Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2012, 23:54:49
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Ateii si ateismul

Ma intereseaza sa stiu care este cel mai bun raspuns la aceasta intrebare. Pot sa dau si eu un raspuns, insa sunt convins ca nu pe cel mai complet si mai in cunostinta de cauza. Va multumesc!

"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
  #2  
Vechi 26.02.2012, 00:00:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Iar o luăm de la capăt? Sunt deja mii de pagini, pe forum, despre problemele astea!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #3  
Vechi 26.02.2012, 00:09:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Ma intereseaza sa stiu care este cel mai bun raspuns la aceasta intrebare. Pot sa dau si eu un raspuns, insa sunt convins ca nu pe cel mai complet si mai in cunostinta de cauza. Va multumesc!

"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
Intrebarile astea si le poate pune doar cineva care nu vrea sa creada. Una e sa ai indoieli si alta e sa fii impotriva lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca toata creatia sa fie buna (ma refer la fiintele rationale pe care le-a creat). Doar ca fiintele rationale sunt libere. Din dragoste Dumnezeu ne-a facut liberi. Nu ne-a facut niste robotei programati sa facem ceva. Asa ca omul fiind liber poate sa aleaga binele sau raul. Deci Dumnezeu este atotputernic si bun. Este atotputernic pentru ca poate sa faca orice si este bun pentru ca ne-a dat libertatea da a alege sa fim cu El. Restul depinde doar de noi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #4  
Vechi 28.02.2012, 08:54:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dumnezeu vrea ca toata creatia sa fie buna (ma refer la fiintele rationale pe care le-a creat). Doar ca fiintele rationale sunt libere. Din dragoste Dumnezeu ne-a facut liberi. Nu ne-a facut niste robotei programati sa facem ceva. Asa ca omul fiind liber poate sa aleaga binele sau raul. Deci Dumnezeu este atotputernic si bun. Este atotputernic pentru ca poate sa faca orice si este bun pentru ca ne-a dat libertatea da a alege sa fim cu El. Restul depinde doar de noi.
E un răspuns atît de clar și de simplu. Dragă Androneo, ia aminte și meditează la el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #5  
Vechi 26.02.2012, 00:37:56
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
"Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
Multi inaintea ta au venit cu asemenea intrebari. Dar de ce le ceri de la oameni? De ce nu te duci in camaruta ta, sa te apleci in rugaciune si sa Ii ceri lui Dumnezeu sa te lumineze?
  #6  
Vechi 26.02.2012, 01:20:30
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Paradoxuri

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Multi inaintea ta au venit cu asemenea intrebari. Dar de ce le ceri de la oameni? De ce nu te duci in camaruta ta, sa te apleci in rugaciune si sa Ii ceri lui Dumnezeu sa te lumineze?
Raspunsul meu la aceasta intrebare este ca la fel cum sunt de exemplu paradoxurile lui Zenon, asa este si acest paradox, al lui Epicur. Deci nu este decat un paradox al gandirii umane.
Inainte sa ma duc la preotul meu cu astfel de intrebare si sa-mi iau bastoane pe cocoasa :)) m-am gandit ca daca intreb aici nu am ce sa patesc XD.

Sper ca am fost clar.

Oricum, mie chiar nu imi este frica de intrebarile atat de "intelepte" ale ateilor. Incerc doar sa le gasesc si eu raspuns. Eu cred in Dumnezeu, merg in fiecare Duminica la biserica la Sfanta Liturghie, incerc sa fac cat mai multe fapte bune, tin post si ma rog la Dumnezeu, Iisus Cristos, Fecioara Maria si la sfinti. Asta ca sa se stie :)

Last edited by androneo; 26.02.2012 at 01:25:16.
  #7  
Vechi 26.02.2012, 01:54:12
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Oricum, mie chiar nu imi este frica de intrebarile atat de "intelepte" ale ateilor. Incerc doar sa le gasesc si eu raspuns.
Dupa cum era de asteptat, intrebarile nu erau "ale tale". Ca sa Il marturisesti pe Hristos inaintea lumii, a necredinciosilor, si sa spui ateilor despre Dumnezeu nu este un lucru prea usor dar este un lucru la care am fost chemati: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura." (Marc.16:15)
Roaga-te si Domnul sa iti ajute la aceasta.

Referitor la intrebarile "intelepte" ale necredinciosilor, fii pe pace. Daca vii in rugaciune si Ii ceri cu toata sinceritatea si curatia ajutorul Lui ca sa Il poti marturisi, intareste-te si imbarbateaza-te caci Domnul promite ca va fi cu tine in marturisirea ta:
"...sa nu va ingrijorati mai dinainte cu privire la cele ce veti vorbi, ci sa vorbiti orice vi se va da sa vorbiti in ceasul acela; caci nu voi veti vorbi, ci Duhul Sfant." (Marc.13:11)
  #8  
Vechi 26.02.2012, 02:07:16
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit De aceea am folosit ghilimelele, este vorba de Paradoxul lui Epicur

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Dupa cum era de asteptat, intrebarile nu erau "ale tale"
Nu, intrebarile nu sunt ale mele. Daca observi, de aceea am si folosit ghilimelele, pentru ca este vorba de paradoxul lui Epicur.
In rest iti spun cu sinceritate, nu vad nici o relevanta la comentariul tau. Oricum, iti multumesc !
  #9  
Vechi 26.02.2012, 02:46:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Nu, intrebarile nu sunt ale mele. Daca observi, de aceea am si folosit ghilimelele, pentru ca este vorba de paradoxul lui Epicur.
Referitor la paradoxul lui Epicur, ma intreb cu ai putea constientiza binele in absenta raului? Raul si binele sunt abstracte in sine, ele se pot realiza prin urmarirea in tot ceea ce facem a unor valori subordonate, insa nu vad cum ai putea primi , insusi activ si arata prin fapte binele in lipsa raului.
  #10  
Vechi 26.02.2012, 03:07:37
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
In rest iti spun cu sinceritate, nu vad nici o relevanta la comentariul tau.
Pai mobilul "argumentatiei" tale inaintea unor atei nu era marturisirea credintei tale in Dumnezeu si in Hristos, Fiul Sau?
Sa inteleg ca te rezumai sa filozofezi cu ei?
Atunci imi pare rau ca am intrat in aceasta discutie. Argumentatia de dragul argumentarii este pentru filozofi nu pentru crestini.

"Nu umblati dupa lucrurile inalte, ci ramaneti la cele smerite. Sa nu va socotiti singuri intelepti." (Rom.12:16)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 13:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 17:19:05
Ateii dorstor Umanitare 3 23.08.2008 01:05:06
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 22:50:10