Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 26.03.2013, 18:18:02
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si as mai adauga ceva. Nu toti sfintii au lasat in urma moaste.
De exemplu Sf. Siluan Athonitul, unul din cei mai mari sfinti ai crestinatatii, nu a lasat moaste. Adica craniul lui arata ca un craniu obisnuit, din care stiu eu.
Cu toate astea, sfintenia lui e incontestabila si a si fost canonizat de Biserica fiind numit pe drept cuvant "dascal profetic si apostolic".
Deci sfintenia NU sta numai in culoarea moastelor sau in faptul izvorarii de mir.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 26.03.2013, 18:26:40
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu e vorba de faptul ca au fost legionari. Mai ales ca unii nici macar nu au fost.
E vorba de mediul din care au iesit si de cei care propaga asta. Oameni putin dubiosi, ca sa nu spun mai mult.
Daca sunt sfinti, se va vedea asta si Biserica ii va canoniza.
Nu neg aceasta posibilitate.
Si chiar cred ca ar fi bine ca Biserica sa cerceteze aceste fenomene care se spune ca se petrec cu aceste moaste. Orice dosar de canonizare se face numai pe baza unei cercetari serioase si aprofundate.
Numai in urma unor astfel de cercetari si din partea mai-marilor Bisericii se poate vedea daca sunt cu adevarat moaste izvoratoare de mir.
Iar daca sunt, eu unul voi accepta tot ce va spune Biserica.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 26.03.2013, 19:38:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si as mai adauga ceva. Nu toti sfintii au lasat in urma moaste.
De exemplu Sf. Siluan Athonitul, unul din cei mai mari sfinti ai crestinatatii, nu a lasat moaste. Adica craniul lui arata ca un craniu obisnuit, din care stiu eu.
Cu toate astea, sfintenia lui e incontestabila si a si fost canonizat de Biserica fiind numit pe drept cuvant "dascal profetic si apostolic".
Deci sfintenia NU sta numai in culoarea moastelor sau in faptul izvorarii de mir.
Nu toti sfintii lasa moaste intregi, adica oase intregi, nu schelet intreg. Dar am aflat ca si daca nu sunt oseminte ramase, atunci si pamanatul in care au fost asezate, si in care acestea s-au dezintegrat se considera sfant. La unii sfinti se ia pamant de pe mormant (de ex.: Sf. Xenia) si punandu-l intrun saculet sub perna bolnavului, acesta se va insanatosi; bineinteles facand rugaciuni la Sfanta si facand si o slujba de multumire in cinstea Sfintei. Asta inseamna ca nu avem voie sa ne formalizat atata atunci cand avem dovezi de sfintenie.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 26.03.2013, 19:51:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu e vorba de faptul ca au fost legionari. Mai ales ca unii nici macar nu au fost.
E vorba de mediul din care au iesit si de cei care propaga asta. Oameni putin dubiosi, ca sa nu spun mai mult.
Daca sunt sfinti, se va vedea asta si Biserica ii va canoniza.
Nu neg aceasta posibilitate.
Si chiar cred ca ar fi bine ca Biserica sa cerceteze aceste fenomene care se spune ca se petrec cu aceste moaste. Orice dosar de canonizare se face numai pe baza unei cercetari serioase si aprofundate.
Numai in urma unor astfel de cercetari si din partea mai-marilor Bisericii se poate vedea daca sunt cu adevarat moaste izvoratoare de mir.
Iar daca sunt, eu unul voi accepta tot ce va spune Biserica.
Cred ca mult mai "dubiosi" suntem noi, cei care traim astazi si ne lasam purtati de dubii, acolo unde nu ar trebui sa fie.
Biserica poate cerceta, dar se pare ca are alte lucruri mai stringente de facut. Nu e nimeni impiedicat sa cerceteze, sa stranga dovezi. Toata lumea este binevenita.
Oricum, Bogdane, noi doar ne dam cu parerea aici, iar cuvantul nostru oricum nu are greutate in canonizarea sfintilor inchisorilr. In schimb cuvantul celor, care s-au vindecat prin atingere de acele moaste, este demn de luat in seama.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 26.03.2013, 20:00:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si as mai adauga ceva. Nu toti sfintii au lasat in urma moaste.
De exemplu Sf. Siluan Athonitul, unul din cei mai mari sfinti ai crestinatatii, nu a lasat moaste. Adica craniul lui arata ca un craniu obisnuit, din care stiu eu.
Cu toate astea, sfintenia lui e incontestabila si a si fost canonizat de Biserica fiind numit pe drept cuvant "dascal profetic si apostolic".
Deci sfintenia NU sta numai in culoarea moastelor sau in faptul izvorarii de mir.
După părerea mea această relație între sfințenia unui om în purtare și în armonia dintre cuvântul lui și faptele sale nu poate să nu producă transformarea trupului său în ”roade nestricăcioase”(moaște) sau în izvorârea de mir.

După moarte trupul lui Iisus Hristos s-a glorificat și a urcat la ceruri; o transformare asemănătoare trebuie să se producă sine qua non(fără doar și poate) și cu trupurile sfinților.
Vorbe frumoase pot spune mulți scriitori, dar respectarea lor în fapte e foarte grea.

Nu vreau să spun că Sf Siluan nu ar fi avut fapte de aceeași valoare cu învățătura sa, ci, poate, craniul acela n-o fi al lui...
Reply With Quote
  #346  
Vechi 27.03.2013, 08:51:38
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Demetrius, nu sunt total de acord cu ce ati scris.
Daca va aduceti aminte exista un capitol in Fratii Karamazov de Dostoievski, in care se povesteste inmormantarea staretului Zosima. Capitolul se numeste Cana Galileii, daca nu ma insel. Despre ce e vorba acolo? Staretul Zosima, duhovnicul lui Aleosa Karamazov, moare si toata lumea se asteapta ca trupul lui sa devina brusc nestricacios, sa imprastie buna mireasma, sa izvorasca mir etc.
Cand colo, stupoare. Se intampla exact contrariul. Trupul staretului incepe sa putrezeasca neobisnuit de repede si incepe sa puta, dar sa puta foarte tare.
Cei din jurul lui, atat calugarii cat si mirenii care in timpul vietii i-au fost aproape incep sa se sminteasca. La inceput pun la indoiala sfintenia staretului, apoi incep sa cleveteasca si la urma ajung chiar la hula si blasfemie. Chiar Aleosa Karamazov are un moment de indoiala.
Trece printr-o stare sufleteasca foarte grea. Atunci insa se intampla ceva. Aleosa, priveghind langa sicriul duhovnicului sau, fiind foarte obosit si indurerat, adoarme si are o vedenie. Si il vede in acea vedenie pe staretul Zosima stand la masa impreuna cu Mantuitorul si cu sfintii Lui la nunta din Cana Galileii, band din vinul bucuriei celei noi si nesfarsite. Staretul vine la Aleosa, in vis, si il pofteste si pe el sa ia loc la masa Mirelui.
Atunci Aleosa se trezeste si harul ii inunda sufletul si trupul. Alearga afara din chilie, sub cerul liber si cade ca secerat sarutand pamantul cu lacrimi. Un filozof a comentat asta spunand ca pamantul ii devenise cer.
Trupul staretului putrezea si mirosea ingrozitor aici pe pamant, dar, asta nu mai avea nici o importanta, fiindca Aleosa il vede deja anticipat la Invierea cea de obste cu trupul cel nou si transfigurat, band din vinul bucuriei si al vietii vesnice si nestricacioase.
Si atunci, tot ce se intampla acum nu este decat un ecou al cuvintelor Mantuitorului:
"Amin, amin zic voua: grauntele de grau, cand cade pe pamant, daca nu moare ramane stingher. Dar daca moare aduce multa roada."
Reply With Quote
  #347  
Vechi 27.03.2013, 08:54:53
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Va recomand cu caldura sa cititi acest roman si capitolul respectiv, in caz ca nu ati facut-o pana acum. Merita, va garantez.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 27.03.2013, 10:46:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
Bun, sa-mi zici si mie cand ai sa mergi sa saruti moastele [COLOR=#810081]"sfantului" Glicherie, "marturisitorul"[/COLOR].
Si tu esti de acord ca este sfant, cu moaste?
Probabil Danion Vasile crede ca stilistii au si ei har. Parerea mea e ca nu au , asa cum spun si sfintii, ruperea de Biserica inseamna si pierderea harului. Deci e o greseala, dar chiar unii duhovnici au spus ca la catolici ar fi sfinti (de exemplu Parintele Arsenie Boca), catolicii fiind mult mai departati de ortodoxie, au si multe erezii. Ambele sunt greseli.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ori n-ai observat intrebarea, ori te faci ca nu o vezi, deci repet:
Nu de putine ori oamenii se inchinau la sfinte moaste fara sa fie acei sfinti canonizati inca. De exemplu oamenii se inchina la sfintele moaste ale Parintelui Ilie Lacatusu. Da, exista si sfinte moaste ale unor sfinti necunoscuti, care sunt cinstite, acesti sfinti sunt praznuiti in Duminica 1 dupa Pogorarea Duhului Sfant. Chiar la Manastirea Sihastria se afla particele din sfinti necunoscuti de la Lavra Pecerska: "Sfinti de la Pecerska - Damian, Ioan si Nicolae si alti Sfinti Necunoscuti (praznuiti in Duminica 1-a dupa Pogorarea Sf. Duh)."
Sfintele moaste sunt o dovada a sfinteniei, indiferent cui au apartinut, la fel si o icoana facatoare de minuni, e asa si daca nu se stie cine a pictat-o.
Singura conditie e sa se constate inainte daca sunt sfinte moaste, eu ma gandesc ca cei de la Manastirea Radu Voda au vazut asta, ca de acolo sunt.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se pare ca este o practica curenta ca sfintele moaste, dupa ce sunt gasite, sa fie spalate cu aghiasma si unse cu mir.
Deci culoarea maronie este cvasi-inevitabila, de asta ziceam ca asta nu poate fi un criteriu.
Si eu stiu asta, dar dupa ce se constata ca sunt sfinte moaste, nu se spala oasele cuiva oarecare. Am mai scris despre asta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...7&postcount=41
Tu spui ca e inselaciune deliberata, eu pana acum nu am auzit sa faca asa ceva nici macar eterodocsii (doar la catolici nu stiu exact cum rezulta acele moaste). DE exemplu stilistii spun ca acel calugar de la ei ar fi sfant, dar ei asa cred, nu s-au gandit sa construiasca o minciuna, adica ceva dliberat.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 27.03.2013, 10:59:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si as mai adauga ceva. Nu toti sfintii au lasat in urma moaste.
Deci sfintenia NU sta numai in culoarea moastelor sau in faptul izvorarii de mir.
Ca sa lamurim, nu au toti sfintii sfinte moaste, asta nu inseamna ca nu ar fi sfinti. In plus, majoritatea sfintelor moaste nu izvorasc si mir, acesta nu e un criteriu neaparat ca sa fie sfinte moaste. Dar daca exista sfinte moaste e sigur de sfintenia acelui credincios, de aceea canonizarea in astfel de cazuri se face mult mai repede, in timp ce a unui sfant fara sfinte moaste dureaza si sute de ani, ca sa se adevereasca in timp sfintenia.
Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu e vorba de faptul ca au fost legionari. Mai ales ca unii nici macar nu au fost.
E vorba de mediul din care au iesit si de cei care propaga asta. Oameni putin dubiosi, ca sa nu spun mai mult.
Multi duhovnici sau ierahi au avut tangenta cu miscarea, nu inseamna ca nu sunt valorosi.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 27.03.2013, 18:19:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Probabil Danion Vasile crede ca stilistii au si ei har.
Parerea mea e ca nu au , asa cum spun si sfintii, ruperea de Biserica inseamna si pierderea harului.
Si sa nu stie asta un asa mare aploget, antiecumenist, ca Danion?
Iti dai seama, macar acum, ca toate justificarile lui vizavi de propaganda stilistia care a facut-o, sunt apa de ploaie?

Danion Vasile recunoaste pe Sf Glicherie de la Slatioara!
(si "miracolele" BOSV -iste)
http://www.youtube.com/watch?v=cTo2JrNyLko

De ce BOR nu il considera pe Glicherie Tanase SFANT ?
http://www.youtube.com/watch?v=BpO-_drkW8k

Citat:
Deci e o greseala, dar chiar unii duhovnici au spus ca la catolici ar fi sfinti (de exemplu Parintele Arsenie Boca), catolicii fiind mult mai departati de ortodoxie, au si multe erezii. Ambele sunt greseli.
Diferenta majora este ca nu e nici o filmarea cu Par. Arsenie din care sa rezulte ca el intr-adevar a afirmat asta eventual a crezut-o pana la moarte.

Citat:
Nu de putine ori oamenii se inchinau la sfinte moaste fara sa fie acei sfinti canonizati inca. De exemplu oamenii se inchina la sfintele moaste ale Parintelui Ilie Lacatusu.
Nu e vorba de "oase anonime".

Citat:
Da, exista si sfinte moaste ale unor sfinti necunoscuti, care sunt cinstite, acesti sfinti sunt praznuiti in Duminica 1 dupa Pogorarea Duhului Sfant. Chiar la Manastirea Sihastria se afla particele din sfinti necunoscuti de la Lavra Pecerska: "Sfinti de la Pecerska - Damian, Ioan si Nicolae si alti Sfinti Necunoscuti (praznuiti in Duminica 1-a dupa Pogorarea Sf. Duh)."
Pai cum sunt necunoscuti daca au nume: Damian, Ioan, Nicolae?

In ceea ce ii priveste pe cei "necunoscuti" care sunt bazele praznuirii lor, cum au ajuns moastele lor sa fie cinstite?

Au fost luat-o dintr-o groapa comuna si cineva a zis: "astea sunt moaste"?

Au fost cu adevarat moaste a unor martiri cunoscuti, dar in cursul timpului s-au pierdut numele lor?

Citat:
Sfintele moaste sunt o dovada a sfinteniei, indiferent cui au apartinut, la fel si o icoana facatoare de minuni, e asa si daca nu se stie cine a pictat-o.
Singura conditie e sa se constate inainte daca sunt sfinte moaste, eu ma gandesc ca cei de la Manastirea Radu Voda au vazut asta, ca de acolo sunt.
Inca o data, lipsesc referinte din Sfanta Traditie la o astfel de practica.
Inca astept exemple.


Citat:
Si eu stiu asta, dar dupa ce se constata ca sunt sfinte moaste, nu se spala oasele cuiva oarecare. Am mai scris despre asta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...7&postcount=41
Se constata cum?
Se aduna cativa oameni oarecare, adhoc, si isi dau cu parerea dupa culoarea oaselor?
Episcopul locului nu are nici un cuvant de spus?

Citat:
Tu spui ca e inselaciune deliberata, eu pana acum nu am auzit sa faca asa ceva nici macar eterodocsii (doar la catolici nu stiu exact cum rezulta acele moaste). DE exemplu stilistii spun ca acel calugar de la ei ar fi sfant, dar ei asa cred, nu s-au gandit sa construiasca o minciuna, adica ceva dliberat.
"Reporter: Cum a fost pentru Sfinția Voastră ziua în care s-au descoperit moaștele Sfântului Glicherie?
Părintele Arhimandrit Nifon: Pentru mine?... Am fost alături de toată scena aceasta...Până în momentul în care a trebuit să i se facă toată rânduiala. Când l-au scos din groapă, l-au așezat pe masă... După ce i-au spălat osemintele, l-au pus într-un sicriu și l-au dus unde e veșmântăria. Acolo nu m-au primit, au rămas vreo doi-trei care au citit continuu Psaltirea la capul lui. Au avut ceară multă...I-au așezat oasele așa cum le are corpul. I le-au așezat în sicriu și toată ceara aceea multă și moale a îmbrăcat sfintele moaște...Și apoi, s-a făcut sfințirea cuvenită.
Suntem bucuroși că Sfântul Glicherie face minuni cu noi, unele au fost scrise și în această revistă. Era o femeie bolnavă, descurajată de viață. Și a auzit, din vorbe spuse de alții: ”Du-te la Slătioara. Acolo o să-ți găsești sănătatea...Și, cu adevărat, femeia s-a făcut sănătoasă."


http://www.traditia-ortodoxa.ro/interviu.htm

Si uite ca ai si cazul de care ziceai ca nu stiai, al falsificarii moastelor ("sfantul" Glicherie al BOSV) si de falsificare a miracolelor.

Si nu cred ca au nevoie sa le gasesti tu o scuza.
Eu nu cred in chestia asta cu "au falsificat moaste din inconstienta" "pentru ca asa cred ca e sfant", etc.

Combinatia de inconstienta (hai sa zicem ca ar fi o doza) si iresponsabilitate (perversitate?) se poate manifesta si in alte cazuri - doar procentele poate difera.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13