Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2013, 16:55:00
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Obiceiuri neortotoxe

Nu stiu daca este sau nu o practica neortodoxa bocitoarea, insa mie mi se pare tare urat. De ce sa platesc pe cineva sa imi planga mortu' chiar nu inteleg chestia asta, adica daca omul simte ca trebuie sa planga sa o faca. Ce-mi puteti spune despre acest obicei?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2013, 17:54:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/credint...gi-140115.html

"Credinciosii ar trebui sa-i planga pe morti cat este cuvenit, cu masura, cu cumpatare, cu ratiune si cu rabdare. Cumpatarea care este ceruta in situatiile fericite ar trebui sa existe si in cele nefericite. Invatatura Sfintilor Parinti ne indruma si in acest caz, spunandu-ne ca atunci cand ajungem pe varf de munte sa ne bucuram cu masura, iar cand cadem in fundul prapastiei sa nu deznadajduim. De altfel, n-ar trebui sa-i fie foarte greu sa treaca peste durerea mortii unei persoane iubite celui care a dobandit virtutea, care percepe firea omeneasca prin experienta lui de viata si prin starea duhovniceasca imbunatatita.

Pe de o parte, taria de caracter a anumitor oameni de a-si retine manifestarea exterioara a durerii lor si de a infrunta moartea persoanelor iubite fara tulburare este o dovada minunata a dezvoltarii lor duhovnicesti. De fapt, cel care se tanguie fara masura este precum necredinciosul care nu are nadejde in Inviere, este ca cel care ar vrea sa schimbe ordinea firii, iar durerea lui provine dintr-o patima absurda. Dragostea exagerata (dependenta stricta sau exagerata) conduce la doliul exagerat si la deznadejde, care sunt dovezi ale necredintei.

De altfel, printre putinele momente in care fiinta umana poate simti prezenta lui Dumnezeu se numara si aceste nenorociri, greu de suportat, in care omul isi pierde propriul copil sau persoana cea mai iubita. In acea durere sfasietoare, nesuportabila, uneori, in acea stare de strigat, fiinta umana simte prezenta lui Dumnezeu care vine printr-o mangaiere, alinare si compasiune de nedescris, ca un pansament pe ranile deschise. Pe un astfel de om nu il ajuta nimic altceva decat o dulce imbratisare sau o simpla bataie pe umar, restul fiind tacere…

Pe de alta parte, durerea exagerata provoaca boli trupesti. Tanguirile exagerate sunt respingatoare, profanatoare si inutile. Platirea bocitoarelor, care prin bocetele lor intensifica durerea, este de neacceptat. Cei care staruie sa plateasca aceste bocitoare trebuie sa fie exclusi din Biserica. Obiceiurile pe care le au unii oameni de a-si murdari hainele, de a-si uda parul, de a-si sfasia vesmintele si de a se dezbraca in public sunt respingatoare si dubioase. Cei care fac asemenea lucruri sub pretextul doliului isi ascund caderea lor morala.

Or, tanguitul si plansul n-ar trebui sa se transforme intr-un spectacol public. Daca tanguitul este indispensabil, ar trebui totusi sa respecte o anumita buna-cuviinta. N-ar trebui sa ne indreptatim durerea si tanguirile pentru morti invocand exemplele lui Iacov, David, Moise si ale lui Aaron. Aceia erau inca sub Lege si sub osanda lui Adam si de aceea, cand coborau in iad, erau insotiti cu lacrimi. Hristos nu deschisese inca pentru acestia portile Raiului.

Din Vechiul Testament sa avem in vedere exemplul lui Iov, care a spus fara lacrimi: “Domnul a dat, Domnul a luat! Fie numele Domnului binecuvantat!” (Iov 1, 2l). De ce sa plangem, de ce sa ne tanguim noi acum, cand Dumnezeu, distrugand trupul stricacios, ne primeste in casa parinteasca? De ce sa plangem cand sufletul, lasand trupul, pleaca spre insotirea cu ingerii, cufundat intr-o stare de extaz si de placere negraita? Pe cei pacatosi ar trebui sa-i plangem, pe care ii asteapta osanda vesnica! Dar nici pe acestia n-ar trebui sa-i tanguim cand mor, ci cand pacatuiesc. "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2013, 20:54:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-ar enerva cumplit o bocitoare la capataiul cuiva drag mie. E ceva ce tine de un fel de spectacol. Iar familia defunctului trebuie sa fie precupata de sufletul celui plecat, nu de spectacol. Exista o brosura cu randuieli ortodoxe la inmormanatare si la parastase. Nu e important sa placem lumii, ci lui Dumnezeu.

Unii participanti la inmormantare comenteaza cine si daca a plans. nici asta nu e corect. Poate ca omul prefera sa se roage pentru cel plecat, ceea ce e mult mai corect. Lacrimile ce marcheaza tristetea sunt firesti, caci Insusi Mantuitorul a plans pentru Lazar. Dar deznadejdea si plansul cel deznadajduit deja au ceva demonic in ele si sunt inutile pentru cel plecat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2013, 23:50:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Suntem un popor bolnav, ne mai miram de astfel de obiceiuri bolnave?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2013, 04:58:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Nu stiu daca este sau nu o practica neortodoxa bocitoarea, insa mie mi se pare tare urat. De ce sa platesc pe cineva sa imi planga mortu' chiar nu inteleg chestia asta, adica daca omul simte ca trebuie sa planga sa o faca. Ce-mi puteti spune despre acest obicei?
Probabil este un obicei păgân, dar, fiind puternic înrădăcinat în tradiția locală, nu este abandonat deoarece în decursul timpului și-a dovedit eficiența și cred că niciun preot nu ar condiționa serviciul religios de renunțarea la obicei pentru că toate sunt făcute la înmormântare pentru o trecere cât mai ușoară a sufletului celui decedat spre lumea cealaltă, pentru binecuvântarea sufletului plecat și a celor rămase deopotrivă.

Nu este vorba de a imita plânsul, ci de a cânta despărțirea, de a petrece sufletul plecat, de a înșira cuvinte laudative despre trecerea lui pe pământ și folosul lăsat celor rămași, iar pentru asta se cuvine înțelegere.

În unele locuri(regiuni) se spune bocit, în altele se spune priveghi; dar acestea peste tot inseamnă binecuvântare.

Last edited by Demetrius; 26.08.2013 at 05:55:17.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2013, 10:51:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Probabil este un obicei păgân, dar, fiind puternic înrădăcinat în tradiția locală, nu este abandonat deoarece în decursul timpului și-a dovedit eficiența
Despre "eficienta" asta e vorba?

Citat:
Nu este vorba de a imita plânsul, ci de a cânta despărțirea, de a petrece sufletul plecat, de a înșira cuvinte laudative despre trecerea lui pe pământ și folosul lăsat celor rămași, iar pentru asta se cuvine înțelegere.
Ba da, efectiv se imita plansul, iar atmosfera nu este una in care perspectiva crestina asupra mortii sa para a avea prioritate.

Cuvinte laudative? De asta nu am auzit.
Care ar fi folosul?
De a scoate in evidenta pierderea?
Ce consolare poate sa aduca asta?

Citat:
În unele locuri(regiuni) se spune bocit, în altele se spune priveghi; dar acestea peste tot inseamnă binecuvântare.
Trebuie sa fii tare confuz..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2013, 16:19:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bocetele fac parte din tezaurul nostru folcloric si le mostenim de la daci. In unele zone, crestinsmul s-a impus cu fermitate, eliminandu-le, in alte zone repertoriul funebru si randuielile crestine legate de inmormantare au coexistat.

http://www.rasfoiesc.com/hobby/muzic...-FUNEBRU96.php


http://www.trilulilud.com/asculta/19...r-zorilor.html

Last edited by antoniap; 26.08.2013 at 16:27:22.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2013, 18:47:34
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Nu stiu daca este sau nu o practica neortodoxa bocitoarea, insa mie mi se pare tare urat. De ce sa platesc pe cineva sa imi planga mortu' chiar nu inteleg chestia asta, adica daca omul simte ca trebuie sa planga sa o faca. Ce-mi puteti spune despre acest obicei?
Cred ca trebuie sa intelegem ca plansul, in sine, daca nu este insotit de inima zdrobita si duh de rugaciune, nu aduce folos duhovnicesc. Multi plang atunci cand pierd pe cineva drag, dar numai Dumnezeu stie cati dintre acestia continua, de-a lungul timpului, sa-i pomeneasca atat in rugaciunile particulare, cat si in cele ale Bisericii, pe cei mutati la cele vesnice.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.08.2013, 11:18:30
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Despre "eficienta" asta e vorba?

Ba da, efectiv se imita plansul, iar atmosfera nu este una in care perspectiva crestina asupra mortii sa para a avea prioritate.

Cuvinte laudative? De asta nu am auzit.
Care ar fi folosul?
De a scoate in evidenta pierderea?
Ce consolare poate sa aduca asta?

Nu am fost decat la o inmormantare cu bocitoare, la tara, in oras nu am vazut sa se mai practice. Oricum nu cred ca este un obicei rau in sine, se vorbeste despre mort prin cantece, depre viata acestuia si parerea de rau pentru plecare. Mi-a parut un semn de respect, m-a impresionat si mi-a venit si mie sa plang.
De ce trebuie sa fiti tot timpul atat de carcotasi si sa va legati de toate obiceiurile romanesti, pagane sau cum or fi ele, mai demult nimeni nu se lega de aceste lucrurir, daca preotul care tine slujba e de acord sa fie prezente bocitoare, de ce sunteti voi mai catolici decat Papa?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.08.2013, 14:46:34
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ce-mi puteti spune despre acest obicei?
Este un obicei cretin.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare