Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2010, 14:56:15
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iata cat de important e ce vorbim.Cat de important e fiecare cuvant care il spunem .
Caci prin fiecare cuvant ,avem o sansa de a castiga pe aproapele (nu mai vorbesc de resposabilitatea de a il pierde) .Viata nu o castigi deci in pustie(in aceasta pilda),ci castigand pe aproapele,prin daruire fata de el.
Ca sa poti sa ajungi la intelepciunea duhovniceasca de a sti ce sa spui si cum la momentul potrivit, cred ca treci inainte prin "pustie". Asta metaforic, adica printr-o perioada de curatire de patimi. Cred ca pilda vrea sa arate cat de important e aproapele pentru noi, in el trebuie sa-L vedem pe Hristos.
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2010, 14:59:32
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Un frate a zis lui avva Antonie : Roaga-te pentru mine ! Zis-a lui batranul : nici eu nu te miluiesc, ,nici Dumnezeu, daca tu insuti nu te vei sili si nu te vei ruga lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2010, 15:00:11
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Au mers odata niste batrani la avva Antonie si era avva Iosif cu dansii. Si vrand batranul ( Antonie ) sa-i cerceteze pe ei, a pus inainte un cuvant din Scriptura si a inceput de la cei mai mici a intreba care este cuvantul acesta si fiecare zicea dupa puterea sa. Iar batranul zicea fiecaruia : inca n-ai aflat. Mai pe urma de toti a zis catre avva Iosif : tu cum zici ca este cuvantul acesta ? Raspuns-a : Nu stiu. Deci a zis avva Antonie : cu adevarat a aflat calea, caci a zis nu stiu.

:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.02.2010, 15:02:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Ca sa poti sa ajungi la intelepciunea duhovniceasca de a sti ce sa spui si cum la momentul potrivit, cred ca treci inainte prin "pustie". Asta metaforic, adica printr-o perioada de curatire de patimi. Cred ca pilda vrea sa arate cat de important e aproapele pentru noi, in el trebuie sa-L vedem pe Hristos.
Si pina trecem prin pustie,sa tacem? :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.02.2010, 15:03:01
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si pina trecem prin pustie,sa tacem? :)

Cred ca da. Sau sa vorbim numai cand avem ceva bun de spus. :D
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.02.2010, 15:04:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Cred ca da. Sau sa vorbim numai cand avem ceva bun de spus. :D
Ce repede intelegi :k
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2010, 15:06:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Au mers odata niste batrani la avva Antonie si era avva Iosif cu dansii. Si vrand batranul ( Antonie ) sa-i cerceteze pe ei, a pus inainte un cuvant din Scriptura si a inceput de la cei mai mici a intreba care este cuvantul acesta si fiecare zicea dupa puterea sa. Iar batranul zicea fiecaruia : inca n-ai aflat. Mai pe urma de toti a zis catre avva Iosif : tu cum zici ca este cuvantul acesta ? Raspuns-a : Nu stiu. Deci a zis avva Antonie : cu adevarat a aflat calea, caci a zis nu stiu.

:)
Asta parca e de pe forum :
Unul pune o intrebare,toti navalesc sa ghiceasca ei adevarul,dar nu se gaseste nimeni sa dea raspunsul smerit si simplu : nu stiu
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.02.2010, 15:06:14
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Cred ca da. Sau sa vorbim numai cand avem ceva bun de spus. :D
ne lupta patimile, sa vorbim despre patimi. asta e masura. e foarte tentant sa vorbesti despre cele inalte, despre anumite dogme, despre lumina necreata. toti teologii vorbesc de lumina necreata astazi, dar de patimi mai putin...
si bineinteles, tacerea, chiar si acolo unde te simti indreptatit sa spui ceva. sunt situatii si situatii. in unele locuri e bine sa spui ceva, in altele sa taci.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.02.2010, 15:06:40
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Au mers odata niste batrani la avva Antonie si era avva Iosif cu dansii. Si vrand batranul ( Antonie ) sa-i cerceteze pe ei, a pus inainte un cuvant din Scriptura si a inceput de la cei mai mici a intreba care este cuvantul acesta si fiecare zicea dupa puterea sa. Iar batranul zicea fiecaruia : inca n-ai aflat. Mai pe urma de toti a zis catre avva Iosif : tu cum zici ca este cuvantul acesta ? Raspuns-a : Nu stiu. Deci a zis avva Antonie : cu adevarat a aflat calea, caci a zis nu stiu.

:)
Da. Asta am gasit-o si in cartea comentata de Savatie Bastovoi, are comentariu la pilda asta. Il pun daca vrea cineva. Foarte frumoasa si greu de pus in practica.

Offtopic

Cum se pun emoticoane pe forumul asta? :D
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.02.2010, 15:06:48
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Asta parca e de pe forum :
Unul pune o intrebare,toti navalesc sa ghiceasca ei adevarul,dar nu se gaseste nimeni sa dea raspunsul smerit si simplu : nu stiu
chiar ca e de pe forum. :))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
Pilde si istorioare cu folos duhovnicesc ionel Stiri, actualitati, anunturi 7 14.05.2014 07:26:38
Viata crestina in pilde OvidiuO Generalitati 66 03.04.2014 08:45:03
Pilde LapetiteMoc Din Vechiul Testament 6 03.03.2010 14:42:17
Cuvinte din Pateric phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 34 22.11.2008 15:35:23