Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 28.08.2014, 08:56:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
un caz fericit de familie mixtă (român ortodox-germană protestantă(lutherană)) cu 4 copii botezați primul ortodox, al doilea protestantă-lutherană pt că era fetiță, al treilea romano-catolic deoarece soții respectivi trăiesc în Austria țară majoritar catolică și ultimul tot la ortodocși,
Acuma, nu stiu daca asta e chiar un model de urmat. Bine ar fi ca cei doi soti sa aiba aceeasi religie. Cand nu se poate, e OK ca cei doi soti sa-si pastreze fiecare religia lui, dar copiii sa creasca intr-una dintre ele. Cand nici asta nu se poate, o solutie de compromis frecvent folosita este ca baietii sa urmeze religia tatalui, iar fetele pe cea a mamei.

Dar ca 4 copii sa aiba 3 religii diferite, asta mi se pare un pic cam prea de tot. Si daca parintii se muta, pe urma, in India, tara majoritar budista, vor face celui de al cincilea copil un botez zen ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #132  
Vechi 28.08.2014, 09:20:51
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, nu stiu daca asta e chiar un model de urmat. Bine ar fi ca cei doi soti sa aiba aceeasi religie. Cand nu se poate, e OK ca cei doi soti sa-si pastreze fiecare religia lui, dar copiii sa creasca intr-una dintre ele. Cand nici asta nu se poate, o solutie de compromis frecvent folosita este ca baietii sa urmeze religia tatalui, iar fetele pe cea a mamei.

Dar ca 4 copii sa aiba 3 religii diferite, asta mi se pare un pic cam prea de tot. Si daca parintii se muta, pe urma, in India, tara majoritar budista, vor face celui de al cincilea copil un botez zen ?
În privința celui de-al treilea nu s-au știut hotărî așa că l-au botezat la romano-catolici, de mutat nu se vor muta pentru că le e bine unde sunt, primul și ultimul dintre copii merg cu tatăl la biserica ortodoxă română din viena, pe cel de-al treilea și pe fetiță îi duce mama la bisericile romano-catolică și lutherană deoarece la ambele biserici slujbele durează câte o oră duminica, eu n-am întrebat despre cel de-al cincilea, pt că cel de-al patrulea abia are câteva luni, copiii vor decide mai târziu ce cale vor alege, fiecare cum vrea și cum știe.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 28.08.2014, 10:28:27
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
În privința celui de-al treilea nu s-au știut hotărî așa că l-au botezat la romano-catolici, de mutat nu se vor muta pentru că le e bine unde sunt, primul și ultimul dintre copii merg cu tatăl la biserica ortodoxă română din viena, pe cel de-al treilea și pe fetiță îi duce mama la bisericile romano-catolică și lutherană deoarece la ambele biserici slujbele durează câte o oră duminica, eu n-am întrebat despre cel de-al cincilea, pt că cel de-al patrulea abia are câteva luni, copiii vor decide mai târziu ce cale vor alege, fiecare cum vrea și cum știe.
prelungite.
În sfârșit secolul 21 propune o familie model. Câtă pace, armonie și fericire. Parcă toate problemele au zburat. Și cum au căzut toate granițele dintre biserici. Când copilașii se vor face mai mărișori, propune-le ca fiecare membru al familiei să meargă la câte o altă biserică pentru a arăta întregii lumi că nu există decât un singur Dumnezeu. Și să ne iubim!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 28.08.2014, 11:13:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Asta e postarea zilei! Ortodox si deformat! Asa ati scris! Singura ati scapat porumbelul, si ati spus adevarul fara sa vreti!

Pe de alta parte, cand aud de aceste cazuri imi vine sa parasesc biserica si sa ma rog acasa!

Este cat se poate de smintitor sa aud de ce sunt in stare ai nostri preoti ortodocsi, ca de restul de alta religie nu imi pasa!

Exista canoane clare pe care preotii, din cate vad, nu le respecta, mai mult respecta canoanele credinciosii de pe forum decat preotii, multi dintre ei, care pentru bani ar face orice, desi sunt responsabili pentru ce fac, pentru cum smintesc oamenii.


Wow, acuma va luati si de greseli de tip typo...bravo... pai atunci sa fie postarea zilei, daca atata puteti... eu n-am nimic impotriva, de fapt, putin ii pasa.Probabil pe altii i-a dus mintea sa isi dea seama ca e greseala typo, dar trebuia sa veniti dvs sa scoateti in evidenta asta... cum ziceam, bravo, mai mlt n-am de adaugat. Ah, si deformati sunt si destui oameni, fie ei ortodocsi sau de alte confesiuni; toti avem deformarile noastre (mai ales sufletesti)

Tin sa precizez ca preotul respectiv nu a oficiat casatoria pentru bani, culmea, nu ne-a cerut nici un leu (fata de alti preoti la care umblasem si care pentru nunta cereau niste sume incredibile) - ulterior am aflat ca nasii au dau 200 lei - oricum fata de 700-900 de lei (sau 800-1200 daca era sa avem 2 perechi de nasi - sume cerute de alti preoti de la alte biserici din oras), 200 e practic o suma mai mult decat decenta...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 28.08.2014, 15:47:22
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
prelungite.
În sfârșit secolul 21 propune o familie model. Câtă pace, armonie și fericire. Parcă toate problemele au zburat. Și cum au căzut toate granițele dintre biserici. Când copilașii se vor face mai mărișori, propune-le ca fiecare membru al familiei să meargă la câte o altă biserică pentru a arăta întregii lumi că nu există decât un singur Dumnezeu. Și să ne iubim!
Eu nu propun nimănui nimic, doar am relatat un caz pe care îl cunosc probabil că vor trece la ortodoxie și nevasta lui împreună cu fetița și cu cel de-al treilea copil mai încolo ar fi benefic, însă nu e treaba mea să impun asta altora, ei știu mai bine.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 28.08.2014, 20:20:28
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Wow, acuma va luati si de greseli de tip typo...bravo... pai atunci sa fie postarea zilei, daca atata puteti... eu n-am nimic impotriva, de fapt, putin ii pasa.Probabil pe altii i-a dus mintea sa isi dea seama ca e greseala typo, dar trebuia sa veniti dvs sa scoateti in evidenta asta... cum ziceam, bravo, mai mlt n-am de adaugat. Ah, si deformati sunt si destui oameni, fie ei ortodocsi sau de alte confesiuni; toti avem deformarile noastre (mai ales sufletesti)

Tin sa precizez ca preotul respectiv nu a oficiat casatoria pentru bani, culmea, nu ne-a cerut nici un leu (fata de alti preoti la care umblasem si care pentru nunta cereau niste sume incredibile) - ulterior am aflat ca nasii au dau 200 lei - oricum fata de 700-900 de lei (sau 800-1200 daca era sa avem 2 perechi de nasi - sume cerute de alti preoti de la alte biserici din oras), 200 e practic o suma mai mult decat decenta...
Nu ati inteles, aceasta greseala nu e importanta, in general nimeni nu observa greselile de scris si nici eu nu as fi scos greseala in evidenta daca nu ar fi fost atat de distractiva, practic ati spus adevarul fara sa vreti prin faptul ca ati tastat din greseala deformat si nu reformat.

Un ortodox reformat pe care d-voastra l-ati transformat fara sa vreti in ortodox deformat este de fapt un ortodox a carui ortodoxie este denaturata, falsificata, la asta ma refeream.
Este foarte haios in orice caz.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 29.08.2014, 01:10:29
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Wow, acuma va luati si de greseli de tip typo...bravo... pai atunci sa fie postarea zilei, daca atata puteti... eu n-am nimic impotriva, de fapt, putin ii pasa.Probabil pe altii i-a dus mintea sa isi dea seama ca e greseala typo, dar trebuia sa veniti dvs sa scoateti in evidenta asta... cum ziceam, bravo, mai mlt n-am de adaugat. Ah, si deformati sunt si destui oameni, fie ei ortodocsi sau de alte confesiuni; toti avem deformarile noastre (mai ales sufletesti)

Tin sa precizez ca preotul respectiv nu a oficiat casatoria pentru bani, culmea, nu ne-a cerut nici un leu (fata de alti preoti la care umblasem si care pentru nunta cereau niste sume incredibile) - ulterior am aflat ca nasii au dau 200 lei - oricum fata de 700-900 de lei (sau 800-1200 daca era sa avem 2 perechi de nasi - sume cerute de alti preoti de la alte biserici din oras), 200 e practic o suma mai mult decat decenta...
Si nasii ce religie au?
Scuze, e doar o curiozitate!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 29.08.2014, 12:16:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nasii, in mod normal nu aveau voie sa ne fie nasi, am aflat ulterior de pe forum (desi preotul nu ne-a zis nici asta, desi tia ca nasii nu sunt ortodocsi)... nasa e ortodoxa si nasul e reformat...casatoriti doar la biserica reformata.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 29.08.2014, 15:17:04
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nasii, in mod normal nu aveau voie sa ne fie nasi, am aflat ulterior de pe forum (desi preotul nu ne-a zis nici asta, desi tia ca nasii nu sunt ortodocsi)... nasa e ortodoxa si nasul e reformat...casatoriti doar la biserica reformata.
Important e să vă înțelegeți și să aveți o căsnicie fericită și plină de bucurii, nu știu cum le va fi copiilor care vor trebui să invețe 2 limbi în același timp dar nu e greu, în privința nașilor la reformați nu e obligatoriu, la ortodocși da, dar dacă preotul ortodox nu a zis nimic nu e nici o problemă în privința asta.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 29.08.2014, 17:27:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Relativismul ne omoară. Spiritual. Adică pentru totdeauna.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10