Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 26.11.2017, 21:06:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Nu inteleg prea bine ce vrei sa zici. Spus simplu, nu e bine sa ascunzi intenntionat ceva cand mergi la spovedanie.
Era in urma cu oarecati ani, incepusem sa mergem cu o o sora de la Oastea Domnului si cu sotia mea la Spovedanie in alt oras la un preot drag al Oastei Domnului.Si parca aveam inima mica, sora asta era destul de evlavioasa, si cu o anumita statura si parca eram mic, comparativ cu ele .Sotia mea m-a adus la credinta . Si parca mi-era rusine de tot ceea ce vroiam sa spun . Nu e buna o exagerare a sentimentelor de vinovatie caci nu duce la nimic bun.
Si ce e cel mai important, ca am spus tot ce aveam de spus, chiar daca parintele avea sa ma vada mai mic (caci Dumnezeu stia dinainte cine eram).Dar eram real.Ala nu altul.

Tu subliniezi pe indoire ,eu subliniez pe a nu ascunde ceva cu buna stiinta la spovedanie, ca nu e bine.Mila lui Dumnezeu e mare,dar e bine sa nu abuzam.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #262  
Vechi 26.11.2017, 23:55:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu inteleg prea bine ce vrei sa zici. Spus simplu, nu e bine sa ascunzi intenntionat ceva cand mergi la spovedanie.
Era in urma cu oarecati ani, incepusem sa mergem cu o o sora de la Oastea Domnului si cu sotia mea la Spovedanie in alt oras la un preot drag al Oastei Domnului.Si parca aveam inima mica, sora asta era destul de evlavioasa, si cu o anumita statura si parca eram mic, comparativ cu ele .Sotia mea m-a adus la credinta . Si parca mi-era rusine de tot ceea ce vroiam sa spun . Nu e buna o exagerare a sentimentelor de vinovatie caci nu duce la nimic bun.
Si ce e cel mai important, ca am spus tot ce aveam de spus, chiar daca parintele avea sa ma vada mai mic (caci Dumnezeu stia dinainte cine eram).Dar eram real.Ala nu altul.

Tu subliniezi pe indoire ,eu subliniez pe a nu ascunde ceva cu buna stiinta la spovedanie, ca nu e bine.Mila lui Dumnezeu e mare,dar e bine sa nu abuzam.
Categoric NU! Nici vorba.
In plus, pe langa asta, tu ai adus in discutie indoirea totala, eu am negat; uita-te inca o data.

Rugaciunea din Molitfelnic se refera la pacatele "ascunse" in cuget datorita necunoasterii aspectelor necurate ale faptelor, fapte care nemarturisite fac pui si se inmultesc, se dubleaza. Cele ascunse cu intentie sunt... criminale ele insele, nici nu trebuiesc dublate caci sunt de moarte prin intentia care anuleaza spovada chiar daca ele ar fi minore, nu de care spui tu. Intentia de a nu marturisii adevarul e similara cu a fura Impartasania.

Tu banuesti ca asa s-ar interpreta cum vrei tu, dar tu insuti nu respecti interpretarea ta, insa induci pretextul ca, in cazul tau, nu a fost vorba de intentia de a ascunde cu toate ca era ascuns in uitarea ta, adica nu era prezent in cugetul tau la momentul marturisirii.

Pacatul ascuns in cuget, este asemanator cu topicul despre polutie sters de pe acest forum zilele trecute fiindca polutia, sustinea situl crestinortodox. ro, de regula nu este necuratie, ci absolut normala la orice trup(barbatesc), ignorand ca polutia ar fi stimulata numai de gandurile tineresti de impreunare trupeasca ce asalteaza peste zi pe flacaii amatori de astfel de idei, asa cum sugereaza Scriptura ca fiind necuratie.
Asta se cere a fi depistata in cuget inainte de spovada; crestinortodox. ro demonstreaza ca e greu, iar tu certifici.





P.S. Inspirati de Molitfelnic(si de tine): Altex ofera de 2 ori diferenta la toate produsele (ca reclama pentru intentia de a vinde... cat de ieftin).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.11.2017 at 02:25:44.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 27.11.2017, 23:40:44
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ca sa nu ne ascundem dupa deget,sa o luam de unde am plecat ,desi nu imi place sa vorbesc despre un fost episcop ,de fata cu unii mai rau intentionati atei sau ce or fii. Intrebarea cum a avut el in situatia data,intentia ascunsa in cuget sau ascunsa pur si simplu ? Fiindca eu cred ca e clar ca nu a spovedit-o la vremea ei. Am stat oarecata vreme de mai multe ori mai multe zile in manastiri. Eu cred ca ar fi oarecare discutii in manastire ca un calugar sa nu se impartaseasca 5 ani cat era canonul in cazul respectiv,(daca lua si Dumnezeu si duhovnicul o parte cum zicea par Cleopa ca altfel cred ca era 15 ani),s i cu atat mai mult sa ajunga episcop. Eu cred ca era imposibil.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #264  
Vechi 28.11.2017, 03:21:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ca sa nu ne ascundem dupa deget,sa o luam de unde am plecat ,desi nu imi place sa vorbesc despre un fost episcop...
Te rog sa ma ierti, dar mie tocmai asta mi se arata ca vrei sa faci: sa te ascunzi dupa deget si de aceea aduci in fata pe episcop(cu toate ca nu-ti place, asa zici din gura), dupa ce am contrazis ceea ce tu citai din Molitfelnic; eu n-am comentat cazul episcopului pentru ca nici nu l-am citit, ci am contra-argumentat dublarea pacatelor chiar si marturisite(!!!) daca se ignora un altul, unul singur, lucru pe care si tu l-ai neglijat.

Tot ce spui mai departe nu le iau in discutie ca sa nu avem degetele la vedere si sa ni se para ca celalalt se ascunde dupa ele.

Intentia de a ascunde pacatul(nu despre asta am comentat) depaseste Molitfelnicul, caci n-are "leac"; vezi aici:

26. Căci dacă păcătuim de voia noastră, după ce am luat cunoștiință despre adevăr, nu ne mai rămâne, pentru păcate, nici o jertfă,
27. Ci o înfricoșată așteptare a judecății și iuțimea focului care va mistui pe cei potrivnici.
28. Călcând cineva Legea lui Moise, e ucis fără de milă, pe cuvântul a doi sau trei martori;
29. Gândiți-vă: cu cât mai aspră fi-va pedeapsa cuvenită celui ce a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, și a nesocotit sângele testamentului cu care s-a sfințit, și a batjocorit duhul harului.(Evrei10,26-29)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #265  
Vechi 29.11.2017, 00:01:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Categoric NU! Nici vorba.
In plus, pe langa asta, tu ai adus in discutie indoirea totala, eu am negat; uita-te inca o data.

Rugaciunea din Molitfelnic se refera la pacatele "ascunse" in cuget datorita necunoasterii aspectelor necurate ale faptelor, fapte care nemarturisite fac pui si se inmultesc, se dubleaza. Cele ascunse cu intentie sunt... criminale ele insele, nici nu trebuiesc dublate caci sunt de moarte prin intentia care anuleaza spovada chiar daca ele ar fi minore, nu de care spui tu. Intentia de a nu marturisii adevarul e similara cu a fura Impartasania.

Tu banuesti ca asa s-ar interpreta cum vrei tu, dar tu insuti nu respecti interpretarea ta, insa induci pretextul ca, in cazul tau, nu a fost vorba de intentia de a ascunde cu toate ca era ascuns in uitarea ta, adica nu era prezent in cugetul tau la momentul marturisirii.

Pacatul ascuns in cuget, este asemanator cu topicul despre polutie sters de pe acest forum zilele trecute fiindca polutia, sustinea situl crestinortodox. ro, de regula nu este necuratie, ci absolut normala la orice trup(barbatesc), ignorand ca polutia ar fi stimulata numai de gandurile tineresti de impreunare trupeasca ce asalteaza peste zi pe flacaii amatori de astfel de idei, asa cum sugereaza Scriptura ca fiind necuratie.
Asta se cere a fi depistata in cuget inainte de spovada; crestinortodox. ro demonstreaza ca e greu, iar tu certifici.

P.S. Inspirati de Molitfelnic(si de tine): Altex ofera de 2 ori diferenta la toate produsele (ca reclama pentru intentia de a vinde... cat de ieftin).
Ce era ascuns in uitarea mea? Oare de ce vorbesti fara macar sa ma cunosti? Si de ce glumesti cu lucruri sfinte,-referitor la Altex?
Eu in mai bine de 90 % din cazuri merg cu hartie cu pacatele scrise la spovedanie. Traiesc cu senzatia ca imi insinuezi mai multe pacate decat am.
De ce te amesteci in ce nu stii? Mai bine iti sta, sa te ocupi de donatii. Ca altceva mare lucru ,m-am uitat, topicuri ioc? La sfaturi iara atunci cand CristianR dadea mai multe sfaturi foarte bune unei persoane vorbeai cam contra,noroc ca am aratat atunci ca sfaturile lui erau foarte bune.
Iara te-ai apucat sa dai sfaturi cuiva si ti-a spus direct ca te percepe ca pe un ghimpe.Cam asa te-am vazut si eu.
Sa il intrebi pe parintele tau daca esti pregatit sa indrumi pe forumul asta?
Daca nu grija mare,mai usurel.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #266  
Vechi 29.11.2017, 07:42:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ce era ascuns in uitarea mea? Oare de ce vorbesti fara macar sa ma cunosti? Si de ce glumesti cu lucruri sfinte,-referitor la Altex?
Eu in mai bine de 90 % din cazuri merg cu hartie cu pacatele scrise la spovedanie. Traiesc cu senzatia ca imi insinuezi mai multe pacate decat am.
De ce te amesteci in ce nu stii? Mai bine iti sta, sa te ocupi de donatii. Ca altceva mare lucru ,m-am uitat, topicuri ioc? La sfaturi iara atunci cand CristianR dadea mai multe sfaturi foarte bune unei persoane vorbeai cam contra,noroc ca am aratat atunci ca sfaturile lui erau foarte bune.
Iara te-ai apucat sa dai sfaturi cuiva si ti-a spus direct ca te percepe ca pe un ghimpe.Cam asa te-am vazut si eu.
Sa il intrebi pe parintele tau daca esti pregatit sa indrumi pe forumul asta?
Daca nu grija mare,mai usurel.
Astea-s argumentele tale in discutia referitoare la dublarea pacatelor marturisite?
Nu, tu nu te ascunzi dupa deget, ci dupa toate degetele.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #267  
Vechi 29.11.2017, 09:34:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Doi copii care se cearta de o banana
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 29.11.2017, 10:22:07
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Astea-s argumentele tale in discutia referitoare la dublarea pacatelor marturisite?
Nu, tu nu te ascunzi dupa deget, ci dupa toate degetele.
de fapt amandoi va ascundeti.

in primul rand eu sunt sigur ca episcopul s-a spovedit curat, adica a spus tot. daca nu a facut-o ar reiesi ca e un impostor pagan intrat in biserica din interes, ceea ce este exclus dupa parerea mea.

acum, in ceea ce priveste topicul cu polutia, nu observasem ca nu mai este, a fost sters pentru ca taman seful forumului sustinea cu totul altceva decat este pe site. alta motivatie nu este. polutia este ceva biologic, fara legatura cu "gandurile".

demetrius si jonny, voi va considerati "toba" de teologie ortodoxa, cel putin asa reiese din ce postati, dar habar n-aveti de lucrurile importante. inainte spovedania era ceva rar, poate o data pe an se mergea la spovedit, de cateva sute de ani credinciosul merge una doua la popa sa-si spuna pacatele, inainte era un act de apropiere spirituala de Dumnezeu, acum e, practic, o relatie umana, intre mirean si duhovnic. pe de alta parte mersul la popa fara sa existe acea constientizare launtrica, practic mistica, a pacatului comis, este dupa parerea mea un pacat in sine.

dar ce stiu eu, n'asa? las ca stie ala habarnagiu' care se baga-n vorba cu toti cei care-l dispretuiesc...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 29.11.2017, 14:47:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dar pe tine ce te face sa crezi ca ai ceva habar de subiectele astea? Matale nici n-ai treaba cu Biserica, stai pe tusa si scuipi seminte, asa..intelectualiceste.

Multe afirmatii care le faci mai sus sunt de o ignoranta penibila dar nu le mai disec ca 1/2 din ele nici nu sunt pe subiectul topicului iar restul nu se merita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 29.11.2017, 17:45:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

La Sfânta Spovedanie trebuie spuse toate păcatele. Dacă ascundem ceva, nu ni se va ierta, deci tot noi pierdem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55