Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 07.03.2012, 18:58:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Cauta si vei afla, bate si ti se va deschide.
Esti pe langa.

Sunt si eu curios despre ortodoxia cea cu dinozauri, unde ai gasit-o?
Reply With Quote
  #182  
Vechi 07.03.2012, 19:12:05
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti pe langa.

Sunt si eu curios despre ortodoxia cea cu dinozauri, unde ai gasit-o?
Sunt atata de "pe langa", incat deja am mentionat asta.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 07.03.2012, 20:00:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
-> deci, daca de exemplu toata stiinta de astazi sustine ca ... Dumnezeu nu exista si maine s-ar putea sa sustina faptul ca exista... ori viceversa, tu esti multumit cu asta si atat. Pentru tine e totuna.

(postarea mea anterioara) <-.... e acelasi lucru

Atunci n-ar trebui sa te amesteci in conversatie cu un crestin ortodox. Tu sustii astfel un altfel de dumnezeu, de care nu am auzit in ortodoxie.

... si esti atat de informat. Dar eu zic ca ar trebui sa mai citesti din Noul Testament.
stiinta nu si-a propus sa demonstreze inexistenta sau existenta lui Dumnezeu.
daca unii din cercetatori dau ca sigura una dintre variante, este concluzia lor.
dar stiinta nu se ocupa cu asta.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 07.03.2012, 20:02:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Cauta si vei afla, bate si ti se va deschide.
da-mi adresa ta si nu vei avea mult de asteptat pana ce iti voi batea in usa.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 07.03.2012, 21:17:37
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Biblia nu este compediu astronomic.
Biblia nu este atlas zoologic.
Biblia nu este atlas botanic.
Biblia nu este atlas geografic.
Biblia nu este manual de istorie.
------------------------------------------
Nu cautam in Biblie despre dinozauri, nu vom gasi. Nu cautam in Biblie despre geo sau heliocentrism, nu vom gasi. Nu cautam in Biblie cele 7 minuni ale lumii, nu vom gasi.
Ci cautam in Biblie stiind ca acolo El, Dumnezeu, ne vorbeste noua, oamenilor, despre viata vesnica. Din cartea "Facerea" pana la "Apocalipsa" ni se profeteste, ni se povesteste, si ni se adevereste despre Iisus Hristos. "Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine." (Ioan.5:39)
De aceea noi, crestinii, iubim Cuvantul lui Dumnezeu. Nu pentru acuratetea sau conformitatea unei informatii stiintifice ci pentru lumina Adevarului revelat, Iisus Hristos.
------------------------------------------
"Si chiar daca as avea darul prorociei si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta, asa incat sa mut si muntii, si n-as avea dragoste, nu sunt nimic. (1Cor.13:2)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 07.03.2012, 23:41:47
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit



Asa au disparut dinozaurii.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #187  
Vechi 08.03.2012, 17:24:12
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
stiinta nu si-a propus sa demonstreze inexistenta sau existenta lui Dumnezeu.
daca unii din cercetatori dau ca sigura una dintre variante, este concluzia lor.
dar stiinta nu se ocupa cu asta.
Ba da, si-a pus. <- chestie discutabila. Un exemplu ar fi : descoperirea particulei lui dumnezeu. - a fost publicul informat de aceasta, de asemenea impreuna cu probabilitatea sa formeze gauri negre care sa inghita pamantul, dupa aceea revoltandu-se destul de deschis impotriva unui astfel de experiment; imediat dup-aceea, a iesit din discutie aceasta, fiind dus de nas de media. Cine isi mai aduce aminte de asemenea experiment in zilele de astazi?
Chestia asta sugereaza faptul ca nu unii cercetatori, ci mai degraba toti cercetatorii publici au dreptul la ultimul cuvant in privinta a orice, conturand cu o chestie de asta si opinia noastra, inclusiv a credintei noastre in ceea ce priveste religia ortodoxa, ca sa vezi de fapt ce vor sa faca si ce cred ei de fapt.
Inca o chestie e ca, cercetarile lor se fac pe fonduri care nu stim cum le sunt distribuite si nici daca acestia nu au directii de cercetare date de cineva anume.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 08.03.2012, 17:53:52
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

intradevar cercetare legat de spiritualitate si constiinta exista si s-au facut f multe descoperiri pe aceasta nisa.
insa au fost dezvaluite doar o mica parte din motive considerate inca sensibile

legat de fonduri nici eu nu cunosc insa din cite stiu aceste centre de cercetari sint in general arondate unor mari universitati/academii de stiinta atit in Rusia cit si in Sua -tarile cu cele mai bogate studii si rezulate concrete

este deci de asteptat sa existe si fonduri de la stat, din resurse proprii dar si din eventuale donatii private .
Reply With Quote
  #189  
Vechi 08.03.2012, 18:11:18
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

legat de ultimul cuvint cred ca presa are ultimul cuvint care poate prezenta ce crede si ce vrea ea despre orice om de stiinta sau experiment .

din cite am inteles la acceleratorul de la geneva in realitate nu a fost vb de crearea unei gauri negre fie ea mica si temporara ci o contraverificare prin care s-ar fi demontat unele descoperiri in domeniul spiritualitatii insa experimentul a esuat neducind la concluiziile scontate in vederea combaterii.

se pare ca din cite am mai observat exista o lupta intre doua baricade in lumea cercetatorilor unii care il descopera pe Dumnezeu in prea multe locuri si altii atei care vor sa combata
ar mai fi si a treia categorie mult mai subtire- cei care vor sa certifice ca doar religia lor este cea adevarata
Reply With Quote
  #190  
Vechi 08.03.2012, 18:38:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
legat de ultimul cuvint cred ca presa are ultimul cuvint care poate prezenta ce crede si ce vrea ea despre orice om de stiinta sau experiment .

din cite am inteles la acceleratorul de la geneva in realitate nu a fost vb de crearea unei gauri negre fie ea mica si temporara ci o contraverificare prin care s-ar fi demontat unele descoperiri in domeniul spiritualitatii insa experimentul a esuat neducind la concluiziile scontate in vederea combaterii.

se pare ca din cite am mai observat exista o lupta intre doua baricade in lumea cercetatorilor unii care il descopera pe Dumnezeu in prea multe locuri si altii atei care vor sa combata
ar mai fi si a treia categorie mult mai subtire- cei care vor sa certifice ca doar religia lor este cea adevarata
nu in orice conditii presa poate avea ultimul cuvant, desi ea il are oricum, pentru ca descoperirile, nedescoperirile, teoriile stiintifice sunt de obicei astazi greu de demonstrat, din pozitia de muritor de rand. de asemenea stiinta, mediul academic nu sunt de obicei fermi intr-o pozitie care sa fie... efectiv corecta, ci incurajeaza teorii, experimente care sunt de multe ori ne-infailibile, ne-morale, contradictorii...
cert e ca stiinta e folosita ca instrument in a zgandari tot felul de rani, credinte.

de fapt sunt aceleasi doua baricade - cineva afirma un adevar, altcineva afirma altceva- care e acel cineva, din ce perspectiva, de ce.... acestea sunt detalii....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Dinozaurii mateiash Din Vechiul Testament 42 16.05.2011 19:05:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 02:34:59