Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 31.01.2013, 13:47:01
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

nu, nu e nicio curizitate, de niciun fel, cu privire la vreun user de pe aici, nici dumneata, nici Doriana, nimeni.

insa eu am primit un raspuns, si nu e cazul ca dumneata sa mai intervii, oricum, nu esti avocatul nimanui.

prin urmare, sa continuam:
daca poate cineva raspunde la intrebarea: cam ce studii laice au membrii religiei penticostale? sunt in general persoane care au terminat macar liceul? sau analfabeti, marea majoritate? 4 clase? este relevant, va spun de ce.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 31.01.2013, 14:04:53
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Wink

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu e cazul ca dumneata sa mai intervii, oricum, nu esti avocatul nimanui.
Ba da, tu trebuie să știi că nu poți ataca cu nerușinare o doamnă și să afirmi că este lipsită de demnitate dacă nu răspunde la întrebările tale nesimțite.

Ori de câte ori vei avea aceeași atitudine nedemnă față de vreo doamnă (mai ales dacă e de confesiune penticostală) vei avea de-a face mine!

Ai grijă, obraznicule!
Reply With Quote
  #183  
Vechi 31.01.2013, 14:07:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
vei avea de-a face mine!
accept provocarea, ridic manusa.

spuneti: statistic, cam ce educatie au membrii penticostali? nivelul de studii? sunt in general persoane intelectuale, citite, scolite, sau poate majoritatea sunt niste inculti agramati? ce ziceti? puteti sa ne informati? dvs., de exemplu, ati terminat liceul? poate ati facut si o facultate? ne puteti spune?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 31.01.2013, 14:16:32
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Păi din postările dânsului reiese cu evidență că e mult mai educat dect tine, ca să nu mai vorbim despre bunul simț pe care dânsul îl posedă, dar ție îți lipsește cu desăvârșire, saudespre faptul că îi lipsesc problemele de personalitate/useri multipli care te bântuie pe tine, pretinsule ortodox Cornel Urs/Bizantina/Writer/Profet de carton etc. etc. etc.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 31.01.2013, 14:19:52
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Păi din postările dânsului reiese cu evidență că e mult mai educat dect tine
da, sa stiti, asta am observat si eu, insa intrebarea mea nu privea neaparat nivelul de educatie al userului "penticostalul" ci doream o statistica per ansamblu, cam ce nivel de educatie au membrii religiei penticostale.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 31.01.2013, 14:23:28
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
da, sa stiti, asta am observat si eu, insa intrebarea mea nu privea neaparat nivelul de educatie al userului "penticostalul" ci doream o statistica per ansamblu, cam ce nivel de educatie au membrii religiei penticostale.
Și cam ce relevanță are, profetule de carton ? Sau ar trebui să-ți spun writer, sau bizantina ?
Reply With Quote
  #187  
Vechi 31.01.2013, 14:28:18
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și cam ce relevanță are, profetule de carton ? Sau ar trebui să-ți spun writer, sau bizantina ?
distinse domn, puteti sa-mi spuneti cum doriti (cum va face placere),

relevanta asupra faptului ca penticostalii sunt, in general, slab pregatiti intelectual consta in faptul ca mind-controlul se poate face cu usurinta, ceea ce e regretabil...
numarul lor foarte mare se datoreaza faptului ca liderii penticostali au reusit sa atraga masele care nu au beneficiat de educatie in scoala (nu pentru ca nu li s-a oferit aceasta educatie, ci pentru ca nivelul lor mental sau preocuparile nu i-au ajutat sa devina persoane educate),

oare de ce religia penticostala atrage, in general, persoane care abia stiu sa se semneze? spune acest aspect ceva despre religia penticostala?
Reply With Quote
  #188  
Vechi 31.01.2013, 14:31:22
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
distinse domn, puteti sa-mi spuneti cum doriti (cum va face placere),

relevanta asupra faptului ca penticostalii sunt, in general, slab pregatiti intelectual consta in faptul ca mind-controlul se poate face cu usurinta, ceea ce e regretabil...
numarul lor foarte mare se datoreaza faptului ca liderii penticostali au reusit sa atraga masele care nu au beneficiat de educatie in scoala (nu pentru ca nu li s-a oferit aceasta educatie, ci pentru ca nivelul lor mental sau preocuparile nu i-au ajutat sa devina persoane educate),

oare de ce religia penticostala atrage, in general, persoane care abia stiu sa se semneze? spune acest aspect ceva despre religia penticostala?
Nu ai nicio dovadă, în afară de propriile tale idei, pentru ceea ce susții mai sus.

Este o minciună că penticostalii ar fi mai slab pregătiți intelectual decât ortodocșii.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 31.01.2013, 14:34:04
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Este o minciună că penticostalii ar fi mai slab pregătiți intelectual decât ortodocșii.
deci sunt cam la acelasi nivel de pregatie? am auzit pe multi ca sustin contrariul, acreditand ideea ca in general, penticostalii nici licelul nu prea au reusit sa-l termine...ceea ce spune multe despre "obscurantismul" care predomina in acest cult, deoarece e extrem de facil pentru aceste elemente sa se integreze intr-un mediu obscur, daca nu dispun de capacitate de gandire prea complexa si nu au nici instrumentele care sa-i ajute sa priveasca obiectiv situatia (un minim de educatie!)
Reply With Quote
  #190  
Vechi 31.01.2013, 14:58:23
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Profetule, eu recunosc: statistic vorbind nivelul de studii al penticostalilor a rămas același ca în primul secol creștin, e cam la nivelul pregătirii ucenicilor lui Isus. Dar știi tu, așa a fost dintotdeauna în Biserică: 1 Corinteni 1:
26 Căci, priviți chemarea voastră, fraților, că nu mulți sunt înțelepți după trup, nu mulți sunt puternici, nu mulți sunt de bun neam;
27 Ci Dumnezeu Și-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să rușineze pe cei înțelepți; Dumnezeu Și-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le rușineze pe cele tari;
28 Dumnezeu Și-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebăgate în seamă, pe cele ce nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt,
29 Ca nici un trup să nu se laude înaintea lui Dumnezeu.
30 Din El, dar, sunteți voi în Hristos Iisus, Care pentru noi S-a făcut înțelepciune de la Dumnezeu și dreptate și sfințire și răscumpărare,
31 Pentru ca, după cum este scris: «Cel ce se laudă în Domnul să se laude».

Auzi ce zice Pavel: NU mulți filozofi vin la credință.
Asta nu înseamnă că nu va fi chemat niciun înțelept în felul lumii, niciun demnitar sau niciunul de viță aleasă. Însă nu vor fi mulți.
Și tocmai acesta este paradoxul: cu oameni mici în ochii oamenilor Dumnezeu își face lucrarea Lui mare.

In biserica noastră (sub 200 de membri) în primii 15 ani de la înființare (1956) nu era niciun membru cu studii superioare.
Astăzi sunt câteva zeci.
Nivelul pregătirii formale se tot ridică în biserica penticostală.
Aceasta este o dinamică pozitivă dar nu din cale afară de îmbucurătoare.

Dacă nivelul spiritualității și implicării în biserică și în treburile cetății ar crește, aceasta da, ar fi o mare împlinire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57