Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2006, 06:16:07
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Nah, sunt acel gen de om care intotdeauna nu se indragosteste de cine trebuie: ba fata respectiva are prieten, ori nu-i place de mine, sau, si mai rau, imi e verisoara.
Eh, cu verisoara s-a intamplat din nou.
Si mi-e verisoara de gradul 2... (toate verisoarele mele sunt verisoare de gradul 2) Ce simt pentru ea nu pot numi chiar dragoste - desi nutresc sentimente de iubire pt. ea. E o fata frumusica, scumpica (in sensul de draguta), desteapta, cred ca e si inimoasa - e fata pe care o visez eu... ; ultima data cand m-am intalnit cu ea (nu n-am vazut decat de cateva ori pana acum) eram suprat si m-a invaluit cu o aura pozitiva...
Si cum nu ar fi fost indeajuns - are si prieten, care e student la... Teologie... (sper ca nu o sa citeasca ce am scris pe aici)
Se cunosc de ceva timp, el fiind din acelasi oras cu ea (verisoara mea nu e din Bucuresti).
Acum sunt intr-o mare nedumerire: ce sa fac? Sa-mi dau frau liber sentimentelor: ma impart in 2: bunul crestin, care nu ar indrazni sa fure de la un alt bun crestin si omul caruia putin ii pasa de regurile societatii, fie ea Ortodoxa sau laica - daca societatea laica si-a batut joc de mine, de ce sa-i mai respect regurile? (nu vreau sa ma laud, dar nu le doresc nici celor mai mari dusmani ai mei sa treaca prin toate nenorocirile prin care am trecut io).
Am nevoie de un raspuns cam rapid.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.06.2006, 12:09:27
anyyacory anyyacory is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 3
Implicit

Omule, tine haturile strans...si nu elibera nici un.."frau". Mai linisteste-ti putin creierul, si se va linisti si sufletul. Uita de...aura pozitiva si roaga-te...Nu e un sfat asta, ca nu-mi permit sa-ti dau sfaturi...E o invitatie la...reflectie.
Am avut o casatorie de 10 ani cu un var de gradul al III-lea (pe linie paterna). Nimic nu a mers cum trebuia, desi ne cunosteam de mici si ne iubeam, in felul nostru. Au dreptate batranii cand spun: pana la al saptelea neam n-ai voie...Mai iesi si tu in societate, in afara perimetrului familial...Mai cunosti lume, te mai aerisesti la minte...Numai bine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2006, 21:15:15
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Eu iti recomand sa te gandesti bine inainte de a face orice pas. In final depinde de tine, iar daca voi doi intradevar va iubiti, nu vad nimic rau intr-o relatie, dar gandeste-te ca poti sa confunzi dragostea cu atasament intre rude.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2006, 13:07:02
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Am inteles eu grestit: in Biblie se mentioneaza ca incrucisariile dintre rudele pana la gradul 6 (inclusiv) sunt blestemate. Si ea e de gradul 6!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2006, 14:55:52
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Inseamna ca ai aflat raspunsul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2006, 22:39:25
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Si chiar daca nu tin sfat de ce zice in Biblie, cred ca e mai bine sa lasam lucrurile asa cum sunt...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2006, 01:09:13
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Imi pare bine ca relatia dintre noi 2 a ramas doar una de prietenie; Dumnezeu m-a impiedicat sa fac una dintre cele mai greseli ale vietii mele, greseala pe care as fi putut s-o regret toata viata! Multumesc, Doamne.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.07.2006, 02:26:53
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Sper ca Dumnezeu sa-ti trimita fata potrivita,iar tu sa te rogi pentru asta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2006, 11:28:46
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Am mai intalnist astfel de telenovele, de asa zise iubiri dmonice care sunt intre rude. Nu e o iubire de la Dumnezeu, sau binecuvantata de Dumnezeu. E o iubire de la vrasmas care vrea sa ne dea pierzarii sufletele, si nimic bun nu va iesi din acea relatie, pentru ca nu are binecuvantarea si ocrotirea lui Dumnezeu. Sentimentul de ,,iubire" simtit de aceste persoane este un indemn de la diavol pentru a gresi inaintea Lui Dumnezeu. In Vechiul Testament amestecarea de sange se pedepsea cu moartea. Daca cei care fac acest acest, ar constientiza gravitatea lui, si-ar dori sa moara de 1000 de sa faca asa ceva.

Relatiile de dragoste dintre rude de sub al saptelea grad, reprezinta un pacat de moarte si greu de curatit.
Feriti-va ca de foc de astfel de lucruri pentru ca nu e ingaduit si nu e de glumit cu ele. In Vechiul testament astfel de relatii erau blestemate...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2006, 16:15:45
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Mai am ceva de adaugat (forumului acesta in lipseste butonul "edit/modifica").
Eu tin foarte mult la verisoara mea (nu in sesnul ca sunt indragostit de ea) si am facut marea prostie de a ma atasa de ea foarte mult, si acum sufar din cauza asta (da, firar sa fie mi-e dor de ea). Nu mai chef de mancare, nu mai am chef de nimic... Doar foamea ma mai indeamna sa mananc, si doar nevoile ma indeamna sa mai fac anumite lucruri. Stiu ca suna tembel, ca un om normal nu ar trebui sa se comporte asa, dar n-ati trecut prin ce am trecut eu... Si ea a fost prima persoana la care am simtit ca intelege anumite lucruri, a fost prima persoana dupa nu stiu cat timp care mi-a zis ca sunt un baiat bun si un baiat cuminte, si lucrurile astea au contat enorm pentru mine. Reusise sa ma schimbe in bine, dar ala a dat totul peste cap! :( :angry:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relicve de gradul al 3-lea. Mihnea Dragomir Moaste 6 19.09.2013 02:28:58
A crescut gradul violentei in Romania ??? guardian knight Generalitati 6 22.02.2012 20:03:11
Relatii de prietenie intre rude de gradul 7? e_rainbow_love Intrebari utilizatori 0 29.01.2012 12:17:54
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 20:49:58
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 19:20:00