Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2008, 17:33:47
alexina alexina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2008
Mesaje: 23
Implicit

De ce doar cand dam de necaz apelam la rugaciune?In restul timpului ce facem ? Multi spun ca nu au timp de biserica .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2008, 17:59:52
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Ce ne-am fi facut fara necazuri si suferinte?...am fi fost pierduti
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2008, 19:27:56
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Pildele lui Solomon 23
4. Nu te osteni să ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta.
5. Oare vrei să te uiti cu ochii cum ea se risipeste? Căci [color=green]bogătia face aripi ca un vultur[/color] care se inaltă către cer.

Pildele lui Solomon 28
20. Omul credincios va fi incărcat de binecuvântări, iar cine zoreste să ajungă bogat nu va rămane nepedepsit.

Pildele lui Solomon 30
8. Prefăcătoria si cuvântul mincinos indepărtează-le de la mine; [color=red]sărăcie si bogătie nu-mi da[/color], ci dă-mi pâinea care-mi este de trebuintă,
9. [color=red]Ca nu cumva, săturându-mă, să mă lepăd de Tine si să zic: "Cine este Domnul?"[/color] [color=blue]Ca nu cumva, sărăcind, să mă apuc de furat si să defaim numele Dumnezeului meu. [/color]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2008, 21:39:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexina
De ce doar cand dam de necaz apelam la rugaciune?In restul timpului ce facem ? Multi spun ca nu au timp de biserica .
alexina, si bine ar fi ca oamenii sa se mai roage lui Dumnezeu macar atunci cand dau necazurile si suferintele peste ei, dar au ajuns ca nici atunci sa nu o mai faca, ci stau in nepasare si uitare totala de Dumnezeu, lasandu-se dusi de val, spunand in sinea lor: "Daca s-o rezolva bine, daca nu, iarasi bine", ori de nu-i speranta de izbavire din necaz (o boala grea), stau asa si asteapta minuni de nicaieri...
Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
9. Ca nu cumva, sãturându-mã, sã mã lepãd de Tine si sã zic: "Cine este Domnul?" Ca nu cumva, sãrãcind, sã mã apuc de furat si sã defaim numele Dumnezeului meu.
Chiar ca in acest verset se afla esenta unui mod de viata cat mai echilibrat, ca nici sa furam din cauza saraciei, dar nici sa ne dezmierdam cu felurite desfatari, ci sa muncim pentru obtinerea strictului necesar pentru traiu si nevoi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2008, 22:15:01
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Cineva spunea ca daca nu am avea suferinte nu am sti cum sa ne bucuram cu adevarat atunci cand avem parte de fericire. Multi nu au timp pentru ca sunt prea implicati in slujba sau scoala si atunci prefera sa se odihneasca duminica.Asa am fost si eu, dar am stat si m-am gandit daca pot sa ma trezesc de luni pana vineri la 6 dimineata, atunci de ce nu as putea sa ma trezesc si duminica la 9?
Viata din ziua de azi a devenit doar o lupta contra-timp, toti ne grabim si alergam dintr-o parte in alta, fara sa mai admiram un copilas pe strada, sau o floare...bine era cand 40 km /ora era viteza mare.

Pasti Fericit alaturi de cei dragi!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2008, 23:21:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si in viata mea Domnul si-a facut simtita prezenta, atunci cand mi-a fost greu. Dar cu atat mai mult admir pe cel, care L-a cunoscut pe Domnul fara sa dea de acele greutati. Cu cat mai sus se va inalta pe scara virtutilor asa un om, care cunoscandu-l nu va mai aduna pacate cu nemiluita?!? Cunosc asemenea oameni si sunt minunati prin smerenia pe care o au, prin dragostea pe care o revarsa, prin daruirea fata de aproapele. Sufera si ei, dar le poarta pe toate cu dragoste de Hristos.

Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.04.2008, 00:15:11
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

fratilor sa va spun un lucru despre mine;mai implinit sufleteste ma simteam cind eram prins in probleme,bolnav chiar,decit acum ca sunt unde sunt,multumesc lui Dumnezeu,trebuie sa ne rugam tot timpul desi uneori nu simtim la fel rugaciunea,,,
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.05.2008, 04:02:53
anablandiana anablandiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Cind omul are necaz,suferinta si cind este incercat ,atunci este mai aproape de D-zeu pt ca il cauta in rugaciuni si se roaga din toata inima lui,cit e bine uita omul de EL , nu se roaga, se roaga mai putin sau de fel pt ca-i merge bine. D-zeu ne poate incearca prin suferinta; credinta, rabdarea,dragostea,iubirea sa vada ce facem fara El.Daca-l mai cautam sau ne departam de el, atunci cind dam de greutati si suferinte.{Exp In vechiul testament scrie de poporul lui D-zeu ca atunci cind le mergea bine,considerau ca a utat de ei, de aceia ei se rugau sa le dea suferinte si incercari sau alt exp cu IOV care a suferit mult si era plin de bube.EL nu l-a parasit pe D-zeu nici oclipa,asa si noi sa credem cu adevarat in EL si sa mu-l parasim niciodata prin orce vom trece
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.05.2008, 15:01:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sincer,cand dau de necaz nu apelez repede la rugaciune,ci mai degraba apelez la rugaciune si simt divinitatea mai aproape de mine in liniste si in sanatate,dar mai ales in sanatate,fiindca simt ca detin energia necesara pentru a ma ocupa si de suflet.Dar bine-nteles,nu poate fi vorba de o sanatate absoluta,ci mai degraba scceptabila.
In necaz,din pacate uneori am tendinta de a ma umili,de a nu mai indrazni sa cer nimic,de teama ca nu pot pretui si astfel ajungand la smerenia greselii,si-a neputintei,in prealabil.Deci,nu cred ca este o regula sa cazi in genunchi la necaz,pare mai degraba o fatarnicie,sau poate ca un abuz,astfel incat dupa ce ne revenim sa uitam iarasi de sensul real al lucrurilor,si de blagoslovenia de odinioara.
Cel mai bine este sa ne constientizam neputintele,sa ne constientizam,de asemeni,si darurile,sa le spunem asa,sa fim multumiti,in primul rand cu ceea ce avem,cu ceea ce am fost capabili sa asimilam in viata,cu felul cum stim sa pretuim si sa administram ceea ce avem.Dar mai ales sa pretuim simplitatea si darul natural al vietii,fiindca pe acestea noi le subrezim in goana aceasta dupa sens,dupa care le cautam cu disperare in valtoarea necazurilor.
Se spune ca nu exista fericire,si mai degraba fericirea propriuzisa reprezinta "totalitatea necazurilor care nu ni se intampla".Deci,deseori alergam,parca orbiti de lacomia placerii perpetua,spre fericiri efemere,imaginare si fara continut,astfel uitand totalitatea lucrurilor care ne inconjoara,benefice si sanatoase.Apoi,obositi pana peste masura si impovarati de consecintele atator atitudini necugetate,ne intoarcem spre noi insine,incercam sa ne regasim...si sa ne pretuim asa cum suntem,caci suntem cu certitudine zamislirea divinitatii,individuali si unici fiecare in felul lui.
Am auzit odata o replica intr-un film,vis-a-vi de necaz;"eu sufeream iar Dumnezeu era in alta parte,undeva inchis intr-o biserica...".Eu cred ca Dumnezeu este pretutindeni,ca-l chemi la necaz,sau ca-l chemi in bucurie,El este oricum aproape,este in primul rand in noi,iar acest noi pentru ca se pierde pe sine,simte distanta fata de Dumnezeu.
Intotdeauna vor exista bucurii si mai multe,asa cum vor exista necazuri si mai diverse,de aceia nu trebuie sa ne intristam de cele ce avem sau nu avem,ci sa avem doar incredere in Dumnezeu,iar noi sa ne lucram cu mainile ce ne-au fost date,painea cea de toate zilele,sa avem grija de ratiunea care ne este cel mai de pret,ca oameni,si sa ne rugam sa avem intelepciune,iar odata cu ea ne vor veni mai mult decat vom fi visat.Insa,intr-adevar totul poate fi relativ,sau interpretabill,pentru ca totul este afundat intr-o mare diversitate de concepte,de trairi,de sentimente si evenimente pamantene.
Si foarte intelept despre cineva care amintea de Parintele Paraian,cand te apuca ravna rugaciunii,roaga-te neincetat,si pentru momentele cand vei deveni delasator...sau poate si pentru cele de neputinta si necaz,in care deznadejdea poate sa ne pasca mai cu precadere.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.05.2008, 18:14:46
Ducipal_Stefan2008 Ducipal_Stefan2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anablandiana
Cind omul are necaz,suferinta si cind este incercat ,atunci este mai aproape de D-zeu pt ca il cauta in rugaciuni si se roaga din toata inima lui,cit e bine uita omul de EL , nu se roaga, se roaga mai putin sau de fel pt ca-i merge bine. D-zeu ne poate incearca prin suferinta; credinta, rabdarea,dragostea,iubirea sa vada ce facem fara El.Daca-l mai cautam sau ne departam de el, atunci cind dam de greutati si suferinte.{Exp In vechiul testament scrie de poporul lui D-zeu ca atunci cind le mergea bine,considerau ca a utat de ei, de aceia ei se rugau sa le dea suferinte si incercari sau alt exp cu IOV care a suferit mult si era plin de bube.EL nu l-a parasit pe D-zeu nici oclipa,asa si noi sa credem cu adevarat in EL si sa mu-l parasim niciodata prin orce vom trece
Blandino vezi ca Dumnezeu nu poate fii micsorat.......se scrie Dumnezeu.......stie orice copilas smerit:P.......pun nod in papura:)).......mama ce tare sunt!!!.....Sa va dea Domnul Dumnezeul nostru intelepciune si pocainta.Amin.Hristos a inviat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Smerenia Va_iubesc Pocainta 187 08.01.2014 20:50:59
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 19:45:25
Smerenia stoarce umezeala patimilor NECTARIE Generalitati 0 19.01.2011 13:17:38
Smerenia ma omoara; ma omoara smerenia Laurentiu Generalitati 7 01.07.2009 14:50:50
Smerenia si curajul Laurentiu Pocainta 0 09.09.2007 12:31:14