colturos ale sufletului nostru, dar cateva cad si in pamantul cel rodnic al inimii noastre - si rodesc. Si cand zaresti roada si o gusti, dulceata si bucuria te vor indemna sa cureti si sa ari partile stancoase si colturoase ale sufletului si sa le semeni cu samanta cuvantului lui Dumnezeu.

Stii cand un om este intelept, pentru Hristos Domnul? - Atunci cand asculta cuvintele Sale si le poarta mai departe. Inceputul intelepciunii este ascultarea de cuvantul lui Dumnezeu (Matei 7,24-25).Fiecare cuvant al Mantuitorului are puterea si taria de a tamadui atat suferintele trupesti, cat si cele duhovnicesti. „Ci numai zi cu cuvantul, si se va tamadui sluga mea” (Matei 8,8). Mantuitorul a zis cuvantul - si sluga sutasului s-a tamaduit.Precum a facut odata, chiar si acum Domnul zice neincetat cuvintele Sale catre tine, catre mine, si catre noi toti. Dar trebuie sa ne luam ragaz, si sa ne afundam intr-insele si sa le primim - cu credinta sutasului.Si o minune ni se va petrece, si sufletele noastre se vor tamadui precum s-a tamaduit sluga sutasului. Caci se spune in Evanghelie ca au adus la Dansul pe multi indraciti, iar El izgonea duhurile cu un cuvant, si tamaduia pe toti cei bolnavi (Matei 8,16).

Inca mai face si astazi acestea, caci Domnul Iisus este „ieri si astazi acelasi, si in veci” (Evr. 13,8). Cei ce nu asculta la cuvintele lui Dumnezeu vor fi judecati la Infricosata Judecata, si va fi mai rau pentru ei in Ziua Judecatii, decat a fost pentru Sodoma si Gomora (Matei 10,14-15).Ia aminte - la Infricosata Judecata ti se va cere sa dai seama despre ce ai facut cu cuvintele lui Dumnezeu, fie de le-ai ascultat si le-ai tinut, fie de te-ai bucurat intru ele sau te-ai rusinat de ele.De te-ai rusinat de ele, si Domnul se va rusina de tine cand va veni intru slava Tatalui Sau impreuna cu sfintii ingeri (Marcu 8,38).Putine din cuvintele oamenilor nu sunt desarte si zadarnice. Putine sunt, deci, cuvintele de care sa nu ne grijim la judecata (Matei 12,36).

Pentru a ne pazi de aceasta, trebuie sa cercetam si sa invatam cuvintele lui Dumnezeu din Biblie si sa ni le insusim; caci Domnul le-a dat oamenilor ca ei sa le poata primi, si prin mijlocul lor sa primeasca si insusi Adevarul lui Dumnezeu. In fiecare cuvant al Mantuitorului exista mai multa vesnicie si neclatire decat in toate cele ale cerului si ale pamantului, in intreaga lor istorie.Prin urmare, El a grait: „Cerul si pamantul va trece, iar cuvintele mele nu vor trece” (Matei 24,35). Aceasta inseamna ca Dumnezeu si toate cele ale lui Dumnezeu sunt intru cuvintele Mantuitorului. Asa ca ele nu pot trece.

Daca un om le primeste, este mai neclintit decat cerul si pamantul, caci intr-insele se afla o putere care il face pe om fara de moarte si vesnic. Invatarea si plinirea cuvintelor lui Dumnezeu il inrudeste pe om cu Domnul Iisus. El Insusi a descoperit aceasta, atunci cand a grait: „Maica mea, si fratii mei sunt acestia, care aud cuvantul lui Dumnezeu, si-l fac pre dansul” (Luca 8,21).Acestea inseamna ca daca auzi si citesti cuvantul lui Dumnezeu, esti frate vitreg al lui Hristos. Daca il indeplinesti, esti frate deplin al lui Hristos. Aceasta este o bucurie si o cinstire mai mare decat cea a ingerilor."

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 08.06.2012 at 02:12:13.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 08.06.2012, 01:08:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PARTEA a-II-a

,,Cine este impins de nebunie pana la atata indrazneala incat sa se opuna cuvintelor Sfintilor Parinti, acela este departe de Teologia sigura a crestinilor.Si evident ca daca el nu venereaza si nu admira invatatura acelora, nu vom lauda nici noi ideile lui. Caci prin ce se va dovedi demn de credinta, daca el nu socoteste pe sfinti demni de credinta"(Sfantul Grigorie Palama)

,,Cand inveti din Biblie, se revarsa in suflet o anume fericire, de neasemuit cu nimic pamantesc. Mantuitorul a grait despre ea, atunci cand a zis: „Fericiti cei ce asculta cuvantul lui Dumnezeu, si-l pazesc pre el” (Luca 11,28).Mare este taina cuvantului - intr-atat de mare, incat cea de-a doua Persoana a Sfintei Treimi, Hristos Domnul, este numit in Biblie „Cuvantul” sau „Logosul”. Dumnezeu este Cuvantul (Ioan 1,1). Toate acele cuvinte ce vin de la Cuvantul cel vesnic si desavarsit, curg de la Dumnezeu, Dumnezeiescul Adevar, Vesnicia si Dreptatea. Daca le asculti pe ele, il asculti pe Dumnezeu. Daca le citesti, cuvintele directe ale lui Dumnezeu citesti.Dumnezeu Cuvantul s-a facut trup, s-a facut om (Ioan 1,14),iar omul mut, gangav a inceput sa rosteasca cuvintele adevarului si dreptatii vesnice a lui Dumnezeu.

In cuvintele Mantuitorului exista un anume licoare a nemuririi, care curge strop cu strop in sufletul omului ce citeste cuvintele Sale si ii aduce sufletul dintru moarte la viata, dintru clatire intru neclatire.Mantuitorul a aratat aceasta, atunci cand a zis: „Amin Amin graiesc voua: Ca cela ce asculta cuvintele mele, si crede celui ce m-a trimis pre mine, are viata vesnica... ci s-a mutat din moarte in viata” (Ioan 5,24).Astfel, Mantuitorul face afirmatia cruciala: „Amin Amin graiesc voua: De va pazi cineva cuvantul meu, nu va vedea moartea in veac” (Ioan 8,51).Fiecare cuvant al lui Hristos este plin de Dumnezeu. Asa ca, atunci cand intra in sufletul unui om, il curata de toata intinaciunea. Din fiecare cuvant al Sau vine o putere care ne curata de pacat.Astfel, la Cina cea de Taina, Mantuitorul le-a spus ucenicilor Sai, ce obisnuiau sa asculte neincetat cuvantul Sau: „Acum voi curati sunteti, pentru cuvantul care am grait voua” (Ioan 15,3).

Hristos Domnul si Apostolii Sai numesc toate cele scrise in Biblie cuvantul lui Dumnezeu, cuvantul Domnului (Ioan 17,14;Fapte 6,2, 13,46, 16,32, 19,20; II Cor. 2,17; Col. 1,15, II Tes. 3,1), si daca nu il citesti si il primesti astfel, vei ramane desart si zadarnic, intru vorbele cele mute, gangavite ale oamenilor. Fiecare cuvant al lui Dumnezeu este plin de Adevarul lui Dumnezeu, care sfinteste sufletul pentru intreaga vesnicie, odata ce intra intr-insul. Astfel se intoarce Mantuitorul catre cerescul Sau Parinte, in rugaciune: „Parinte! Sfinteste pre ei intru Adevarul tau, Cuvantul tau adevar este” (Ioan 17,17).Daca nu primesti cuvantul lui Hristos ca fiind cuvantul lui Dumnezeu, ca fiind cuvantul Adevarului, atunci minciuna si tatal minciunii din launtrul tau se razvratesc impotriva sa. In fiecare cuvant al Mantuitorului exista multe mai presus de fire si pline de har, si acestea sunt cele ce revarsa har asupra sufletului omului, atunci cand il viziteaza cuvantul lui Hristos. Prin urmare, Sfintii Apostoli numesc intreaga alcatuire a lacasului mantuirii „cuvantul harului lui Dumnezeu” (Fapte 20,32).

Ca o putere vie si plina de har, cuvantul lui Dumnezeu are un efect facator de minuni si datator de viata asupra omului, atata vreme cat il asculta cu credinta si il primeste cu credinta (1 Tes. 2,13). Totul este pangarit de pacat, insa totul se curateste prin cuvantul lui Dumnezeu si prin rugaciune - totul - toata zidirea, de la om pana la un vierme (1 Tim. 4,5).Prin Adevarul care il poarta intr-insul si prin Puterea pe care o are intr-insul, cuvantul lui Dumnezeu este „mai ascutit decat toata sabia ascutita de amandoua partile, si strabate pana la despartitura sufletului, si a duhului, si a madularelor, si a maduvei, si judecator cugetelor si gandurilor inimii” (Evrei 4,12). Nimic nu ramane ascuns in fata sa ori pentru el.

Deoarece fiecare cuvant al lui Dumnezeu cuprinde Cuvantul lui Dumnezeu cel vesnic - Logosul - are puterea sa nasca si sa innoiasca oamenii. Si cand un om se naste din Cuvant, se naste din Adevar.Din aceasta pricina Sfantul Iacov Apostolul scrie catre crestini ca Dumnezeu Tatal i-a nascut „cu cuvantul adevarului” (1,18); si Sfantul Petru le spune ca au fost „nascuti a doua oara... prin cuvantul lui Dumnezeu celui viu, si care petrece in veac” (1 Petru 1,23). Toate cuvintele lui Dumnezeu, pe care Dumnezeu le-a grait catre oameni, vin de la Cuvantul cel Vesnic - Logosul, care este Cuvantul vietii si daruieste Viata vesnica.

Cel ce vietuieste pentru Cuvant, se poarta pe sine de la moarte la viata. Cel ce se umple pe sine cu viata vesnica, se face biruitor al mortii si „partas Dumnezeiestii firi” (2 Petru 1,4), si fericirea sa nu va avea sfarsit.

Rostul de capatai si cel mai insemnat al tuturor acestora este credinta si simtirea iubirii pentru Hristos Domnul, caci taina fiecarui cuvant al lui Dumnezeu se dezvaluie sub caldura acelei simtiri, asa cum petalele unei flori inmiresmate se deschid sub caldura razelor soarelui. Amin."(sinteza realizata din "Lupta pentru Credinta", volumul IV, "Comori ale spiritualitatii ortodoxe sarbe"-preluare de pe crestinortodox.ro- si “Cum sa citim Biblia în învățătura Sfinților Părinti”de Arhimandrit Paulin Lecca-preluare de pe voscreasna.com).

In loc de final:,,In calitate de asezamant dumnezeiesc, Biserica este calauzita de Sfantul Duh. El ramane in ea si o face sa nu greseasca in ceea ce priveste dogmele, "Stalp si temelie a Adevarului". Biserica este cea care pastreaza neschimbata invatatura apostoleasca. Doar ea poate conduce catre Adevar ,in masura sa se pronunte asupra adevarurilor mantuitoare ale invataturii revelate.Ea garanteaza si contine cu strictete in sanul sau curate si neschimbate Traditia si invatatura apostolica. Doar ea poate sa intareasca, sa talcuiasca si sa formuleze adevarurile, acoperita de Duhul Sfant. Numai ea isi pastreaza copiii pe calea mantuirii, pe care ii indruma cu siguranta la mantuire. Doar in Biserica credinciosii detin asigurarea ferma a adevarurilor in care cred si mantuirea sufletului.In afara Bisericii nu exista mantuire." (Sfantul Ierarh Nectarie de Eghina)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 08.06.2012 at 02:14:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 11:34:48
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 21:58:50