Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2009, 09:34:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]geo.nektarios scrie:[/COLOR]

Citat:
NU semanam frica, SPUNEM CEEA CE SPUNE BISERICA CA VA FI...
[COLOR=green]De unde știi tu ce va spune biserica ce va veni? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Aleșii nu sunt altceva decât niște oamenii ca mine și ca tine, investiți cu o funcție temporară. Lasă cultul personalității și nu mai atribui calități excepționale unor oameni obișnuiți. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Ai idee cu câte mii de ani în urmă a fost scrisă Biblia și de câți escroci și profitori au fost folosite sperietorile din Biblie?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Fii selectiv, ia din Biblie numai ceea ce face bine sufletului și vieții tale. Gândește pozitiv, gândește frumos și nu-ți mai crea fantasme și nu-ți mai chinui sufletul cu lucruri care nu se vor întâmpla niciodată.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Singurul lucru bun pe care l-ai spus în această dimineață, a venit din subconștientul tău și anume că BOR nu va lua poziție față de aceste aberații cu cip-urile, 666 etc.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Conștientul tău e mult mai practic, mult mai inteligent și te îndeamnă și pe tine să fii realist numai tu nu înțelegi îndemnurile venite din adâncul ființei tale... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
  #12  
Vechi 11.02.2009, 09:45:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]geo.nektarios scrie:[/COLOR]



[COLOR=green]De unde știi tu ce va spune biserica ce va veni? [/COLOR]

[COLOR=green]Aleșii nu sunt altceva decât niște oamenii ca mine și ca tine, investiți cu o funcție temporară. Lasă cultul personalității și nu mai atribui calități excepționale unor oameni obișnuiți. [/COLOR]

[COLOR=green]Ai idee cu câte mii de ani în urmă a fost scrisă Biblia și de câți escroci și profitori au fost folosite sperietorile din Biblie?[/COLOR]

[COLOR=green]Fii selectiv, ia din Biblie numai ceea ce face bine sufletului și vieții tale. Gândește pozitiv, gândește frumos și nu-ți mai crea fantasme și nu-ți mai chinui sufletul cu lucruri care nu se vor întâmpla niciodată.[/COLOR]

[COLOR=green]Singurul lucru bun pe care l-ai spus în această dimineață, a venit din subconștientul tău și anume că BOR nu va lua poziție față de aceste aberații cu cip-urile, 666 etc.[/COLOR]

[COLOR=green]Conștientul tău e mult mai practic, mult mai inteligent și te îndeamnă și pe tine să fii realist numai tu nu înțelegi îndemnurile venite din adâncul ființei tale... [/COLOR]
Sora draga, te rog vezi profilul meu si dupa aceea mai vbim! nu sunt un "taca" cum ti se pare a fi...

ceea ce CRED imi SUSTIN!!!

[SIZE=3][COLOR=red]Iar a citi selectiv din Sf.Scriptura si a crede selectiv, inseamna NECREDINTA IN DUMNEZEU si IMPOTRIVIREA FATA DE EL!!! Apoi acest LUCRU l-au facut ERETCII din inca vremea Apostolilor!!!! [/COLOR][/SIZE]
  #13  
Vechi 11.02.2009, 09:53:26
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sora draga, te rog vezi profilul meu si dupa aceea mai vbim! nu sunt un "taca" cum ti se pare a fi...

ceea ce CRED imi SUSTIN!!!

[SIZE=3][COLOR=red]Iar a citi selectiv din Sf.Scriptura si a crede selectiv, inseamna NECREDINTA IN DUMNEZEU si IMPOTRIVIREA FATA DE EL!!! Apoi acest LUCRU l-au facut ERETCII din inca vremea Apostolilor!!!! [/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green]Da, m-am convins. Mai ai mult până să te maturizezi și să fii rațional.[/COLOR]
[COLOR=green]Gata! Nu vreau să lungesc polemica cu tine. Oricum, nu duce la nici un rezultat. Dacă ți-e bine, atunci fii fericit cu fantasmele tale, cu dușmanii pe care văd că ți i-ai adus în gândurile tale. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Eu vreau să trăiesc limpede, liniștit, în lumină, fără frică, fără iad, fără gândul că cineva ar putea să-mi fure sufletul și credința. [/COLOR]
[COLOR=green]Știu sigur că Dumnezeu mă va ajuta pentru că nu-mi este frică...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
  #14  
Vechi 11.02.2009, 10:02:34
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Fricosii nu se mantuiesc!!

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Despre ce mucenicie vorbesti?

Sa înteleg ca ai de gând sa refuzi actul de identitate biometric? Ce crezi ca poti pati pentru asta? Crezi ca o sa fii executat?
Da,am de gand sa-l refuz,pentru ca daca nu-l refuz poate fara sa-mi dau seama ma obisnuiesc cu el(adica devin dependent de el).Cum e faza aia cu broasca daca o bagi din prima intr-o oala cu apa fiarta o sa sara in sus dar daca o bagi treptat se obisnueste si itra singura-in final oparindu-se.Asa si cu actele astea biometrice,azi accepti permisu,maine pasaportu,poimaine cartela universala dupa care urmeaza cipul.Vezi,daca de pe acum nu le refuzam,ce garantie avem ca atunci nu vom accepta pecetea?Dar daca inca de pe acum incepe sa ne pregatim,sa le refuzam,sa postim mai mult,sa ne rugam mai mult,sa ne spovedim si sa ne impartasim mai des,asa vom birui,nu sa stam caldicei si relaxati cu ideea ca le acceptam pe toate relele mici iar cand raul mare va veni vom razbi,nu se poate asa.

Iar daca o sa fiu executat,nu asta e problema,aia ar fi o moarte usoara,prigoana,tortura astea sunt mai grele dar ne va ajuta Dumnezeu sa le induram si pe acestea.Pe Sfantul Stefan in timp ce-l omorau cu pietre,el vedea cerurile cum se deschid si pe Hristos si pe ingeri care il intampinau si erau gata sa-i primeasca sufletul,deci nu simtea durerea loviturilor,desi aparent ziceai ca sufera cumplit.O sa fim prigoniti ca asa scrie si in Biblie:

Fericiti cei prigoniti pentru dreptate,ca a lor este imparataia cerurilor.
Fericiti veti fi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra,mintind pentru Mine.Bucurati-va si va veseliti ca plata voastra multa este in ceruri.

Asa ca este o mare binecuvantare sa mori marturisind drapta credinta Ortodoxa si pe Domnul Hristos,Doamne ajuta!
  #15  
Vechi 11.02.2009, 10:08:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Da,am de gand sa-l refuz,pentru ca daca nu-l refuz poate fara sa-mi dau seama ma obisnuiesc cu el(adica devin dependent de el).Cum e faza aia cu broasca daca o bagi din prima intr-o oala cu apa fiarta o sa sara in sus dar daca o bagi treptat se obisnueste si itra singura-in final oparindu-se.Asa si cu actele astea biometrice,azi accepti permisu,maine pasaportu,poimaine cartela universala dupa care urmeaza cipul.Vezi,daca de pe acum nu le refuzam,ce garantie avem ca atunci nu vom accepta pecetea?Dar daca inca de pe acum incepe sa ne pregatim,sa le refuzam,sa postim mai mult,sa ne rugam mai mult,sa ne spovedim si sa ne impartasim mai des,asa vom birui,nu sa stam caldicei si relaxati cu ideea ca le acceptam pe toate relele mici iar cand raul mare va veni vom razbi,nu se poate asa.

Iar daca o sa fiu executat,nu asta e problema,aia ar fi o moarte usoara,prigoana,tortura astea sunt mai grele dar ne va ajuta Dumnezeu sa le induram si pe acestea.Pe Sfantul Stefan in timp ce-l omorau cu pietre,el vedea cerurile cum se deschid si pe Hristos si pe ingeri care il intampinau si erau gata sa-i primeasca sufletul,deci nu simtea durerea loviturilor,desi aparent ziceai ca sufera cumplit.O sa fim prigoniti ca asa scrie si in Biblie:

Fericiti cei prigoniti pentru dreptate,ca a lor este imparataia cerurilor.
Fericiti veti fi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra,mintind pentru Mine.Bucurati-va si va veseliti ca plata voastra multa este in ceruri.

Asa ca este o mare binecuvantare sa mori marturisind drapta credinta Ortodoxa si pe Domnul Hristos,Doamne ajuta!
NU va temeti de cei ce ucid trupul caci SUFLETUL nu pot sa il ucida! NU va temeti de ce veti spune sau vorbi inaintea judecatorilor, ca va va da voua Duhul a grai!


Cu CREDINTA SI CU DRAGOSTE sa ne APROPIEM ca sa fim partasi vietii celei vesnice!

Sa ne rugam sa nu ne ia Dumnezeu HARUL ca altfel cadem in ghearle satanei! Fara HAR ne vine si frica si LEPADAREA de Hs!

SA FIM TARI IN CREDINTA!!!! AMIN!!!!
  #16  
Vechi 11.02.2009, 10:13:09
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Da,am de gand sa-l refuz,pentru ca daca nu-l refuz poate fara sa-mi dau seama ma obisnuiesc cu el(adica devin dependent de el).

Iar daca o sa fiu executat,nu asta e problema,aia ar fi o moarte usoara,prigoana,tortura astea sunt mai grele dar ne va ajuta Dumnezeu sa le induram si pe acestea.

Fericiti cei prigoniti pentru dreptate,ca a lor este imparataia cerurilor.
Fericiti veti fi cand va vor ocari si va vor prigoni si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra,mintind pentru Mine.Bucurati-va si va veseliti ca plata voastra multa este in ceruri.

Daca refuzi actul respectiv cel mult o sa platesti amenda.


Nu cred ca te va tortura cineva pentru ca nu vrei sa accepti un act de identitate iar daca vei fi torturat vreodata pentru Hristos trebuie sa ai demnitate, a trâmbita prea mult dovedeste frica.
  #17  
Vechi 11.02.2009, 10:26:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green][/COLOR]

[COLOR=green]Eu vreau să trăiesc limpede, liniștit, în lumină, fără frică, fără iad, fără gândul că cineva ar putea să-mi fure sufletul și credința. [/COLOR]
[COLOR=green]Știu sigur că Dumnezeu mă va ajuta pentru că nu-mi este frică...[/COLOR]
...asa precum in tp lui Noe se insurau si se maritau, se desfatau in placeri si cele desarte, in BUCURIA VIETII de a O TRAI, a venit potopul... si nimeni nu l-a crezut pana cand a venit potopul...
  #18  
Vechi 11.02.2009, 10:33:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Matei cap.24

[SIZE=4][COLOR=red]37. Și precum a fost în zilele lui Noe, așa va fi venirea Fiului Omului. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=red]38. Căci precum în zilele acelea dinainte de potop, oamenii mâncau și beau, se însurau și se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie, [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=red]39. Și n-au știut până ce a venit potopul și i-a luat pe toți, la fel va fi și venirea Fiului Omului.[/COLOR][/SIZE]
  #19  
Vechi 11.02.2009, 10:47:14
ionelaz's Avatar
ionelaz ionelaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 23
Implicit

[quote=ortodox4life;115472]Am postat acest articol pentru toti cei care vor sa se mantuiasca,ca un semn de avertisment.Sa numai credem in ce vedem la TV sau auzim pe la radio.Sa ne pregatim de mucenicie precum zicea Parintele Iustin Parvu,ca daca mai vrem sa ne mantuim in vremurile de azi,trebuie sa fim pregatiti pentru o moarte de propovaduire muceniceasca.Asa spunea si Parintele Adrian Fageteanu.Parintele Nicoale Tanase spunea ca aceste acte de identitate biometrice sunt trenul care ne duce spre iad,deci o pregatire metodica si perversa(ascunsa)si vicleana pentru inrobirea populatiei si pregatirea ei pentru a accepta pecetea antihristului(cipul pe mana drepta sau pe frunte).Azi in ziarul The Province(Provincia)aici in Canada BC a aparut o stire care anunta ca pana in 2010 vor sa introduca permisul biometric,deci o fac la o scara mondiala si foarte repede,cum era de prevazut de fapt.Va rog sa nu va speriati,doar vreau sa va informez,atata tot,Doamne ajuta!


E foarte bine ca cineva sa arate aceste lucruri,e bine ca toti sa stie ce se intampla in lume in orice domeniu si nu e vorba de a speria oamenii,ci doar de a-i informa.
__________________
''Acela este cu adevărat liber, care trăiește pentru Hristos.''-Sfantul Ioan Gura de Aur
  #20  
Vechi 11.02.2009, 10:50:13
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Nu trebuie sa ne temem, asa este, dar sa avem in vedere ca si Hs a fugit de multe din fata maniei iudeilor... si crestinii nu stateau toti ca Sf.Gheorghe cu vitejie in fata Imparatului sa marturiseasca CREDINTA... unii erau slabi de fire si fugeau.. daca erau prinsi, nu CEDAU din credinta... Asa ca este UMAN sa ne temem, daca si SFINTII se temeau inainte de a muri... avem exemplu in Pateric cand a venit Ingerul Dlui sa ii ia sufletul unui parinte si el a zis "mai lasa-ma ca inca nu m-am pocait"... aci nu este vb de vedenie sau aratare draceasca ci tot atnci parintele a plecat la Domnul... El stie mai bine!
Oricum Sora draga, sa stii ca Dumnezeu STIE CINE REZISTA VREMURILOR DE PROGOANA SI CINE NU, ca pe cei slabi Dumnezeu ii va lua dinainte... asta pt ca sa nu se piarda sufletele lor... iar pe cei TARI ii va lasa Dumnezeu ca sa arate ca BISERICA INTEMEIATA PE JERTFA SA BIRUIESTE!!!

AMIN
Iarta-ma George ca intervin, dar specifica anume ca Iisus Hristos s-a ascuns de fata iudeilor PENTRU CA NU I-A VENIT VREMEA si trebuia sa implineasca tot ce avea de facut!!!
Cand s-au implinit zilele stim cum a asteptat sfarsitul.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vine Iepurasul! Cum ne pregatim? LeeN22 Sfintele Pasti - Invierea Domnului 24 07.04.2018 11:05:48
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Mucenicie ca in cartile cu vieti de sfinti ! Filmata ! sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 12 31.03.2011 10:48:24
Pentru cei ce isi doresc sa se casatoreasca,cititi cu atentie si cugetati in inimile sunsray Nunta 49 14.02.2011 21:40:30