Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2009, 18:43:13
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit Despre cip-uri ....

Scuze la toata lumea ....
Tot se cearta lumea ... "ca vai pecetea lui Antihrist, cipuri satanice,
semne apocaliptice" ....
Eu studiez in domeniul informatic-electronic si mi se pare
ca nu cipurile prezinta o problema ... ci modul in care se gandesc
unii sa le foloseasca (nici cutitul nu e scutit de asemenea lucruri
poti sa cureti cartofi cu el, dar poti sa ucizi pe cineva cu el ....
depinde cum il folosesti)
Oricum telefonele mobile sunt niste dispozitive electronice mult mai avansate .... si cu toate aste poti vorbi la ele multe :
suni la SALVARE (cand iti moare cineva)
suni la POMPIERI (cand iti ia foc casa)
suni la POLITIE (cand iti prada cineva casa si iti AMENINTA CU MOARTEA familia)
vorbesti cu preiteni, famila ....
faci afaceri....
si altele

Dar poti sa folosesti telefonul si la rele (nu le mai enumar ca nu-mi plac)

Asa si cu cip-urile astea .....

A fost vremea comunista cand oameni erau omorati pentru simplul motiv
ca erau crestini .... si nu atei.
Asta e o alta problema tine de altceva ....
E o lupta cu diavolul si cu ... (las ca nu mai zic eu cine, ca nici nu prea stiu)

Voi ce credeti ....

ORICUM : mi se pare ca e pacat sa asculti PE LA GEAM,
sa cand se spovedeste altu' sa-i asculti si lui pacatele ....

Nu-mi prieste idea ca cineva sa stie ce fac eu tot timpul ....
(poate fi util de pilda cand am un accident sau eu stiu ce.....)
(sau daca as incerca sa fac o mare spargere sau sa ucid pe cineva)

Are parti bune fiecare lucru ... (nu ?)
Pacatele sunt probabil acele lucruri de care ne temem
(adica sa te inchin la idoli, sa sa ucizi pe altul doar pentru ca
e crestin si nu are aceleasi idei ca si tine)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.02.2009, 19:46:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeste Apocalipsa si daca esti crestin-ortodox traitor priveste problema din acest punct de vedere.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.02.2009, 20:40:10
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intelept sfat: sa veghem!

Pr. Iustin Parvu: "consideră planul național de introducere a cipurilor biometrice pentru buletin și pașaport ca o vreme „premergătoare acestei profeții”[7], deci nu derularea însăși a profeției[8].
b. Nu acțiunea cipurilor biometrice în sine este egală cu pecetluirea, ci aceasta reprezintă doar un început și „o capcană a vrăjmașului“
Urmeaza un indemn la veghere. Deci sa veghem![/quote]

Apocalipsa(2;17): ,,Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Biruitorului îi voi da din mana cea ascunsă și-i voi da lui o pietricică albă și pe pietricică scris un nume nou, pe care nimeni nu-l știe, decât primitorul.''
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.02.2009, 07:46:32
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Cred ca asta e cel mai relevator ....

Precizare a Biroului de Presă al Patriarhiei Române în legătură cu problema pașapoartelor biometrice


Data: 28.01.2009
Sursa: BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE
În legătură cu opiniile exprimate în dezbateri publice și pe diferite site-uri referitoare la problema pașapoartelor biometrice, precizăm următoarele:
Biserica Ortodoxă Română nu aprobă inițiative particulare și de grup, fără consultarea și binecuvântarea ierarhului locului, care provoacă mai mult tulburare, decât să clarifice problema.
În vederea formulării unui punct de vedere oficial în cadrul ședinței Sfântului Sinod din zilele de 25-26 februarie 2009, Patriarhia Română a solicitat Direcției Pașapoarte din cadrul Ministerului Administrației și Internelor lămuriri privitoare la pașapoartele biometrice și în ce măsură datele cuprinse în acestea nu aduc atingere libertății și demnității persoanelor
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2009, 11:56:06
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preluat de pe http://rafaeludriste.blogspot.com/2009/01/patriarhia-romana-cere-explic

Anonim spunea...
Imi pare foarte rau pentru ca oamenii nu staruiesc in studiul Scripturii si astfel se ajunge la o intelegere gresita a profetiilor biblice.
Nu vad care este legatura cipurilor si a pasapoartelor biometrice cu profetia din Apocalipsa(14:9)
As dori sa ofer cateva informatii despre aceasta profetie:
1. cartea Apocalipsei este o viziune a ucenicului Ioan in timpul exilului sau pe insula Patmos,
2. in aceasta carte se observa abundenta simbolurilor (lucruri si fiinte care nu sunt reale - ex. fiarele, fiintele ciudate, balaur, etc.) toate acestea sunt simboluri pentru a intelege invataturile pe care doreste Dumnezeu sa ni le ofere prin ucenicul Ioan
3. daca Apocalipsa este o carte care se interpreteaza in mod simbolic, atunci de ce nu suntem consecventi in a o interpreta in intregime in mod simbolic, ci pasajul acesta cu 666 si pecetluirea il interpretal literar?
4. primirea semnului fiarei sau a sigiliului lui Dumnezeu reprezinta starea caracterului, alegerea de a-L urma pe Dumnezeu sau pe cel rau, reprezinta o pecetluire a caracterului influentata de viata spirituala
5. a primi semnul fiarei pe mana dreapta inseamna a FACE faptele fiarei (mana dreapta este simbol pentru actiunile noastre)
6. a primi semnul fiarei pe frunte inseamna a avea in minte gandurile fiarei (fruntea este simbol pentru intelectul, gandurile noastre)
7. daca nu credeti ceea ce este scris la punctele 5 si 6 va rog sa cititi cartea Apocalipsei consultand un comentariu biblic
8. Satana este mult mai viclean decat ne putem imagina noi, asadar ar fi o mare greseala din partea lui sa ii sigileze pe ai sai printr-un pasaport sau cip - nu uitati ca el nu doreste mana sau fruntea noastra, ci sufletul, asadar chiar aici (pe suflet) doreste el sa isi puna sigiliul
9. inca un lucru foarte important: Satana stie ca orice intelegere gresita a textului biblic de catre noi este in avantajul sau - tocmai din acest motiv el pedaleaza pe acest subiect al cipurilor pentru a ne tine ocupati ca sa nu intelegem ce inseamna cu adevarat a fi pecetluit

In final vreau sa afirm ca nu stiu daca vor deveni obligatorii sau nu aceste cipuri si pasapoarte biometrice, insa ceea ce stiu este ca ele nu reprezinta implinirea profetiei din Apocalipsa si mai stiu ca un om care prin anumite imprejurari a ajuns in posesia unui asemenea cip, dar al carui suflet este pecetluit cu Duhul lui Dumnezeu, cu siguranta va fi mantuit.
Si inca ceva, daca voi refuza sa accept un asemenea cip sau pasaport biometric, dar nu ma supun pe de-a `ntregul Duhului Sfant (nu ma rog zilnic, nu studiez Biblia zilnic, nu sunt milos, nu respect asa cum cere Biblia ziua de odihna, nu merg regulat la biserica, ma mai uit dupa femei/barbati, mai fumez, mai beau alcool, mai ascult muzica pe care Domnul Hristos nu ar asculta-o... si lista poate continua) atunci credeti ca voi fi mantuit? raspunsul este evident nu, dar stiti ce se va intampla? Satana se va bucura ca a reusit sa ma faca sa interpretez gresit textul biblic (Apoc. 14:9), sa ma faca sa ma concentrez asupra acestor cipuri si pasapoarte crezand ca reprezinta semnul fiarei, si in felul acesta am neglijat ceea ce ar fi contat cu adevarat - cladirea caracterului lui Hristos in inima mea - adevarata sigilare.
Prin ceea ce am scris mai sus nu vreau sa va conving sa acceptati aceste pasapoarte biometrice, ci vreau sa intelegeti corect Scriptura. Daca atunci cand calatoriti cu masina catre o localitate necunoscuta nu sunteti atenti la indicatoarele rutiere si unul dintre ele il "interpretati" gresit, atunci cu siguranta ca veti ajunge in cu totul alt loc decat cel pe care vi l-ati stabilit ca destinatie. Asadar atentie la toate semnele! Este in joc sufletul tau si al meu!
Ioan 5:39 - "Cercetaþi Scripturile, pentru cã socotiti cã în ele aveti viata vesnicã, dar tocmai ele mãrturisesc despre Mine."

31 ianuarie 2009 14:45
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.02.2009, 13:15:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, elementele, semnele cu 666 poate ca ne pecetluiesc pe noi cu && pe mana dreapta sau pe frunte ori... ori cu amandoua ne pecetluim, ca 666 e vizibil dar && nu se vede, sau && se vede dar 666 nu se vede... deocamdata dar cand va veni prilejul se va vedea...

dar roadele nu stiu daca apar asha brusc, ci ca shi viclenele, nu vom vedea shi nu vom shtii imediat de la ce ni se trage dar se spune de la sf pr Lavrentie ca se va crapa pamantul shi vor cadea oamenii in crapaturi, din pricina aceluia ce s-a autoinscaunat cu participarea patriarhului ca shi mantuitor (fals mesia) shi ca tot felul de boli noi shi necunoscute or sa apara shi tot felul de dureri... asha cum pamantul ii dadea lui adam cel cazut shi razvratit doar spini shi palamida, sau cum cain era gasit mereu ca vinovat shi purtator de semn ca oricine-l gaseshte pe Cain sa shtie ca n-a ascultat de Dumnezeu shi a ucis pe fratele sau... deci semnul pacatului sau ascuns in sine ca sa minta pe Dumnezeu ca nu el il ucisese pe Abel devenea vizibil prin roadele sale, caci pana shi pamantul il detesta pe un astfel de om... care a razbunat falsa nedreptatei din pisma ce o purta pe Dumnezeu shi pe aproape asha ca shi cum ai razbuna raul cu rau fara nici o judecata... ca o dreptate de frunte ori de mana dreapta... ca de la Dumnezeu... shi altfel, daca nu faci asha, n-ai sa potzi cumpara sau vinde pentru bunastarea, shi norocul copiilor shi familiei primit de la moloh...

dar pashapoartele astea, cu cip, shi cu sute de protectzii, nu folosesc decat celor care le cer, shi cine le cer? nu statul roman, nu cetatzeanul ci celor care vor sa instaureze noua ordine mondiala, pana la urma masoneria shi comunismul capitalist modern... adica sub deviza unui ziarist:

"nici munca fara bani, nici bani fara munca"... deci iata sub ce duh de broasca ar voi ei sa faca dreptate.
ca au inlocuit "secera shi ciocanul" cu "secera shi ciobbanul", iar banul e euroiul mult visat de roman ca simbol al bertatzii sale ca sa aibe el tot ce vrea el... ca sa poata "rade ciob de oala sparta" plin de tot felul de bancuri cu bule, adica bule din alea asha infailibile... cu care or sa ne linishteasca mereu ca sa le primim cu entuziasm, ca n-o sa fie nimic fiindca orishice minune tzine trei zile shi dupa aia fiss, se fasaie...

a zis cineva, un preot, foarte frumos a zis pe TV despre pacate:
ca degeaba se incearca o pace prin MUSHAMALIZARE ca aia nu va tzine.

asha ceva shi aici.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.02.2009, 13:40:38
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Crestin_Simona scria ....

Partea 5 rog a fi argumentata; sa nu uitam ca sunt si stangaci, iar omul face lucruri complexe, in care foloseste mai mult decat doar mainile.
Punctul 6 : cum influenteaza ce pun in frunte gandurile mele ? Mai exact un semn, un cip.
Nu doresc trimitere la pasajele biblice, ci modul personal de interpretare; sa vedem cunostintele de electronica/anatomie/parapsihologie/etc.
Punctul 8 : frica nu e buna; frica naste monstri; o fire calma si o minte treaza invinge si pe naiba.
Punctul 9 : cum iti dai seama ca ai interpretat bine?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.02.2009, 15:37:53
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]Fratii mei, aceste microcipuri sunt facute nu de CRESTINI ORTODOCSI, ci de pagani, de oameni FARA Dumnezeu, care se INCHINA SI SLUJESC DIAVOLULUI: masoni si satanisti!!! Acestea sunt "binecuvanate" in cadrul unui cult satanic, sunt facute cu DUH SI GAND RAU ASUPRA TUTUROR OAMENILOR, pt a-i distruge... Deci daca cineva se indreapta cu duh rau asupra altuia, cum sa nu-l afecteze? Numai CINE ESTE UNIT CU HRISTOS, NU NUMAI CA NU ACCEPTA si NU-L AFECTEAZA dar INDEAMNA SI PE ALTII SA NU ACCEPTE, de ce? Pt ca CINE ESTE UNIT CU HS, DOMNUL HS II SPUNE IN TAINA CE TREBUIE SA FACA, IL AJUTA!!! GAndurile lui sunt ca ale Dlui Hs, odata ce esti UNIT cu El, NIMIC RAU NU TE POATE AFECTA!!!! "Domnul este aparatorul vietii mele, de cine ma voi infricosa?" (PS.26) [/SIZE]
[SIZE=4]Sunt ca niste VRAJI, adica facute sa afecteze nu numai trupul ci si SUFLETUL omului!!! odata acceptate ele PUN STAPANIRE si pe trup si pe suflet!!! si nu mai poti face NIMIC!!!! ABSOLUT NIMIC!!![/SIZE]
[SIZE=4]Sa nu ne amagim Fratii mei, de aceste lucruri demonice "inocente" ce te duc la INDRACIRE!!! Te duc la PIERZARE!!!! [/SIZE]
[SIZE=4]Nu avem nimic de facut DECAT sa ne RUGAM si sa ne RUGAM sa staruim numai in RUGACIUNE si in EUHARISTIE atat cat mai putem, cat ni se mai permite, pana nu ni se ia dreptul de a mai intra si in Bisrica...[/SIZE]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.02.2009, 16:20:28
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Rog pe utilizatorul "geo.nektarios" sa demonstreze afirmatiile sale.
1. cei care fac cipurile se inchina lui satan
2. cum afecteaza aceste cipuri trupul si sufletul incat sa nu mai poti face nimic ? concret! demonstratie, nu presupunere; totusi daca e presupunere, sa fie argumentata.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.02.2009, 16:33:18
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Rog pe utilizatorul "geo.nektarios" sa demonstreze afirmatiile sale.
1. cei care fac cipurile se inchina lui satan
2. cum afecteaza aceste cipuri trupul si sufletul incat sa nu mai poti face nimic ? concret! demonstratie, nu presupunere; totusi daca e presupunere, sa fie argumentata.
http://video.google.com/videoplay?do...42274449664707 gaseti aici MULT mai multe lucuri decat le spun eu... Fii Binecuvantat!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noile permise au cip RFID ? axios Generalitati 9 12.09.2010 02:13:34
Semneaza petitia impotriva documentelor electronice ce contin microcip tot-Laurentiu Generalitati 61 13.08.2010 08:36:23
Pasaport electronic (cu microcip) din 2009 tot-Laurentiu Generalitati 97 18.11.2009 17:17:37
Calendar Electronic DaniUK Generalitati 0 17.08.2009 12:25:29
noile pasapoarte si noile permise auto g_giorgian Generalitati 18 25.09.2008 19:01:17