Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2010, 16:44:08
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stiti ce nu inteleg eu ?
De ce biserica, de-a lungul timpului pana in perioada contemporana s-a adaptat bine-mersi modernismului si evolutiei, in schimb, cand este vorba sa-si adapteze si structurile spirituale, trebuie neaparat sa ramana ancorata in legi atat de vechi, si aici nu ma refer la Sf. Scriptura, ci la scrieri emise de oameni ajunsi la un anumit grad de sfintenie, multe dintre acestea contrazicand modernismul in sine , dar si Scriptura . Sf. Scriptura nu vorbeste despre ecumenism, de ce nu este bagata in seama saraca, pentru ca vorbeste despre iubire, iar asta nu suporta oamenii..." virtuosi ".
Cum se poate ca intr-o lume in care Preasfintitul merge cu mercedesul , vorbeste la telefonul fara fir, navigheaza pe internet si zboara cu avionul, este finantat de toate categoriile de oameni, sa consideram necanonic imbratisarea fata de partea catolica. Nu inteleg de ce o Biserica care se doreste traditionala, nu a ramas traditionala in simtire si in fapte, ci doar in scrieri...Caci, realitatea ne cam omoara ! ! !
Multi, " de ce ? " am putea insira aici, dar tot atat de paradoxal mi s-ar parea aceasta interminabila confruntare intre religiile care, in realitate se adapteaza binemersi mizeriei materiale si morale in care a ajuns societatea omeneasca, ba mai mult decat atat, se complace in aceasta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2010 at 16:52:41.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2010, 16:52:52
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Stiti ce nu inteleg eu ?
De ce biserica, de-a lungul timpului pana in perioada contemporana s-a adaptat bine-mersi modernismului si evolutiei, in schimb, cand este vorba sa-si adapteze si structurile spirituale, trebuie neaparat sa ramana ancorata in legi atat de vechi, si aici nu ma refer la Sf. Scriptura, ci la scrieri emise de oameni ajunsi la un anumit grad de sfintenie, multe dintre acestea contrazicand modernismul in sine .Sf. Scriptura nu vorbeste despre ecumenism, de ce nu este bagata in seama saraca, pentru ca vorbeste despre iubire, iar asta nu suporta oamenii..." virtuosi ".
Cum se poate ca intr-o lume in care Preasfintitul merge cu mercedesul , vorbeste la telefonul fara fir, navigheaza pe internet si zboara cu avionul, este finantat de toate categoriile de oameni, sa consideram necanonic imbratisarea fata de partea catolica. Nu inteleg de ce o Biserica care se doreste traditionala, nu a ramas traditionala in simtire si in fapte, ci doar in scrieri...Caci, realitatea ne cam omoara ! ! !
Multi, " de ce ? " am putea insira aici, dar tot atat de paradoxal mi s-ar parea aceasta interminabila confruntare intre religiile care, in realitate se adapteaza binemersi mizeriei materiale si morale in care a ajuns societatea omeneasca, ba mai mult decat atat, se complace in aceasta.
Iti zic eu de ce, draga Ory. Pentru ca pe masura ce trece timpul, Biserica Ortodoxa se muta in cer, pana cand aici jos nu va mai fi nimeni sa se sfinteasca. Si atunci vine sfarsitul.

Biserica nu trebuie sa se adapteze la lume (adica la "cele ale lumii"), ci trebuie sa adapteze lumea la ea. Modernismul este in Biserica noastra, dar de ce am vrea sa primim odata cu el si tarele acestuia?

PS. Ne imbratisam cu catolicii, doar ca nu ne impartasim impreuna. Si aceasta face ca intre noi sa fie o prapastie imensa, pe care nicio imbratisare nu va putea sa o strabatata, decat vointa lor de a reveni la Hristos. Nu uita, Ory, noi desi suntem in continuare in lume, nu suntem "ai lumii".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2010, 17:06:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, nu apartinem lumii acesteia, dar tare ne place sa ne impartasim cu ce ofera ea. si, chiar, daca nu apartinem acestei lumi, de ce am da o atata importanta lucrurilor materiale, inclusiv Impartasaniei cu Catolicii, caci, tot de lucruri materiale este vorba si in aceasta atitudine.? De ce nu am da importanta iubirii, sentimentului blajin de a nu respinge pe fratele nostru , iar simtirea nu poate fi definita caci, asa banala cum ar parea, ea face ca inima sa pulseze cu atata repeziciune sangele, sangele celor care sunt capabili sa simta, iubirea face minuni si pace.
Niciodata nu voi considera niste legi natange, pamantene, fizice, mai presus de niste sentimente, simtiri care nu pot fi cumparate, nu pot fi fabricate, nu pot fi date ca tribut, poate ca de aceia le-a pus Insusi Hristos mai presus de orice. Dar noi nu intelegem, caci avem legea in mana si gheata in suflet.
Unde spune Dumnezeu sa nu te Impartasesti cu catolicii ? Oamenii spun, iar noi le slujim lor caci sunt la fel de neputinciosi ca noi, nu putem sa-L urmam pe Hristos, suntem prea inferiori...primitivi.
Toate Bisericile au cusur fizic, au cusur in doctrina, dar, de cel cu adevarat afectiv nu tine cont nimeni, chiar nimeni.
Nu apartinem acestei lumi, de aceia preferam sa ridicam ziduri peste ziduri si sa coboram suflete, atatea suflete.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.02.2010, 17:07:39
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cum se poate ca intr-o lume in care Preasfintitul merge cu mercedesul , vorbeste la telefonul fara fir, navigheaza pe internet si zboara cu avionul, este finantat de toate categoriile de oameni, sa consideram necanonic imbratisarea fata de partea catolica. Nu inteleg de ce o Biserica care se doreste traditionala, nu a ramas traditionala in simtire si in fapte, ci doar in scrieri...Caci, realitatea ne cam omoara !
Ory,
Imi plac multe din posturile tale, dar aici nu cred ca ai dreptate. Topicul nu este despre Patriarhul Daniel ci este despre un alt episcop care nu merge cu mercedesul, nici finantare deosebita nu are.
Din adaptarea asta modernista mai adaptarile spirituale mai lipsec si atunci dispare cu totul biserica. Scriptura nu vorbeste de ecumenism dar nici nu spune sa lasi garda jos cand vine vorba de predanii. Ne imbratisam cu catolicii dar pentru ierarhi este absolut neindicat, caci omul nestiutor poate intelege alte lucruri - turma urmeaza pastorul. Noi iubim oamenii dar le respingem eresurile. Avem prieteni de alte religii cu care discutam de toate, poate si chiar religie, dar nu le imbratisam convingerile.
Discutiile ecumenice nu-si au rostul pentru ca absolut toate punctele sunt clare: ori revin la dreapta credinta ori sa-si vada de treaba lor. Nu exista alta cale!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.02.2010, 17:21:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce inseamna " dreapta credinta ", caci tot nu inteleg, desi se vorbeste atat de des despre aceasta sintagma ?
Daca te nasteai intr-o tara majoritar catolica, prin educatie si traditie, considerai ca te-ai nascut in dreapta credinta, tot astfel se intampla daca te nasteai intr-o tara musulmana, sau intr-o tara unde s-a pastrat Calendarul Iulian si considera cel mai vehement ca se afla in " dreapta credinta ".
Ce inseamna, pana la urma, dreapta credinta ?
Ortodoxia a imprumutat, de-a lungul timpului, multe dintre indeletnicirile spirituale catolice, cu toate acestea se considera atat de anticatolica .
si catolicii au Sfinti, si catolicii au principii virtuoase dedicate Lui Dumnezeu, si catolicii se ostenesc si slujesc cu certitudine divinitatii, catolicii au un statut religios mult mai puternic decat Biserica Ortodoxa, chiar daca prezinta si cusur...de ce am fi noi cei mai vrednici sa-i improscam cu noroi si sa nu le respectam osteneala si credinta ? Unde este, de fapt, credinta ? In oameni si doctrine, in ziduri si obiecte, sau in principii menite sa se materializeze in slujba si spre folosul semenului ?
Sa nu-mi spui mie ca Biserica nu a fost si nu este finantata de toate categoriile de oameni, caci este imposibil, ne departajam prin teorii, dar convietuim cum putem, manipulandu-ne unii pe altii.
Cand vezi un om ca da de mancare flamandului, sau ca imbratiseaza pe cel suferind, ca-si scoate haina pentru a acoperi trupul tremurand al aproapelui, atunci iti spui in sinea ta ca este omul Lui Dumnezeu, nu-ti spui ca este ortodox sau catolic....cam asa a incercat sa ne insufle Dumnezeu "dreapta credinta ", si nu devenind asi in dogmatica si goi in suflet.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2010 at 17:28:28.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.02.2010, 17:32:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Daca credinta ortodoxa este cu muult mai dreapta decit la catolici("ne desparte o imensa prapastie", de ce nu lasam pe Dumnezeu sa hotarasca asta printr-un semn?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.02.2010, 18:03:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce inseamna " dreapta credinta ", caci tot nu inteleg, desi se vorbeste atat de des despre aceasta sintagma ?
Of, of, of!
La Inviere, la ale cui slujbe apare lumina si flacara divina?
La Boboteaza, la ale cui slujbe Iordanul isi schimba cursul?
De ce Agheasma catolicilor se altereaza?
E normal sa credem si noi precum catolicii ca papa e actualul nostru stapan si ca el nu are pacate?

Ortodoxia este dreapta credinta nu pentru ca sunt eu ortodoxa, ci pentru ca a dovedit acest lucru. Sfantul Spiridon, un mare facator de minuni, a dovedit existenta Sfintei Treimi simplu, folosindu-se de o caramida, prin minunea lui Dumnezeu.

Poate ca au si catolicii oarece mangaiere divina, caci multi dintre ei din nestiinta au ramas catolici, dar a accepta ereziile lor in loc sa-i povatuim corect mi se pare o trebusoara sinugigasa pe plan duhovnicesc.

Cei care-L cauta pe Dumnezeu cu adevarat vin de la alte religii la Ortodoxie, iar cei care vor sa-si imbrace intr-o haina religioasa pacatele migreaza spre religii mai permisive.

Doamne, fereste-ne de erezii!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.02.2010, 18:06:37
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca credinta ortodoxa este cu muult mai dreapta decit la catolici("ne desparte o imensa prapastie", de ce nu lasam pe Dumnezeu sa hotarasca asta printr-un semn?
Esti tare lenes ca si cei de pe forum care se considera atei. Vreti minuni si spuneti mereu: "arata-mi" "dovedeste-mi". Nici daca ai avea minune, nici daca ti-ar arata cineva si nici cu toate dovezile nu ai crede pana nu vei cauta singur. Asa ca hai, pune osu la treaba!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.02.2010, 18:07:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca credinta ortodoxa este cu muult mai dreapta decit la catolici("ne desparte o imensa prapastie", de ce nu lasam pe Dumnezeu sa hotarasca asta printr-un semn?
Dumnezeu a facut deja numeroase semne si minuni, dar oamenii nu le-au luat in seama.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.02.2010, 18:09:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hai ca mi se pare hilara treaba cu aghiazma catolicilor care se altereaza, am mai auzit si eu o placa asemanatoare despre o aghiazma ortodoxa, pe motivul preotului nevrednic. Superstitii, bine-nteles, si prejudecati de-a celor impatimiti sa le creada, sau chiar sa le accentueze, aplecati spre o habotnicie iluzorie.
Asadar, la intrebarea , la cine se aprinde Sf. Lumina si la cine se intoarce Iordanul indarat, iti voi raspunde din ceea ce am aflat prin alte parti si am mai si citit, si nu este vorba de Biserica Ortodoxa Romana, asta ca sa nu crezi ca afirmatiile-ti pot fi cele mai legitime. Deci, din acest punct de vedere, cel mai mare adevar considera ca-l detin Biserica Rasariteana, respectiv, biserica Ruseasca sau altele ce tin calendarul Iulian. Deci, din punctul lor de vedere si ortodoxia pe stil nou este ratacita, asa cum Bor considera rataciti catolicii. Si asa mai departe...
Deci, la capitolul ; " iubiti-va aproapele ... ", nu gaseste nimeni dogme pentru implinire, caci pentru ura si dispret vad ca se tot gasesc.
Si acum revin cu intrebarea, dar fara sa oftez, draga Antonia ; care este " dreapta credinta ? "
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2010 at 18:16:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inceputul credintei... Man Teo Generalitati 143 10.09.2011 09:52:42
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 12:20:22
Advertisment ecumenistilor!!!Si va stiti clar cine sunteti! ortodox4life Generalitati 2 17.10.2008 07:48:27