Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2012, 10:24:46
ionutt ionutt is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.07.2010
Mesaje: 34
Implicit Sticlute pentru ulei sfintit

Stie careva unde pot gasi sticlute de cumparat pentru a pune ulei sfinti (nu stiu ce denumire poarta)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2012, 10:35:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutt Vezi mesajul
Stie careva unde pot gasi sticlute de cumparat pentru a pune ulei sfinti (nu stiu ce denumire poarta)

Sticlute pt. asa ceva , in mod special nu exista .
In Muntele Athos se vind niste recipiente din plastic (hai sa le zicem ,,sticlute", din PET) care se folosesc la aghiasma dar in care, bine inteles, ca poti pune in ele si mir.
Asemenea ,,sticlute" au ajuns in mod accidental (aduse) si prin Romania , fara a fi o regula de a se gasi la pangarele minastirilor sau bisericilor . Daca se intimpla sa gasesti asa ceva , si mai ales goale, norocul tau .

Insa pt. a lua mir sau orice fel de ulei de la biserica poti folosi sticlutele de ,,Esenta de rom, marca COSELI", sau oricare alta firma , care sunt recipiente in volum de 30 ml. (arhisuficiente pt. mir) si care se clatesc f. bine dupa ce se termina sau se arunca esenta de rom.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2012, 14:58:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutt Vezi mesajul
Stie careva unde pot gasi sticlute de cumparat pentru a pune ulei sfinti (nu stiu ce denumire poarta)
Cand nu am avut, am cumparat de la farmacie, au niste sticlute mici de vreo 10-15 ml, si au fost bune.
De asemenea, cum am folosit mult timp produse de la Plantextract (extracte hidroalcoolice), am pastrat sticlutele, le-am spalat si am folosit cand am avut nevoie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ulei din candela Sf Nectarie? lacrimi Mirungerea(Ungerea cu Mir) 96 10.11.2019 18:33:50
Miercurea si vinerea se poate consuma ulei? elizabeta Generalitati 47 06.01.2014 00:46:58
fara ulei MANUELA Postul 27 03.08.2011 14:31:13
Sfantul Sava cel Sfintit NiCcoleta Diverse Sarbatori 0 05.12.2008 14:30:48