Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2014, 23:05:30
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Angry Lumea din secolul asta

Hmmmm.....

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:10:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2014, 23:12:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
cum e mai bine? sa nu ma bag, sa imi pastrez credinta si parerile pt mine ca oricum vad ca esti luat in gluma....
"de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat și păcătos, și Fiul Omului Se va rușina de el, când va veni întru slava Tatălui său cu sfinții îngeri."

Cuvantul Domnului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2014, 23:41:03
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Buna seara... am o mare problema..
De curand am iesit cu niste amici in oras fete si baieti, am discutat... pana am ajuns la anumite discuti legate de casatorie.
In ziua de azi lumea nu mai vede cu ochi buni casatoria, se traieste in desfranare si tot mai multi tineri asa traiesc in "concubinaj" lasand casatoria pe ultimul plan..
Ce pot face cand vad in jurul meu ca se traieste asa... eu sustin Casatoria..am sustinut-o si am fost luata la misto cand au auzit ca eu vreau sa imi cunosc sotul mai intai prieteneste fara sa am relati intime cu el pana la casatorie.
Ce sa fac? Sa tac cand aud... ca daca imi zici parere si sa ajung la contraziceri, divergente cu aceea persoana care crede contrar? Sa fiu luata in gluma, la misto? Fiindca....... mare greseala cred ca am facut spunandu-mi si sustinand ca e normal si crestineste sa te casatoresti.... a iesit o mare contrazicere intre mine si aceea persoana crezand poate ca am ceva "defect"..... Ce parere aveti? E mai bine sa nu mai zic nimic, sa stau retrasa in pareri? Ce spuneti?
Buna seara,
Parerea mea este că nu trebuie să vorbesti despre acest lucru, mai ales cu cei care nu au aceeasi parere, ci trebuie să faci asa!
Trebuie să cauți să cunosti, in vederea căsătoriei, un baiat credincios care să gândească și să facă la fel. Altfel degeaba vorbești!
Și eu ziceam pe la 16-17 ani că o sa "intru fată mare in biserică", era așa o vorbă pe vremea aia, dar de la vorbă la faptă s-a dovedit a fi o cale foarte lunga! Pe care n-am parcurs-o!
Si cunosc și alte exemple...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2014, 23:47:07
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Sper sa-ti fie de folos acest raspuns : " Pe voi lumea nu poate sa va urasca, dar pe Mine ma uraste, pentru ca Eu marturisesc despre ea, ca lucrurile ei sunt rele ". Sa stii ca m-am convins de un lucru si ti-o spun si tie dar si celorlalti, daca am cauta cu atentie in biblie vom vedea defapt ca Dumnezeu prin cuvantul Sau a lasat raspunsuri la toate framantarile noastre, dar noua ortodocsilor ne este cam lene sa o deschidem, pentru ca spunem ca e grea, sau lipsa de timp, ne gasim justificari ca sa nu citim din biblie :))
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2014, 23:52:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Ce sa fac? Sa tac cand aud... ca daca imi zici parere si sa ajung la contraziceri, divergente cu aceea persoana care crede contrar? Sa fiu luata in gluma, la misto? Fiindca....... mare greseala cred ca am facut spunandu-mi si sustinand ca e normal si crestineste sa te casatoresti.... a iesit o mare contrazicere intre mine si aceea persoana crezand poate ca am ceva "defect"..... Ce parere aveti? E mai bine sa nu mai zic nimic, sa stau retrasa in pareri? Ce spuneti?
Sa crezi foarte tare ca,credinta ta e cea buna ,si tu esti cea normala si nu lumea, dar sa ai intelepciunea sa eviti mistoul si opozitia inutila a celorlalti.
Acest din urma aspect,sa eviti disputele cu ceilalti,e greu de dobandit si dupa o mai mare experienta de viata
Pe de alta parte,ar fi extraordinar de frumos si sa iti afirmi credinta si sa incerci sa mai luminezi putin lumea asta ratacita . Tot la iubire se reduce totul,asa cum iti recomandam si in cazul parintilor tai. Trebuie sa ai suficient har ,ca nici sa nu ii intarati inutil pe ceilalti,dar nici sa nu tii ascunsa frumusetea trairii in Hristos.
Iubiorea iti da acest echilibru, iti da sarea si piperul ca sa stii ce sa faci.Nici sa provoci aiurea pe ceilalti,dar nici sa respingi si sa stai ascunsa de frica gurii lumii
Daca arati iubire si intelegere fata de ceialalti,atunci te vor accep-ta asa cum esti,si poti sa incepi sa iti arati conceptiile.Nu vei mai fi respinsa si luata la misto.Totul e sa o faci cu calm, si cu inima deschisa, ca sa inmoi sagetile lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2014, 00:37:55
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit

Hmmmmm.....

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 02:09:46.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2014, 00:54:48
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu stiu exact sa iti zic ceva util , cale sigur o vei descoperi tu, asta sa nu te indoiesti.
Stiu doar sa iti spun ca ambele atitudini sunt rele : si retragerea si ascunderea , dar si afirmarea prea curajoasa si folosita ca arma de opozitie ,mai ales ca esti inca la inceput cu credinta .
Nu iti mai fa probleme ce sa spui . Fa-ti o singura problema: cum sa il iubesti mai mult pe Dumnezeu. Orice alta atitudine care nu stii acum sa o ai,iti va veni singura la timpul potrivit.
Noi,ca prieteni ai tai care incercam sa iti fim,si ca unii ce trecem prin experiente asemanatoare cu ale tale ,iti spunem ca nu sunt bune extremele .
Daca ar fi sa aleg intre cele 2 atitudini as alege totusi afrimarea credintei ,dar , sa nu te certi niciodata pentru aceasta ,sa preferi umilinta decat sa te certi vreodata din cauza credintei.

"El nu se va lua la cearta nu va striga ,si nimeni nu ii va auzi glasul pe uliti " spune Dumnezeu despre preaiubitul Sau
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2014, 01:00:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu lumea ne mantuieste, ci Dumnezeu. Daca aruncam cu pietre in El sau daca îi intoarcem spatele prin comportamentul nostru, atunci este firesc sa nu-Si mai poata face salas in sufletele noastre. Si tot la fel de firesc este sa nu ne primeasca nici El in împaratia Sa. Mai pe romaneste, cum ne asternem aici pe pamant, asa dormim. Aici si in vesnicie.

Pacatul e pacat, indiferent de epoca, de loc si de rangul persoanei care-l savarseste. Sa profitam de pocainta care ne este accesibila prin jertfa Mantuitorului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.10.2014, 01:14:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Buna seara... am o mare problema..
De curand am iesit cu niste amici in oras fete si baieti, am discutat... pana am ajuns la anumite discuti legate de casatorie.
In ziua de azi lumea nu mai vede cu ochi buni casatoria, se traieste in desfranare si tot mai multi tineri asa traiesc in "concubinaj" lasand casatoria pe ultimul plan..
Ce pot face cand vad in jurul meu ca se traieste asa... eu sustin Casatoria..am sustinut-o si am fost luata la misto cand au auzit ca eu vreau sa imi cunosc sotul mai intai prieteneste fara sa am relati intime cu el pana la casatorie.
Ce sa fac? Sa tac cand aud... ca daca imi zici parere si sa ajung la contraziceri, divergente cu aceea persoana care crede contrar? Sa fiu luata in gluma, la misto? Fiindca....... mare greseala cred ca am facut spunandu-mi si sustinand ca e normal si crestineste sa te casatoresti.... a iesit o mare contrazicere intre mine si aceea persoana crezand poate ca am ceva "defect"..... Ce parere aveti? E mai bine sa nu mai zic nimic, sa stau retrasa in pareri? Ce spuneti?
1. Cred ca orice om care poseda o minima ratiune sustine idee de casatorie! Bineinteles- nu o casatorie incheiata peste noapte, ci o casatorie intre doi oameni care sunt ferm convinsi ca vor sa fie impreuna toata viata, si la bine si la rau.

2. inainte de a se casatori, evident ca cei doi trebuie sa se cunoasca un timp, sa vada daca au principii si idealuri comune si bineinteles sa fie convinsi ca intradevar tin unul la altu.

3. Faptul ca dumneavoastra sustineti ideea si aveti convingerea aceasta- de a nu avea relatii intime pana la casatorie- nu poate fi decat de admirat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.10.2014, 01:18:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Indiferent ce spun sau ce parere au unii prieteni/prietene a dumneavoastra legat de acest aspect, dumneavoastra trebuie sa va pastrati ferm aceasta convingere, iar daca sunt prieteni/prietene adevarate, vor intelege acest lucru si nu ar trebuie sa se mire!

Pana la urma este viata dumneavoastra!
Reply With Quote
Răspunde