Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2009, 01:09:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena1971 Vezi mesajul
Nu ma consider un bun crestin,dar pot spune ca l-am cautat pe Dumnezeu in toate momentele grele din viata mea.Stiu ca la fel ca si mine procedeaza multi.Ne amintim de Biserica si de Dumnezeu la greu si uitam imediat ce raul trece .Asta pana de curand cand la Biserica noastra a venit un preot tanar care abia a fost hirotonit, dar care are un suflet mare si o bucurie in a savarsii Sfanta Liturghie incat nu ma pot satura si abia astept urmatoarea slujba.Daca eu as fi singura persoana care ar vedea lucrurile asa poate ca as fi subiectiva ,dar toti cei care au avut ocazia sa vina in mica noastra biserica gandesc la fel.Nu cere nimic,se multumeste cu ce poti sa dai si nu uita ca la sfarsitul slujbei sa multumeasca pentru toate darurile pe care le primeste pentru biserica si pentru tot ajutorul dat de enoriasi.A reusit sa faca lucruri deosebite pentru biserica fara sa ceara sau sa impuna ceva, doar a propus si atunci toti cei care au dorit sa ajute au facut-o ,iar multumirile au fost in egala masura pentru toti .La inceputul postului Craciunului am fost la spovedanie si intradevar am simtit ca am plecat vindecata .Este genul de om foarte senin care iti spune exact ce trebuie sa sti,chiar si atunci cand stie sigur ca se vor supara unii sau altii .Predica o tine cu asa placere incat as putea spune ca toata lumea aproape ca isi tine respiratia.Fiecare cuvant rostit la predica iti rasuna in urechi ca un cantec de bucurie si intotdeauna pleci mai bogat spiritual de la biserica.Mi-as dori ca in vremurile acestea sa se gaseasca mai multi preoti cu har ,ca el,si asa tot mai multa lume s-ar intoarce catre Biserica si catre Dumnezeu
Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti si sa ne aiba in grija.
Ce frumos m-am bucurat de mesajul tau si ca esti fericita in biserica care mergi. Si eu ma pot lauda cu parintele nostru are dar de a vorbi si te face sa mai vii si duminica viitoare. Mie nu imi place la biserica cind oamenii vorbesc si deranjeaza si pe cei care v-or sa asculte slujba sau predica.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2010, 11:37:02
Marieta Marieta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Ce frumos! M-au bucurat mesajele voastre.Imi place sa merg la biserica , fff rar lipsesc.Duminica in care lipsesc o pierd, muncesc, fac lucruri neplacute lui Dumnezeu, iar luni zac, ma inbolnavesc.Imi place sa fie liniste sa intelegem exact Cuvantul lui Dumnezeu.Ma umple de bucurie cand vad copii venind la biserica, dar si mai mult ma bucura atunci cand sunt persoane la impartasit - sa nu fie Sf Liturghie si nimeni sa astepte sa-l primeasca pe IISUS HRISTOS.
Am citit mai sus despre apropierea de biserica in strainatate.
Asa este. Eu am fost plecata si am cautat biserica aproape 3 luni, cea romaneasca.Nimeni nu stia. Era in septembrie si a dat Bunul Dumnezeu si am intalnit trei romance care mergeau la biserica.
Nu eram oregatita - batic nu aveam, dar aveam ruj pe buze- am intrat si involuntar in timpul slujbei imi stergeam buzele. M-au privit si au zambit ingaduitor, batic am imprumutat pana am cumparat. Nu va pot spune ce minune simteam ca se intampla cu mine - il gasisem pe DUMNEZEU -oamenii buni si apropiati, m-au primit ca pe o sora.
PREOTUL cu har si chemare.daca in sptembrie erau cca 20 de enoriasi ,in martie biserica era neincapatoare. acum li s-a dat una mai mare, ca tot veneau reprezentanti catolici sa inumere persoanele. Si era si un dascal... cu o voce ... incat de CRACIUN, cei de alte nationalitati s-au ridicat in piciare si au aplaudat- superb.
Merg la mine si cand se face Euharistia ii aud vocea preotului in mintea mea, in sufletul meu.
Am venit acasa la familia mea, dar prietenii adevarati acolo i-am lasat.
Ar fii multe de povestit... sunt oameni minunati.
Multi chemati, putin alesi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2010, 13:34:11
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Ce fericiti trebuie sa fiti...eu cred ca m-am zapacit...a inceput sa-mi placa si ce nu-mi place...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2010, 14:36:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

In biserica, cel mai mult imi place linistea.
In timpul saptamanii, dupa masa, biserica goala, candelele aprinse... cata liniste simt in acele momente.
Nu fug de oameni, ci de zgomotele pe care le facem cu totii, cand ne adunam la un loc.

Imi plac mult si noptile cu priveghere in care, desi plina de credinciosi, biserica este tot linistita.
Seamana cu bucuria si tacerea pascala.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2010, 15:24:45
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

In Sfanta Biserica ma simt mai bine decat acasa. Am sentimentul ca am venit in casa parintilor mei, unde ma intalnesc cu fratii mei (desi eu sunt singura la parinti) si ca sunt asezata la masa. Sfanta slujba este hrana mea pentru o saptamana. Si parca mi-as dori sa nu se mai termine. Cel mai mult imi place ca la biserica pot vorbi direct cu Tatal meu. Imi mai place sa fie biserica goala si sa stau sa-mi plang pacatele, sa-I spun cat de rau imi pare pentru tot si ca nu vreau decat sa ma ierte.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2010, 17:03:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cel mai mult imi plac bisericile care se inscriu in traditia autentic ortodoxa pe toate planurile (arhitectural, iconografic, muzical etc.), caci acestea inlesnesc, de la sine, linistirea si rugaciunea.

De asemenea, imi plac slujbele "asezate", care decurg intr-un mod firesc, unde nici preotul nu-i zoreste pe cantareti, care in astfel de situatii sunt obligati, fie sa sara peste anumite cantari, fie sa le cante foarte repede, dar nici slujbele unde strana sau corul canta prea pe larg si fara ritm. In ambele situatii iti este foarte greu sa te aduni.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2010, 17:29:31
ioana-adriana's Avatar
ioana-adriana ioana-adriana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Imi plac foarte mult cantarile bisericesti,predica parintelui si linistea sufleteasca pe care o simt dupa fiecare slujba.Biserica este corabia mantuirii noastre!
__________________
"Smereste-te, om mandru, si inainte de toate frange-ti mandria... De te vei birui, te vei smeri si vei deveni liber, cum nici nu te-ai fi inchipuit vreodata. Si vei incepe o lucrare mareata si-i vei face liberi si pe altii si vei vedea fericirea, caci viata ti se va umple".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2010, 02:04:11
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Talking

Imi place sa calatoresc din Biserica in Biserica, sa vad locuri noi, sa ascult predici diferite. Imi place diversitatea. As putea spune ca sunt adepta "turismului religios".:D Manastirile de calugari sunt preferatele mele. Imi plac cantarile bisericesti, linistea sufleteasca pe care o am intrand in biserica. Ma bucura,uneori, sa privesc oamenii in jurul meu, sa-i vad rugandu-se. Des plang in Biserica din cauza cantarilor si predicilor. Am fost plecata 6 luni intr-o tara unde mi-a fost foarte greu sa gasesc o comunitate romana sau o biserica de-a nostra si tare greu mi-a fost. Mi-a lipsit mult. Deja astept cu nerabdare urmatoarea slujba si incep sa ma gandesc unde sa mai merg din locurile mele preferate.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti si sa ne ierte pacatele.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2010, 13:31:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
Imi place sa calatoresc din Biserica in Biserica, sa vad locuri noi, sa ascult predici diferite.
Imi place diversitatea. As putea spune ca sunt adepta "turismului religios".
Nu este pentru acest topic, insa fac o micuta paranteza.

A face pelerinaje pe la manastiri, in vacante si timpul liber, este de mare folos.
Insa "a calatori din biserica in biserica" este un lucru nerecomandat.
Voi cauta un pasaj dintr'o carte, spre a ti'l pune inainte. Este tare elocvent in acest sens.

Este bine si de folos a gasi o bisericuta unde sa ne simtim acasa si acolo sa mergem neincetat, pe cat cu putinta.
Usor usor ne vom familiariza cu locul, cu obiectele, cu oamenii, si nu vom mai fi distrasi de nimic din acestea.
Atunci vom ramane doar noi cu noi insine, cu Dumnezeu si cu slujba.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2010, 18:21:49
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu este pentru acest topic, insa fac o micuta paranteza.

A face pelerinaje pe la manastiri, in vacante si timpul liber, este de mare folos.
Insa "a calatori din biserica in biserica" este un lucru nerecomandat.
Voi cauta un pasaj dintr'o carte, spre a ti'l pune inainte. Este tare elocvent in acest sens.

Este bine si de folos a gasi o bisericuta unde sa ne simtim acasa si acolo sa mergem neincetat, pe cat cu putinta.
Usor usor ne vom familiariza cu locul, cu obiectele, cu oamenii, si nu vom mai fi distrasi de nimic din acestea.
Atunci vom ramane doar noi cu noi insine, cu Dumnezeu si cu slujba.

Buna Windorin,

De ce nu este recomandat sa frecventezi mai multe biserici? Ca toate sunt Casa Domnului...
Eu cred ca cel mai important este sa mergem la biserica, oriunde ar fi ea. Si sa ne rugam, postim,...

Astept pasajul

Numai bine.

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 13:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00