Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.01.2010, 19:02:35
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Doamne, ce spui, acum tu ma uimesti!

CARIERA TA ESTE O ILUZIE??? , poate vrei sa spui LIPSA EI! si dependenta de barbat care la oras te indobitoceste si transforma femeia intr-o cirpa!
Amice, privesti totul prin prisma ochilor tai! Femeia care va fi langa tine va fi carpa poate. Nu si cea de langa mine. Viceversa e valabila: sunt femei oribile care dau peste un barbat mai cuminte si de data aia e el carpa. Acest tip de relatie mi se pare rudimentar, simplificat pana la extrem, pana la simpla dominare fizica sau psihica. O relatie inalta cu dragoste nu suporta terminologii gen "fara mine esti nimeni", "daca mai scoti o vorba dormi afara", "vezi ca-ti dau una", "ai uitat cine cumpara painea in casa asta" etc. Astea sunt specifice celor aproximativ 80% din societate care dealtfel justifica vorba "lumea e proasta". Da, din pacate sunt majoritari dar tu daca te consideri inaintat in credinta si cu ratiune ar trebui sa te feresti sa faci parte din ei. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa existe si o anumita autoritate in familie. Cineva isi va asuma rolul de conducere i-ar altcineva i-i va acorda increderea si sprijinul si astfel va demonstra ca la randul sau este puternic/a. Conducatorii sunt considerati ca fiind cei puternici dar fara oamenii care sa-i voteze si sa le acorde increderea sunt slabi si neputinciosi. Inclusiv imparatii. Referitor la familie, modelul care-l propune occidentul este falimentar. Masina cu doua volanuri ajunge inevitabil in rapa! Iar pentru demonstratie vezi ce face rasa alba in Anglia sau SUA de exemplu, unde femeile albe "fac cariera" si stau divortate si negrii, musulmanii etc se inmultesc ca soarecii. Vei vedea ca se va termina cu un carnagiu aceasta situatie. Iisus a spus (din memorie): "Iar pomul care nu rodeste se va taia si se va da in foc". Asta se refera si la natiuni.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.01.2010, 19:08:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Fiecare cu ce crede. Ai copii, Andrei?
Si eu am avut cariera infloritoare pana mi-a intrat copilul in spital si a trebuit sa-l retrag de la gradinita, sa renunt la serviciu si sa stau cu el. Rezultatul a fost ca la 4 ani copilul meu stia sa citeasca. Acum are 5 ani, citeste frumos povesti, face adunari mai bine decat unii adulti, pune niste intrebari extraordinar de profunde, cred eu.. si cel mai important: are o intelegere a religiei superioara multor adulti.
Nu mai vreau nici o cariera. Cred ca am ceva mai bun.
Iar al doilea, care vine din urma, este super smart.. ma iertati ca ma laud aici cu copiii mei, dar sa-mi mai spuna cineva de copil de 18 luni care construieste case din cuburi lego, asculta cu placere muzica clasica (sta nemiscat cate o jumatate de ora, pana se termina concertul), deseneaza (bine, pereti, in principal, dar are talent :))), strange singur jucariile etc...
Dau linistita 10 cariere pentru asta, nu una.
Poate am de pierdut ceva, nu stiu.. Dar cred ca inainte de copii m-am fatait destul in costum crezand ca sunt cineva. Aaaa ..si eu angajam oamenii.. si imi aduc aminte cat se zbateau pt un ban in plus la salariu. Si cum le serveam discursuri despre responsabilitate si despre cum in mainile lor este viitorul companiei... bla, bla, bla. Cand de fapt motivarea lor (iluzia carierei) este una, iar profitul, hmm, cu totul altceva. Am invatat ca este relativ usor sa manipulezi angajatii.. nu aruncati cu pietre! Cariera.. ce praf in ochi!

Anna, sa nu te superi pe mine, nu intentionez sa te jignesc dar....
dat fiind ca ai tai copilasi sunt atat de destepti ce ai sa te faci cand ei nu mai au nevoie de dadaceala ta? Si crede-ma, timpul asta vine foarte repede, indata-indata merg la scoala, au tot felul de activitati acolo, sa nu mai spun ca o sa le placa sa invete singuri, fara mama, sau o sa stea ceasuri intregi cu o carte citind fara sa vrea sa fie intrerupti. Atunci ce ai sa faci? Bun, faci curat in casa, faci mancare, faci din nou curat in casa, mai aranjezi ceva in gradina....dar...se termina si lucrurile astea.
Un copil inteligent nu are nevoie sa aiba pe mama 100% din timp langa el ca sa invete sau ca sa fie cuminte. Si eu citeam pe la 4 ani, am inceput sa invat chiar din proprie initiativa, posibil ca spuneam si tot felul de chestii inteligente daca o intrebi pe mama (asa-s mamele toate, li se pare ca puii lor spun niste lucruri anormal de inteligente...), dar mama lucra si ea, nu, nu 8 ore pe zi, dar mergea in fiecare zi la lucru, o mai avea si pe sora mea mai mica, plus alte probleme...dar asta nu inseamna ca eu eram neglijata fiindca ea nu era incontinuu langa mine. Si cred ca altii pot sa spuna la fel.

Cred ca am mai spus-o si alta data, dar eu ma bucur grozav de mult ca mama mea ca are o cariera reusita, o munca in afara casei care ii face placere si ii aduce impliniri si personale si profesionale. Si pe de alta parte, sa fiu cinstita, asta imi trebuia, o mama care nu are alta treaba decat sa stea acasa si care sa ma tina pe mine la telefon 24 de ore din 24, sa se ingrijoreze din cel mai mic lucru (oricum se ingrijoreaza si daca am racit putin, dar macar are si alte lucruri sa se ia...).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.01.2010, 19:15:18
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Interesant articolul lui Dinescu... e scris cu umor, e trist si adevarat, l-as gusta, daca nu ar fi scris de cel care a nascut in peisajul editorialistic romanesc sublima revista "Plai cu boi", o revista care sapa atat femeia de casa, cat si pe cea de cariera... adica anuleaza femeia, femininul... Atunci cand vinzi desfrau mi se pare o grosolanie sa le ataci pe cele care lupta cu dintii sa fie cineva intre atati barbati ce nu mai sunt capabili sa cantareasca decat silicoanele la o femeie. Ca bietele femei (de cariera) nu lupta lupta cea buna, e adevarat, dar nu Dinescu e cel care ar trebui sa le atraga atentia.
A nu se intelege ca sustin cariera femeilor... eu sunt casnica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.01.2010, 19:17:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu ma jignesti Noesisaa, stiu ca starea in care ma aflu acum nu poate dura la infinit. Deocamdata este foarte bine mai ales pt copiii mei, cred ca suntem f norocosi ca pot sa ma ocup de ei. (ma bucur ca am timp sa le gatesc in timp ca copii de varsta lor mananca junk food si semipreparate, am timp sa-i duc in parc etc.) Unde locuiesc eu parintii isi lasa copii la day care sau scoala pana la 5-6 pm. Apoi ii iau acasa doar pt cina si culcare. Mi se pare oribil acest stil de viata.
Cat despre perioada in care copilul are nevoie de mama.. Eu imi amintesc ca sufeream in scoala ca mama nu avea nicicand timp de mine (era o femeie de cariera).
Evident ca am si eu planuri de viitor, dar se refera mai degraba la ceva pe cont propriu (nu la cariera).

Am exemplul parintilor mei. Fiecare din ei a renuntat la un moment dat la cariera pt a-si urma propriile interese. Au muncit multi ani, au castigat, au pierdut etc... Dar in final si-au trait viata cum au vrut ei, nu cu program de la 8 la 5.

Last edited by anna21; 07.01.2010 at 19:19:44.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.01.2010, 19:18:42
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Anna, sa nu te superi pe mine, nu intentionez sa te jignesc dar....
dat fiind ca ai tai copilasi sunt atat de destepti ce ai sa te faci cand ei nu mai au nevoie de dadaceala ta?
Se va intoarce in campul muncii, simplu. Poate va munci de acasa, e tot mai la moda. Probabil nu va ajunge la aceiasi inaltime in cariera, totul e sa balansezi corect lucrurile.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2010, 19:24:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Trebuie ca fiecare sa gaseasca solutia buna pentru ea - si pentru famlilia ei.
Cuim spune si Anna, si barbatul ar trebui sa gaseasca acest echilibru si sa nu isi dea sufletul carierei.
Este un mers continuu pe funia intinsa, viata intr-o familie moderna.
Eu sunt multumita ca m-a ajutat Dumnezeu sa am o meserie care imi lasa timp si de familie, asa cum au avut si parintii mei, putand in acelasi timp sa ma dedic si meseriei si sa consider ca este o vocatie si ce fac acolo.
Stiu ca altfel, femeile care lucreaza intr-o firma sunt mult mai putin aantajate..
O femeie care a facut studii si simte ca trebuie sa le puna in aplicare si in afara casei, ar fi nefericita sa stea numai acasa. S-ar apuca de tot felul de alte chestii ca sa compenseze si tot nu s-ar ocupa bine de copii. Cum zice si Noesisaa, poate deveni si prea materna in sens negativ, prea mama posesiva si grijulie.
Dar daca unele femei simt ca sunt mai implinite sa se ocupe de copii (si bineinteles ca sa ar fi mai bine pentru copii si pentru familie), cel putin pana merg ei la scoala, foarte frumos.
Ma opun doar ideii ca asta este solutia ideala pentru toata lumea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2010, 19:25:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Anna, sa nu te superi pe mine, nu intentionez sa te jignesc dar....
dat fiind ca ai tai copilasi sunt atat de destepti ce ai sa te faci cand ei nu mai au nevoie de dadaceala ta? Si crede-ma, timpul asta vine foarte repede, indata-indata merg la scoala, au tot felul de activitati acolo, sa nu mai spun ca o sa le placa sa invete singuri, fara mama, sau o sa stea ceasuri intregi cu o carte citind fara sa vrea sa fie intrerupti.
Sa stii ca m-am gandit si eu la asta.
Tu dai de inteles ca mi-am facut un sens in viata din cresterea copiilor. Nu stiu. Cert este ca sunt extrem de importanti, mai importanti decat mine.
Si nu ma gandesc la realizarea lor in lume, ci la faptul ca din mainile parintilor se cer sufletele copiilor la Judecata de Apoi (cel putin, asa stiu eu).
Uneori ma gandesc ca autosuficienta copiilor (si a adultilor, de ce nu?) este de fapt un efect, o adaptare la indiferenta parintilor.
Voi trai si voi vedea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2010, 19:59:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cert este ca a fi mama care doar sta acasa si educa copiii (nu, nu este putin lucru) este un lucru foarte modern. Nicicand in societate, nici in societatile predominant agrariene, sau cele industrialiste, o femeie nu putea sa stea sa aiba grija de copiii -- uita-ti-va la tara, daca ai pamant, trebuie lucrat de toate mainile disponibile. A tine femeia cu copil mic acasa primavara era si este un lux pe care un taran gospodar nu si-l putea permite. Stiu din familia mea -- copiii mici, chiar si cei sub doi ani erau lasati singurei acasa cu minima si sporadica supraveghere din partea unei rude mai in varsta. Daca se intampla o nenorocire, se intampla, spuneai "Doamna apara-ne si pazeste-ne" si duceai viata in continuare. Sau daca nu erau lasati acasa, erau luati la camp si lasati la umbra, nu avea mama timp sa stea sa ii citeasca povesti, sa il invete literele (nici ea nu le stia oricum), sa se joace cu el, sa il pupe, sau alte chestii din astea. Nu spun ca lucrurile astea sunt rele, sau fac rau copilului, nicicum, spun doar ca nu sunt atat de traditionale pe cat vor unii sa creada.

Apoi a fi casnica in trecut insemna mult, mult mai mult decat a educa copiii. Pe vremuri, destul de recente, nu existau masini de spalat, aragaze moderne, cuptoare cu microunde, lumina electrica, asa ca femeia de obicei isi ocupa mare parte din zi cu cu totul altceva decat cresterea copiilor.

Cumva in mediile ortodoxe mai traditionaliste s-a format ideea cum ca idealul pentru o femeie este sa fie casnica, si ca faptul ca totusi trebuie sa lucreze este un compromis mare care duce la destramarea familiei, sau oricum la pervertirea familiei traditionale, la copiii needucati si necredinciosi, etc... Eu spun ca trebuie sa fie facuta diferenta intre a avea o cariera si a fi carierist, fiindca sunt lucruri diferite.

Last edited by Noesisaa; 07.01.2010 at 20:05:01.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2010, 20:21:19
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit text care circula pe email de aprox 2 ani

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
Femeile s-au opintit câteva secole să ajungă egale cu bărbații, iar acum nu mai știu cum să scape de acest groaznic privilegiu.

Muncim ca niște tâmpite, îi mulțumim patronului că ne dă șansa extraordinară de a lucra și-n weekend, ca să ne afirmăm și să ne ținem de deadline. Șefii pleacă de vineri la prânz și-i mai vezi luni după-masă, când se deșteaptă din mahmureli de cinci stele. Timp în care ai deosebita onoare de a le ține locul, că de-aia ai dat atât din coate și-ai făcut ulcer de când mănânci numai kebab în chiflă, la serviciu, ca să ajungi femeie de nădejde. Firma te-a răsplătit cu două dioptrii suplimentare, dar miopia asta e semnul triumfului tău personal. Noaptea visezi color Acrobat Reader, Outlook și Power Point, coșmarul ți-e împicățit de guguloaie de foldere galbene pe care scrie "urgent", "campanie", "scheme", "rapoarte".

În somn, butonul Delete nu merge, nu scapi de pătrățici și te trezești țipând. Nu pentru că te înnebunesc folderele, ci pentru că e deja 7,30 și la 8 trebuie să fii la firmă și-ai dormit strâmb și-ți stă bretonul ca o bidinea. Scuză-mă, te las puțin pe fir, că mă cere unul de nevastă...

Munca e bună numai când ți-aduce un franc cinstit în buzunar și mai ales, îți dă și răgazul să-l cheltuiești. Sistemul suedez prevede că trebuie să amețești muncind cinci zile pe săptămână și să amețești în bar două zile pe săptămână. Ăsta e raportul minim rezonabil. Carierismul e plăsmuirea bolnavă a unor filme imbecile de la Hollywood , care insinuează că o femeie poate face orice, dacă vrea ea: ajunge imediat director executiv, naște trei pui vii pe care îi hrănește cu lapte praf, soțul o iubește leșinant, deși o vede cam șase ore pe săptămână (sau poate tocmai de-aia), iar el, deși e neurochirurg șef la Memorial Hospital, nu e stresat deloc, face mâncare la copii, spală vase și-o așteaptă pe ea cu mașina la firmă, seara.

Pardon, noaptea. Nu se știe când operează el pe creier și mai face și lecții cu ăia mici, dar ea, nevasta, are de predat patru rapoarte zilnic, de zbierat la trei brokeri și de convins opt clienți să investească.

Femeile care au văzut-o pe Diane Keaton în "Baby Boom" se lasă drogate de gândul inept al unui perpetuum mobile. Au senzația că se poate orice. Că soțul, copilul, ciobănescul german și siameza așteaptă oricât; ei latră la unison cu mândrie că au o directoare în familie. Când ambii soți muncesc deopotrivă, ajungi să le înțelegi masochismul, până la urmă. Pericolul dospește abia când femeia de carieră are acasă un inginer care scapă la 4,00 de la uzină, apoi vrea mâncare cu sos, maieuri cât de cât curate și puțin sex. Muncind ca o disperată ca să nu cumva să fie promovată alta în locul ei, la o adică, femeia se înscrie deja la divorțul part-time și facilitează hârjoana extraconjugală a bărbatului constrâns de hormoni.

Când constați că fetița ta îi spune "mamă" soacră-tii (care nici nu te-a vrut de noră, fiindcă nu păreai gospodină și uite că știa ea ce știa) și bâzâie că pe bona o iubește cel mai mult de pe lume, e cam târziu să-ți dai demisia. Copilul nu înțelege că tu crăpi muncind ca să aibă el garsonieră-n București când termină liceul (dacă l-o termina, că tu n-ai timp să-i verifici lecțiile). Copilul vrea să stai lângă el, caldă, pufoasă, atentă, să simtă dragostea ca pe o pernă de pluș. Dar tu, care-ai răspuns la celular și-n clipa când te cerea ăla de nevastă și i-ai spus lui "da", acoperind o secundă telefonul cu palma , apoi te-ai scuzat din gene și ai continuat să vorbești cu șeful de secție la telefon, nu prea înțelegi cum vine chestia asta cu renunțatul la carieră de dragul familiei.
Mircea, fă-te că trăiesti! Apropo, când ți-ai închis ultima dată telefonul, ca să vezi un film fără să te deranjeze nimeni? Nu e cazul, că pe vremea când ai văzut tu ultimul film încă nu se inventaseră telefoanele cu On și Off, erau numai fixe cu roată și fir cârlionțat.

Am chiulit și-am să chiulesc cu voluptate de la muncă, întotdeauna.

Chiulește și tu, salvează-ți viața, femeie! Atât cât se poate. Ia bunul simț, în doze homeopatice. Să știi numai tu. Cele mai frumoase petice de viață le-am căpătat fugind de răspundere. Cea mai bună bere pe care am băut-o în viața mea n-a fost la Praga, ca lumea bună, ci în Herăstrău, când o tăiasem de la ședința de redacție, lăsând vorbă că mi s-a spart țeava de calorifer și m-au chemat vecinii să strâng apa. Mi-a rămas în cap (și mie, ca atâtor altora) gafa de la TVR, de la Revoluție, când habar n-aveau că intraseră deja în direct și cineva i-a zis lui Dinescu: "Mircea, fă-te că lucrezi!". Și Mircea a ascultat. Și a ajuns departe. Până când vom pricepe omenește tâlcul acestui îndemn vital, vom continua să ne prefacem că trăim.
...copy- paste nu e o solutie pentru discutia pe forum
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2010, 20:21:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Este trist ca multe dintre femei in ziua de astazi mai pun la indoiala necesitatea unui servici pentru imbunatatirea propriei fiinte, pentru demnitate si libertate.

Ferice de cele care lucreaza si sunt fericite!

Vai de cele care cu bunastiinta se mint si justifica DOAR citiva ani prin intermediul copiiilor "bagati la inaintare" motivul pentru care SED linistite acasa, deocamdata. Nici nu-si imagineaza CE VA URMA!
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 20:18:04
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
Femeia samarineanca sophia Din Noul Testament 5 18.05.2009 15:38:02
Femeia desfranta iosif Din Noul Testament 19 23.04.2007 12:23:31