Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.06.2012, 15:56:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu?

Domnul Razvan Codrescu spune intr-un articol intitulat MIRCEA ELIADE – «CREDINCIOSUL FARA DUMNEZEU»?

"…Mircea Eliade este un minunat “maestru” pentru cei care nu cred in nimic, dar sint dispusi sa acorde credit la toate. El a descoperit – sau mai degraba a perfectionat – metoda prin care se poate face prin universul religiilor un soi de turism rafinat. Multi isi inchipuie ca au nimerit-o, cu ilustrul savant, pe calea “initierii”, ba inca a unei initieri extrem de comode (pentru ca nu solicita nici o angajare reala), extrem de profitabile (pentru ca-ti pune la indemina niste cunostinte insolite, cu care poti epata oricind, daca nu-ti lipseste o anume abilitate) si extrem de complexe (pentru ca acopera de-a valma si religiosul, si miticul, si magicul, fara nici o discriminare valorica).

Pe Mircea Eliade termenul insusi de religie il cam incomodeaza, preferind sa vorbeasca mai degraba despre “credinte religioase” si “idei religioase”. Un scrupul stiintific, se va spune. S-ar putea sa fie asa. Dar tocmai prea multele “scrupule stiintifice” ajung sa te puna pe ginduri, caci se intra deja, cu fenomenul religios ca fenomen intre alte fenomene, in cercul vicios al stiintei, unde orice fenomen studiat se modifica potrivit intentiei cercetatorului si potrivit instrumentului sau metodei cu care se face investigatia, si unde ramine mereu un rest de incertitudine, un principial semn de intrebare, lasind deschisa perspectiva pozitivista a “progreselor” viitoare. Orice om religios (si chiar orice om nereligios de buna-credinta) stie insa ca religiosul nu se cere cercetat din afara, ci trait dinlauntru; nu se asuma rational, ci suprarational; nu poarta in orizontul intrebarii (ca filosofia), ci in cel al certitudinilor revelate (pe care – om liber – poti sa le primesti sau sa nu le primesti, ceea ce-i o alta problema)…."

Ce parere aveti despre cele scrise?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.06.2012, 16:05:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am mai citit eu undeva ca, ironia sortii, Eliade a locuit in Bucuresti pe strada Mantuleasa, dar ca nu s-a mantuit.
Una e personalitatea, omul de stiinta, alta e persoana. Nu cred ca a afirmat nimeni niciodata despre Eliade ca a fost vreun traitor sau vreun ortodox convins, dar de mortuis...
Un articol interesant al lui A. Oisteanu - http://www.observatorcultural.ro/Mir...s_details.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.06.2012, 17:02:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit La ce imi foloseste mie aceasta informatie???

Pt mine una, nu a fost un maestru al celor ce nu cred in nimic,ci un magnific scriitor,extrem de scrupulos in detalii,cu aceiasi etica de lucru a unui chirurg.
Nu are pretentia unui apologet crestin ortodox ,deci nu cred ca poate fi un pericol pt nimeni.


Insa,nu pot sa nu remarc in ultimele zile,inutilitatea,chiar suficienta subiectelor si postarilor pe acest forum...Sau poate este doar parerea mea subiectiva?

Si acum sa nu-mi ziceti ca daca vreau pot sa ocolesc subiectele neinteresante... De fapt mi-as dori sa nu existe,ca sa nu imi mai obosesc ochii citind toate materialele si decide apoi ce este folositor si ce nu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.06.2012, 17:22:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://www.laurentiudumitru.ro/carti.php?id=1&cap=8


Pansexualismul la Mircea Eliade


Cum se naste un articol sau Despre eruditie si bordel

"Avem de invatat de la M.E. vointa darza, efortul urias, severa disciplina a muncii... Sa nu facem insa din opera lui Eliade ce nu e... Opera sa are o mare insemnatate in cultura noastra si in cultura lumii, dar sa-l admiram pe savant pentru ce e, nu pentru ce nu e. Eliade nu trebuie luat ca reper in ceea ce priveste moralitatea. Eliade e mare, e vast, dar nu e mantuitor. Si cand ma gandesc ca un pseudo-isihast, Vasile Andru, cerea in urma cu ceva ani canonizarea ca sfant a marelui savant...
Sa avem totusi discernamant..."

parerea mea personala e ca Eliade are si bune si rele,dar totusi nu prea a fost un practicant crestin,mai degraba a fost atras de religia hindusa,yoga,tantra...pentru mine astea sunt defectele lui,chestiile lui negative; are si pozitive:a fost nationalist,legionar...

Last edited by antiecumenism; 29.06.2012 at 17:26:29.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.06.2012, 17:42:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

[quote=antiecumenism;
astea sunt defectele lui,chestiile lui negative; are si pozitive:...[/QUOTE]

Da,nimic nou sub soare... Calitati si defecte...
Seamana cu noi toti si multi,minus Sfintii si Apostolii!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.06.2012, 17:57:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,nimic nou sub soare... Calitati si defecte...
Seamana cu noi toti si multi,minus Sfintii si Apostolii!
eu il recunosc ca mare erudit,istoric al religiilor,stia multe limbi straine,a citit mii de carti,a scris zeci de carti, a fost profesor de Istorie a religiilor la universitatea din Chicago unde s-a infiintat catedra "Mircea Eliade" deci pe de oparte ne mandrim ca romani ca il avem pe Eliade care a fost recunoscut si in America;
-eu in liceu eram fan Eliade,am citit foarte multe carti scrise de el,m-a atras foarte mult,il lecturam cu placere si il consider un mare scriitor;
-dar totusi citind cartile lui despre India,yoga,tantra,...am fost atras de practicile orientale si este si asta una din cauzele pt care am practicat yoga la secta satanica MISA;
-Eliade a practicat yoga si tantra yoga in India ,multe elemente de yoga si tantra apar si in nuvelele si romanele lui;deci a fost atras de hinduism mai mult decat de crestinism,eu zic ca acest lucru e un aspect negativ.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2012, 18:03:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Yasmina, e bine ca reusim sa gasim partea buna in oameni. Poate ca aceasta a fost menirea sa in aceasta lume - sa ne arate alte chipuri din spiritualitate. Avem si un mitropolit - Irineu Mihalcescu, care a scris despre istoria religiilor si acest lucru nu inseamna ca avem de-a face cu un mitropolit credincios fara Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.06.2012, 18:24:04
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

hai sa vedem si pozitivul in opera lui Eliade:

“O fotografie veche de 14 ani” – Eliade interpretat de Steinhardt:

https://sldsjd.wordpress.com/2009/07...nhardt-superb/

http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...ca-ortodoxiei/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.06.2012, 20:42:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Interviu cu profesorul Claudio Mutti despre legaturile lui Mircea Eliade cu Miscarea Legionara
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2012, 21:33:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce parere aveti despre cele scrise?
Eliade a avut ce s-ar chema azi idei new-age, adica toate religiile sunt bune. Evident, o completa ratacire, cu mult mai mult decat conceptiile ecumeniste (care in sensul cel mai extrem spune ca doar cultele crestine sunt la fel).
Nici nu trebuie sa cautam prea mult, cand s-a dus in Asia s-a apucat de yoga si chiar el a spus ca putin a lipsit sa se converteasca la hinduism. In tinerete a fost ortodox, scriind chiar articole pur ortodoxe.
Din punct de vedere cultural e probabil o mare valoare, din punct de vedere ortodox (sau chiar crestin) e cineva care a luat-o complet pe aratura. Exista si un dar, nu stiu daca la sfarsitul vietii nu s-a pocait si intors la credinta.
Mai grav este ca probabil multi oameni au fost influentati de scrierile lui. In speecial au fost atrasi astfel spre practici orientale, spuneau niste parinti disperati ca fiica lor cazuse in mrejele sectei MISA ca ei au indemnat-o spre yoga, pentru ca stiau de la Eliade ca e ceva bun.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mircea eliade

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 19:04:42
Mircea Cartarescu sovidiu Generalitati 27 28.11.2010 19:05:10
fara Dumnezeu bubulyna Generalitati 229 30.04.2010 17:35:36
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17