Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2014, 23:04:07
raul092 raul092 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.04.2014
Mesaje: 4
Implicit Despre Povedanie

Buna seara , ma spovedesc a 2a oara si am laut indreptar pentru spovedanie dar de acolo din 300 de lucruri care sunt cam foarte multe am facut de acolo si prima oara cand m-am spovedit la inceput de postul mare am zis cat de multe am putut si duhovnicul a zis ca nu e timp sa m-ai zic toate sa le zic numa pe alea care ma dor pe mine (incepusem sa le citesc din indreptar cele incercuite) si maine ma spovedesc din nou cum sa fac cum e mai bine sa zic ca dupa indreptar sunt multe care l-eam facut ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2014, 23:41:16
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Buna seara , ma spovedesc a 2a oara si am laut indreptar pentru spovedanie dar de acolo din 300 de lucruri care sunt cam foarte multe am facut de acolo si prima oara cand m-am spovedit la inceput de postul mare am zis cat de multe am putut si duhovnicul a zis ca nu e timp sa m-ai zic toate sa le zic numa pe alea care ma dor pe mine (incepusem sa le citesc din indreptar cele incercuite) si maine ma spovedesc din nou cum sa fac cum e mai bine sa zic ca dupa indreptar sunt multe care l-eam facut ?
Zi-le doar pe alea care te dor, asa cum ti-a spus duhovnicul.
Acum e o perioada in care tot omul vrea sa se spovedeasca si poate nu are nici parintele destul timp pentru toata lumea.
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2014, 01:01:54
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
ca nu e timp sa m-ai zic toate
Cum adica nu e timp ?!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2014, 02:59:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Pai nu e timp, caci e Saptamana Mare. Sunt preoti care nu mai spovedesc in Sapt. Mare. Au responsabilitatea sa ne asculte, dar si noi avem responsabilitatea sa ne gandim putin la ei. A fost un caz, cand un preot a murit caci a spovedit ore intregi.

Spovedania Generala nu se face in Saptamana Mare. Asta e cand te spovedesti doar din obicei si nu ai duhovnic.

Spovedania Generala cel mai bine sa face la manastire, caci au timp sa ne scarpine in coarne. Primesti canon, il faci si iti gasesti duhovnic la parohie, ca sa poti sa te spovedesti regulat. Poti sa faci spovedania generala si la parohie, nu e bai. Dar nu cu cateva zile inainte de Pasti, caci atunci toti vin.

Nu spun ca preotul a procedat bine sau nu, oricum daca sunt multe de bifat din lista de pacate, de impartasit in mod normal nu prea ai cum fara canon.
Fa asa cum iti spune parintele, iar daca chiar vreai sa te spovedesti, cauta o zi in care e mai liber, nu cu cateva zile inainte de Inviere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2014, 04:59:03
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pai nu e timp, caci e Saptamana Mare. Sunt preoti care nu mai spovedesc in Sapt. Mare. Au responsabilitatea sa ne asculte, dar si noi avem responsabilitatea sa ne gandim putin la ei.
Dar mai mare responsabilitate este sa nu fii vrednic de impartasanie.
Ori duhovnicii trebuie sa fie cerberii Sfantului Potir.

Citat:
A fost un caz, cand un preot a murit caci a spovedit ore intregi.
Oboseala ?

Citat:
Spovedania Generala nu se face in Saptamana Mare. Asta e cand te spovedesti doar din obicei si nu ai duhovnic.
Eu nu pot sa concep spovedania fara duhovnic.Iar cand am duhovnic acela sa fie stabil.
Nu sa-l schimb dupa placul meu, deoarece la spovedanie se spala pacatele si nu se intra ca la magazin de
unde aleg ce-mi place si ce nu-mi place.

Citat:
Spovedania Generala cel mai bine sa face la manastire, caci au timp sa ne scarpine in coarne. Primesti canon, il faci si iti gasesti duhovnic la parohie, ca sa poti sa te spovedesti regulat.
Pai si daca am gasit duvonic la manastire, de ce sa nu ma duc tot timpul
la el ? De ce sa-l schimb ?

Citat:
Poti sa faci spovedania generala si la parohie, nu e bai. Dar nu cu cateva zile inainte de Pasti, caci atunci toti vin.
Marturisesc ca mi se pare stranie notiunea de "spovedania generala" .
Spovedania este spovedanie si iti spui pacatele pe care le-ai facut.
Ca sunt multe, ca sunt putine, asta depinde de tine cum ti-ai trait viata.

Citat:
oricum daca sunt multe de bifat din lista de pacate, de impartasit in mod normal nu prea ai cum fara canon.
Pai mi se pare normal sa ai canon.De fapt mi se pare normal ca mireanul
sa-l intrebe pe duhovnic de ce nu-i da canon.Mie personal, fuga de canon
mi se pare a fi fuga de cruce.Ori Hristos ne cheama sa ne purtam crucea
si sa nu disperam pentru ca el este cu noi deinaintea veacurilor.

Citat:
iar daca chiar vreai sa te spovedesti, cauta o zi in care e mai liber, nu cu cateva zile inainte de Inviere.
Da.Asa este.Dar mie mi se pare normal, ca inainte sa te spovedesti ar trebui sa te rogi lui Dumnezeu sa iti aduga aminte toate pacatele, apoi ar trebui sa te rogi lui Dumnezeu sa intalnesti duhovnicul potrivit care are rabdare sa te asculte pana la capat si sa-ti dea canon dupa masura puterilor tale.Dar pentru asta duhovnicul trebuie sa te cunoasca sa stie ce poti si ce nu poti la timpul respectiv.Ori asta presupune o relatie foarte apropiata cu duhovnicul, ca de la tata la copil.

Daca schimb duhovnicii, pai nici unul nu va putea sa-mi dea canon potrivit pentru ca nu-i ofer posibilitatea sa ma cunoasca. Daca privesc spovedania drept formalism pai atunci risc sa ma joc la propriul cu focul.

Scopul spovedaniei si al canonului reprezinta pregatirea pentru impartasanie, ori daca eu fac formalism in spovedanie si nu am canon atunci ma duc negru la impartasanie si sunt deja pe drumul nevredniciei.
Ori in Sfantul Potir este trupul si sangele lui Hristos.Pai eu ca(virgula) credincios, pot (imi permit) sa ma joc cu asa ceva ?!

Pai daca eu fac formalism din spovedanie, este ca si cum mi-as trage un glonte in cap fie din superficialitate fie din inconstienta( nu stiu cu ce ma joc si nu-mi dau seama ce fac, pentru ca nu inteleg ceea ce fac, pentru
ca in realitate niciodata nu mi-am propus).

Last edited by oaie_cugetatoare; 17.04.2014 at 05:09:11.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.04.2014, 15:52:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Buna seara , ma spovedesc a 2a oara si am laut indreptar pentru spovedanie dar de acolo din 300 de lucruri care sunt cam foarte multe am facut de acolo si prima oara cand m-am spovedit la inceput de postul mare am zis cat de multe am putut si duhovnicul a zis ca nu e timp sa m-ai zic toate sa le zic numa pe alea care ma dor pe mine (incepusem sa le citesc din indreptar cele incercuite) si maine ma spovedesc din nou cum sa fac cum e mai bine sa zic ca dupa indreptar sunt multe care l-eam facut ?
Nu stiu cat de buna e folosirea acelei carti.Si eu am facut ca tine,si preotul se abtinea sa nu rida.Nu stiu cat de bine e aceasta, dar poate simtea ca incercuirile unor puncte ,cumva ,sunt facute pentru ca doctoria marturisirii sa o digeram mai usor.
De exemplu recitam de acolo : am curvit,am desfranat etc.
Si cu asta gata,pacatul era absolvit
Pe cand ,daca vine din interiorul tau,are mai multa valoare,cainta e mai mare
Cred ca indreptarul acela e potrivit inainte de spovedanie cu o zi doua,sa vezi cam ce pacate ai facut si sa meditezi la ele . Si intradevar sa le retii pe cele care dor cel mai tare.
De abia cu o spovedanie regulata ,cu pastrarea unui duhovnic ,vei ajunge sa constati ca cele 300 pacate de acolo sunt prea putine :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2014, 16:32:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Buna seara , ma spovedesc a 2a oara si am laut indreptar pentru spovedanie dar de acolo din 300 de lucruri care sunt cam foarte multe am facut de acolo si prima oara cand m-am spovedit la inceput de postul mare am zis cat de multe am putut si duhovnicul a zis ca nu e timp sa m-ai zic toate sa le zic numa pe alea care ma dor pe mine (incepusem sa le citesc din indreptar cele incercuite) si maine ma spovedesc din nou cum sa fac cum e mai bine sa zic ca dupa indreptar sunt multe care l-eam facut ?
Nu e bine sa incercuiesti direct pe indreptar, ci e bine sa scrii tu insuti pe o foaie cu durere fiecare pacat savarsit. Citeste mai multe indreptare de spovedanie. Astfel, eviti ispitele preotului.

Apoi nu e rau sa te rogi lui Dumnezeu sa-ti descopere daca te afli la duhovnicul potrivit pentru tine. Citind viata Sfantului Paisie de la Neamt, ne dam seama ca gasirea duhovnicului potrivit reprezinta un mare dar de la Dumnezeu, de aceea trebuie sa ne rugam si sa cautam un duhovnic care are timp sa ne asculte si in care sa avem incredere si pe care sa-l ascultam ca niste fii.

Pentru spovedanii generale, e bine sa alegi perioade in care preotul are timp mai mult, nu chiar ultimele zile ale postului. Intervalul dintre spovedanii sa nu depaseasca 40 de zile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2014, 18:41:27
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu stiu cat de buna e folosirea acelei carti.Si eu am facut ca tine,si preotul se abtinea sa nu rida.
Omul este neserios.De pacate nu razi si nu se rade.Ca tu te duci acolo
nu la divertisment sau la balci.Omul ala, stie ca el e de fapt un martor
si ca atunci cand te spovedesti de fapt tu vorbesti cu Dumnezeu?

Apropos:
Legat de faptul ca unii duhovnici, nu dau canon, stiai ca Indreptarul de Spovedanie al lui Nicodim Mandita, se termina cu precizarea ca dupa ce ti-ai spus pacatele trebuie sa-l rogi pe duhonic sa-ti dea canon ?
"Pentru toate aceste păcate făcute de mine și pentru care sunt
vinovat înaintea lui Dumnezeu, mă căiesc, imi pare foarte rău
și mă hotărăsc să nu le mai fac.Pentru aceasta vă rog rândui-ți-mi canon
Sfințite Părinte, iertați-mă, binecuvantati-mă și vă rugați pentru mine păcătosul"


Ori daca il rogi pe duhovnicul tau sa-ti dea canon, cred ca o sa-i piara rasul
instant.Daca un om superficial se intalneste cu un om serios, atunci omul
superficial are de optiuni:fie devine serios, fie pleaca de langa omul serios.
De ce schimbarea ar face-o omul superficial ? Pentru ca omul serios este un munte de vointa.

Last edited by oaie_cugetatoare; 21.04.2014 at 18:45:00.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2014, 21:42:44
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Omul este neserios.De pacate nu razi si nu se rade.Ca tu te duci acolo
nu la divertisment sau la balci.Omul ala, stie ca el e de fapt un martor
si ca atunci cand te spovedesti de fapt tu vorbesti cu Dumnezeu?
Cred ca si eu eram de vina ca l-am socat.
Pentru ca nu am cautat un duhovnic stabil, si atunci,el,necunoscindu-ma bine ,i s-a parut ceva neobisnuit.
Niciodata nu am gasit un duhovnic asa cum spui tu in postare .
Banuiesc ca ,exista un dialog intre credincios si duhovnic, si cei doi ajung la comunicare
Atunci totul decurge firesc.
Dar trebuie sa vrem si noi aceasta,nu sa asteptam totul de la duhovnici care le trec mii de oameni prin mina.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2014, 21:50:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cred ca si eu eram de vina ca l-am socat.
De ce sa-l sochezi ?
Citat:
Pentru ca nu am cautat un duhovnic stabil, si atunci,el,necunoscindu-ma bine ,i s-a parut ceva neobisnuit.
http://logos.md/rugaciuni/rugaciunile/duhovnic
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare