Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.09.2015, 06:17:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Pe vremea când în România funcționa din plin telefonul cu taxă inversă (nu știu dacă mai e de actualitate), un domn, filolog și poet de oarece stimă printre poeți, era foarte apreciat de o doamnă, filoloagă și poetesă... Cu sau fără vreo inspirație deosebită, poeta îl suna uneori (iar cu vremea a început să-l sune deseori) și stăteau la taclale nevinovate, îndeosebi noaptea... De-ale poeților!
De la o vreme, domnul se cam săturase însă de clișeul discuțiilor pe care nu le declanșa, dar pe care, din amiciție, delicateță ori din spirit de breaslă, le suporta. A încercat să-i sugereze doamnei că ar fi bine să o mai rărească, un pic. Măcar că domnul mai avea și familie și obligații profesionale și noi apucături literare (începuse să lucreze la un roman), precum și-un început de cardiopatie (care, am aflat de curînd, l-a și răpus). Inutil demers, telefoanele reveneau și, ca un făcut, parcă chiar se prelungeau. Uneori pe banii domnului, alteori pe cheltuiala doamnei.
În fine, sătul de atâtea delicatețuri și nereușind omul să spună clar ce îl supăra (ciudate inhibiții au și poeții ăștia uneori! - mai ales când e vorba de admiratoare înfocate), domnul a hotărât să încheie în forță toată tărășenia. A procedat astfel:
Într-o seară, motivînd că nu poate suporta bănește convorbirea din motivul x, a rugat-o pe admiratoare să accepte o convorbire "numai 5 minute, dragă!" cu taxă inversă. Era în jur de opt, ora locală, la munte. I-a "mărturisit" doamnei că avea o revelație, o viziune, o inspirație colosală care se cere musai împărtășită etc. - altfel spus i-a livrat, cunoscîndu-și bine omul, o chestie care place mult amatorilor și amatoarelor de pretext de poezie. Și a subliniat că ar dori ca ea să fie prima (evident!) care să afle "taina". Căzînd în plasă, doamna s-a arătat foarte fericită de întâmplare și s-a grăbit să fie confidenta norocoasă. Atunci, omul, un orator extraordinar (l-am auzit nu o dată vorbind ore, fără să ai impresia că au trecut mai mult de câteva minute; rămâneam cu toții cu gura căscată și cu regretul că maestrul s-a oprit), s-a apucat să "meșterească" o snoavă cum numai el știa... Un roman consumat oral, pe care, dacă-l scria, ar fi luat o mențiune, ceva, la vreun concurs cu chiolhanuri prin provincie... E drept că n-a dormit omul toată noaptea, dar în dimineața zilei care a urmat a lăsat prin nordul Moldovei, total bulversată și ultraindignată, și evident vindecată, o doamnă cu o notă de telefon care depășea pe atunci cel puțin două salarii de profesoară....
Așa s-a încheiat, în sfârșit, povestea cu telefoanele nocturne. Știu pățania asta mai întâi de la doamna - care nu reușise să îl ierte nici după ani buni de la pățanie. Ulterior mi-a confirmat-o, cu un aer încă plictisit de acele vremuri, însuși poetul.
Curioase lucruri se petrec uneori între oameni. De dragul poeziei și nu numai. Pe firul telefoanelor nocturne.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.09.2015, 08:49:54
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
1. dacă ai sământă de artag nu te apuci să sâcâi oamenii cu telefoanele, ci stai în banca ta.
2. dacă nu stii să calculezi nici măcar o diferentă de fus orar, cu atât mai mult.
3. dacă îti lipsesc notiuni de bază din codul bunelor maniere, si mai grav.
Sa nu exageram. Multi stau treji pana tarziu, uitandu-se la tv sau online. Si daca nu vrei sa fi deranjat, inchizi telefonul dupa o anumita ora si/sau ignori e-mail-urile etc.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.09.2015, 08:53:44
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

@Cezar

Interesanta si putin amuzanta povestea.
Totusi, eu personal prefer persoanele directe. Spune direct care iti e oful, nu ma lasa sa ghicesc in stele. :)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.09.2015, 08:57:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Sa nu exageram. Multi stau treji pana tarziu, uitandu-se la tv sau online. Si daca nu vrei sa fi deranjat, inchizi telefonul dupa o anumita ora si/sau ignori e-mail-urile etc.
N-am exagerat deloc.
Data viitoare ti-o pasez tie să te certi cu ea pe telefon. :D
Înteleg că prin alte părti nu se poartă "codul bunelor maniere".
Să fie acolo la voi !
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.09.2015, 13:45:34
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
N-am exagerat deloc.
Data viitoare ti-o pasez tie să te certi cu ea pe telefon. :D
Înteleg că prin alte părti nu se poartă "codul bunelor maniere".
Să fie acolo la voi !
Codul bunelor maniere nu e ceva batut in cuie. Difera de la tara, la tara; si de la om, la om. Unii oameni sunt mai stricti, alti mai lejeri. Pe mine personal nu ma deranjeaza cand cineva imi da mesaj/ma suna la ora tarzie, mai ales daca sunt treaza, si daca am o relatie amicala cu acea persona. Daca nu vreau sa vb., ignor pana a doua zi. Daca vreau o seara linistita, imi inchid telefonul sau il pun pe mut. Cand e vb de somn, iar imi imi inchid telefonul, sau il pun pe mut. De aceea am spus ca mie, personal, mi se pare putin exagerat.
Fiecare om e diferit, si nu e nimic rau in asta.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.09.2015, 15:50:58
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
@Cezar

Interesanta si putin amuzanta povestea.
Totusi, eu personal prefer persoanele directe. Spune direct care iti e oful, nu ma lasa sa ghicesc in stele. :)
N-am nici un of, soro, e totul O.K.
Pur și simplu, prin nu știu ce asociere mi-am amintit de întâmplarea asta citind postările de aici.
Îți mulțumesc frumos pentru grijă....:) Doamne ajută!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.09.2015, 02:56:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
N-am exagerat deloc.
Data viitoare ti-o pasez tie să te certi cu ea pe telefon. :D
Înteleg că prin alte părti nu se poartă "codul bunelor maniere".
Să fie acolo la voi !
Cred ca stiu la cine faci referire si imi pare rau sa aud astfel de lucruri, mai ales ca va stiam prietene. Dar - iertata sa-mi fie indrazneala - nici cu tine nu mi-e rusine... Ca atare, daca il cunosti pe admin atat de bine, poate imi pui o pila sa devin... moderator... Cred ca stii bine la ce ma refer. Am fost surprins neplacut sa constat ca ii avansezi o astfel de propunere unei persoane care nici macar nu figureaza ca membru pe forumul nostru. Tu cum te-ai cataloga in acest caz, sau mai exact, ce impresie ti-ar face cineva care ar proceda asa cum ai procedat tu? Si-apoi ce-ai fi facut daca persoana ar fi acceptat? I-ai fi spus: "Scuze, am glumit!"? Sau chiar crezi ca ai atata influenta pe forum? Ca daca-i asa, e grav!!!
Asadar, chiar daca persoana care te supara, se incadreaza sau nu in acea categorie a judecatii tale, nu uita ca toti facem gafe mai mici sau mai mari, si n-ar trebui sa "le spalam" in public!!! Incheiati-va socotelile pe "privat"!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.09.2015, 03:02:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ca atare, daca il cunosti pe admin atat de bine, poate imi pui o pila sa devin... moderator... Cred ca stii bine la ce ma refer. Am fost surprins neplacut sa constat ca ii avansezi o astfel de propunere unei persoane care nici macar nu figureaza ca membru pe forumul nostru.
Moshule, te cam înseli... persoana chiar este membru al forumului. :) Si da, i-am facut propunerea mai mult în glumă, decât în serios (pe FB). Ah, si relaxează-te. Nu am intentia să pun pile la admin, nu am asa influentă.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.09.2015, 03:42:03
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Moshule, te cam înseli... persoana chiar este membru al forumului. :) Si da, i-am facut propunerea mai mult în glumă, decât în serios (pe FB). Ah, si relaxează-te. Nu am intentia să pun pile la admin, nu am asa influentă.
Relaxarea ne-o cream noi, noua insine. Chiar de vrem sa fim relaxati, lamentarile celorlalti ne pun la grea incercare. Acum negi, ce? Ai spus: "poate vrei să fii moderator pe forumul crestinortodox.ro" Daca persoana n-ar fi raspuns: "Îmi pare rău că trebuie să te refuz tocmai pe tine (dacă ai influentă acolo)... dar eu nu prea pot să fac fată cum trebuie nici la site-ul meu (de la care încă sper ceva...)." , as fi fost tentat sa te cred ca face parte dintre useri. Oricum, tot nu se cade sa faci asta, indiferent de situatie. Pentru ca daca tot s-ar merge pe pile si-aici, toata poliloghia nostra despre morala este desarta.
As fi tacut si mi-as fi vazut de drum, considerandu-ti propunerea cel putin hazardata, si-atat. Dar daca tot faci atata caz de fosta ta prietena si colega noastra de forum, (chiar daca e foarte posibil sa ai dreptate), atunci trebuie sa stii ca nimeni nu-i perfect si cu-atat mai putin eu, care-mi permit sa te pun la colt...
Oricum... nu esti obligata sa-ti recunosti vreo vina in asta... Pastreaza-ti demnitatea imaculata!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 14.09.2015 at 03:53:35.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.09.2015, 03:49:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Omule, nu-ti înteleg înversunarea comentariilor. Persoana chiar face parte din forum, am spus si mă repet. Nu am obiceiul să mint. Ai fi putut realiza si tu treaba asta [că e membru] dacă ai fi făcut o minimă cercetare înainte de a te hazarda în comentarii. Cam atât, nu am de gând să duc o polemică cu tine în seara asta. Crezi ce vrei... Noapte bună!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare