Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1451  
Vechi 05.03.2011, 09:59:35
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Wink In sfarsit, iti dau dreptate

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
...dar nu are rost sa mai vb...
Geony, te roooog .
Aici gandim exact la fel.

Si stiu deja ca ca penticostalii sunt de la satana. Ai spus-o de sute de ori si m-ai convins.
Am compus si un cantec, vezi postarea mea anterioara.

Cata vreme ii dai inainte ca un robotel si nu intelegi nimic din ce gandesc eu, propunerea ta e de o intelepciune fara seaman .

Last edited by Iosif77; 05.03.2011 at 10:01:50.
  #1452  
Vechi 05.03.2011, 10:16:33
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Geony, te roooog .
Aici gandim exact la fel.

Si stiu deja ca ca penticostalii sunt de la satana. Ai spus-o de sute de ori si m-ai convins.
Am compus si un cantec, vezi postarea mea anterioara.

Cata vreme ii dai inainte ca un robotel si nu intelegi nimic din ce gandesc eu, propunerea ta e de o intelepciune fara seaman .
Mai omule, nu am spus decat ca practicile lor sunt de la alt duh , decat Duhul lui D-zeu...dar ca sunt asa cum ii faci tu (vezi ce ai scris) , uite ca n-am stiut.

Un robotel este condus de o persoana, ori in cazul meu , nu poate fi vorba; BO are la baza invatatura Apostolilor si a Sf. Parinti...cultul tau, are la baza invatatura lui C. Parham...
Deci, care-i robotel?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1453  
Vechi 05.03.2011, 10:29:25
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
I te daruiesti Lui...
Iti multumesc pentru rabdarea pe care mi-ai acordat-o, dar voi crede inca ca "vorbirea in limbi" nu este un lucru necesar in viata unui crestin mai ales in forma aceasta: nu inteleg ce spun dar ma rog, nu intelege nimeni, nici macar eu, dar totusi vorbesc cu Dumnezeu, Duhul Sfant se pogoara la cererea mea asa... TAC-PAC! si ma lumineaza, nu pot crede ca am "casa pregatita" sa-l primesc pe Dumnezeu dar am nadejdea mantuirii prin mila Sa, cand vad caderile zilnice nu cred ca sunt vrednic ca Duhul Sfant sa locuiasca in mine, prefer sa fiu vigilent decat inselat. Nu vreau nici un fel de "dar" in lumea aceasta decat cele care imi aduc o farama de rai pe vecie, si printre acestea vorbirea in limbi(in acceptiunea sustinuta de biserica penticostala) nu-si are rostul. Doresc sa evit cea mai mica urma de mandrie (nu inseamna ca si pot... dar incerc) crezandu-ma deja mantuit, deja locuind si vietuind cu ingerii.
Cand vad oameni ajunsi Sfinti cu minuni care sunt dovezi incomaparbil mai mari decat vorbirea in limbi ca Duhul Sfant locuia in ei, si din luminarea Duhului Sfant ne-au explicat Evanghelia, dar care se roaga:
Citat:
"Mai mult decât toți oamenii Ți-am greșit Ție. Mai mult decât curvarul am viețuit. Mai mult decât cel dator cu zece mii de talanți m-am făcut dator Ție. Mai mult decât vameșul rău am vămuit. Mai mult decât tâlharul pe sine-mi m-am omorât. Mai mult decât curva eu, iubitorul de curvie, am curvit. Mai mult decât ninivitenii fără de pocăință am greșit. Mai mult decât Manase „fărădelegile mele au covârșit capul meu și ca o sarcină grea s-au îngreuiat peste mine” și m-am chinuit și m-am gârbovit până în sfârșit. Pe Duhul Tău cel Sfânt L-am mâniat. Poruncile Tale nu le-am ascultat. Avuția Ta am risipit-o. Harul Tău l-am întinat. Arvuna pe care mi-ai dat-o mie întru fărădelegi am cheltuit-o. Sufletul meu, cel făcut cu cinste după chipul Tău, l-am spurcat. Vremea pe care mi-ai dat-o spre pocăință cu vrășmașii Tăi am viețuit-o. Nici o poruncă a Ta nu am păzit. Haina cu care m-ai îmbrăcat cu totul am întinat-o. Făclia cugetării drepte am stins-o. Fața mea pe care ai strălucit-o, eu am netrebnicit-o întru păcate. Ochii mei pe care i-ai luminat de bunăvoie i-am orbit. Buzele pe care de multe ori le-ai sfințit cu dumnezeieștile Tale Taine, cu cuvinte de rușine le-am spurcat."
Imi vad cu tristete locul meu... si nu pot decat sa continui cu rugaciunea acestui sfant:
Citat:
"Pentru aceea, mântuiește-mă pe mine, nevrednicul robului Tău, pentru mila Ta, iar nu pentru lucrările mele. Căci de vei milui pe cel vrednic, nu este de mirare. De vei mântui pe cel drept, nu este ceva deosebit. „Mântuiește-mă pe mine pentru mila Ta”. Fă asupra mea minunată mila Ta, Doamne. Arată peste mine milele tale cele dintru început, Doamne. „Și să nu intri la judecată cu robul tău”. Căci de vei voi să te judeci cu mine, se va astupa gura mea, neavând eu ce să grăiesc sau ce să răspund. De aceea, „să nu intri la judecată cu robul Tău”, și să nu cântărești păcatele mele cu măsura Ta cumplită „ci întoarce fața Ta de către păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le” și „mântuiește-mă pentru mila Ta, Doamne”. Și „mila Ta să-mi urmeze în toate zilele vieții mele”. Să-mi urmeze mila Ta, Doamne, mie, celui ce rău m-am abătut de la Tine, celui ce de-a pururea fug de Tine și către păcat de-a pururea rău alerg."
Cine stie, poate daca (pana la moarte) voi trece vreodata de acest stadiu de pocainta voi da o alta interpretare textului biblic referitor la vorbirea in limbi, dar probabil va fi altul doar ca exprimare dar ca esenta nu cred ca va diferi de cel dat de Sfintii Parinti.Ma retrag, pentru ca nu simt nici un folos din aceasta discutie (conceptul pe care l-am adoptat eu nu imi ridica intreabri, in schimb conceptul exprimat de biserica penticostala, pentru mine, este eronat). Daca totusi mai doresti sa schimbam idei imi poti scrie pe privat.
Pari a fi sincer in cautarea mantuirii si sper ca nici unul dintre noi nu va ramane in intuneric.
Toate cele bune iti doresc.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
  #1454  
Vechi 05.03.2011, 10:50:45
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Nu vreau nici un fel de "dar" in lumea aceasta decat cele care imi aduc o farama de rai pe vecie, si printre acestea vorbirea in limbi(in acceptiunea sustinuta de biserica penticostala) nu-si are rostul. ....
Capitolul 13
1.De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.
2.Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3.Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.
4.Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
5.Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
6.Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7.Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
8.Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9.Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10.Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12.Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13.Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1455  
Vechi 05.03.2011, 11:33:58
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
voi crede inca ca "vorbirea in limbi" nu este un lucru necesar in viata unui crestin...

Toate cele bune iti doresc.
Darurile Duhului Sfant nu sunt necesare in viata omului pentru mantuire.
Darurile sunt folositoare pentru a sluji cu eficienta in Trupul lui Hristos.

Un ultim gand: vorbirea in limbi este un dar de mica importanta intre darurile duhului. Darurile Duhului sunt de mica importanta in raport cu PREZENTA Duhului Sfant in viata crestinului.

Daca ar fi sa dau cuiva un sfat el ar suna cam asa: "- Cauta PREZENTA Duhului Sfant in viata ta!" Nu in primul rand supranaturalul, darurile, puterea.

Insa PREZENTA Duhului este nepretuita. Dupa celebrele cuvinte ale unui sfant ortodox: "Dobandirea Duhului Sfant este adevaratul scop al vietii crestine."

Binecuvantari...

P.S. Multumiri pentru rugaciunile postate. Intr-adevar o stare vrednica de urmat.

Last edited by Iosif77; 05.03.2011 at 11:36:09.
  #1456  
Vechi 05.03.2011, 12:24:30
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ce e draga, "duhul sfant" nu se poate manifesta si el cum o vrea? are si el limitele si puterile lui...
inca sa vezi cand urla prin adunare, ca zici ca-i circ sau ca-i piata (am facut o aluzie la ce am auzit in adunare penticostala fara sa intru, si ce aud la piata cand merg la cumparaturi...toata lumea in limba lui; pai ce toata lumea vinde rosii in piata? alti castraveti, lapte, branza, oua, patrunjel etc...la penticostali nu stiu ce cer , dar piata e deschisa ...).
La piață lumea e liniștită pe lângă cum e la adunările de penticostali.
  #1457  
Vechi 05.03.2011, 13:39:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Mai este o dimensiune: comunicarea cu Dumnezeu prin intermediul vorbirii in limbi.
Sfantul Apostol Pavel preciza in 1 Corinteni 14:2 - Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
Exista deci si urmatorul caz:
- cineva vorbeste in limbi lui Dumnezeu. Iar indianul nu intelege nimic.
Cum nu pot citit toate cele 150 de pagini, am luar postarile din ultimele pagini.
Aici e o interpretare gresita a Scripturii, tipic neoprotestanta. 1 Corinteni 14:1 spune si la ce se refera Sfantul Apostol.
"1.Căutați dragostea. Râvniți însă cele duhovnicești, dar mai ales ca să proorociți."
Apoi spune ca cel ce prooroceste vorbeste oamenilor spre zidire, iar cel ce vorbeste in limbi se zideste pe sine. Apoi spune ca el graieste taine, greu de priceput, nu ca vorbeste in chineza de balta sau pasareasca veche. Sii Iisus vorbea in pilde, nu pe fata, dar vorbea in limba iudeilor.
In plus, cand se vorbea in limbi nu erau tot timpul de fata cei a caror limba se vorbea, asa ca omul ala vorbea degeaba, nu-l intelegea nimeni. La aceste doua lucruri se refera.
Ca apoi spune "4.Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește."
Deci intr- limba staina, nu intr-o limba necunoscuta. Una e straina si una necunoscuta. Ca sa nu mia spunem ca ceea ce spun penticostalii nici macar nu e limba, sunt un fel de sunete neomenesti cateodata.

Spune apoi:
"10.Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei. 11.Deci dacă nu voi ști înțelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbește, și cel care vorbește barbar pentru mine."
Ca si tot capitolul, aici vorbeste de limbile straine, care nu erau cunoscute de cei de fata. iar acestia nu le intelegeau.
Inca in Biblia protestanta, Cornilescu, e si mai clar spus.

Iar la vorbirea in limbi unde scrie ca cei ce faceau asta intrau in transa, se tavaleau sau erau agitati. ca si cum eu daca vorbesc in engleza ma apuc sa tremur, sa vorbesc agitat, etc.
Asta se intampla doar la cei ce vine un duh cazut, iar ei intra in transa.
  #1458  
Vechi 05.03.2011, 16:11:11
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Esti cam imprastiat in postarea ta. Concentreaza-te un pic, te rog.
Eventual comenteaza un singur subiect. Ar fi cel mai bine.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca apoi spune "4.Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește."
Deci intr- limba staina, nu intr-o limba necunoscuta. Una e straina si una necunoscuta.
Eu cred ca in cazul vorbirii in limbi e acelasi lucru. E o limba straina SI necunoscuta. Cel care vorbeste in limbi nu cunoaste limba pe care o vorbeste.
Eu asa cred ca ne invata 1 Corinteni 14.

Tu crezi altfel?
  #1459  
Vechi 05.03.2011, 18:06:13
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
La piață lumea e liniștită pe lângă cum e la adunările de penticostali.
Daca tot sunteti asa vesela hai sa va pun o intrebare-incuietoare:
- Ce personaj(e) din Biblie credeti ca ar fi fost in stare sa se roage cu strigăte?

Hmm...acum sa va vad.
  #1460  
Vechi 05.03.2011, 20:28:47
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Daca tot sunteti asa vesela hai sa va pun o intrebare-incuietoare:
- Ce personaj(e) din Biblie credeti ca ar fi fost in stare sa se roage cu strigăte?

Hmm...acum sa va vad.
Nu știu, dar oricum ca la penticostali nimeni.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10