Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.05.2010, 13:32:30
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Smile mirul

Am si eu o intrebare, am fost la Sfantul Maslu si mi-a picat mir pe fusta. trebuie curatata intr-un anumit fel?
Multumesc.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.05.2010, 15:20:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, am fost la Sfantul Maslu si mi-a picat mir pe fusta. trebuie curatata intr-un anumit fel?
Multumesc.
Nu. Se curăță în mod obișnuit.
Ca regulă generală, obiectele consacrate își pierd acest caracter când sunt fizic denaturate, cu excepția speciilor euharistice, în care Dumnezeu este substanțial prezent.

De exemplu, o cruce ruptă în două nu mai este un obiect sfințit, ci, dacă este reparată, trebuie resfințită. Dar, dacă o jumătate sau doar o firimitură din cantitatea de Sfântă Împărtășanie cade pe jos, aceea continuă să fie Sfântă Împărtășanie și acolo Dumnezeu este substanțial prezent, până când accidentele ei devin de nerecunoscut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand si cum pot sterge mirul de pe frunte? MariusAndrei Mirungerea(Ungerea cu Mir) 6 30.01.2013 21:19:58
Mirul cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 3 28.06.2010 22:33:43