Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.05.2012, 15:37:57
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Exclamation Nasi necununati

Buna ziua,

Eu si sotul meu am fost rugati de niste vechi prieteni sa le botezam gemenii luna aceasta si as vrea sa stiu daca eu si sotul meu nu suntem cununati este un pacat sa botezam? Sau putem boteza separat eu un copil si sotul meu pe celalalt?

Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.05.2012, 15:40:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Puteți boteza fiecare câte un copil, dar personal nu văd rostul de a boteza pe cineva dacă nu sunteți cununați.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.05.2012, 15:54:02
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Puteți boteza fiecare câte un copil, dar personal nu văd rostul de a boteza pe cineva dacă nu sunteți cununați.
Dragos, rostul este de a crestina niste suflete asa cum si noi am fost crestinati la randul nostru.
Ceea ce incerc eu sa aflu pe acest forum este daca este corect ceea ce facem si da nu este corect, atunci de ce?

Multumesc
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.05.2012, 15:56:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E de apreciat că vreți să creștinați pe cineva.
Dar nu înțeleg de ce nu vreți voi să trăiți creștinește. De aici întrebarea mea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.05.2012, 16:56:56
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
E de apreciat că vreți să creștinați pe cineva.
Dar nu înțeleg de ce nu vreți voi să trăiți creștinește. De aici întrebarea mea.
Cu tot respectul cuvenit, m-am adresat acestui forum cu o chestiune concreta. Se poate sau nu se poate boteza impreuna.

Motivele pentru care eu si sotul meu nu suntem (inca!) cununati nu cred ca au vreo legatura cu topicul in cauza.

Motivul pentru care ne dorim sa botezam acesti copii sunt pentru ca parintii lor ne sunt foarte buni prieteni si ne considera propriviti pentru a deveni parintii spirituali ai copiilor lor.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.05.2012, 17:02:29
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Dragos, rostul este de a crestina niste suflete asa cum si noi am fost crestinati la randul nostru.
Ceea ce incerc eu sa aflu pe acest forum este daca este corect ceea ce facem si da nu este corect, atunci de ce?

Multumesc
Nu, nu e corect. De ce? Pentru că nașii trebuie să zidească în fin credința pe care dvs o călcați(scuze!) din moment ce trăiți împreună fără să fiți cununați; se presupune că nu sunteți un exemplu pentru întărirea credinței unui copil.

Simpatia, prietenia, averea nu sunt criterii de selectare a unui naș. Cununia nu e o opțiune; împlinirea ei e o dovadă de credință vie.

Last edited by Demetrius; 03.05.2012 at 17:06:53.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.05.2012, 17:27:58
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu, nu e corect. De ce? Pentru că nașii trebuie să zidească în fin credința pe care dvs o călcați(scuze!) din moment ce trăiți împreună fără să fiți cununați; se presupune că nu sunteți un exemplu pentru întărirea credinței unui copil.

Simpatia, prietenia, averea nu sunt criterii de selectare a unui naș. Cununia nu e o opțiune; împlinirea ei e o dovadă de credință vie.

Imi puteti spune, va rog, unde scrie in Sfansta Scriptura ca nasii trebuie sa fie obligatoriu cununati?

Multumesc anticipat.

P.S.
Nu am spus ca, cununia, este o optiune!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.05.2012, 18:19:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Creștinism = Sfânta Scriptură + Sfânta Tradiție.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.05.2012, 19:11:58
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Imi puteti spune, va rog, unde scrie in Sfansta Scriptura ca nasii trebuie sa fie obligatoriu cununati?

Multumesc anticipat.

P.S.
Nu am spus ca, cununia, este o optiune!
Ce spuneți dvs despre dvs că sunteți?
În fața lui Dumnezeu nu există căsătorie legală la Oficiul Stării Civile, ci doar cununia oficiată de preot.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.05.2012, 09:11:45
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Buna ziua,

Eu si sotul meu am fost rugati de niste vechi prieteni sa le botezam gemenii luna aceasta si as vrea sa stiu daca eu si sotul meu nu suntem cununati este un pacat sa botezam? Sau putem boteza separat eu un copil si sotul meu pe celalalt?

Multumesc anticipat!
nu sunteti cununati religios adica doar civil? sau nici una nici alta? cu toate ca cea mai importanta e cea religioasa ...

este foarte bine de a boteza pe cineva, chiar daca este casatorita sau nu persoana respectiva ... dar cred ca ultimul cuvant il are preotul cum va lasa el...

de ex uite la copiii mei preotul nu a acceptat sa fie nasi de botez un cuplu necasatorit, dar nu aveau nici civil nici religios, deci nimik, pentru ca a zis ca daca ei boteaza devin nu stiu cum cumnati, rude nu stiu de care, ceva de genu, si nu se mai pot casatori ... chiar daca, (prin reducere la absurd :P), se presupunea ca traiesc in curatenie ... cred ca ideea ascunsa e ca se stie ca acum majoritatea cuplurilor traiesc in pacat si de asta nu ar fi permis ...

pe de alta parte preotul care traia cand am fost eu botezata a permis ca sa nasii mei sa nu fie casatoriti cand m-au botezat ... si s-au casatorit apoi peste vreun an 2 ... poate pe atunci nu era asa mare destrabalare ...

deci trebuie sa vorbiti cu preotul si el va zice ultimul cuvant ... eventual puteti sugera sa botezati unu pe un copil si celalt pe cel de al doilea copil, ca si cum ati fi nasi singuri ... si tot asa daca accepta preotul ...

oricum este un lucru foarte mare a boteza, chiar daca persoana care boteaza este sau nu casatorita. mult succes
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50