Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2015, 16:18:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
.... atunci poți căuta să înțelegi mai bine...
Subscriu. Numai că această căutare poate dura ani și ani, nemaipunînd la socoteală că vei întâlni feluriți oameni care te vor asigura (uneori cu multă elocință) că vei găsi așa cum te învață ei...
În ce mă privește, căutarea mea a fost scurtată de următoarele evenimente:
a) spovedania și participarea la slujbele bisericești, cele ortodoxe
b) studiul Scripturii (am citit și comparativ, nu doar Biblia ortodoxă; cea care mi-a mers la inimă a fost Biblia noastră, celelalte fiind vădit "aranjate" și facil-adaptate la comoditățile minții lumești, la nevoile mundanului cel mult-logicist și fără de taină...)
c) studiul răbdător al unor cărți duhovnicești, în special studiul Filocaliei, al Vieților Sfinților dar și al unor cărți care pun față în față duhul ortodox cu alternativa catolică - dintre acestea am găsit numeroase clarificări mai ales în cartea editată sub îngrijirea Părintelui Stăniloae unde e prezentată disputa dintre Sfântul Grigorie Palama și adversarii săi care s-au rătăcit în negura ignoranței (Achindin, Varlaam și alți teologi catolici).
d) studiul cărților de dogmatică, unde sunt prezentate comparativ învățătura ortodoxă și învățătura celorlalte confesiuni; aici, în special, sunt evidențiate diferențe clare și, în virtutea principiilor logicii omenești, e imposibil să accepți ca fiind adevărate variante care se exclud reciproc, aflându-se nu în raport de diferență oarecare ci de contrarietate.

Dar cel mai mult, cel mai convingător, m-a îndrumat rugăciunea, mai exact lucrarea ei. Lucrarea rugăciunii învață pe orice om, îi deslușește ce e cu el și unde îi este Biserica. Așa cum îți e rugăciunea, așa îți e și raportul cu Dumnezeu Cel Viu.

Personal consider că nicăieri omul nu are parte de Adevăr și de Viață atât de deplin ca în Ortodoxie. Dar prin asta nu înțeleg nici că toți care se numesc pe ei ortodocși ar fi de urmat sau, ca să zic așa, de invidiat...:) Și nici că oamenii care aparțin altor confesiuni ar trebui, cumva, înfierați sau desconsiderați. Am cunoscut oameni frumoși, oameni buni și înțelepți care aveau credințe și educație religioasă diferite de a noastră, a ortodocșilor, după cum am cunoscut oameni care se pun ori sunt puși la mare preț în Biserică dar pe care eu nu voiesc nici să îi văd nici să îi salut. Afară de cazul când ar arăta că, prin minunea lucrării duhului de pocăință înlăuntrul lor, ei ar avea o cât de mică dispoziție să renunțe la mârșava și nebuneasca lor așezare. Din nefericire, canaliile și trădătorii, urâtorii de om și de Dumnezeu știu foarte bine să se pitească sub măști dintre cele mai bine brodate cu citate din sfinți. Nu de alta, dar tatăl lor este nimeni altul decât vicleanul făcător al minciunii și al tuturor otrăvurilor răutății. Bașca, al nebuniei incurabile. Și, în final, al garantării morții.

Așadar, să caute sufletul omului duhul de umilită curăție și de smerită pace în Hristos, mai întâi!
Aceasta e cheia care va deschide Ușa Milostivirii, aducînd Lumina Neînserată a Dumnezeirii prin Biserica Adevărată - una, sfântă, sobornicească și apostolească.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2015, 16:52:14
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cel mai bine este să nu ai îndoieli și să rămâi în Biserica Ortodoxă. Dacă, totuși, ai îndoieli, atunci poți căuta să înțelegi mai bine care sunt diferențele dintre Biserica Ortodoxă și cea Catolică. După care vei alege să rămâi în cea în care te afli :)

Buna asta :)

Oricum nu am de gand sa imi schimb religia/confesiunea; oricum nu ma pot considera o crestina practicanta, asa cum trebuie, dar nici nu renunt la lectiile de bunatate si milostenie care le-am invatat in ortodoxie; chiar daca probabil de fapt le-am invatat trecand prin viata, dar si bunica imi citea din Biblie cand eram mica si imi citea pildele si de la ea am invatat primele rugaciuni, si tot ea ma ducea la Biserica aproape in fiecare Duminica. Practic ea mi-a insuflat bunatatea si mila in parte si din ceea ce mi-a citit. Asa ca asa nepracticanta cum sunt si pacatoasa si cum mai vreti s-o ziceti, sunt crestina ortodoxa. Cine nu e de acord cu asta, asta este; nu toti putem fi la fel si nu toti putem fi sfinti.

PS: foarte frumos ai scris domnule Ioan Cezar; chiar m-a emotionat.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 12.02.2015 at 16:54:46.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2015, 17:30:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Emoția poate fi începutul și susținătorul faptei bune. Sau, vai, doar înlocuitorul subiectiv și steril...:)
Așadar, dacă vrei să mă emoționez și eu (...:)) dă-mi vestea bună că ai luat în serios îndemnul lui Cristian și că te-ai pus pe căutat și (pre)lucrare de sine. E doar începutul unui drum, dar cei care pășesc fie și un pas pe el, au deja parte de Adevăr și de Viață.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2015, 18:16:03
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cel mai bine este să nu ai îndoieli și să rămâi în Biserica Ortodoxă. Dacă, totuși, ai îndoieli, atunci poți căuta să înțelegi mai bine care sunt diferențele dintre Biserica Ortodoxă și cea Catolică. După care vei alege să rămâi în cea în care te afli :)
Nu, eu nu vreau sa ma lepad de Biserica Ortodoxa, doar intreb de unde putem sti daca este cea adevarata
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2015, 18:32:28
alex_ascor
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Doamne ajuta

Daca mosii si stramosii nostri au fost ortodocsi inseamna ca au stiut de ce luptau pt patrie si credinta dreapta,deci bine ar fi sa nu ne ducem la alte grupuri sectare sau structuri de alta confesiune.Doamne ajuta sa multumim lui Hristos si Maicii Domnului ca nu ne am nascut de alta credinta
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2015, 20:51:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Nu exista decat o singura religie adevarata, cea a bunatatii si dragostei.

Problemele apar daca nu o respectam pe aceasta.
Problema este ca discernamantul tau lasa mult de dorit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2015, 20:52:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Buna asta :)
Oricum nu am de gand sa imi schimb religia/confesiunea; oricum nu ma pot considera o crestina practicanta,
Tu chiar ai nevoie sa-ti schimbi religia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2015, 20:53:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Nu, eu nu vreau sa ma lepad de Biserica Ortodoxa, doar intreb de unde putem sti daca este cea adevarata
Pune mana si citeste, nimeni nu te poate convinge ca Tolstoi de ex. e un scriitor bun cand tu nici nu stii sa citesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2015, 20:12:32
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Buna ziua! De ceva vreme ma tot gandesc: de unde stim noi ca urmam religia adevarata?
Daca, de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar noi nu respectam doctrina unuia dintre ele?
As vrea sa aud si parerile voastre
O intrebare legitima.
Toate religiile incearca sa se apropie de Adevar. Nici una nu poate fi Lumina pura. Dumnezeu nu a ramas fizic pe Pamant si de aici oamenii au pastrat cat au putut din Adevar.
Ne putem da seama, cum spunea si altcineva mai sus, dupa cat de mult respecta ele legea universala a iubirii.
__________________
"Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.” (Mat. 6,33)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2015, 02:00:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Dumnezeu nu a ramas fizic pe Pamant si de aici oamenii au pastrat cat au putut din Adevar.
Domnul Isus Cristos nu a ramas ca om pe Pamant, ci S-a inaltat la Cer. Ca Dumnezeu, El se afla "in Cer, pe Pamant si in tot locul".
Oamenii poate ca nu ar fi pastrat nimic din ceea ce li s-a predat de catre Dumnezeu daca Duhul Adevarului, care sufla incotro vrea, dar se manifesta mai ales in Biserica nu i-ar fi ajutat, pastrand acest Adevar pentru ei, explicandu-l si raspandidu-l pe intregul pamant, dupa cum Adevarul a poruncit sa se faca, spunand "Mergand, invatati toate natiunile!". Si, intr-adevar, Biserica este azi implantata in toate natiunile si toate natiunile care azi sunt crestine au ajuns astfel in urma eforturilor evanghelizatoare ale Bisericii lui Cristos si niciuna nu a devenit vreodata crestina prin efortul vreunei false Biserici.

Deci, si din aceasta ne putem da seama care sunt falsele Biserici: niciuna dintre ele nu a fost, vreodata, capabila sa converteasca nici cel mai mic popor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.02.2015 at 02:04:12.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare