Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 01.03.2012, 08:32:09
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Tu implinesti tot ce ai inteles din Carte? Ca eu inca nu.
ei, atunci baremi nu te mai erija in invatator si stai si asculta pe altii.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 01.03.2012, 08:59:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
deci Domnul ne judeca, mai ales, dupa poruncile pe care le-am inteles??? ei, hai ca asta-i buna! daca eu nu inteleg ca a fura este pacat, nu mi se ia in considerare acest pacat, conform "teoriei" acestui domn.
Desigur. Poruncile lui Dumnezeu pot fi înțelese în mod normal de orice om, aceasta în primul rând pentru că El a așezat prin Duhul Sfânt o instanță morală, glasul conștiinței în om:

",,Iată legămîntul pe care -l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor, și le voi scrie în mintea lor``"(Evrei 10,16)

Am spus că pot fi înțelese în mod normal de orice om. De orice om normal.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 01.03.2012, 11:59:02
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Desigur. Poruncile lui Dumnezeu pot fi înțelese în mod normal de orice om, aceasta în primul rând pentru că El a așezat prin Duhul Sfânt o instanță morală, glasul conștiinței în om:

",,Iată legămîntul pe care -l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor, și le voi scrie în mintea lor``"(Evrei 10,16)

Am spus că pot fi înțelese în mod normal de orice om. De orice om normal.
exact asta am spus si eu, ca nu exista o porunca a Domnului Isus care sa nu poata fi inteleasa de orice om care este in toate facultatile mintale! insa se vede treaba ca "penticostalul" crede altfel, ca acele porunci neintelese pot fi scuzate, am impresia ca domnul acesta "iubeste" anumite pacate, pe care el le categoriseste ca fiind porunci ale Domnului neintelese de el cel putin!!!!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 01.03.2012, 12:29:41
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Smile 1 martie

pt toate confesiunile din partea mea si a rudelor mele(ortodoxe si catolice):
SA AVETI O PRIMAVARA FRUMOASA,PLINA DE REALIZARI SI MULTUMIRE SUFLETEASCA.CEL DE SUS SA VA LUMINEZE SI SA VA ARATE CALEA DREAPTA.PACEA SA FIE CU VOI!
Reply With Quote
  #165  
Vechi 05.03.2012, 18:17:19
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Tu esti bolnav draga profet.
stimabile, nu dumneata ai spus :

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Calculez transportul lui, mesele pe care trebuie sa le serveasca, aranjez cazarea lui la unul dintre frati si tot ceea ce-i mai este necesar. Pe langa acestea consider normal sa-i ofer un bonus financiar pentru deplasarea lui. Omul si-a lasat familia, petrece o zi sau doua pe drum. 150-200 de lei mie mi s-ar parea rezonabil pentru o duminica petrecuta la noi.
Deci "pastorul" primeste bani de transport, masa gratuita, cazare gratuita (pana aici mi se pare normal, sunt cheltuieli firesti), DAAAAR....atentie si un "mic" bonus financiar de 200 RON (cam cat castiga un profesor debutant intr-o saptamana) !!! si asta in timp ce el (pastorul) este salariat al Statului Roman!!!!
din moment ce Statul roman ajuta Biserica Penticostala de la buget, salarizand pastorii, asta o data, a doua oara, fiecare membru penticostal plateste zeciuiala lunar si arunca cate ceva (sa nu se faca de ras) in cosul de colecte, de ce mai trebuie ca activitatea ce este retribuita deja in felul descris mai sus, sa fie platita??? de ce???

Art.230 – (1) Unitățile aparținând cultelor religioase recunoscute din România, precum și unitățile și instituțiile de învățământ teologic autorizate și acreditate potrivit legii,
aflate în subordinea acestora și neintegrate în învățământul de stat, primesc de la bugetul de stat și de la bugetele locale un sprijin sub formă de contribuții, care va asigura completarea drepturilor salariale neacoperite din fondurile proprii ale unităților de cult centrale și locale respective.


Pe langa ce le da Statul, pastorii penticostali isi completeaza "salariul" cu bani de la biserica, in mod oficial (ca fura ei din zeciuieli si colecte, asta e altceva) incat ajunge la 1300 ron pe luna, cum ne-a informat "penticostalul".
Alte culte neoprotestante nu iau deloc bani de la Statul roman pt pastorii lor, dar penticostalii iau, si iau la greu!!!

Domnule, nu se poate una ca asta! oi fi eu bolnav cum zici, dar nu sunt tampit! adica e chiar din cale afara! e strigator la Ceruri! e jaf ca in codru!!!

Si mata vrei sa vina oameni la biserica matale sa va dea atatia bani?

Subiectul topicului este "cea mai buna religie", pai oameni buni, in mod sigur nu religia Penticostala, care este o hotie generalizata !!! fugiti de penticostali ca astia sunt niste banditi ordinari!!!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 05.03.2012, 18:44:09
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Apoi, eu am, ca frati in Hristos, buni prieteni din alt cult evanghelic (Biserica Evanghelica Romana - BER) care boteaza copii de mici. Nu avem astfel de discutii. Eu am aceasta intelegere din Scriptura, referitor la botez, pe care a-ti(!) citit-o, dar cata vreme exista crestini (asemenea user-ului "lacrimi") care sunt botezati de mici si Il urmeaza si Il marturisesc pe Hristos in viata lor, personal cred ca sunt in adevar copii ai lui Dumnezeu, nascuti din nou. Nu fac din taina botezului o dogma. Am doar aceasta incredintare. Tocmai de aceea iti spun tie, din toata inima: frate in Hristos.
Oare printre primii crestini exista asemenea harababura si atatea neclaritati??? ma indoiesc. Nu se poate domnule, ori ori ! adica ori ii botezi cand sunt sugari, ori astepti sa devina adulti!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 06.03.2012, 09:38:10
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
sint ortodoxa cu taxele achitate la zi la biserica .nu sunt de acord 100% cu ortodoxia asta e tot.mai bine deschid alt subiect :ce va place ,ce nu va place,ce ar trebui schimbat la biserica ortodoxa ca sa nu mai plece enoriasi la alt cult.va dau un ex ce ar fi sa fim diciplinati in biserica asa cum sant catolicii?sa nu mai aud babutele cum converseaza in soapta in timpul slujbei.dar pt asta trebuie sa fie slujba de o ora (nu de patru ore)si cu participare si din partea noastra.nu-i asa ca ar fi bine sa fie in biserica scaune pt toata lumea?nu-i asa ca ar fi bine sa fie scoase din liturghii cuvintele vechi?ca sa nu fiu nevoita sa stau cu dictionarul de arhaisme la slujba.n-am parasit ortodoxia datorita preotului nostru care e un om extraordinar.mai dati voi exemple de imbunatatiri care pot fi aduse bisericii ortodoxe

Pana la urma cauti o religie "to entertain you"? (cum spune userul "lacrimi")
Mie mi se pare exact invers: limbajul ortodox e limbajul cel mai bogat si cel mai profund; ar fi o prostie sa-l schimbi pe un limbaj modern, sarac, incapabil sa cuprinda mai multe intelesuri intr-un singur cuvant. De ex., e o diferenta intre cum explica un parinte cuv. mila fata de cum il explica dex-ul; cuvintele mila, smerenie, izbavire, adormire sunt foarte cuprinzatoare; tot limbajul liturgic e inspirat de Duhul Sfant. Cum sa-l schimbam? Pai atunci nu mai suntem ortodocsi, suntem np.

Linkuri care trimit la 1.limbajul bisericesc si 2. despre mila

http://www.crestinortodox.ro/diverse...it-120867.html

http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...-dupa-rusalii/
Reply With Quote
  #168  
Vechi 06.03.2012, 12:53:05
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

pt cuvintele exemplificate de tine nu e nevoie de dictionar insa exista arhaisme care daca nu le cauti in disctionar nu le intelegi.
-nici macar nu le tii minte.

de ex cuvintul mantuire inseamna izbavire , salvare insa in viata spirituala acest termen se refera la mai multe lucruri in functie de context-mai multe salvari , daca vreti tipuri de salvari fiecare de la cite ceva.

credinta in Iisus te salveaza de la ceva , botezul de la altceva ,trairea Legii de la altceva, desavirsirea arhanta de la altceva.
-apoi mai este si mantuirea de care au beneficait toate popoaree in urma lucrarii pe cruce indiferent de credinta sau necrednta lor-chiar daca unul dintre beneficii a fost deschiderea harului pt putina vreme.

oamenii uneori confunda aceste salvari intre ele desi exista totusi si unele diferentieri teologice.

Sf Ioan Gura de Aur spunea ca din 1000 de preoti unul singur va fi mantuit -asadar trebuie sa fie mai multe mantuiri -una deplina si altele partiale.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 06.03.2012, 13:28:10
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

pe forum discuta un nr redus de oameni.daca am face sondaje de opinie in licee,facultati si peste tot unde gasim tineret daca tb sau nu sa fie actualizat limbajul bisericesc in BO ,daca dorim sau nu banci in biserica si slujbe pe intelesul tuturor care sa dureze 1 ora atunci aflam raspunsul.daca BO se va hotari sa actualizeze limbajul (sa dea DZEU) asta necesita timp nu se poate face peste noapte .poate doar asa nu vor mai pleca tinerii catre alte biserici.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 06.03.2012, 13:30:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
asadar trebuie sa fie mai multe mantuiri -una deplina si altele partiale.
A fi parțial mântuit sună ca și cum ai spune că poți fi parțial viu; sau parțial mort.

Salvarea, izbăvirea sau mântuirea, cum vrei să-i spui, cea pe care a realizat-o și o realizează Hristos e viață. E izbăvirea de moartea pe care a adus-o păcatul; e înviere, restabilirea legăturii cu Dumnezeu cel Viu prin împărtășire de jertfa lui Hristos.
E adevărat că „în casa Tatălui Meu multe lăcașuri sunt” și că cei mântuiți se vor împărtăși într-o măsură mai mare sau mai mică de dumnezeire, dar ei vor fi, totuși, „în casa Tatălui”, adică vor fi vii; mântuiți.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46