Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2008, 05:43:32
zriyac zriyac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 10
Implicit Ajutor!

In primul rand, vreau sa ma iertati pentru ceea ce voi scrie, nu vreau sa influentez pe nimeni. In al doilea rand, trebuie sa mentionez ca sunt diagnosticat cu tulburare schizo-afectiva (sunt putin nebun).

Cand eram mic parintii se duceau la serviciu si au angajat o femeie foarte credincioasa sa aiba grija de mine. Am devenit astfel credincios, ma duceam la biserica etc. La un moment dat am inceput sa citesc biblia. Nu mi-a placut, am gasit contradictii cu stiinta. Am lasat-o deoparte. Am mai citit din nou, nu am inteles. Mai tarziu am citit iar, de data aceasta mai mult (nu toata, dar am parcurs-o) si am hotarat ca nu e credibila, nu mai cred in Dumnezeu. Din cand in cand ma incerca dorinta sa citesc din nou, si sa ma apropii de Dumnezeu, dar de fiecare data ma opream, concluzionand ca nu inteleg sau nu este adevarata. Am devenit indiferent fata de religie.

Acum vreo 4 ani, dupa ce am mai citit cate ceva pe internet si am reluat citirea bibliei, am inceput sa cred din nou, sa am indoieli etc. La un moment dat a venit criza. Am fost internat de doua ori la psihiatrie. Nu mi-am luat pastilele acasa. Mai tarziu am inceput sa le iau. Psihiatrii mi-au confirmat ca boala mi se trage de la lupta mea intre credinta si ne-credinta. Medicamentele si ce am mai citit pe internet si prin biblie m-au dus la concluzia ca nu exista Dumnezeu (nu sunt convins 100% ca nu exista, sunt un agnostic ateu sau ateu slab) si la o stare mentala stabila.

In prezent incerc sa mai capat informatii, citesc argumente pro si contra credintei crestine. Partea din mine care inca mai crede in Dumnezeu ii e frica de o viata eterna in chinuri groaznice. Oh, daca as sti ca exista Dumnezeu! Oh, daca as sti ca nu exista Dumnezeu! Oh, daca as sti ca daca exista Dumnezeu nu ma va chinui vesnic! Nu stiu nimic sigur. Totusi, este bine deocamdata ca sunt impacat cu starea in care ma aflu. O sa risc insa, o sa risc sa imi pierd sanatatea din nou de dragul de a reincepe sa cred in Dumnezeu.

O sa pun o singura intrebare deocamdata. Daca biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, si Dumnezeu este infailibil, cum poate pamantul sa fie sferic (din biblie reiese cred ca este - nu mai tin minte exact - un disc)?

Astept cu nerabdare opiniile voastre. Id-ul meu de messenger (yahoo): talex0123
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2008, 05:51:53
zriyac zriyac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 10
Implicit

Va rog sa scuzati greselile gramaticale (nu exista edit pe forumul asta, sau nu am gasit eu?).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2008, 06:10:26
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

În primul rând, nu trebuie sa crezi nici o clipa ce ti-au spus psihiatrii. Daca tu accepti ca ai tulburare schizo-afectiva, chiar devii bolnav. Medicii sunt nebuni si îmbolnavesc oamenii cu sfaturile lor. Si nici nu lua pastilele fiindca este ca si cum ai accepta diagnosticul.


În al doilea rând, credinta este doar un mijloc, nu un scop. Nu-ti propune sa crezi sau nu ci lasa-L pe Dumnezeu sa te vindece cum stie.

În al treilea rând, mergi si discuta cu un preot bun (parintele Vasile de la Biserica Rusa/studentilor e o idee) si chiar cu unii tineri credinciosi. Pacea lor te va inspira.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2008, 07:30:35
zriyac zriyac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 10
Implicit

Multumesc pentru sfaturi. Altcineva?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2008, 08:16:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zriyac Vezi mesajul


O sa risc insa, o sa risc sa imi pierd sanatatea din nou de dragul de a reincepe sa cred in Dumnezeu.
Dragul meu Alex, in opinia mea cred ca aceste ganduri ale tale trebuie sa fie punctul de plecare...din povestea ta eu inteleg de fapt, ca tie iti e frica sa mai crezi in Dumnezeu...NU TREBUIE SA PUI PROBLEMA ASA.....nu poate fi fericire mai mare pe acest pamant decat aceea de a crede cu toata inima si fiinta ta in Dumnezeu , de a-l iubi!!! Nu uita ca EL ne-a iubit inainte ca noi sa-l fi iubit pe EL!!!!!!!!!!! Trebuie sa scoti din cap ganduri negre de genul ca a avea credinta in Dumnezeu te va duce la nebunie. FALS!!!!!
Credinta iti va da vitalitate, putere, sanatate, voiosie!!!!!!
Doctorii psihiatrii spun multe, vrute si nevrute, ca deh, trebuie sa isi justifice salariul.... doar ptr atat nu trebuie sa te consideri ca avand tulburare schizo- afectiva... esti doar un om mai sensibil care doreste sa se apropie de Dumnezeu.. si asta e un lucru fff bun, fff frumos!!!! Dupa parerea mea bine ai facut ca nu ai luat pastilele cu care te indoapa psihiatrii.. ai fi ajuns o leguma bipeda, cu dovleac in loc de craniu..
Toate aceste ispite au aparut tocmai ptr ca diavolului nu ii place sa vada ca cineva se apropie mai mult de Dumnezeu... spui ca citind Biblia au aparut acele tulburari.. e normal.. nu esti singurul cu astfel de incercari si de ganduri ciudate....
Fac o paranteza sa iti spun ca am o cunostinta preot.. imi marturisea ca in perioada cat a invatat ptr admiterea la Facultatea de Teologie, a avut tulburari uriase, ispite atat de mari incat a fost la un pas de sinucidere.... dar s-a rugat cu mai multa dragoste si totul a trecut cu bine.. acum este un preot minunat!!!
Hai, fruntea sus!!! mergi la un duhovnic bun.. "Traditie" ti-a dat un sfat excelent in opinia mea.. parintele paroh Vasile Gavrila de la Biserica Rusa (cu hramul Sf Nicolae) e un OM minunat!!!!!!!!!!!!!!!!!Am avut ocazia sa il cunosc si sa aflu intamplari tulburatoare legate de incercarile pe care parintele le-a avut in viata de preot... si uite, cu credinta si dragoste fata de Dumnezeu, cu Domnul Isus in inima sa, a biruit incercarile diavolului. Asa trebuie sa faci si tu!! Nu te lasa coplesit la fiece adiere a vantului... Domnul Iisus si Maica Domnului impreuna cu toti sfintii,cu sfantul Nectarie (a carui praznuire a avut loc ieri, 9 noiembrie) sa te lumineze, sa te ocroteasca pururea sa iti indrume pasii tai timizi pe drumul spre Lumina!!! iti doreste asta, cu toata dragostea, Marina nevrednica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2008, 09:24:40
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Citat:
În prealabil postat de zriyac Vezi mesajul
In primul rand, vreau sa ma iertati pentru ceea ce voi scrie, nu vreau sa influentez pe nimeni. In al doilea rand, trebuie sa mentionez ca sunt diagnosticat cu tulburare schizo-afectiva (sunt putin nebun).

Cand eram mic parintii se duceau la serviciu si au angajat o femeie foarte credincioasa sa aiba grija de mine. Am devenit astfel credincios, ma duceam la biserica etc. La un moment dat am inceput sa citesc biblia. Nu mi-a placut, am gasit contradictii cu stiinta. Am lasat-o deoparte. Am mai citit din nou, nu am inteles. Mai tarziu am citit iar, de data aceasta mai mult (nu toata, dar am parcurs-o) si am hotarat ca nu e credibila, nu mai cred in Dumnezeu. Din cand in cand ma incerca dorinta sa citesc din nou, si sa ma apropii de Dumnezeu, dar de fiecare data ma opream, concluzionand ca nu inteleg sau nu este adevarata. Am devenit indiferent fata de religie.

Acum vreo 4 ani, dupa ce am mai citit cate ceva pe internet si am reluat citirea bibliei, am inceput sa cred din nou, sa am indoieli etc. La un moment dat a venit criza. Am fost internat de doua ori la psihiatrie. Nu mi-am luat pastilele acasa. Mai tarziu am inceput sa le iau. Psihiatrii mi-au confirmat ca boala mi se trage de la lupta mea intre credinta si ne-credinta. Medicamentele si ce am mai citit pe internet si prin biblie m-au dus la concluzia ca nu exista Dumnezeu (nu sunt convins 100% ca nu exista, sunt un agnostic ateu sau ateu slab) si la o stare mentala stabila.

In prezent incerc sa mai capat informatii, citesc argumente pro si contra credintei crestine. Partea din mine care inca mai crede in Dumnezeu ii e frica de o viata eterna in chinuri groaznice. Oh, daca as sti ca exista Dumnezeu! Oh, daca as sti ca nu exista Dumnezeu! Oh, daca as sti ca daca exista Dumnezeu nu ma va chinui vesnic! Nu stiu nimic sigur. Totusi, este bine deocamdata ca sunt impacat cu starea in care ma aflu. O sa risc insa, o sa risc sa imi pierd sanatatea din nou de dragul de a reincepe sa cred in Dumnezeu.

O sa pun o singura intrebare deocamdata. Daca biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, si Dumnezeu este infailibil, cum poate pamantul sa fie sferic (din biblie reiese cred ca este - nu mai tin minte exact - un disc)?

Astept cu nerabdare opiniile voastre. Id-ul meu de messenger (yahoo): talex0123
Multumesc.


nu mai incerca si tu sa intelegi stiintific tot ce scrie in biblie....ia-o ca pe adevar...eu asa am luat-o.Noi suntem mult prea inferiori ca sa intelegem minunile lui Dumnezeu dar asta nu inseamna sa nu iti pui si intrebari.Incearca sa accepti ce scrie acolo ca sa fii impacat cu tine... si cum spune si MarinaAlca fa-ti curaj si intreaba un preot si roaga-l sa te ajute(sa fie un preot cunoscut si apelat de catre oameni)...

Spre exemplu minunea cand Iisus a tranformat apa in vin....Apoi daca incerci sa cauti explicatie la asta e ca si cum incerci sa muti Muntii carpati 5 m mai la dreapta....CREZI sau macar incearca sa nu te intrebi cum sau ce cum a facut asta sau imposibil sau etc....Ai zis ca ai gasit dovezi stiintifice potrivnice a ceea ce scrie in Biblie...pai unde le-ai gasit pe net,pe discovery unde incearca sa spuna ca e imposibil si aduc argumente care te zguduie,te intorc pe o parte si pe alta numai sa te faca sa te clatini in credinta...Nu zice nimeni sa nu te intrebi despre cele scrise acolo tocmai e foarte bine dar sa stii de unde sa cercetezi.Sunt foarte multe minciuni scrise pai cum se si spune ,,CEA MAI USOARA CALE DE A ASCUNDE ADEVARUL ESTE ACEEA DE A NEGA ADEVARUL,, asta e arma diavolilor.Tu spre exemplu daca ai vrea ca sa faci pe cineva sa creada ca Pamantul e plat crezi ca ai reusi daca respectivul ar fi nedocumentat?Pai i-ai spune ca uite cum ca asa si asa si i-ai spune .....si pana la urma ala chiar daca nu l-ai convinge tot l-ai clatinat un pic.Isi zice el pai daca e asa? Si intelegi :) te-a clatinat in credinta si-a facut ce voia....ok mai vorbim sa te miluiasca Domnul Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2008, 09:31:11
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Daca biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, si Dumnezeu este infailibil, cum poate pamantul sa fie sferic (din biblie reiese cred ca este - nu mai tin minte exact - un disc)?


De unde reiese asta? Din Biblie pai unde scrie asta? Prietene cum am spus nu incerca sa treci prin strecuratoare tot ce-i acolo ca nu o sa resusesti o sa strici strecuratoarea.Unele cuvinte sunt prea mari si trebuie doar crezute...nu incerca sa intelegi totul si sa treci prin cap toate informatiile ca asta te duce in sfera stiintei care spune imposibil.Ca un bun cititor al Bibliei...daca zici ca iti place sa citesti mai mult asista la evenimentele de acolo si spune de fiecare data cand te minunezi zi in gandul ,,MAre este Dumnezeu!" si mai putin explica-le...Sper ca am spus bine si nu o sa te induc in eroare :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2008, 09:57:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Am impresia ca initiatorul topicului astuia este ceea ce se cheama un troll.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2008, 10:16:38
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

[quote=Noesisaa;99942]Am impresia ca initiatorul topicului astuia este ceea ce se cheama un troll.[/quotem
DA.. MULTI SUNT CEI CARE APAR CU MESAJE DUBIOASE PE FORUM, AGITA SPIRITELE( UNII MAI "FRAIERI" SE COBOARA LA MINTEA LOR, ASA CA MINE) SI APOI DISPAR!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2008, 11:21:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

[quote=MarinaAlca;99944]
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am impresia ca initiatorul topicului astuia este ceea ce se cheama un troll.[/quotem
DA.. MULTI SUNT CEI CARE APAR CU MESAJE DUBIOASE PE FORUM, AGITA SPIRITELE( UNII MAI "FRAIERI" SE COBOARA LA MINTEA LOR, ASA CA MINE) SI APOI DISPAR!!
Marina , oare de ce crezi ca nu raspund la acest subiect ? Atat scenariul cat si scenaristul imi este cunoscut. ( din fosta armata a banatilor). Pace si multa intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutor Danielbucur Umanitare 57 28.10.2011 23:53:50
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45